MURENS FALD?
I dagene efter delstatsvalget i Sachsen-Anhalt kunne man på stats-tvkanalerne opleve tænketanksdirektør Lykke Friis, som beskrev AFD som så ultra-højreekstremistisk, at andre yderliggående højrefløjspartier som det hollandske Frihedsparti og det franske Rassamblement National ikke ville have noget med dem at gøre. Her tager Lykke Friis fejl. Det er nok rigtigt, at de europæiske grundborgerlige partier holder en vis afstand til AFD, men det er ikke på grund af partiets politik og holdninger, men udelukkende på grund af politikernes og mediernes grænseløse dæmonisering af AFD, der rutinemæssigt omtales som nynazistisk, racistisk og forfatningsstridigt. Lykke Friis’ bidrag til bagvaskelsen siger mere om hendes bevidstløse medløb, end det siger om AFD.
EU’s presse og politikere mere end antyder i deres kommentarer til valget, at 44 procent af Sachsen-Anhalts vælgere ser ud til at være forført af AFD’s ferme populistledere på samme måde som Hitler med folkets støtte kunne indtage posten som Rigskansler i 1933 med, hvad deraf fulgte. Nu er der ingen medier eller politikere, der har ulejliget sig med at sætte sig ind i AFD’s næsten 100 sider lange partiprogram. Hvis de ellers havde gidet sætte sig ind i kendsgerningerne, ville de se et politisk program, der er fast forankret i den tyske forfatning og i folkestyrets fundamentale principper. Derimod er der ikke antydningen af nationalsocialisme, jødehad eller nynazistisk revanchisme, som udgør det skræmmebillede, politikere og medier har bygget op om AFD.
AFD går således ind for et folkestyre, der er inspireret af det schweiziske demokrati. Man kræver langt flere folkeafstemninger ligesom i Schweiz, og at politiske beslutninger i videst mulige omfang lægges ud regionalt og lokalt i stedet for centralt. I Tyskland er der 2500 parlamentarikere i Forbundsdagen og i delstatsparlamenterne. AFD vil have dette tal reduceret markant, ønsker mere frihed til borgerne og bekæmpelse af levebrødspolitik. AFD kræver EU’s centrale magt reduceret og erstattet af et fædrelandenes Europa, hvor suveræne, demokratiske stater kan samarbejde om det, de finder nyttigt og nødvendigt. Man vil styrke grænsebevogtningen og politiet, forsvaret og NATO. AFD vil have Tyskland ud af flygtningekonventionen og FN’s Menneskerettighedskonvention og føre en selvstændig migrant-og flygtningepolitik tilpasset tyske forhold og interesser.
AFD kræver en skattereform, der forenkler skatteligningen, hæver bundfradraget og sænker skatteprocenten for de lavestlønnede. Man vil have skattelempelser for iværksættere og selvstændige, som er den erhvervsgruppe, der skaber de ny arbejdspladser i Tyskland (ligesom i Danmark). AFD vil afskaffe formue- og arvebeskatningen
AFD vil have den tyske domspraksis ændret fra at beskytte gerningsmændene til i stedet at beskytte ofrene. Partiet ønsker et moralsk opgør med samfundets praksis med at fortie indvandrerkriminalitet, som skal frem i lyset uden filter. Islamkritik skal være lovligt, koranskolerne skal lukkes, og kriminelle migranter skal udvises. AFD vil have stop for statsfinansiering af TV, som skal klare sig gennem betaling for reklamer eller abonnementer. Tysk kultur og sprog skal styrkes på bekostning af multikultur. Stop for velfærdsturisme, leflen for regnbuebevægelsen, kønsmangfoldighed og kønskvotering ved ansættelser.
AFD vil skrotte den grønne omstilling og CO2-hysteriet. Retablering af atomkraft, udvinding af naturgas og accept af kulenergi, der kan sænke omkostningsniveauet i tysk industri, der betaler fire gange prisen for energi sammenlignet med USA. Til gengæld ønsker AFD en styrket indsats for et renere miljø, bedre naturbeskyttelse og ikke mindst en forbedring af dyrevelfærden.
Alle meningsmålinger peger på, at hvis der var valgt til Forbundsdagen, ville AFD være det største parti i parlamentet, hvilket viser, at de tyske vælgere ikke køber politikernes og pressens nazi-hetz mod AFD. Analyser af vælgerflugten fra de gamle partier til AFD viser, at borgerne anser AFD for det parti, der er tættest på deres hverdag, og som præsenterer løsninger på deres problemer. Og det endda selv om AFD ønsker alle sanktioner mod Rusland ophævet og stop for den militære støtte til Ukraine. I stedet kræver man et omgående stop for krigen. AFD har ingen problemer med, at Rusland kan beholde de besatte områder af Ukraine, som man ikke ser som medlem af EU eller NATO, men hvis fortsatte eksistens som suveræn nation garanteres af stormagterne. Udover at være nazister er AFD nu også stemplet af tyske medier og politikere som landsforrædere og Putin-fascister. Det har vælgerne det fint med. Tilslutningen til AFD er fortsat i vækst.
Det kan dog ikke skjules, at AFD ligesom andre større partier rummer uheldige elementer, der kan være med til at give partiet et dårligt omdømme hos fjender og modstandere. Således har flere af de ledende figurer i AFD Sachsen-Anhalt en fortid i Heimattreue Deutsche Jugend, en ungdoms- bevægelse, der blev opløst i 2009 for forfatningsstridig virksomhed, da den flirtede med de gamle idealer fra Hitlertidens nazistiske spejderkorps, Hitler Jugend). Det er længe siden, men medierne bliver ved med at trække den gamle nazi-krikke af stalden. Vælgerne er ligeglade. De er trætte af det evindelige nazi-pladder og føler ingen skyld for deres bedsteforældres krigsforbrydelser. De vil videre med deres liv uden dagligt at blive mindet om Auschwitz, Dachau og Gestapo. For dem er AFD ikke en evig byrde fra fortiden, men tværtimod vejen ind i en fremtid uden evig skyld og skændsel.
Op til valget blev AFD’s toppolitiker i Sachsen-Anhalt, Ulrich Siegmund spurgt af en tv-journalist, om ikke AFD repræsenterede et skred mod højreekstremisme. Siegmund svarede med et venligt smil, at AFD ganske vist stod for et skred i tysk politik. Nemlig et skred tilbage mod den sunde fornuft. Det synes vælgerne åbenbart også.
Demokrati betyder folkestyre, ikke flertalstyranni. Og det er netop hensynet til mindretallets interesser, der er kernen i demokratiet som begreb. Det gælder også i Sachsen- Anhalt, hvor 44 procent af vælgerne stadig er spærret inde bag det etablerede Tysklands politiske brandmur. Men hvor længe?
11. september 2026
Den ulækre østtyske landsforræder Merkel Merkel, burde hænges offentligt, og det burde sendes live på TV.
Ufatteligt at hun stadig får lov at leve, vælgerne er dumme som lort.
https://www.youtube.com/watch?v=MnfOOGK-V_k
Omtrent 44% af de
tyske vælgere var altså kloge nok til at gennemskue hetzen
mod AfD. Og hvis tyskerne ikke var blevet hjernevasket med
et utal af løgne og massiv propaganda, ville nok 88% eller 95%
af dem have stemt på AfD. Så vælgerne er nok ikke helt så
dumme som Karl mener. Når han udtrykker sig så primitivt
og vulgært som her, får han næppe mange fans, selvom Mer-
kel er et godt eksempel på en politiserende kvinde som det
var en stor og katastrofal fejl at stemme ind i magtapparatet.
Hun burde være blevet derhjemme. Højst skulle man have
givet hende magt til at bestyre en strikkeklub eller en vej-
bod med salg af jordbær og kartofler.
Hun var god til at snakke og snakke, men hendes regeringstid
var en lang kæde af fejltagelser, skandaler og dumheder.
Primitivt og vulgært?????
Er du klar over hvor mange tyske piger og kvinder som er blevet voldtaget de sidste 40 år af importeret niggere og perkere.
Hvor mange tyskere som er blevet udsat for vold, trusler og chikane.
Hvor mange ældre tyskere som ikke har fået en værdig pleje, pga de tusindvis af millioner af euro, niggere og perkere har kostet det tyske samfund.
Fans!!! Jeg vil skide på hvad andre mener din tosse!
Send lortet hjem, hvor de hører til, også dem med “ lovligt “ ophold.
Hvis danske politikere skulle stå til regnskab for deres fejl, på samme måde som danskere bliver straffet for deres lovovertrædelser, så skulle 90 % af danske politikere, den sidste 40 år, hænge i lygtepælene
Christiansborgs politik er
ubegavet, skruppelløs, fjernstyret, rødradikal
og katastrofal. På snesevis af vigtige områder
går det den forkerte vej. Det har det gjort i år-
tier, men politikerne ignorerer alt med moral,
erfaringer og sund fornuft. Og deres egne
landsmænds og -kvinders velfærd, sikkerhed
og rettigheder er de ret ligeglade med. De hyk-
ler løs og lover en masse, men det er mest tom
snak, valgflæsk, fup og humbug. Hele vejen igen-
nem er vores samfund præget af opløsning og
forfald, uretfærdighed og skandaler, løgnekam-
pagner, økonomisk stress, bureaukratisk press,
voksende kriminalitet og kaotiske tilstande.
Regeringens politik er hensynsløs, talentløs og
samvittighedsløs. Intet illustrerer det så tydeligt
som den folkeudskiftning der er i gang. Men
også den deroute der er tydelig i sundheds-
væsnet, i folkeskolen, i den sociale velfærd, i
den personlige frihed og tryghed, viser at dem
på Chrborg ikke evner at være til gavn for det
danske folk. Deroute, deroute, deroute kan
ses overalt i samfundet. Nok ikke ved at gå
eller køre rundt i gaderne, men hvis man
kommer om bag facaderne og analyserer
nærmere på hvad der foregår, hvis man tager
tal, statistikker og utallige oplysninger om ud-
viklingen i betragtning, kan man ikke være i
tvivl om at Danmark er et land hvor det går
ad helvede til med alt hvad politikerne rører
ved. De skader mere end de gavner. Demo-
kratiet må genoprettes, hvis vi skal undgå
at vores land bliver en fejlslagen stat, et shit-
hole, et krigens hus, en fattiggård og en
total galeanstalt i stil med England, Sverige,
Libanon eller Somalia, Iran og Afghanistan.
Følg med hos Document.dk og Hodja, som
påviser hver slemt det allerede står til i det
mere og mere syge og misrøgtede lille land.
Digitalisering, AI, beton-bureaukrati
og afskaffelse af kontanter fører til tyranni,
udnyttelse og undertrykkelse.
Pervers familie- og børnepolitik forpester og
ødelægger livet for tusinder og atter tusinder
af børn og forældre.
Tonstunge pengepakker med milliarder af
kroner til Afrika og 100 fjerne lande ender i
store besparelser, forringelser, nedlukninger
og nedskæringer af velfærden og sundheden.
Og i smadring af betydelige dele af infra-strukturen.
Masseindvandring og folkeudskiftning ender
uundgåeligt i konflikter, kriminalitet, terror, et-
nisk udrensning og folkemord.
Danmark er nu et misregeret og misrøgtet land.
De blinde og døve forstår det ikke, men det er
sådan det er. Danskerne har al mulig grund til
at frygte fremtiden. Uden n ye og bedre partier,
politikere og medier på banen er Danmark fortabt.
Merkel var „Die mandschurische Kandidatin“ – hjernevasket til at sige det rette for at opnå posten, hvorefter hun gik over til den egentlige opgave, nemlig at knække Vesttyskland.
Sanator John McCain, der deserterede i Vietnam og tilbragte 5½ år med at blive hjernevasket af Vietcong, var en anden kendt manchurisk kandidat
Den manchuriske kandidat, kogt ind til benet:
“Under Koreakrigen tages en amerikansk soldat til fange og hjernevaskes under sit ophold i fjendens land. Han vender hjem som en intetanende “soveagent”, der styres og aktiveres blindt via et spilkort (ruder dame) til at begå attentater, hvorefter hans hukommelse slettes fuldstændigt.”
DANMARKS SUNDHEDSVÆSEN ER I FRIT FALD
OG NÆRMER SIG ET BUNDNIVEAU I EUROPA … !!!
Der er også andre artikler om hvordan den
danske velfærds-stat er ved at gå rabundus.
Se Hodja og Document.dk
FLERE OG FLERE BEVISER
for at den falske pandemi og
covid-“vaccinerne” var resultatet af
et komplot med deltagelse af WHO
og en række kvaksalvere. Hundred-
tusindvis af “vaccinerede” blev ramt
af alvorlige bivirkninger. (blodpropper,
lammelser mv.) Se mere om det i
Hodjas nyeste artikel om det. Følg
også med hos Document.dk.
Det danske retsvæsen er blevet
woke pladderhumanistisk. Brutale
vaneforbrydere med masser af for-
brydelser bag sig, får latterligt små
straffe. Ofrenes lidelser tages ikke
alvorligt af politikerne. Se Hodja.
ENIG og ligeså vandspanden Lykke Friis som ligner et runkent æble før råd.
Svar til Jane von Rathsach.
Jeg er måløs. Hvordan tillader du dig at komme med den slags udtalelser om Lykke Friis udseende? Det er vel hendes faglighed, man kan stille spørgsmål ved!
Ifølge dit billed burde du måske se dig selv i spejlet. Trans Truckdriver? Frit efter Truman Capote.
For øvrigt tror jeg ikke, du er en kvinde. Gemmer dig bag et falsk navn!
Job-centrene er en skandale
Bosteder for syge børn og unge er en skandale,
de er blevet til pengemaskiner for visse indvandrere og kulturfremmede
De nye landbrugslove er en skandale der vil skade landmænd, forbrugere,
butikker og husholdninger.
Styrelsen for patient-sikkerhed er en skandale
Danmark er gjort til et bombemål hvis krigen i Ukraine løber løbsk
Folkeskolen er præget af uorden, uro, vold og elever der ikke kan
regne, læse, skrive eller som ignorerer eller truer lærerinder og lærere.
I 2019 lovede Mette at sundhedsvæsnet skulle have et mægtigt løft.
Det blev i stedet et mægtigt dyk. Og S lovede at bygge 20 mindre men
lokale sygehuse. Ikke eet af dem er påbegyndt eller bygget. Og hver
dag afvises hundredvis af patienter som er henvist af en praktise-
rende læge. Selv livsfarligt syge kan blive afvist, så ambulancen må
lede efter et andet hospital eller må køre den syge hjem igen.
For mange år siden lovede Lars Fadøl et straks-stop for indvandring.
Det blev i stedet til det stik modsatte, nemlig meget mere indvandring.
Smadringen af postvæsnet er en skandale.
Den planlagte afskaffelse af kontanter er en skandale.
Forsvarets tilstand har været en skandale de sidste 30 år.
Politikernes ligegyldighed overfor importeret personfarlig kriminalitet
er en skandale.
Familierets-huset/ skilsmisse-systemet er en skandale. Mænd hånes,
mobbes og diskrimineres og børn er retsløse.
Den “grønne” trepart og den “grønne” omstilling og hele krigen mod co2
er et rødt og ideologisk projekt der gør danskerne fattigere
At man kan blive opkrævet tre forskellige skatter af samme indtægt, så
man skal betale 115% i skat af alt hvad man har tjent, er en skandale.
At danskerne nu er 2. klasses borgere i forhold til afrikanere og arabere
er en skandale
100 andre skandaler kunne nævnes. Politikerne er dumpet.
Og vi danskere har udsigt til endeløs modgang.
Alternative für Deutschland bør hilses velkommen for deres anti-immigrationspolitik, lov-og-orden platform og støtte til traditionelle konservative værdier
—deres prorussiske stilling er derimod ganske uansvarlig og troløs mod de stolte europæiske nationer (Estland, Letland, Litauen, Ukraine — i virkeligheden også Finland, Polen, Georgien, Armenien og paradoksalt nok netop AfDs højborg Østtyskland) der i nogle tilfælde har brugt århundreder på at frigøre sig fra det halvasiatiske barbari i kreml.
Den russiske chauvinisme, massive korruption, lovløshed og indgroede tendens til totalitær imperialisme (i både tsaristisk såvel som kommunistisk og neokommunistisk variant) synes ikke helt at være sivet ind hos denne blogs læserskare.
Gør de russofile dagdrømmere sig eksempelvis overvejelser om de over 20 mio russiske muhamedanere (sandsynligvis langt flere), der nyder statsligt underhold fra kreml??
Der er mange flere muslimer i Rusland end folk tror.
Overraskende
@Karl
Overraskende og overraskende — det ved jeg snart ikke.
Hvis man absolut intet kender til verdenshistorien er det måske.
De xenomane dagdrømmere, der er ved at falde bagover i benovelse over putin og de andre totalitære eneherskere i den vestfjendtlige neokommunistisk/muhamedanske alliance, foretrækker i hvert fald typisk at lade som ingenting, når talen falder på de +20 millioner russiske muhamedanere, der følger med i den russofile pakke.
Tjetjenerne er for længst blevet sendt ind i Europa som led i KGB-putins syge erobringskrig — gad vide hvordan de har ført sig frem blandt den ukrainske civilbefolkning.
Og Hvideruslands lukashenko — putins diktatoriske juniorpartner i det neosovjetiske revanchistprojekt — ynder jo også at bidrage til Europas etnoreligiøse mangfoldighed, når han med mellemrum sender bølger af perkermigranter i den våbenføre alder ind over grænserne til Polen og Litauen.
Men den slags detaljer betyder åbenbart ikke så meget, når først man er blevet sovset godt og grundigt ind i kremls fascinerende antikolonialistiske propagandanarrativ, gradvist har tilpasset hele sit verdensbillede derefter og nu opererer som de facto femtekolonneelement mod Vestens og sit eget fædrelands kerneinteresser.
Nøjagtig som under den kolde krig er det jo det slemme Vesteuropa og det onde NATO, der både er ‘krigsliderligt’ og ‘fascistisk’ — ikke sandt?
Det er os der er de onde og aggressive krigshetzere, ikke? — eller hvordan var det nu?
Hvordan stiller du dig egentlig til det russiske spørgsmål, Karl? — er du også en af de letsindigt xenomane dagdrømmere, der villigt lader sig hypnotisere af den melodramatisk veltilrettelagte neomarxistisk-internationalistiske kremlpropaganda?
Eller har du anderledes fast national grund under fødderne?
Indtil videre har jeg ikke bemærket demoraliserende defaitistmeldinger fra din hånd.
Points for det.
Putin er ikke andet end en gangster, som burde fængsles på livstid.
KGB-uddannet gangster — ikke at forglemme.
Lige nu er han — præcis som vi så det under sovjettiden, helt tilbage fra zinovjevs hadsk opflammende komintern-agitation i muhamedanien, med opfordringer til “asiatisk hævn over de vestlige udbyttere” i årene umiddelbart efter 1917; over Patrice Lumumba universitetets systematiske udklækning af terrorkadrer direkte fra Moskva; til de titusindvis af kammeratlige-solidariske militærrådgivere udstationeret overalt i den tredje verden — godt i gang med at intrigere mod Vesteuropa og (via russisk medlemskab i det kommunistdominerede BRICS) opildne hele det globale syd til om muligt endnu mere morderisk massepsykotisk had, rettet mod de slemme “racistiske kolonialister og imperialister” i Vesten (Vesteuropa), end de i forvejen var opfyldte af.
Putins officielle erklæringer fra kreml har i årevis fulgt et fuldstændig klassisk marxistisk; internationalistisk; “antiracistisk” (dvs. anti-hvidt; anti-vestligt) doktrinært mønster — det er ikke for sjov alle hipsterkommunisterne hepper på Rusland mod Ukraine og NATO og tårevædet går ind for en ‘fredelig løsning’ til fordel for aggressorerne i kreml.
Marie Krarups far og bedstefar må vende sig i graven af græmmelse. Hun er sikkert en sød dame og har på mange områder gjort en hæderlig indsats for Danmark i hendes tid i DF — hendes xenomane falden på halen for og stædige efterplapren af alle de russiske talepunkter er dog svært pinagtigt at bevidne.
Desværre er den russofile forblindelse således ikke længere begrænset til venstrefløjen, sådan som den var i forrige årtusinde.
Ubefæstede xenomane (hovedsagelig ultraliberale) typer, der af uransagelige årsager tror de tilhører den nationalkonservative højrefløj, falder pladask for de velsmurte agitprop-narrativer fra kreml med nøjagtig samme naïvitet (og samme sentimentale paroler om fred i verden) som den KGB-infiltrerede marxistiske “fredsbevægelse” gjorde under den kolde krig.
I disse forgabte kosmopolitters forvirrede hjerner fører Rusland en glorværdig forsvarskrig mod Vesten — samtidig med at de tramper rundt inde i Ukraine og dag og nat terrorbomber ukrainske civile med tonstunge missiler og raketter(!).
Den er gal nok her på bloggen — på snaphanen dog endnu værre — derovre ku’ man i kommentarfelterne for et års tid siden læse spændende udmeldinger fra folk, der var blevet så udbrændte på øverste etage, at de ligefrem ytrede lidenskabelige håb og inderlige ønsker om at måtte se russiske missilangreb rettet mod det danske “regime” og Folketing(!).
Trump er en skændsel på dette område — i årevis har han holdt hånden over KGB-putin og konsekvent modarbejdet Ukraine. Så sent som i dag/i går har han åbenbart givet Zelenski en flov og (for trump) beskæmmende “reprimande” for de ukrainske væbnede styrkers fuldkommen berettigede, strategiske droneangreb på militært højrelevante mål; de russiske raffinaderier der forsyner erobringshæren i donbas med prioriterede brændstofleverancer — med påskud om at dette antageligt skulle påvirke dieselprisen på verdensmarkedet. Det er muligt — så må man jo lære ikke at angribe sine nabolande — så vidt vides gives der da også visse andre grunde til olieprisernes himmelflugt.
Trump tørrer med andre ord sin egen eklatante fiasko i mellemøsten af på et belejret europæisk land, der på femte år forsvarer sig tappert og indædt mod neokommunistisk aggression, alt imens putin smiskende bagtaler og smeder rænker mod Vesten i kammeratlig forståelse med hans antiimperialistiske (antieuropæiske) medsammensvorne i det globale syd.
Tak for kaffe!
Ingen tilsvarende reprimander fra Washington til putins Rusland for at terrorbombe civile i Ukraines storbyer døgnet rundt.
Er AfD pro-russiske? Næppe, de
ønsker bare at nedtrappe krigen i Ukraine så vi undgår at
risikere en 3. verdenskrig. Og så mener AfD at det vil være
bedre og klogere at få et tåleligt forhold til Rusland, frem-
for en 30 års krig eller en atomkrig. Krigen i Ukraine er
ikke kun Ruslands skyld, der er også foregået dårlige ting
fra Bidens, Obummers og Vesteuropas side.
@navnesvindleren
hvorfor bruger du så mange fupnavne/svindelprofiler?
Hvorfor går du så meget
efter manden og så lidt efter bolden? Hvorfor er
dit svar uden argumenter? Hvorfor ignorerer du
fuldstændig hvad der skrives kl. 18.45?
Da du jo håner, nedgør og foragter alle der ikke
er optimister, alle der synes at fremtidsudsigterne
er dystre, alle der ikke mener nøjagtig det samme
som dig selv, foragter du vel egentlig 85-90% af
danskerne?
@profilfuskeren
Hvorfor svarer du ikke på spørgsmålene om dine mange fupnavne?
Radiotavsheden om emnet virker ret påfaldende.
Hvornår monstro vi ka’ forvente den første ligesindede linjeombryder med samme type ufrivilligt komiske, bøvede profilnavn, samme vattede vemod og distinkte træghed i sproget komme dig til undsætning denne gang?
Måske ‘kvitte vitt bom bom’, ‘ballonskipperen’, ‘ude at køre med de skøre’ eller hvis du er rigtig heldig ‘den synkende optimistjolle’ er lige på trapperne med en ægte mistrøstig-kammeratlig håndsrækning til deres depressive åndsfrænde i knibe — hahaha!
Der er jo nok at tage af må man sige — hvor mange forskellige humbugprofiler jonglerer du egentlig med, hvis vi tager revl og krat med? — over tyve?
—siger svindleren der farer forvildet rundt og flagrer febrilsk med armene ved alle indgange til mine indlæg og desperat spammer trådene til med løsagtige beskyldninger om KI hevet ud af den blå luft — for netop at aflede potentielle læseres opmærksomhed væk fra det saglige indhold.
Ufatteligt!
Løgn, bedrag og forstillelse synes at ligge naturligt til dig — foruden den helt gennemgående tendens til patologisk svælgen i håbløshed, sortsyn og forhåndsopgivelse på resten af danskernes vegne.
—siger det perfide fjols der jævnligt skriver sådan her om Danmark og danskerne:
tilføjelse
Så vi må altså konkludere at navnefuskeren, i det daglige møde med sine menige folkefæller, anser mere end hver anden person på sin vej — som en “underdanig slavesjæl”.
Interessant tilgang at have til sine landsmænd
Vi har nu
mindst tre vrøvlehoveder/ net-trolde med i
tråden. NP, åølg og Niels nul. De to af dem
kan ikke få indvandring nok, og åølg skifter
mellem at hans meddanskere er pragtfulde
og at de er nogle fæle defaitister, nazister,
perfide fjolser, landsforrædere, dæmoniske
idioter, bøvede tosser, patologiske svindlere og
russiske spioner og hvad han ellers kan finde
på at kalde sine medbloggere.
Men der er jo ingen grund til at tage det alvorligt.
Hvad vi skriver her i vores lillebitte kreds af læse-
re og skrivere er sandsynligvis helt uden betyd-
ning for samfundets udvikling. Ja, det er nærmest
til at grine af, at nogen bruger en masse tid på at
oplyse eller vildlede, for effekten er nok lig nul.
De tre troldes vrangforestillinger kan vi ikke ændre,
og vælgerne har det fint med at være uvidende og
hjernevaskede. Danskerne er blevet advaret siden
1970, men gale politikere har kunnet fremture i
nu 56 år.
Iiiih altså!! — en helt tilfældig person kommer tilfældigvis bare lige ind fra højre og gi’r sin selvstændige og unikke og individuelle og enestående og helt egen personlige holdning til kende — sikke et stort og helt tilfældigt tilfælde, at den helt tilfældige nye debatdeltager der tilfældigvis s’n bare lige kom dumpende forbi tilfældigvis skriver på nøjagtig samme depressivt bovlamme, savlende åndsforladte, blodfattigt kedsommelige og lunkent flegmatiske måde som navnefuskeren — og sikke tilfældigt at de tilfældigvis osse deler præcis samme fade, nihilistiske, uvederhæftige, valne, vulgærmarxistiske, påtaget fortvivlede og forlorne selvmordersynspunkter på danskernes vegne — dét er vel nok tilfældigt!!
Sikke mange helt forskellige debattører med helt forskellige profilnavne, der alle sammen tilfældigvis synes det bare er så fint og helt normalt at benytte enhver lejlighed — dag efter dag; måned efter måned; år efter år — til at sprede mismod, håbløshed, sortsyn, selvhad, demoralisering og national forhåndsopgivelse blandt danskerne — slet ikke noget som helst besynderligt eller mistænkeligt i det!!
Åølg er en rigtig hyggespreder,
der virkelig forstår at skabe en god stemning
omkring sig. Og når først han har fået udrenset
alle de landsforrædere, spioner, psykopater og
bovlamme tåber samt savlende vulgærmarx-
istiske idioter fra denne debatstribe, vil der u-
tvivlsomt ske en storslået og og lykkebringende
højnelse af debatkulturen. Og fra da af vil en
stor harmoni indfinde sig, og åbnede øjne vil
aldrig mere få brug for sine 300 forskellige
skældsord og kraftudtryk.
Så vi har noget at se frem til, når den store
udrenser er færdig med at udrense og fordrive
de forbandede nihilister, ringvrag og vatnisser
med en IQ under 25 som indtil nu har forpestet
kommentar-sporet med deres åndsvage og for-
bryderiske meninger.
Ikke bare er navnefuskerens identitet flydende i femogtyve forskellige universalpseudonyme retninger — hans moralske kompas er omtrent lige så interdimensionelt smidigt og bøjeligt til enhver lejlighed og eventualitet.
Den ene øjeblik er det af største vigtighed at se grusomheden durk i øjnene med skånselsløs og skærende; isnende klar realisme, brutalt? måske — men strengt nødvendigt — konklusionen er klar: alt er på forhånd tabt; danskerne er simpelthen bare for svage (underdanige slavesjæle jo, i hvert fald for det store flertals vedkommende, hvortil vi må formode den polynyme dommedagsprofet ikke henregner sig selv) — og profilsvindleren må modstræbende gøre sin pligt og fælde historiens nådesløst tunge, men retfærdige og frem for alt nødvendige dom: alt er omsonst, national modstand komplet og aldeles nyttesløs — danskernes skæbne beseglet; undergangen uafværgelig.
Indvendinger ka’ kun hidrøre fra blødsødne og krampagtige jubeloptimister, der ikke har den fornødne hårdhed til at indse virkelighedens håbløse grumhed og barskhed.
Fem minutter senere: Alt er ligegyldigt — ingen læser jo kommentarerne alligevel og vi ka’ lisså godt hengive os til verdensaltets altopslugende entropi — meningsløsheden ta’r overhånd som under et surrealistisk syretrip eller absintorgie og identitetsfalskneren antager hans flimrende metanatur: den alttranscenderende nihilist.
Næste dag synes profilhustleren der mangler et eller andet udefinerbart, hmmmm, hva’ ka’ det dog være? — noget spændende og […]
[………………………………………………………………………………………]
Aha!! Hygge. Sæ’følig.
Det var jo bare dét, identitetsakkumulatoren havde forsøgt at sprede noget mere af hele tiden — for hyggens skyld — og så kommer åølg, den onde net-trold, bare s’n rigtig slemt og ødelægger hele hyggefesten — øv-bøv!!
Det var ellers rigtig synd for hyggefuskeren. Det var nemlig åølg, der var rigtig ond mod ham og alle de andre helt sarte og fromme og renfærdige og hyggelige hygge-mimose-onkler, de fleste med identisk tekstformatering og ordforråd.
PS: Dit seneste modsvar med den store udrenser, ringvrag og vatnisser mm. var ganske humoristisk, må jeg indrømme — så tak for det.
Når åølg end ikke vil
anerkende at Aamund er en klog og begavet
mand, en slags vismand, så må åølg være en
som har det svært med dømmekraften, eller
en som er ude i et ideologisk korstog. Lige som
NP mener åølg at Trump er en uduelig tosse,
og ligesom NP er han tilbøjelig til at fylde tråden
med udfald og postulater som virker irrationelle
og provokerende. Er åølg en provo?
Når åølg end ikke vil
anerkende at Aamund er en klog og begavet
mand, en slags vismand, så må åølg være en
som har det svært med dømmekraften, eller
en som er ude i et ideologisk korstog. Lige som
NP mener åølg at Trump er en uduelig tosse,
og ligesom NP er han tilbøjelig til at fylde tråden
med udfald og postulater som virker irrationelle
og provokerende. Er åølg en provo?
.
(gentaget tekst – men intet er at se ??
I anledning af 25 års dagen for 11. september
Uwe Max Jensens koranpapirflyver fra 2006 fungerer stadig, med 20 år på bagen, som et skarpt, humoristisk og bogstavelig talt flyvende overskudsagtigt svar på islamisk terror.
Lad os på 25 års dagen (aftenen) håbe at vestlig åndsfrihed — her symboliseret ved UMJs adrætte papirværk, let og vægtigt på samme tid — stadig flyver videre om 25, 50, 100, 500 og 1000 år.
DANMARKS SUNDHEDSVÆSEN
ER I FRIT FALD OG NÆRMER SIG ET EUROPÆISK BUNDNIVEAU !!!
Se artiklen hos Hoda.
Som også har noget om hvordan svindlere plyndrer statskassen
for millioner. Det har de gjort i årevis, beskyttet af politikere som
Marianne Jelved, Lars ulykke, Pernille Weiss, Zenia Stampe og
lignende pladderhumanister.
Sundhedspolitikken
siden 2015 har ikke bragt andet end forringelser
Det er kolossale mængder
af svinsk manipulation DR udsætter danskerne for. Idag havde
de et indslag med en nyttig idiot ved navn Thomas, der blev brugt
til at lange ud efter dem som er skeptiske mht. til covid-“vaccinerne,
eller som er helt overbeviste om at de har haft mange kedelige og
skadelige eller farlige bivirkninger. Og som måske også mener at
“vaccinen” var til ingen nytte. Mængden af indicier for at der er
foregået lyssky ting vokser og vokser. men det fortier DRs P1,
og prøver at give indtryk af at det kun er skøre konspirations-
teoretikere der kan tvivle på at alt var i orden med disse covid-
/ corona kemikalier. (Antallet af børn med autisme er tredoblet,
mystiske blodpropper og andre lidelser er konstateret hos tusin-
der af “vaccinerede”, men det skal vi da bare glemme alt om,
mener DR) Se de mange afslørende videoer på nettet hvor læger
fortæller om grimme bivirkninger. Hodja havde noget om det i
sidste uge.
Sidste år blev 200.000 patienter afvist af hospitalerne, selvom
de var syge og hevist af en praktiserende læge, iflg. Berlingske.
Klokken er to minutter i tolv
Man må forvente, at AfD får absolut flertal næste gang. Deres fremgang er så markant, efter de har fået en dygtig leder, at flere og flere ser sig nødsaget til at stemme på dem, selvom de ikke er enige i alt, hvad partiet står for.
Det samme kunne man tænke sig ville ske i Danmark, hvis DF fik en leder, som man kan have tillid til. Desværre har Messerschmidt spillet sine kort så elendigt, at han ikke er manden, der kan samle tilstrækkelig opbakning.
Da han blev valgt i DF til formand, forlod halvdelen af medlemmerne partiet. Hans eget parti, hans egne folk, hans egne kolleger ville ikke have ham som leder, hvordan skulle man så kunne tro, at vælgerne vil.
Den fremgang partiet ser i øjeblikket i målingerne kunne være meget større, hvis der var en anden. Særlig når henses til, at den øvrige blå blok hænger i laser.
Borgernes Parti har begået harikiri for åben skærm, Støjberg flagrer rundt med knold i nakken og har ingen politik, fordi,som hun siger, folk ved godt, hvad jeg står for. Vandomslag er korrupt, kriminel og et kokainvrag, og Mona er usynlig som dug for solen.
Tilbage har vi Venstre, hvis leder Traktor Troels er kedelig som en leverpostejsmad og omgivet af noksagter og selvoptagede koryfæer. Deres bagland består af 16.000 giftblandende storbønder, som pt også udgør antallet af deres vælgere.
Det turde være en smal sag for DF at høste frugterne i det landskab. Men intet tyder på, at de har set lyset hos DF, der i realiteten stadig styres af Pia, der har lovet, at når hun er død, vil hun banke på kistelåget for lige at sikre sig, at alle retter ind efter hendes pibe. Enhver vaklen i geleddene, så er det ud! Og hun har et bedstemoderligt crush på den flamboyante charmeklud med hang til ældre kvinder og va har vi…..
Interessant vil det blive at se udviklingen i vore nabolande med Sverigedemokraterne, Reform, Rassamblement National m.fl. Hvis de får magten, kan de så stoppe ulykken med afgivelsen af Europa til islam?
Det er ved at være sidste udkald.
Folk ER ved at komme til fornuft.
Sverige skulle gerne følger trop i morgen med et kanonvalg til SD.
Og vi ser frem til at AfD ender som Tysklands ledende parti.
Republikanerne vinder midtvejsvalget, så Trumps planer for fred fortsætter.
Sådan er vi godt på vej mod nye gode tider som fredelige individer ønsker.
AFD ønsker at flytte fokus fra historieundervisningens ensidige fokus på tiden 1933-1945 og i stedet kocentrere historieundervisningen på alt det der gjorde Tyskland til en industriel og kulturbærende supermagt. Det kan koges ned til fædrelandskærlighed. Det blev naturligvis straks udlagt som et forsøg på at lægge røgslør ud over partimedlemmers forkærlighed for nazismen. Virkeligheden er en anden. Den ensidige fokusering på landets nazifortid i historieundervisningen har det ene formål at bibringe eleverne største mulige skyld og selvbebrejdelseskompleks. At det er sket sideløbende med landets import af millioner af jødehadende muslimer er ikke bare prosaisk men en grotesk behandling af den befolkning man har så travlt med at opdrage til at hade sig selv. Jeg tror at befolkningen i Tyskland er begyndt at vågne op.
Man siger, at de, som ikke husker fortiden, er dømt til at gentage den.
Hvis man fjerner historieundervisningen om fortidens etniske udrensning af indvandrere fra Mellemøsten, så er vejen banet for nutidens og fremtidens etniske udrensning af indvandrere fra Mellemøsten.
Hvis man slår en streg over fortidens Holocaust, så bliver nutidens Holocaust, remigration, til “sund fornuft”.
Det er smart tænkt af nynazisterne i AfD. Jeg forstår godt, at deres heilende og spyttende sympatisører på den yderste højrefløj i Danmark ikke kan få armene ned.
Selvom du fortsat kalder nationalistiske socialdemokrater for yderste højrefløj, er jeg enig i det, du siger her, Poulsen.
Så vil jeg tilføje, at der aldrig er kommet noget godt ud af populistiske eet-punkts partier. En hurtig politiker-karriere, der forsvinder meget pludseligt, når pøblen finder nogle andre at tilbede. Se f.eks. Thulesen-Dahl.
Der er også plads under bruserne til gadekryds mellem negersoldater og asiatiske prostituerede, Niels Nul, så du kommer til at hygge dig med dine kælemuslimer.
Og ikke et ord om Marshallplanen?
Utroligt at ikke engang halvdelen stemte på AfD. Nå, men i det mindste har de solid fremgang.
Om AfD er venlig stemt overfor Rusland ved jeg ikke, men jeg ville ikke se det som noget negativt. Rusland er nemlig ikke fjendtligt stemt overfor Europa. Men i Europa har alle medier og politikere travlt med at oppiske en stemning af had mod og frygt for Rusland. Og for at forstærke hadet til Rusland bilder man folk ind, at Rusland er klar til at angribe og okkupere adskillige europæiske lande. Det er det rene sludder og vrøvl. Europæiske statsledere måtte hellere forklare, hvorfor de finder det så vigtigt at gøre Ruslands legitime krav på nogle få regioner i Ukraine til en evighedskrig med katastrofalt høje tabstal på begge sider.
,
Vanlig vrøvler Niels Poulsen. Det handler ikke om at fortie eller fornægte fortiden men at se den med bredere briller. Hvor forfærdelig end nazismen var er det kun 12 år ud af tusind års historie vi taler om . Historieundervisningen i tyske skole handler kun om nazismen. Bør man ikke favne bredere?.
Det primitive nazikort
Taknemmeligt at trække nazikortet. Hvis man er bekymret over, at 80% af befolkningen i Albertslund er muslimer, at Nørrebro er muslimsk territorium, at Manchester, London, München og Paris er sort af muslimer, der etablerer no-go-zoner for den oprindelige befolkning og voldtager, truer og knivstikker uden blusel omkring sig, så er man nazist.
En sølle og primitiv argumentation som viser afsenderens virkelige budskab: Den islamiske invasion skal fortsætte med uformindsket styrke.
Det havde været mere ærligt at sige det, som det er. Vi ønsker at overtage jeres land, og vi er i fuld gang med det, og I kan ingenting gøre.
Vi griner hele vejen ned til socialkontoret, mens vi forplanter os med vore brødre, fætre og kusiner fra hjemlandet.
Og hvis I forsøger at kæmpe imod, er I nazister.
“80% af befolkningen i Albertslund er muslimer”
Nej.
DANMARKS SUNDHEDSVÆSEN
ER I FRIT FALD OG NÆRMER SIG ET EUROPÆISK BUNDNIVEAU !!!
Se artiklen hos Hoda.
Som også har noget om hvordan svindlere plyndrer statskassen
for millioner. Det har de gjort i årevis, beskyttet af politikere som
Marianne Jelved, Lars ulykke, Pernille Weiss, Zenia Stampe og
lignende pladderhumanister.
Der er også en herlig sjov video med Trump som skraldemand.
Jeg vil gerne takke dig Asger, for at du som en af de eneste, lader folk udtrykke sig som de vil.
Så længe man siger sandheden, burde den ikke undertrykkes.
Tak Asger
Importerede Nigger-svin og Perker-svin hører ikke til i vesten.
De ødelægger alt for os.
Fuck europæiske politikere de svin.
Fuck Mette fusk og den lille svindler Lars lort
https://www.youtube.com/watch?v=itGmntTKljE
Til folk som mener abort er ok.
De primitive tvillinger
NP og Niels O har afsløret sig som femte kolonne for den muslimske invasion af Europa.
De kan skrive side op og side ned om immigrationens ubetydelighed og ringe antal, og hvor problemfrit og helt igennem alting er så rosenrødt.
Aldrig et ord om kriminalitetsstatistik, der viser, at stort set halvdelen af alle yngre mandlige immigranter fra muslimske lande har været i konflikt med straffeloven. Fængslerne bugner af ikke-vestlige voldspsykopater, svindlere, tyveknægte, narkohandlere og terrorister.
Skolerne er i frit fald pga. utilpassede analfabeter, der hverken har evner eller interesser for andet end dominans og urostiftelse.
Kvinderne undertrykkes og prygles, invalideres og får syre smidt i ansigtet, hvis de ikke makker ret. I nogle tilfælde kastes de ud af vinduerne eller bliver sendt hjem til genopdragelse, hvis de er ved at blive for frie i tanken.
Dette interesserer ikke de herrer NP og Niels O, fordi det ikke passer ind i deres ønske om, at islam skal overtage Europa.
Politikerne gør alt for at skjule de virkelige immigrationstal. For hvor længe er man immigrant, som de siger. Men når man lever i parallelsamfund, så vedbliver man jo med at være fremmed. Så sker der ingen naturlig integration, og hadet og modsætningerne vokser.
En professor fra RUC med tyrkisk baggrund sa for mange år siden, at hvis alle indvandrere kunne forsørge sig selv og overholde dansk lov, så ville der ikke være nogle problemer. Så enkelt er det. Men virkeligheden er, at en trediedel er på overførsel, en trediedel er kriminelle og på overførsel, og den sidste trediedel er ærlige og arbejdsomme mennesker, der lider under deres landsmænd udskejelser.
Man må formode, at NP og Niels O tilhører gruppen, der er på overførsel, siden de har så god tid til at skrive her på bloggen. Det kan forklare meget om deres ihærdighed for at tale islams sag.
Niels Nul er gammel, og Niels Poulsen er alias for den person der til enhver tid har vagten i en 100% statsfinansieret “NGO”‘s dis-informationskontor
Tak for oplysningen….har netop undret mig over profilen NP, der synes at have flere afsendere.
Svar til Karsten Jensen.
Jamen, hvordan får du tid? Du har jo lige så mange indlæg som NP og Niels O? Er du også på overførselsindkomst?
En klog mand sagde forleden, at ordene Nazist, Facist og Racisme har mistet deres betydning, da de bliver brugt i flæng, hvis der blot er den meste uenighed blandt mennesker!
Vivi burde skelne mellem røde
og blå KJ. Blå KJ skriver da tit indlæg som giver glimrende
satire billeder af dagens Danmark. De er ofte både realistiske,
morsomme og tankevækkende. Det burde Vivi da værdsætte.
.
Svar til En mening.
Men, kan man tage et menneske alvorligt, som skifter holdning, som vinden blæser? Skiftevis rød eller blå.
KJ må da betragtes som upålidelig!
Så kan det godt være, at han er morsom ind i mellem.
Men vi lever i alvorlige tider, følg blot udviklingen i UK
Der er nu store protester, den menige befolkning har fået nok. Regeringen går mod sit eget folk og støtter de “invaderende”! 2 tier Police!
Nigel Farage er upålidelig, så det eneste håb er Rupert Lowe fra Restore.
Der lyder næsten det samme omkvæd fra den oprindelige befolkning, er det, hvad vores forfædre kæmpede for?
Enig i Asger Aamunds tekst i MURENS FALD. Jeg havde rejst lidt i DDR (og Rumænien) tilbage i 1970-80’erne. Det var uhyggelige samfund, men der var såvidt jeg husker ikke så mange dér, der var tilhængere af kommunismen, når man talte med dem på tomandshånd, men alle frygtede statens effektive undertrykkelse. Mange ville udrejse til Vesttyskland, men turde ikke søge om det af frygt for at miste job og ret til skole-og universitets uddannelse. En del flygtede heltemodigt til vesten med fare for at blive skudt under flugten. Så jeg glædede mig over, at Berlin muren og resten af jerntæppet forsvandt i 1989 som ved et trylleslag. DR’s eksperter og sovjettolkere blev overraskede. De havde ikke set det komme. Det var en af de største historiske begivenheder i forrige århundrede. Den markerede for mig den endelige afslutning på anden verdenskrig. Jeg var imponeret af Boris Jeltsin, der ville fortsætte opgøret med sovjetkommunisterne. Desværre overtog en karrierepolitiker i KGB/FSB, Vladimir Putin, styret efter ham. Putins navn rimer sjovt nok på både Lenin og Stalin. Han vil genrejse både zarens og Lenins/Stalins imperium. Han må stoppes med alle midler. Da Rusland stadig har de samme a-våben, som var der under Sovjet styret, er det desværre ikke helt så enkelt for Nato-landene at få det gjort.
Christiansborgs politik er
ubegavet, skruppelløs, fjernstyret, rødradikal
og katastrofal. På snesevis af vigtige områder
går det den forkerte vej. Det har det gjort i år-
tier, men politikerne ignorerer alt med moral,
erfaringer og sund fornuft. Og deres egne
landsmænds og -kvinders velfærd, sikkerhed
og rettigheder er de ret ligeglade med. De hyk-
ler løs og lover en masse, men det er mest tom
snak, valgflæsk, fup og humbug. Hele vejen igen-
nem er vores samfund præget af opløsning og
forfald, uretfærdighed og skandaler, løgnekam-
pagner, økonomisk stress, bureaukratisk press,
voksende kriminalitet og kaotiske tilstande.
Regeringens politik er hensynsløs, talentløs og
samvittighedsløs. Intet illustrerer det så tydeligt
som den folkeudskiftning der er i gang. Men
også den deroute der er tydelig i sundheds-
væsnet, i folkeskolen, i den sociale velfærd, i
den personlige frihed og tryghed, viser at dem
på Chrborg ikke evner at være til gavn for det
danske folk. Deroute, deroute, deroute kan
ses overalt i samfundet. Nok ikke ved at gå
eller køre rundt i gaderne, men hvis man
kommer om bag facaderne og analyserer
nærmere på hvad der foregår, hvis man tager
tal, statistikker og utallige oplysninger om ud-
viklingen i betragtning, kan man ikke være i
tvivl om at Danmark er et land hvor det går
ad helvede til med alt hvad politikerne rører
ved. De skader mere end de gavner. Demo-
kratiet må genoprettes, hvis vi skal undgå
at vores land bliver en fejlslagen stat, et shit-
hole, et krigens hus, en fattiggård og en
total galeanstalt i stil med England, Sverige,
Libanon eller Somalia, Iran og Afghanistan.
Følg med hos Document.dk og Hodja, som
påviser hver slemt det allerede står til i det
mere og mere syge og misrøgtede lille land.
Lad os forestille os man (gud forbyde det) befandt sig i en redningsbåd i hård sø med navnefuskeren om bord — man sku’ jo nok i så fald forberede sig på, at enhver form for nødroning, forsøg på primitiv navigation, spejden efter land, tilvirkning af interimistisk fiskegrej, signalering, lænsetjans/øsning mv. ville skulle foretages uden profilsvindlerens medvirken.
Han ville jo ha’ så rigelig travlt med fra sin rokkende fosterstilling i dørken at “advare” de andre nødstedte om hvor dødsensfarligt det er at drukne på åbent hav, hvor håbløse nødsituationer til havs generelt er og hvor ikke-eksisterende mulighederne for overlevelse som skibbruden statistisk og realistisk set er.
På et eller andet tidspunkt skulle de andre nødstedte vel — for egne overlevelseschancers skyld — nok begynde at gøre sig alvorlige overvejelser, om hvorvidt navnefuskerens dødvægt bedst kunne anvendes til madding, sejlmateriale, en slags improviseret outrigger-ballast — måske alle tre.
Det er indlysende at
Åølg’s største interesse er at nedgøre andre
bloggere, under påskud af at de er nogle af-
skyelige udskud, pessimister, nihilister, marx-
ister, racister og nazister samt landsforrædere
og ynkelige kujoner, spioner og skorpioner i
forhold til heltemodige skikkelser som åølg
der nok er Danmarks tapreste tastaturkriger.
Som med dødsforagt midt i kugleregnen be-
kæmper alle disse luskebukse, indre fjender
og flæbende, bøvede og torskedumme defai-
ster som på denne blog virker hæmmer åølg
i at blive Damarks største helt og folkeoplyser.
Til sidst i kl. 12.02 røber åølg at han gerne vil
slå folk ihjel som virker som en dødvægt i
forhold til hans store kamp for at redde de
folk som ikke er defaitister, pessimister, ra-
cister og ynkelige skvatmikler eller som på
andre måder mishager vores folkefrelser.
Her skinner ligesom den blodtørst igennem
som er så typisk for fanatikere langt ude på
det ekstremistiske overdrev.
Ærlig talt tror jeg ikke åølg er nogen rar
person. Han er meget aggressiv og udspyr
konstant stor vrede mod personer som
han ikke kender, ikke forstår eller med vilje
misforstår. Han udlægger altid deres hold-
ninger og motiver så negativt som over-
hovedet muligt. Hvis de ikke er lalleglade
muntre optimister, men bare realister, er
der ingen grænser for hvor usle de er set
ud fra frontkæmperens standplads hvor
han står i røg og damp ved siden af sin
pc.
Det er indlysende at
Åølg’s største interesse er at nedgøre andre
bloggere, under påskud af at de er nogle af-
skyelige udskud, pessimister, nihilister, marx-
ister, racister og nazister samt landsforrædere
og ynkelige kujoner, spioner og skorpioner i
forhold til heltemodige skikkelser som åølg
der nok er Danmarks tapreste tastaturkriger.
Som med dødsforagt midt i kugleregnen be-
kæmper alle disse luskebukse, indre fjender
og flæbende, bøvede og torskedumme defai-
ster som på denne blog virker hæmmer åølg
i at blive Damarks største helt og folkeoplyser.
Til sidst i kl. 12.02 røber åølg at han gerne vil
slå folk ihjel som virker som en dødvægt i
forhold til hans store kamp for at redde de
folk som ikke er defaitister, pessimister, ra-
cister og ynkelige skvatmikler eller som på
andre måder mishager vores folkefrelser.
Her skinner ligesom den blodtørst igennem
som er så typisk for fanatikere langt ude på
det ekstremistiske overdrev.
Ærlig talt tror jeg ikke åølg er nogen rar
person. Han er meget aggressiv og udspyr
konstant stor vrede mod personer som
han ikke kender, ikke forstår eller med vilje
misforstår. Han udlægger altid deres hold-
ninger og motiver så negativt som over-
hovedet muligt. Hvis de ikke er lalleglade
muntre optimister, men bare realister, er
der ingen grænser for hvor usle de er set
ud fra frontkæmperens standplads hvor
han står i røg og damp ved siden af sin
pc.
Er den kække Lykke Friis et troværdigt kort at trække når det handler om tysk politik? – I kvarteret hvor hun boede som barn, blev hun, efter eget udsagn, kaldt tyskersvin fordi hendes mor var tysker.
Jeg tror ikke der er mange der vil betvivle hendes viden når det gælder tysk historie og viden om tysk politisk ageren – Men bærer hun på et traume fra barndommen? Kan vi stole på hendes vurderinger når sagen gælder borgerlige partier til højre for midten, aka, højreekstremisme (Læs: Nazisme)
Sidder angsten for at blive kaldt tyskersvin stadig i kroppen på fru Friis? Brændt barn skyr som bekendt ilden – I et forum som DR/TV2 kan det hurtigt blive ubehageligt, hvis man, skulle få den tanke, at vise den mindste forståelse for de 44 procent af vælgerne som stemte på AFD i delstaten Sachsen-Anhalt – Ikke sandt!?
Ærkeeuropæeren uLykke Friis mener at hendes demokrati er alt for alvorligt til at befolkningen må have indflydelse på de vigtige beslutninger, der tværtimod skal overledes til en selvsupplerende “elite” i Bruxelles og dens standret for muslim- og negerrettigheder i Strasbourg
Digitalisering, AI, beton-bureaukrati
og afskaffelse af kontanter fører til tyranni,
udnyttelse og undertrykkelse.
Pervers familie- og børnepolitik forpester og
ødelægger livet for tusinder og atter tusinder
af børn og forældre.
Tonstunge pengepakker med milliarder af
kroner til Afrika og 100 fjerne lande ender i
store besparelser, forringelser, nedlukninger
og nedskæringer af velfærden og sundheden.
Og i smadring af betydelige dele af infra-strukturen.
Masseindvandring og folkeudskiftning ender
uundgåeligt i konflikter, kriminalitet, terror, et-
nisk udrensning og folkemord.
Danmark er nu et misregeret og misrøgtet land.
De blinde og døve forstår det ikke, men det er
sådan det er. Danskerne har al mulig grund til
at frygte fremtiden. Uden n ye og bedre partier,
politikere og medier på banen er Danmark fortabt.
Inger, Inger tøv en kende og hold da lige your horses. Altså vi ved jo godt hvad du står for, men vil du ikke nok lade gulddrengen, ham med kalotten, husker ikke lige hans navn, men du ved ham der skal bruge en små var det mon 3.500.000 for at fly Danmark, lad ham tale ud.
Ja, vi forstår da godt vi ønsker dem ud, men lad ham da for pokker først lige undervise lidt og forklare vore ærede politikere, hvor abnormt dumme og naive vore beslutningstagere er og hvad vi gør forkert så vi holder op med at fungere som et enormt trækplaster på alverdens lykkeriddere.
Han kunne glimrende undervise vore politikere i det han er fuldt bevandret i og han er nok slet ikke den eneste der har øjnet en livslang indtægtskilde her fra Danmark.
Synes I politikere må forsøge at tage ved lære af hans indsigt. i stedet for at forsøge at lukke munden på ham. Jeg tænker det er virkelig sundt for mange røde og venstreorienterede danskere med lige så håbløse uvidende politikere om at slå ørerne ud og kloges af mandens erfaring og visdom.
For det første, han ville jo faktisk overhovedet ikke leve her i Danmark men var bare på gennemrejse til var det nu Norge eller Sverige, men så har vi åbenbart så absurde dumsmarte regler, at manden IKKE måtte rejse videre men mod sit ønske blev tvunget til forblive her i landet.
Magen til galskab. Se dog omgående at få ændret den vanvittige regel. Næste ting jeg studser over er, hvordan Danmark kan nænne at lade den arme mand i stikken, jeg mener han har allerede avlet 5 børn, da han Gudhjælpemig lægger nok en, altså et 6. individ til.
Her på dansk grund. DET kan vi simpelthen ikke være bekendt.
Vi hører han har et handikappet barn og man kunne frygte det så er et fætter/kusine ægteskab.
Vi kan ikke være bekendt at spille russisk roulette hvis der er risiko for nok et vanskabt barn. Forældrene skulle selvfølgelig være tilbudt sterilisation, ja tænk da bare, hvor dyrt det er for dem at brødføde en sådan børneflok og huh, at finde arbejdspladser til dem, når de bliver store nok til at gå på arbejde.
Det ER da kæmpebyrder dette arme forældrepar nu kun kan se frem til p ga dansk slendrian.
Ej den laden stå til DET kan vi virkelig slet ikke være bekendt.
Vi må da håbe at NYs langstrakte og langtrukne
kommentar drejer sig om ironi og satire.
Bemærk den larmende tavshed fra de andre højrenationale partier i Europa efter delstatsvalget i Sachsen-Anhalt. Det er normalt, at man soler sig i sine ligesindedes succes. De højrenationale partier har imidlertid ikke lyst til at blive associeret med AfD.
Marine Le Pen har for længst brudt med AfD. Det skete efter, at AfD fastslog, at de ikke vil kalde Hitlers SS soldater for kriminelle:
https://www.kristeligt-dagblad.dk/udland/le-pen-giver-afd-sparket-og-aabner-ballet-om-magten-paa-europas-hoejrefloej
Der er altså trods alt trukket en streg i sandet på den yderste højrefløj, en streg mellem de onde og de grusomme. Det er opmuntrende, at mørket har en grænse, selv for de onde.
Det er ikke kun et moralsk valg. Det er også et strategisk: Le Pennes parti, Sverigedemokraterne og DF forbereder sig på, at de en dag vinder regeringsmagten. De kan ikke tillade sig at blive for radikaliserede. De må også række ind mod midten og ikke nedbryde retsstaten og dens institutioner. Derfor tager de afstand fra AfD og remigration (etnisk udrensning af indvandrere) senest Messerschmidt, som ikke vil bruge ordet og siger, at alle indvandrere er velkomne i Danmark, hvis de respekterer de danske værdier.
Debattørerne på Aamunds blog går imidlertid all in. Jeg vil ikke anklage de anonyme racister for at være nazister. Det er mere i retning af Ku Klux Klan eller Sydafrika under Apartheidstyret. Den kutteklædte Karsten Jensen har fortalt om, at han en dag fik øje på en “neger” i Græsted og havde lyst til at påkøre dette “undermenneske” med sin firehjulstrækker. Det er utilsløret racisme for normale mennesker, men her på denne blog er det god værkstedshumor.
NP er 100% tilhænger af at danskerne
fordrives, så vores land kan afrikaniseres og islamiseres.
Blot til orientering
@NP og andre skriverkarle i det muslimske kalifat på Nørrebro
Ikke lyst til at påkøre dette menneske, men blev så befippet, at jeg var ved at komme til at gøre det, men heltemodigt undgik jeg det med nød og næppe, fordi jeg rev i rattet og havnede på modsatte fortov, hvor der gik en sigøjnerfamilie, der blev forskrækkede men ikke kom noget til.
Typisk profilen NP at fordreje kendsgerningerne og sandheden, så det passer i islamisternes kram. At tale med to tunger og svindle og bedrage de vantro er helt legalt ifølge Koranen og den gruppe af voldsparate muslimer, NP skriver for.
De eneste kutteklædte i Danmark pt er muslimske klanbander og terrorister in spe. De kan ses overalt i ghettoerne i hele landet.
Men dem undgår NP og de andre skrivere i det navn behændigt at omtale. Aldrig eet ord om de massive problemer indvandringen medfører. Det afslører hensigten med profilen. At gøde jorden for fortsat invasion af muslimske brødre for at overtage magten med landet.
Det er ikke den enkelte immigrant, der er problemet. Det er antallet.
😉😎
Nu advares der mod kronhjorte i brunst, det er kun en kort tid.
BURDE der ikke også advares mod indvandrere i brunst.
DET er da meget værre og hele året rundt.
Jeg tvivler på at AfD bliver forbudt i Tyskland, selvom mange udover forfatningsdomstolen ønsker det. Forfatningsdomstolen er åbenbart ikke nok til faktisk at få AfD forbudt. Det kræver formodentlig et fletal ved en afstemning i forbundsdagen? Hvor sandsynligt er det? Tyskland hænger åbenbart stadig ikke helt sammen trods genforeningen den 3. oktober 1990?
Jeg husker fra besøg i Berlin efter DDR gik i ‘opløsning’ i 1989, at der var spraymalet mange interessante tekster på Muren i Bernauer Strasse, bl.a “Ich will mein Maur zurück”. Det kunne man også høre nogle vestberlinere sige (mest i sjov, tror jeg). Jeg opfattede det som, at mange vestberlinere ikke syntes sammenlægningen med Østberlin, var en fordel, ligesom de heller ikke syntes sammenlægningen af Vesttyskland og DDR var noget at råbe hurra for. Før murens fald i 1989 og Tysklands genforening havde Vestberlin en helt særlig politisk og juridisk status. Selvom byen i praksis fungerede som en del af Vesttyskland (BRD), var den juridisk set et besat område underlagt de tre vestallierede krigsmagter (USA, Storbritannien og Frankrig). Måske er det lidt den samme ambivalens, der præger de tidligere østtyskere og måske er den medvirkende til den store tilslutning til AfD i de tyske delstater i det tidligere DDR. ( Det bliver derfor interssant at se, hvordan udfaldet af vaget i Berlin bliver på søndag den 20. september 2026)
PS. Klip oversat til dansk af ARD Tagesshau 24 live den 10. september 2026 kl 18:00: “Venstrefløjen kan håbe på fremgang. Med kun halvanden uge tilbage til valget er billedet stadig uklart. ARD’s meningsmåling før valget viser, at flere partier ligger lige i toppen. Hvis et nyt Repræsentanternes Hus blev valgt denne søndag, kunne Venstrefløjs partiet die Linke forvente 21 procent af stemmerne – en stigning i forhold til det seneste valg (12,2 procent). (Die Linke er den direkte juridiske og organisatoriske efterfølger til SED (Sozialistische Einheitspartei Deutschlands, som var det statsbærende og diktatoriske kommunistparti i det tidligere DDR) CDU ville ligge tæt bagefter med 20 procent. De må i øjeblikket forvente tab sammenlignet med 2023 (hvor de fik 28,2 procent). Dette er resultatet af en repræsentativ undersøgelse foretaget af infratest dimap for ARD fra mandag til onsdag blandt 1.528 stemmeberettigede i Berlin. Som i de foregående uger er partierne i Berlin tættere på hinanden end i nogen anden tysk delstat. Bag Venstrepartiet die Linke og CDU følger AfD (18 procent), der i øjeblikket er dobbelt så stærke i meningsmålingerne som ved det seneste valg, og De Grønne (16 procent). SPD (12 procent) halter noget bagefter. Venstreføjspartiet Bündnis Sahra Wagenknecht, BSW (der er udbrydere fra Die Linke), der stiller op ved delstatsvalget i Berlin for første gang, ligger i øjeblikket på 4 procent i meningsmålingerne. Ligesom ved delstatsvalget i Sachsen-Anhalt kunne det være interessant at se, om BSW klarer fem procent. Alle andre partier, inklusive FDP, ligger i øjeblikket på tilsammen 9 procent i meningsmålingerne. De andre partier har udelukket en koalition med AfD. Selvom AfD kan håbe på betydelig fremgang, har de, i modsætning til for nylig i Sachsen-Anhalt, ingen realistisk chance for at få magten.”
(Om undersøgelsen. Målgruppe: Stemmerettigede i Berlin. Undersøgelsesmetode: Repræsentativ stikprøve. Telefon- og onlineundersøgelse.
Undersøgelsesperiode: 7.-9. september 2026
Stikprøvestørrelse: 1.527 respondenter (896 telefoninterviews og 631 onlineinterviews)
Vægtning: I henhold til sociodemografiske karakteristika og respondenternes oplysning om tidligere afgivet stemme. Fejlmargen: 2 procentpoint for en andel på 10 procent, 3 procentpoint for en andel på 50 procent. Undersøgelsesinstitut: infratest dimap. Resultaterne er afrundet til hele procenter for at undgå falske forventninger til præcision. )
PS. Ifølge den aktuelle meningsmåling ligger AfD med 37 procent og SPD med 34 procent, næsten lige ved det kommende delstatsvalg i Mecklenburg-Vorpommern ifølge ZDF Politisk Barometer (11. september 2026 kl 12:21)
I Mecklenburg-Vorpommern er det, ifølge ZDF’s Politiske Barometer stadig uklart, hvilket parti der i sidste ende vil blive det stærkeste. Den her omtalte ZDF prognose er som følger: SPD ville få 34 procent og AfD 37 procent. CDU ville opnå syv procent, Venstrepartiet die Linke ville få ti procent, De Grønne ligger til at få fem procent, BSW fire procent, og de resterende partier ville tilsammen få tre procent, uden at nogen af disse partier ville opnå så meget som tre procent.
Ikke mindre end tre kommentarer
om nogle ret uinteressante menings-undersøgelser.
Uinteressante fordi man overhovedet ikke kan stole
på den slags. De gætter oftest forkert eller er mani-
pulerede. Hvorfor ikke af vente hvad det bliver til
med AfD, i stedet for at fylde os med tidsspildende
tekster om hvad der foregår af medie-snak langt
nede i Tyskland. Hvad kan vi bruge det til? Ingen-
ting! Og hvad D&D fortæller om DDR mv. vidste
vi da i forvejen. Det er gammelkendt almen viden.
Det er faktisk meget enkelt, vælgerne i Europa er, i modsætning til mainstream politikere, grundigt trætte af islam, muslimer, og at de hele tiden må forholde sig til islam og politikere, som taler ned til dem.
AFD i Tyskland, Reform og Restore i Storbritanien, Rassemblement National i Frankrig, og Meloni i Italien, Wilders i Holland og flere en del af samme historie! En Elite og en befolkning på kollisionskurs.
Det er indlysende at
Åølg’s største interesse er at nedgøre andre
bloggere, under påskud af at de er nogle af-
skyelige udskud, pessimister, nihilister, marx-
ister, racister og nazister samt landsforrædere
og ynkelige kujoner, spioner og skorpioner i
forhold til heltemodige skikkelser som åølg
der nok er Danmarks tapreste tastaturkriger.
Som med dødsforagt midt i kugleregnen be-
kæmper alle disse luskebukse, indre fjender
og flæbende, bøvede og torskedumme defai-
ster som på denne blog virker hæmmer åølg
i at blive Damarks største helt og folkeoplyser.
Til sidst i kl. 12.02 røber åølg at han gerne vil
slå folk ihjel som virker som en dødvægt i
forhold til hans store kamp for at redde de
folk som ikke er defaitister, pessimister, ra-
cister og ynkelige skvatmikler eller som på
andre måder mishager vores folkefrelser.
Her skinner ligesom den blodtørst igennem
som er så typisk for fanatikere langt ude på
det ekstremistiske overdrev.
Ærlig talt tror jeg ikke åølg er nogen rar
person. Han er meget aggressiv og udspyr
konstant stor vrede mod personer som
han ikke kender, ikke forstår eller med vilje
misforstår. Han udlægger altid deres hold-
ninger og motiver så negativt som over-
hovedet muligt. Hvis de ikke er lalleglade
muntre optimister, men bare realister, er
der ingen grænser for hvor usle de er set
ud fra frontkæmperens standplads hvor
han står i røg og damp ved siden af sin
pc.
Ja, det ene øjeblik lyder han som en bortløben person fra den lokale psykiatri, derefter undskyldninger + angren, samt bod og bedring. Og så fortsætter manden igen.
Herregud, manden har det svært, måske nogle kolde afvaskninger ville hjælpe!
tak for tippet, herr reichskommissär
hvis du siger det, profilfusker, så er det utvivlsomt rigtigt — idet du jo er sådan en yderst troværdig og pålidelig person — jeg er nok ikke særlig interesseret i dit pjank mere lige nu — ikk’ rigtig så intellektuelt udfordrende, hvis du forstår.
Sagsforholdene er nok noget mere interessante, trods alt — men du har da indimellem nogle udmærkede polemisk-humoristiske passager i dine tekster. Fint nok.
Mon dog ikke efterhånden — med dine talrige indstuderede hamskifter og røgslør til frit skue — at det fremstår nogenlunde tydeligt for de fleste, at du svindler med profilnavnene og jævnligt spammer trådene til med usaglig ad hominem og løgne.
Det styrer du jo selv.
Jeg forsøger efter fattig evne at holde mig til sandheden — og ét profilnavn.
Ska’ vi prøve at vende tilbage til de saglige forhold?
Hvor er det dog synd for øjne og
grænser. Folk her på bloggen er jo så onde, så onde. De mobber
og driller jo øg med forskellige overskrifter på deres kommentarer.
Hvor er det stygt. Det nærmer sig jo psykisk tortur. Øg er lige så
sart og følsom som de der krænkelsesparate kvinder som slet ikke
kan tåle noget som ikke er 100% OK og 100% renset for giftig
maskulinitet. Igen og igen hamrer visse defaitister, pessimister,
landsforrædere og feje, snottede, luskede uslinge løs på øg med
varierede overskrifter . Det er jo horribelt, satanisk og sadistisk.
Vil foreslå at alle her på bloggen sender øg en stor kasse fuld af
tudekiks.
Øg har brug for trøst og medfølelse. Han er en lille skrøbelig,
sent udviklet og meget ensom stakkel, fordi ingen kan holde ud
at høre på ham. Send ham kiks, bolsjer og et par kander med
dialogkaffe.
Hvorfor skjules en
kommentar trods korrekt indsendelse?? Der er vel tale
om ustabil elektronic i min pc eller i serveren. Eller evt.
noget tastatur kiks. Prøver igen.
De kutteklædte muslimer danser dødsdansen
Som bødler render unge muslimer rundt iklædt kutter, hættetrøjer, ansigtsmasker og våben på jagt efter vantro, de kan intimidere, berøve og voldtage.
De skyr ingen midler. Stikvåben, macheter, vanvidsbiler på lattergas, bomber, pistoler og håndgranater. Et veritabelt våbenarsenal er under opbygning i ghettoerne og på brokvartererne i København, Odense og Århus.
Vanviddet lyser ud af deres øjne i et optændt had, der er fostret på obskure arabiske netsider og i fængslerne over det ganske land.
Krigsgale imamer og mullaher inviteres til landet for at holde brandtaler om muslimens pligt til jihad – hellig krig – for at opnå det endegyldige verdensomspændende islamiske kalifat under ledelse af storkaliffen af Bagdad og Islamabad.
De menige muslimer må underkaste sig Allahs vilje, hvad enten de har lyst eller ej. I kulisserne står aggressive hyrder af Allahs præsteskab klar til at genne alle muslimer ind i folden af voldsparate krigere. Enten er man med jihad eller også er man imod, og i så fald er er der kun død og tænders gnidsel til den usleste af alle…..den frafaldne.
Hvis man vil gøre sig fortjent til Paradis og 72 mindreårige jomfruer, så må man makke ret og rette ind i kolonnerne af krigsparate jihadister, når de marcherer op og ned ad Nørrebrogade og messer deres tilbedelse til Allahu Akbar – den eneste ene – med pegefingeren oppe i luften og skæg og burkahætter til at skjule deres identitet i deres blinde kamp mod alle, der tillader sig at tænke anderledes.
Denne vanvittige hob af fremmede folkeslag langvejs fra støttes af storindustriens ønske om billig arbejdskraft og de rødes håb om stemmekvæg. Politikere og meningsdannere ligger under for kapitalens sølvmønter og ingen journalister vover at bekende kulør af frygt for at miste jobbet i den politiske korrektheds navn.
Hadet vokser af jødernes og Trumps daglige bombardementer af civile i Gaza, Iran, Irak og Yemen. Verden er i total ubalance, og det er kun et spørgsmål om tid, førend det hele falder sammen.
Allerede nu ses atomvåben blive kørt i stilling og guldet stiger i pris. Klare indikatorer på at kollapset er lige om hjørnet. Man kan lige så godt sige det, som det er: Nu er det hver mand for sig om at redde, hvad reddes kan………
PS
Husk indenrigsministerens råd til overlevelse:
Grav ned ……køb gær……stabl wc-papir
Så skal det nok gå alt sammen – så op med humøret
Den tid hvor socialdemokratiet
var partiet der forsvarede de almindelige danskeres og de svages interesser er forlængst forbi. Nu forsvarer S kun partiets egne snævre interesser, ved brug af tomme løfter og enorme mængder af valgflæsk. Og den tid hvor borgerlige partier som Venstre og konservative var borgerlige, er også forbi. Nu er borger-ligheden blevet til en vammel radikal vandgrød og pærevælling. Partier som LA
og Moderaterne er heller ikke på danskernes side. LA var med i overfaldet på landbruget, forbrugerne, skatteborgerne, en række erhverv og brancher samt
sundhedsvæsnet, og man hører ikke et kvæk fra LA når det drejer sig om diverse hårrejsende skandaler eller svigt. Moderaerne er nok det værste af samtlige partier, for det går med fuld musik ind for masseindvandring og folke-udskiftning samt centralisering, EU-fjernstyring og nedlukning af skoler, hospitaler, skadestuer, politi-stationer, motorkontorer, landbrug og meget mere. SF er holdt op med at være sociale, de er nu lige så asociale som S.
EL går også ind for multi-kulti, afrikanisering, arabisering og islamisering.
Franciska Rosenkilde er en frådende co2 og klima-fanatiker, som ønsker at vi
alle skal være vegetarer, så der kan blive mere plads til ulve, mårhunde,, frøer,
padder, mus og insekter ude på landet, og så flere monster-vindmøller og sorte plastic- og jernstativ- marker kan etableres.
Her lades alt håb ude. Dog kan man stadig håbe på mirakler hvis vælgerne bliver vækket af et kæmpejordskælv eller pludselig ser skriften på væggen. I form af de sandheder og afsløringer der åbenbares i bøger eller hos Hodja, Document.dk, PragerU, Fox News, “X” eller Den korte avis.
Men indtil videre vil politikerne sikkert fortsætte med at vanrøgte Danmark.
Kl. 0.3.53 går KJ
stik imod en af de mange kloge udmeldinger
som Mette F sendte ud til befolkningen i 2021
i begyndelsen af covid-“krisen” og den falske
pandemi. Hun sagde i tv at nu skulle man
ikke styrte ud og købe stabler af wc-papir.
Nå, men rådet om at grave ned og købe gær
er der nok ingen der er uenige i. Det kan dog
suppleres med at når man har gravet dybt,
bør man købe nogle tons beton, så man kan
indrette sig et bombesikkert beskyttelsesrum.
Mettes krig mod Rusland kan jo tænkes at få
konsekvenser på et tidspunkt. Gæren bør
straks bruges til at bage brød så man kan få
noget at spise, mens man sidder bag beton-
pladerne og venter på at krigen holder op.
Som jeg husker det regeredes Syrien fredeligere under Assat end under nuværende leder.
Jeg husker det som landet blev invaderet af div krigeriske urostiftere også fra andre lande og en af disse ufredsmennesker sidder nu med ledelsen.
På samme måde tror jeg heller der ville være så stor udrensning af forskellige etniske grupper i Ukraine under Putin som vi oplever det under Zelenskyjs ledelse.
Det er mig en gåde hvis størstedelen af menneskeheden virkelig foretrækker krig og ødelæggelse frem for fred.
Jeg begriber nu heller ikke at tilsyneladende størstedelen af jordens befolkning foretrækker jordens ressourcer nytteløst spildt.
Vi forarmes alle.
Hvis Syrien virkelig er blevet så salig, så er det da med at få udskibet og hjemsendt alverdens såkaldte flygtninge derfra.
Der er bestemt noget der ikke kan passe.
Det kan ikke være rigtigt man flygtede p g a Assat men ikke vil retur nu manden er fjernet??
Og hvis Putin tildeles Ukraine er der ikke mere at slås om.
Nej Mette, det er ikke Putin der ønsker krig, det er dig.
Og nej Mette, Putin kommer ikke og tager Danmark, men nu vil vi ærligtalt gerne have FRED
Du sviner vildt og uhæmmet med vores penge.
I slutningen af forrige årtusinde skrev jeg til Margrethe Vestager, Det radikale Venstre, at børn skulle lære at tale dansk INDEN de begyndte i skolen.
Jeg hørte aldrig fra undervisningsministeren og fremmede børn kunne fortsat ikke tale dansk når de begyndte skolegangen,
Allerede dengang vidste ministeren åbenbart at det var nytteløst at forsøge at lære disse dybt indavlede individer noget som helst.
Det mest humane siden vi intet har gjort for disse forarmede individer er at returnere til hjemlandene hvor de fungerer som de andre og ikke falder udenfor som de klart og uvægerligt gør her.
En god muslim stemmer ikke står der i koranen.
Så synes Sverige fuld af dårlige.
Forstemmende at se Magdalena optræde på samtlige medier her i DK.
Herunder skriver muslimernes
hånddukke, bugtaler og marionetdukke Niels Poulsen igen
for sin syge moster, nemlig invasionen, besættelsen, afrika-
niseringen og islamiseringen af Danmark og Europa. NP er
nemlig så hjernevasket af først marxister og derefter af
islamister, at han tror på en gylden og rosenrød fremtid
for Vesten, hvis vi bare får et flertal af stridbare, krævende,
voldelige, fanatiske og dominerende klaner til Danmark og
alle vestlige lande. Han betragter alle russere som barbarer,
mens islamisterne er de sande bærere af ægte civilisation.
Citat fra Berlingske:
“AfD-leder vil stoppe al støtte til Ukraine
Alice Weidel, som er en af lederne af det tyske nationalkonservative og indvandrerkritiske parti Alternative für Deutschland (AfD), lover, at hun vil stoppe støtten til Ukraine, hvis partiet kommer til magten.
»Vi vil stoppe betalingerne til Ukraine og al støtte til krigen, og vi vil også stille betydelige krav om erstatning fra Ukraine,« siger hun til mediet NEXTA (et hviderussisk medie, red.).
AfD er et ruslandsvenligt parti, der for nylig fik et historisk valg i den tyske delstat Sachsen-Anhalt.”
Aamund kalder AfD for “grundborgerlig”. I så fald var de moskvatro kommunistpartier i Vesteuropa under Den Kolde Krig også “grundborgerlige”.
“Karl Martell” udlægger AfD’s valgsejr i Sachsen-Anhalt som folkets “nej tak” til den politiske elite. Det er muligvis et “nej tak” til den politiske elite i Tyskland, men det er et “ja tak” til den politiske elite i Rusland.
AfD er Putins hånddukker. Den tyske efterretningstjeneste følger med bekymring partimedlemmernes mange rejser til Moskva. Hvis partiet fortsætter sin sejrsgang, så får Putin kontrol over det tyske magtapparat via den nye politiske elite i regeringskontorerne, landssvigerne i AfD.
Måske burde AfD’s sympatisører på denne blog overveje, om det ikke alligevel er rarere at leve i et frit Europa med muslimer, end i et russisk Europa uden muslimer?
Den flerhovede slange
Det er da utroligt, som Niels Poulsen ønsker muslimer til Europa. Manden kan ikke få nok. Ligegyldig hvilken vinkel han anskuer situationen fra eller hvilke problemer, der er med indvandrerne, så skal der fyldes op med flere. Som om der ikke var problemer nok i forvejen.
Store dele af kontinentet er allerede plastret til med muslimer, moskeer og madrasser, og alligevel er det ikke nok.
Nu viser det sig ifølge troværdig kilde her på bloggen, at profilen Niels Poulsen i virkeligheden er en forening af muhammedanere og deres medløbere, der forbereder overtagelsen af Danmark og Europa. Der er forskellige, der skriver for foreningen, hvilken forklarer variationen i teksternes sprog og lødighed.
Det vi danskere ønsker os, er et Danmark uden AfD, uden Rusland og uden muslimer. Det er både et beskedent, forståeligt og enkelt ønske.
Men virkeligheden er kompliceret. Et virvar af interesser modarbejder dette ønske, og vi må leve med, at det hele går ad helvede til….skidt.
Indtil videre er det kun stærkt højredrejede partier, der tilbyder en politik, som vil søge at begrænse muslimernes erobringstogt. Men det er kun et spørgsmål om tid.
En af dem der modarbejder er profilen NP……..ku han forklare hvorfor?
En trafikmelding:
Den kutteklædte spøgelsesbilist, Karsten Jensen, er på banen igen i sin blodbestænkte offroader.
“Negere”, “sigøjnere” og andre af anden etnisk oprindelse end dansk bør gå indendørs og lukke døre og vinduer.
Den maskerede racist vurderes som farlig, da han får befippelse ved synes af farvet hud.
Kontoret for disinfomation
Håber I morer jer på kontoret for muhammedanske handicappede med at sprede disinformation og løgne…..
Jeres vedblivende løgne om fakta bekræfter kun jeres virkelige hensigter…..at undergrave Vesten med muslimsk invasion.
Symptomatisk sag fra Nordjylland — 67-årig trampet ihjel efter simpel trafikhændelse
Handlingsforløbet lyder umiskendeligt muhamedansk: dødsvold ved trampning på det forsvarsløse offer efter bagatelagtig uoverensstemmelse — den kvindelige journalist ved tv2nord sørger, formentlig ufrivilligt, for at aktivere alle tænkende danskeres mistanke om mellemøstlig mellemkomst, ved at udelade enhver antydning af gerningsmandens signalement og/eller oprindelse.
Stem DF, undgå panik og hold øjne og ører åbne derude.
Endelig et relevant,
fornuftigt og oplysende skriv fra øjne og grænser.
Ja, det er vildt og blodigt hvad der foregår i dagens Danmark. Bare
i denne uge har Ekstrabladet berettet om stribevis af knivstikkerier,
mordforsøg, mord og stenkast fra vejbroer mod bilister. I Højer i
Sdr. Jylland er en mand stukket ned, ved banegården i Næstved er
en dansker blevet overfaldet med 30 spark i hovedet mens han
lå ned, i Åhus, Ålborg, Odense, Vejle, Randers, Herning og Kbhvn
er der sket adskellige overfald. Guerilla-krigen ER begyndt. Man
kan kun tilråde danskerne at melde sig ind i hjemmeværnet. Læs
Document.dk
En sproglig iagttagelse. Folks sprog afslører deres alder. Det er kun gamle mennesker, som bruger ordet “muhamedansk”. Det er ifølge Den Danske Ordbog gammeldags og nedsættende:
https://ordnet.dk/ddo/ordbog/muhamedansk
67-årig trampet til døde efter banal trafikuoverensstemelse og np synes ordet ‘muhamedansk’ er det vigtigste at beklage sig over — prioriteringen siger alt.
Alle nationalsindede danskere burde konsekvent anvende denne udmærkede danske betegnelse i agtelse for og som jævnlig patriotisk påmindelse om salig Mogens Glistrup.
Lad mig oplyse dig:
Jeg bidrager ikke til lynchstemningen på denne blog, hvor anonyme racister forsøger at hænge farvede op på alle forbrydelser, også dem som de ikke har begået, som om man befandt sig i de amerikanske sydstater i Ku Klux Klans storhedstid.
Der var ikke noget patriotisk ved Glistrup. Han begik skattesvig mod den danske stat og sine landsmænd og fik to års tugthus for det.
Han sagde, at det danske forsvar skulle nedlægges, og at der i stedet skulle placeres en telefonsvarer ved grænsen, som skulle afspille beskeden “vi overgiver os” på russisk. Der kan du med rette tale om defaitisme!
Mit ærinde var alene at oplyse, at sproget afslører ens alder. “Ole” må være en del år yngre end dig, jævnfør hans brug af et af det engelske sprogs mest vulgære gloser.
Det er indiskutabelt at massemedierne,
DR, TV2 og papiraviserne gør meget for at skjule
hvem det er som står bag de knivstikkerier og
mord mv. som hærger Danmark. Den rcistiske
vold mod danskere breder sig som en steppe-
brand.
Glistrup var offer for politisk forfølgelse og skue-
processer iværksat af de konservative, de radikale
og Venstre samt S og SF.
Snakken om en telefonsvarer var ironi og satire pga.
af forsvarets ringe tilstand. De gamle partier havde
gjort det så svagt, at det ikke kunne forsvare Danmark.
Det var relativt svagere end 9. april 1940.
NP er en alders-fascist som betragter alle over 35 eller
45 som en ældre-byrde.
Who gives a fuck?
Who gives a fuck var svar til misinformationskollektivets vagthavende, der altid skriver under navnet Niels Poulsen
Det svenske valg viser tydeligt hvad venstrefløjens plan har været, og at det er lykkedes! Hvis ens vælgerbasis svinder ind, så importerer man da bare nogle nye vælgere. Der er ikke megen tvivl om, at stort set alle indvandere i flere generationer har stemt til venstre – Denne gang – men hvad sker der i fremtiden? I Iran kæmpede venstrefløjen sammen med Ayatollah Khomeini mod Scan. Men der gik ikke lang tid før kommunister, marxister og socialister sad i fængsel eller blev brutalt slået ned. Mullaherne i Teheran brugte de naive venstreorienterede så længe de kunne bruge dem, derefter slog de dem ned som hunde. Revolutionen æder sine egne! Og de røde blev selv til Lenins nyttige idioter. Der er ikke meget tvivl om, at det vil gå helt på samme måde i Sverige og på længere sigt i resten af Europa hvis ikke vi passer på. Og det er jeg desværre ikke sikker på at vi gør!
rettelse SHAH så er det på plads.
Kommentar hænger i filtret
lidt eller noget højere oppe. Et svar til øjne og grænser.
Mette man kan altså virkelig ikke andet end brække sig over dig.
Stop nu med at være så totalt krigsliderlig.
Helmer du virkelig ikke før du har forarmet os alle fra hus og hjem.
Hvor er du mon blevet inficeret med din massive vanvittige tvangstanke at Putin kommer og tar os alle sammen.
Det siges der er trængsel i psykiatrien, men mon du ikke kan få foretræde hvis du plager og forklarer at du jo ellers er Danmarks statsminister og gerne skulle være skarp, så du har omgående brug for hjælp.
Aner virkelig ikke om DE monstro kan hjælpe, har nogle fif der kan få dig på ret køl igen og måske i tilgift få banket en smule fornuft ind i dit hoved.
Man kan kun håbe for vi vil gerne have du skifter plade.
Du er helt fastkørt i samme tåbelige rille.
Husk lige på det er jo ikke kun dig selv det handler om men et helt folk.
Gu ve hvor du måske ellers kan få hjælp til dit sind, din hjerne mod din massive russerangst.
Nå, nu er mit svar til øjne og grænser
højere oppe endelig kommet på. Håber at det
må føre til at ØG får de tudekiks han har brug
for. Over for en stakkel som ØG er der brug
for masser af trøst og medlidenhed.
Mette du må tænke ud af boksen som man siger.
Det forlyder Danmark vælter sig i penge for tiden, vi er så rige så rige.
Tænker du ikke at de penge stammer fra plagede borgere der er blevet opkrævet skatter og afgifter.
Flere af os mærker overhovedet ikke den voldsomme velstand der påstås.
Ligger den ikke lige til højrebenet så at sænke afgiften på brændstof så landet ikke går helt i stå og folk får en chance for at bevare skindet på næsen.
Synes da også at kunne huske vi har både olie og gasfelter her til lands og ikke nok med det, der slukkes vist også ind i mellem for vindmøller hører man.
Se da at få åbnet felterne igen.
Og lad nu være at fortælle mig at DU har købt den syge skrøne med CO2
Og at det er landmændene der styrer solen, så kloden bliver bliver varmere og varmere.
Hvis du nu skal til at lære ikke bare om Rusland men også om bierne og blomsterne havde jeg nær sagt.
Nej jeg mener selvfølgelig altså du VED da vel for pokker, at vegetation kræver CO2 der så omdannes til ilt for folk og fæ.
Sæt nu i gang med lidt gammel nytænkning.
OG NEJ A kraft er en vanvittig ide i vor urolige tid med syge mennesker der er parat til hvad som helst, ikke mindst terror.
@ admin.
” Det er længe siden, men medierne bliver ved med at trække den gamle nazi-krikke af stalden. Vælgerne er ligeglade.”
Der har jeg mine tvivl ,om det er rigtigt. Der er altid en “hard core” både til venstre og højre, men midter vælgerne er til fals for ytringer som “højre ekstremistrisk, og sågar det “taknemmelige” nazi-kort. Det har vi set både i Tyskland og især Sverige, men også hos Meloni (Italien).
Problemet i Vest-Europa er, at der ikke er nogen konsekvens, og at man vægter andres “kultur” højere en ens egen. Det er jo nærmest selvpineri, at høre hvordan man undskylder og imødekommer en aggressiv fremmed “kultur.”
Vi har i årevis hørt, at der bliver ført en hård og robust flygtninge politik, det er det rene blålys, men flertallet lapper det i sig, medens muslim byrden vokser, til det hele kollapser.
Intet samfund kan holde til, at så mange udefrakommende kommer til os, ikke vil os det godt, ikke vil arbejde, svindler + bedrager og underminerer samfundet, så det på sigt kommer til at ligne de samfund som de er flygtet fra..
Muslimerne gør deres problemer til vores. Det er os (danske skatteydere) der skal betale fremmede med vores ressourcer, skabt af danske skatteydere, til danske borgere (etniske).
Mener det er Peter Scholl-Latour sagde: “Hvis man inviterer halvdelen af Calcutta, så redder man ikke Calcutta, men så bliver man selv som Calcutta.”
Flere og flere vælgere er
ved at være ligeglade med løgnekampagnerne. Hetzen og beskyldningerne
mod AfD virker ikke længere nær så effektivt som tidligere. Næsten halv-
delen af vælgerne har gennemskuet det hykleriske nonsens de gamle
partier disker op med. Snart vil over halvdelen have forstået at kursen må
ændres hvis Tyskland ikke igen skal blive til et barbarisk shithole som
i 1933 til 1945.
DK: Fråsemiklernes paradis
DET DANSKE SUNDHEDSVÆSEN
ER I FRIT FALD, fortæller Hodja. Påstanden er underbygget
med barske kendsgerninger.
Det står også sløjt til med landets økonomi. Og mange danskeres
private økonomi er presset eller hænger ligefrem i laser. Der er nu
rekorder i prisen på benzin, diesel, gas, lys, varme og vand, butiks-
priserne er høje, DSB rejser er dyre, flyrejser er dyre, boligpriserne
er så høje i Kbhvn, Odense og Århus mv. at det går hårdt ud over
studerende og alle med almindelige indkomster. Hertil kommer
et utal af andre prisstigninger. Tusinder af familier og enlige har
det svært. Real-lønnen falder, købekraften udhules.
Politikerne kunne have undgået at lægge disse byrder på deres
vælgere, hvis de havde sørget for at vedligeholde olie- og gasfel-
terne i Nordsøen, hvis de havde undgået boligmangelen ved brug
af fornuft og rettidig omhu, hvis de ikke havde haft så pissetravlt
med at pøse hundredvis af milliarder væk på krig mod klimaet,
krig mod Rusland, krig mod landbruget og mange brancher og
erhverv, og hvis de havde sparet på de tonstunge pengepakker
til masseindvandring, rødgrøn omstilling samt til Afghanistan,
Syrien, EU, FN og 45 afrikanske og asiatiske lande.
Hvad der ødsles væk af milliarder af kroner er helt utroligt.
Danskerne er nu det mest skatteplyndrede folk i hele Europa.
Mette, Løkke & co. synes at have et uhyre afslappet forhold
til andre folks penge. De kaster dem i grams til alverdens
fjerne og fremmede folkeslag. Kun danskerne sparer man på.
Den 14-9 har Kvitte-Vitt bom-bom
et svar svar til øjne og grænser, hvor Kvitte-Vitt opfordrer
til at man sender tudekiks til ø-g. Det lyder som storsindet
humanisme, men der skal nok mange kiks til før ø-g er i
stand til igen at tænke klart og normalt. Vil foreslå at vi
alle her på bloggen er solidariske og sender ham en pakke,
så han kan komme ud af sin dybe depression over hvor
dumme og defaistiske folk i denne tråd er.
@navnefuskeren
Tak for grinet, fusker — du er i sandhed en uovertruffen humorist.
Men du må altså love ikke at være så hård ved mig, ok? Når først du ruller dig ud med tale om tudekiks og det hele — så er det altså bare for hård kost.
Jeg takker på forhånd ærbødigst for den storsindede og humane hjælp til mit private nødberedskab og ønsker go’ arbejdslyst ved indpakningen og forsendelsen — der bli’r travlt i den lokale postnord eller dao afdeling, må man næsten forudse, hvis alle femogtyve fupprofiler ska’ afsende solidariske kiksepakker samtidigt.
Niels Poulsen er
fuldstændig til grin. Hans løgne, fordrejninger og forvanskninger
er påvist igen og igen, men han fremturer blot. Måske er de fleste
af NP-kommentarerne skrevet af AI eller en lille fanatisk sekt. Alt
fra NP er propaganda for at gøre DK til en arabisk og afrikansk
koloni.
Også øjne og grænser er til grin, når han farer ud med angreb på
Aamund og på alle medbloggere. Han har ret på enkelte punkter,
men hans taktik med at rakke ned på alle omkring ham er tåbelig
og håbløs. Han må tage sig sammen, eller man vil opfatte ham
som en særling og landsby tosse.
… eller som en pseudo-intellektuel by tosse.
stærk helgardering, fusker — presset fra de dusinvis enslydende melankolikerprofiler med samme afsender er fortsat ubønhørligt
Lars Boje Mathiesen har helt ret.
Kun nået at læse overskrift, men de fleste kinder forekommer håbløst naive.
Som om der mangler lidt hjerne, nogen gange som om den er helt forsvundet, eller måske aldrig rigtigt har været der.
Vi kan kun begræde at hans parti blev slagtet.
Nok bedre at slutte op om ét samlende nationalkonservativt parti — i stedet for de sikkert velmente, men efter min mening lige rigeligt yderliggående småpartier i alle mulige forskellige retninger.
Desuden er det en mildest talt ubesindig strategi at fremmedgøre 50% af befolkningen fra den patriotiske sag — om igen ny.
Tænk før du skriver.
Den 5. september i år var
der en stor demonstration i København, hvor en
bevægelse der kalder sig “Det danske folk” gik gennem
gaderne med mange faner og dannebrogsflag. En demon-
stration som er blevet næsten helt fortiet af medierne.
Mig bekendt har TV, radio og de store aviser intet bragt
om den. Udover at EB bragte et stort foto af en sortklædt
enlig maskeret demonstrant der heilede. Men skikkelsen
med nazi-hilsen var anonym, og meget tyder på at han
var plantet af AFA for at bringe demonstrationen i vanry.
Læs om protest-bevægelsen mod ødelæggelsen og af-
skaffelsen af danskernes land og folkehjem hos Document.dk.
Ja, Set fra toppen af Himmelbjerget 15/09/2026 at 10:13. Jeg undrede mig også over den nyhedsdækning, jeg så om den “demonstration i København, hvor en
en bevægelse, der kalder sig “Det danske folk”, demonstrerede, såvidt jeg forstod i anledning af den flagdag, der afholdes hvert år den 5. september for at anerkende og hædre danskere, der har været udsendt på internationale missioner. (Den flagdag kendte jeg ikke før i år). DR Indlands Emma Amalie Oxenbøll skriver 5. sep kl. 13:20 Opdateret 5. sep kl. 13:52->”Demonstranter fra hver sin ende af det politiske spektrum demonstrerer i dag i de københavnske gader, mens flagdagen for Danmarks udsendte fejres flere steder i landet. Det Danske Folk har arrangeret en “March for Danmark”, hvor der ifølge arrangørerne siges nej til “islamisering, sharia, religiøs ekstremisme, politisk vold og totalitære ideologier”. Flere af demonstranterne er iklædt det danske flag. Imens har Fællesinitiativet mod Racisme arrangeret en antiracistisk moddemonstration.” (Er Fællesinitiativet mod Racismes demo en moddemonstration mod flagdagen eller mod demoen March for Danmark? Det fremgik ikke af de DR/Tv2 nyheder, jeg så (men jeg så selvfølgelig kun lidt). DR Nyheders Emma Amalie Oxenbøll fortsætter: “Begge demonstrationer er anmeldte og begyndte begge klokken 12 – “March for Danmark” på Trianglen på Østerbro, moddemonstrationen på Dag Hammarskjölds Allé, der ligger få hundrede meter fra Trianglen.” Forvirret? – så se næste episode af den legendariske danske public service tv-serie M*A*S*H 🙂
Samfundssind og empati
Det er rørende, så mange der støtter op om Skæve øjne og Vide grænser her på bloggen, og vil ham det godt med trøst, kiks og varme omslag.
Det er en sælsom skikkelse, der i ny og næ skriver roligt, fattet og fornuftigt for blot en halv time efter at udspy edder og forbandelser mod alt og alle.
Han har øjensynlig forelsket sig i Vivi ….manden i dametøj og en halvbrandert af billig whisky….men hun vil ikke vide af ham. Kun hen på de små timer, hvor branderten er nået, tirrer han ham med inciterende smiger og slesk tale.
Men empatien hos hans medbloggere er bevis for, at der bag de mange hårde ord der kan falde i debatten, så gemmer der sig et hjerte af guld og medfølelse hos mange.
Det er tegn på danskernes enestående evne til at stå sammen, også når det er sværest. Og svært er det tilfælde, som er så vanskeligt at medicinere korrekt.
Nogle gange virker medicinen åbenbart beroligende, og andre gange så er der gået koks i den. Det kan skyldes de mange hjemmehjælpere, som har vanskeligt ved det danske, da mange kommer langvejs fra de varme lande i syden.
Må Gud være med os alle……..
Svar til Karsten Jensen.
Mig, en mand i kvindetøj?
Det tror jeg ikke, du vil få de ca. 20 mænd, som var samlet i et lokale for at spille pool, da jeg måtte bede dem om hjælp for ca. 2 time siden til at finde et kontor.
Men du har ret, jeg har en last, J.D., men den kan man vel næppe kalde billig whiskey? Men kun ved særlige lejligheder. Som f.eks. når der er valg i USA.
Så dit indlæg er ikke særligt morsomt, når du så let som ingenting kan slå mig op! En af de få herinde, som står ved sit fulde navn.
Jeg kan da godt forstå, at ÅØLG har forelsket sig i mig. Jeg er jo én kvinde med mod!
Alle de gamle partier er ens, alle
er de utroværdige, asociale og folkefjendske.
Skal love for at Traktor Troels
fra Venstre får høvl i dagens Ekstrablad. Troels-snak om at partiet
er ude på en rejse latterliggøres. For hvor går tejsen hen, og hvem
er med på den rejse. Det har Troels ikke sagt noget om. Men man
kan jo godt regne ud at Troels ligesom Ellemann er ude på at for-
vandle V fra et borgerligt til et rødradikalt parti der skal appellere
til caffe latte drikkende radikale bytosser. Dem er der nemlig flere
af end bønder. Med hektar-støtten fik man nemlig smadret de små
familie-landbrug, mens herregårde og meget store landbrug fik
millioner af kroner, så de kunne blive endnu større. Nu er bønderne
så få at alle partier er parate til at pisse på dem. V var engang et
stort parti for borgerlige, for folk på landet, for forbrugere og andre,
nu er det et lille snollet parti for nærmest ingenting. Baglandet føler
sig svigtet og forrådt. Også Stephanie Lose kritiseres heftigt. Partiet
er nu nede på 7% og er at betragte som et overflødigt parti. Det ser
ikke meget bedre ud for de Konservative, som gennem årtier har
svigtet og narret deres vælgere. Også S, SF, M, R og EL har svigtet
de danskere som ønsker et land med tryghed, frihed, velfærd og
orden i økonomien. Selv DFs Pia K og Tulle var vælgerbedragere.
20 CENTIMETER STEN KASTET GENNEM RUDE PÅ KØRENDE S-TOG VED HOLTE
“Et mirakel ingen kom til skade” udtaler S-banefører — stenen var antagelig tæt på at ramme sagesløs passager i hovedet(!) i det godt fyldte tog søndag eftermiddag.
Kvindelig journalist ved Tv2 metropol udlægger røgslør og undlader rutinemæssigt at bringe signalement af de ‘tre drenge’, set lave kastebevægelser fra nærliggende sti.
“Ukendte gerningsmænd” stod bag, lyder det unødigt mystificerende fra Tv2.
Utvivlsomt en Ku Klux Klan operation — sandsynligvis i hadforbryderisk samarbejde med nogle af de mange forbenede tilhængere af sydafrikansk apartheid, som vi ved hærger landet med racistisk dagligdagsterror — organiseret i cellestruktur i alle byer.
Hvor vil det eksploderer Tyskland? Frankrig? Storbritanien? eller Irland?
Frankrig og Irland har revolutionær historie, Tyskland en voldelig fortid, Briterne måske mere tilbagelænet, men nok der de værste forbrydelser er begået! Det manglende opgør med de såkaldte grooming sager specielt i NordEngland ligger som et bål der aldrig er slukket.
Alle sejerrige hære i historien har voldtaget, taberens kvinder er den sejerrige soldats ret! Man er så konfliktsky, at man ikke engang har kaldt groomingssagerne hvad de i virkeligheden var/er organiseret massevoldtægt – Sejrherrens ret- Pakistanske indvandere i første anden og efterhånden også tredje generation har ageret som en sejrende invasionshær. De har voldtaget krigens taberes kvinder! Og det britiske establishment har forskræmt forsøgt, at feje det ind under gulvtæppet – og det faktisk foreløbeligt med et vist held. Men sagerne vælter frem, de presses op mellem gulvbrædderne. Selvom establishment kæmper for, at tage trykket af trykkogeren, så lader det til, at hundretusindevis af sårbare Engelske piger er blevet voldtaget. Nok den værste forbrydelse i Europa siden Holocaust, og ufatteligt få mennesker kender til det! Men sandheden kan ikke skjules i længden og når den for alvor kommer frem, så vil det eksploderer.
Hvis vi ser på hvordan
Sverige og Danmark fungerede for 50, 40 og 30 år siden, kan
man konstatere at det er gået den forkerte vej i begge lande.
Socialisternes politik har været til umådelig skade for både
svenskerne og danskerne. Millioner af dem har fået deres liv
forringet. Og deres lande er ved at blive til samfunds-helveder.
På grundlag af Sveriges, Danmarks og over 50 landes erfaringer
kan man roligt konstatere at socialistisk politik i længden er
altødelæggende. Det samme gælder alle de regimer i Afrika
og Orienten som bygger på dogmer og totalitære ideologier.
Tænke sig, over 200.000 patienter blev sidste år afvist af
danske hospitaler, selvom de var meget syge eller henvist
af en praktiserende læge.
Tusinder af sager om personlig kriminalitet blev “vasket” af
politiet. Andre tusinder af sager blev afvist eller “vasket”. Poli-
tiet har ikke resourcer til at følge med i den voksende og mange-
doblede kriminalitet.
Køerne fyldes nu med foder tilsat kemikalier som skal fore-
stille at redde klimaet. Mange køer er blevet syge med nerve-
betændelser og lammelser, så de har måttet aflives. Der er
risiko for at kvaliteten af mælk, smør, fløde, ost, pålæg, steg
og bøffer bliver påvirket negativt.
Efter at partierne 15-20 år i træk har lovet en stram indvan-
dringspolitik, har det vist sig at det var bedragerisk og tom snak.
Deres snak om en bomstærk økonomi er også groft vildledende.
Lukninger, nedskæringer og sparekrav hagler ned over kommu-
nerne som tvinges til at nedlægge skoler, børnehaver, velfærds-
ordninger, busruter, biblioteker, væresteder, cafeer mv. Eller ved-
ligeholdelse af veje og bygninger opgives. Eller skatter og gebyrer
sættes op osv.
Massemedierne har hver dag travlt med at puste små sager op
til store sager, og med at reducere store sager til småting.
Og DR fortæller
at inflationen ikke er regeringens skyld, for dyrtiden
skyldes el Ninjo, en havstrøm langt ude i oceanerne. Ja, med
jonglering med ordene og verbal gymnastik og lidt fusk med
videnskaben, kan man bevise at klimaet er skyld i alting. Og P1
og radio-aviserne kan bruges både til propaganda og pjat om
pop-stjerner, hiphop musikere og panda-bjørne.
Både Sverige og Danmark er sunket dybt I forhold til
hvor vi var for 40-50 år siden. Utallige forringelser kan
oplistes. Og fremtiden ligner en kulturel statsbankerot.
Om 15-25 år kan samfundet være en jungle og et kafkask helvede.
Den enkelte dansker kan blive offer for syg politiks konsekvenser
allerede i år eller til næste år.
l
… Tusinder af sager om
alvorlig personfarlig kriminalitet blev “vasket” af politiet.
Selv familier, mænd, forældre
og børn er nu genstand for angreb fra politiske
fanatikere, feminister, kvindesagskvinder, marxister
og radikale ekstremister. Ja, selv det konservative
parti deltager i hetz og undergravning af familie-værdierne.
I det kvinde-dominerede samfund er der stærke tendenser
i retning af udøve mishandling eller undertrykkelse af børn,
familier, mænd og forældre. Det er derfor over en million
danske børn er blevet dræbt/myrdet/aflivet inden de nåede
at blive ubekvemme, det er derfor at utallige familier er
blevet opløste og splittede, det er derfor der er rekorder i
skilsmisser, ulykkelige børn, retsløse mænd, faderløse børn
samt unge som er ude i stof-misbrug. Matriarkatet værd-
sætter ikke traditioner, privatliv, hjemmets fred og mænds
evner. Og det giver pokker i mange landes historiske og
triste erfaringer med statslig dominans og negativ kontrol
med familier og borgere. Et matriarkat er nedladende,
kynisk og tyrannisk overfor mænd, børn og familier. Og
det går mere op i fremmede landes trivsel end i eget lands.
Og det mener at kunne redde hele verdens økonomi plus
klimaet, fiskene, padderne, insekterne og ulvene.
Jo, kvinder der stemmer venstreorienteret, ER da samfundsdestruktive.
Klart set af Boje.
Måske de fra fordums tid blev opdraget til at værne om svage f eks deres børn og de gamle og hjælpeløse i familien. Opgaver der nu varetages af det offentlige system, med mere eller mindre succes.
Fremtidens guld, børnene lider under det.
På den anden side, den kvinde der ønsker drab på sit ufødte foster, ville måske heller ikke være en god moder, så af hensyn til den lille er det måske bedst, men en pervers præventionsmetode ER det nu.
Men det ser så ud til at mange kvinder ser de fremmede som svage som så overøses med disse kvinders omsorg.
Kvinderne har så bare ikke gjort sig klart, at de har fejlvurderet situationen og at de fremmede ønsker at omdanne landet og overtage det.
Vedr. P handikap kort.
Politiet er alt alt for lade.
Det er en praksis der har fungeret i mange år, at fremmedlegemer bruger disse kort uden en reelt fysisk skade , da de jonglerer rundt med anvendelse af kortet i deres store familie.
Det er da slet ikke nok blot at undersøge om kortet er gyldigt. Det er da kun når en ægte handikappet er med i køretøjet men de ristede bruger kortene, låner dem af handikappede slægtninge men det er kun hvis personen kortet er udstedt til er med i køretøjet at brugen er reel. Andre har ikke besvær med at færdes.
Der vil utvivlsomt kunne findes mange stjålne kort med den nye metode. Men et lovligt kort misbruges af raske familiemedlemmer, så her bør politiet oppe sig og foretage ordentlig kontrol.
SÅ mange I Pladser er der heller ikke, andet end at politiet kan lave en kampagne og gøre en reel indsats mod misbruget.
Kortmisbruget kan ikke være ukendt for politiet.
Og straffen for ondt misbrug af P pladserne til handikappede bør være virkelig hård.
Så rygtes det hurtigt og det tarvelige ubetænksomme egoistiske bedrageri stoppes.
Evt kan p vagter involveres i kontrol og ved snyd udskives en klækkelig p bøde.
Mange steder står
handicap P-pladser ubenyttede 95-97% af tiden, og da der
er stor mangel på P-pladser i mange byer, er det træls for
alle de øvrige bilister at se tre-fem-ti tomme pladser som
de ikke må benytte. Men efterhånden drejer alt i DK sig om
minoriteters rettigheder, mens majoriteten igen og igen er
udsat for mobning og diskrimination. Det røde hylekor vil
have positiv særbehandling af alle mulige minoriteter, fra
handicappede til magtsyge karriere-kvinder og enlige mødre,
og resultatet er negativ særbehandling af mænd, af majori-
teten, af normalt fungerende mennesker, af bilister og flere
andre grupper. Politiet har nok af mere alvorlige sager at
tage sig af.
Krænket, dybt dybt krænket. Vi kan overhovedet ikke være andet.
Ordet dækker end ikke over den lede vi føler.
Hvorfor bliver revl og krat tildelt dansk statsborgerskab.
Hvad er overhovedet meningen med at ødsle med statsborgerskab og hvorfor bliver det tildelt.
Hvad og hvor er fordelen for Danmark?
Vi må bede om at de sidste 60 års slendrian gennemgås.
Som ren dansker kan man ikke andet end føle sig bedraget af myndighederne.
Det handler om både statsborgerskab og tildelt førtidspension på løst grundlag og samlebånd over noget nær samme indstuderede læst invasiverne tårepersende disker op med.
Vores tålmodighed er opbrugt for længst.
Sig mig, den myndighedsperson der første gang opdagede gæsterne rejste på ferie i det farlige hjemland de flygtede fra.
Altså hvad mon der rørte sig i de danske beslutningstagere, der ikke fandt det modsigende.
Vi vil også gerne høre hvordan de danske myndigheder reagerede på, at børn blev sendt “hjem” til såkaldt genopdragelse til disse “farlige” lande.
Hvad i himlens navn er der dog gået gennem de danske myndigheders hjerner siden de ikke har reflekteret nærmere over det.
Det er så grotesk sygt og det MÅ da være muligt at finde disse danske individer så samlebåndspraksis stoppes og der kan begynde at rulle hoveder.
Det første du gør er at støtte DF, det stærkest organiserede nationalkonservative parti med både parlamentarisk og almindelig kulturel indflydelse.
Derfra ka’ vi så begynde at diskutere alle mulige andre særskilte betragtninger og løsningsforslag. Ingen forhindrer dig i at gøre fædrelandsnyttigt arbejde i privat regi.
Dét er rækkefølgen, hvis man er ansvarlig patriot — det ka’ ikke være så svært at forstå.
Hvis der overhovedet
er en forklaring på den vanvittige indvandrings-politik, er den måske
at finde hos frau Merkel og hendes ligesindede røde pladderhumanister.
Som er ved at græde ved tanken om at velfærden i Afrika og Arabien ikke
er helt på toppen. Disse gak-gak humanister er så optaget af at redde
Afrika og omegn, at de har glemt alt om at passe på deres egne lande, og
de er så kortsynede at de slet ikke tænker på konsekvenserne af den
invasion og masseindvandring de har sat i gang. Oveni er måske også at
EU domineres af totalitært tænkende politik-kvinder og svage femini-
serede mænd som er marxister, hvorfor de mener at nationerne skal
afskaffes til fordel for en stor centraliseret union. Det er en ideologi
og tænkning som vil afskaffe og udskifte alle lokale demokratier med
bureaukratisk fjernstyring. Det vil naturligvis ende i diktatur.
Når indskrænkede, snæversynede, korrupte eller fanatiske kræfter
får overtaget, plejer det at ende sørgeligt og katastrofalt. Sådan vil det
også kunne udvikle sig denne gang.
Dystre udsigter
Det er dystre udsigter, der beskrives ovenfor af d’herrer Martell, Der var engang og Ny. Men desværre er det sandheden i uforvansket klarhed.
En forestående borgerkrig, hvor det kan forventes at se scener som i Afrika, hvor forskellige folkeslag, stammer og klaner går amok i en blodrus og udrydder hele landsbyer, landsdele og landområder. Kvinder kidnappes og voldtages og mænd myrdes på de mest bestialske måder. Vi ser det såmænd allerede i vore egne byer dog i mindre målestok, så længe det varer. Nu er det typisk enkeltindivider, julemarkeder og gågader, der rammes af terroren.
Det store politiske geni – ja meget kan man kalde ham men enestående det er han – Lars Boje Mathiesen har dygtig indset, at det er kvindernes skyld det hele, fordi de stemmer rødt og radikalt og derved åbner sluserne for masseinvasionen af solbrændte sheiker med glinsende hud og brune dådyrøjne. En skjult liderlighed efter friskt kød kunne ligge bag deres lyster, for det er næppe pga. de indtrængendes åndelige ballast, som endnu lever i middelalderens mørke, der er den tiltrækkende kraft.
Når så de har føjtet rundt med Bilal og Mohammed og Issa på det lokale diskotek og er blevet gravid med tre muhammedanere, så vågner de op og forstår ikke, hvad det er, de har indledt sig på. Undertrykkelse, udstødelse og foragt er det, som er betalingen for deres kærlighed. Og så stemmer de SF for at få flere børnepenge og billigere børnehaver. Udslidt, opbrugt og afdanket ser man dem med deres brede bag og falmende tatoveringer trille ind i Bilka i Avedøre og Albertslund med et mylder af små ustyrlige børn omkring sig.
Et sørgeligt syn som desværre bliver mere og mere udbredt. Mange steder i Europa og også her i Danmark udgør andelen af muhammedanere over halvdelen af nye skolebørn. Fremtiden er farvet mørk af alle de børn, der fødes i et væk overalt på kontinentet.
Selv Dansk Folkeparti udtaler, nu er det for sent at gøre noget – vi må bare prøve at få det bedste ud af det.
Løbet er kørt, toget er afgået fra perronen, fremtiden har kurs direkte mod den hvide mands endeligt. Som et fortidsmenneske er uddødeligheden begyndt. Det kan måles rent statistisk. Der bliver år for år færre hvide og flere brune og sorte.
Det afrikanske kontinent eksploderer i en befolkningsstigning aldrig set før i historien, Indien overgår Kina i befolkningstal, og araberne er også i fuld gang med en hidtil uset forplantningsstrategi, som minder om de glade flowerpower tider med at kaste sig over alt med en puls. Og alle vil de til Europa og lærer fra barnsben alle tænkelige ruter nordpå – til lands, til vands og i luften myldrer de ind over de pivåbne grænser, hvor levebrødspolitikere som Løkke, Troels og Mette står linet op med europæiske flag og vifter kom til os som billig arbejdskraft og hjernedøde forbrugere og fyld vore lommer med sølvmønter og diæter og fede skattefrie pensionsordninger.
Det er som at se en ulykke i slowmotion. Indenfor de sidste 30 år er det gået hurtigere og hurtigere. Snart er der ikke en flække tilbage, som ikke er i færd med at blive indtaget af muslimer. De er overalt. Og de er til at begynde med indsmigrende og sleske, indtil de er mange nok og tager det endelige skridt mod den absolutte magt i det nye land…Eurarabia.
Wallah…..Inshallah…..Allahu Akbarrrrrrrrrr…..høres allerede fra minareternes højttalere i det ganske land, der er bygget med vore politikeres velsignelse og saudiarabiske oliepenge.
Her har blå KJ igen ret,
og man bør værdsætte hans satire som både er skarp, morsom
og klarsynet, selvom den samtidig er ildevarslende og tankevækkende.
Verdens-historien er fuld af beretninger om massemord og folkedrab.
Iværksat af skøre, usle og fanatiske “eliter”. Her i Europa har vi haft
både 1. og 2. verdenskrig som var blodige og rædselsfulde ud over
enhver forstand. De krigsliderlige ønsker nu en tredje verdenskrig,
for krig er bedre end fred som Mette har sagt det. For en sikkerheds
skyld importerer man så millioner af hellige krigere, så hvis det med
en ny verdenskrig glipper, kan vi da i det mindste få en solid, god og
ordentlig borgerkrig. Det bliver den hvide races undergang, men pyt
da med det, for krig er jo bedre end fred, og er der noget mere herligt
og vidunderligt end multi-kulti, afrikanisering, barbari og islamisering?
Mange politik-kvinder og uvidende naive vælgere samt Lars ulykke tror
ihvertfald at det vil skabe vækst og fremgang.
Læs om Stalin, Mao og Pol Pot, og følg med hos Document.dk
“blå kj” — hvor latterligt. Den ene navnefusker mere forloren og bedragerisk end den anden.
Når profilsvindleren giver andre debattører ret, ka’ man som udgangspunkt gå ud fra der er tale om de sygeste, mest depraverede former for defaitisme og/eller danskerhad.
Læg vel mærke til deres evindelige forsøg på at så splid mellem danske mænd og kvinder. Det var såvist ikke kvinder der dominerede de danske arbejdsgiverorganisationer tilbage i 1960’erne, da der først blev åbnet for fremmedarbejdertilstrømningen fra tyrkiet, jugoslavien og pakistan.
Kvinder er almindeligvis mere tillidsfulde og troskyldige; naïve endda, end mænd — det ændrer ikke på, at det var kosmopolitisk indstillede liberalister, med kortsynet profit for øje og for ni tiendedeles vedkommende mænd, der inviterede de første perkere hertil.
Nadja Natalie Isaksen og Julie Grove (her i interview hos BT/JBO) er to udmærkede eksempler på patriotisk ansvarlige unge kvinder, jeg til enhver tid hellere vil dele skyttegrav med end defaitistbærmen her på bloggen.
Hvem var det som stemte
alle de radikale multi-kulti begejstrede idioter ind i FT?
Var det ikke i betydeligt omfang gak-gak humanistiske
og overnaive kvinder?
kj svælger atter i sin åbenlyse skadefryd og morbidt ironiserende danskerforagt — ingen ven af fædrelandet skriver med så perverteret moro om sine landsmænds ulykke.
De sidste linjer er såre interessante. Gennemført håbløshed og fatalistisk overgivelse på alle danskeres vegne leveres med direkte muhamedanske besværgelser som slutreplik.
Det er bemærket.
.
.
Ville en hvid patriotisk mand skrive sådan? Aldrig! — til gengæld er netop opremsning af sortbrun demografi et særdeles populært talepunkt blandt lav-IQ perkerne.
Som myldrende insekter er antal den eneste reelle fordel de har.
Som svar på det statistiske (vulgærmarxistiske) skræmmebillede vil jeg minde om, at også hyæner og myrer er numerisk overlegne — stadig vil jeg hellere være een løve blandt hundrede hyæner.
Man kan vist også opfatte
blå KJs tekster som et forsøg på at advare danskerne, som
et forsøg på at vække dem og råbe dem op. Man kan godt
se det som et positivt bidrag til debatten. Teksten kan for-
tolkes på flere måder. Ihvertfald er det på tide at danskerne
vågner op og ser virkeligheden i øjnene.
@ “Ville en hvid patriotisk mand skrive sådan? Aldrig!”
Sikke en gang sludder + vrøvl igen fra ÅØLG.
KJ ser bare – ligesom mange andre – realiteterne i øjnene, dermed er man jo ikke en “ikke patriot.” Det er s´gu da bedre at se realiteterne i øjnene og tage sine forholdsregler, og så ellers stemme “rigtigt.” Endvidere kan man jo når man er sammen med andre etniske danskere, der måske har en modsat mening, sige hvordan forholdene er.
Det kan man jo f.eks. gøre, ved at tilegne sig så mange oplysninger om den herboende 5kolonne som muligt, det gør jeg, og har iøvrigt altid gjort det. Okay, det har kostet nogle bekendtskaber, men livet er ikke nogen popularitets konkurrence.
“- stadig vil jeg hellere være een løve blandt hundrede hyæner.” I de blindes rige, er den enøjede konge!
rethaverisk, skidtvigtig, humorforladt og troløs — reichskommissærens mest fremtrædende karaktertræk
ska’ vi ikke ha’ nogle flere opløftende citater fra den rigsbefuldmægtigede, som du jo beundrer så meget, herr kommissär?
Her falder øjne og grænser
en person i ryggen, som øg burde være allieret med. Hvis der
er nogen der er rethaverisk, skidtvigtig og humørsyg er det da
øg selv. Man kan sige at øg blot svarer Adler igen, men det er
med en direkte nedgøring af personen, fremfor hård kritik
ved brug af argumenter. Det er dårlig debatkultur.
Ro på, ro på, ÅbneØjneLukkedeGrænser – Hold nu kammertonen – Matrostøjet hænger stadigvæk i skabet – Jeg havde jo på fornemmelsen at jeg skulle vente med at sende det retur…
Det var uhyggeligt at
høre P1’s såkaldte debat i dag. Det var mere propaganda
end debat. Kun folk med politisk korrekte synspunkter kom
til orde. Emnet var, groft sagt, om vi skulle starte atomkrigen
med det samme, fordi et russisk krigsskib havde affyret et
par signalplus til en dansk helikopter, som signal om at man
syntes den var for tæt på skibet. Det blev diskuteret om rus-
serne dermed havde provokeret DK og Nato så voldsomt at
det var på tide at give Rusland med den store forhammer.
En Gert Galning ringede ind og syntes at nu skulle man
starte 3. v-krig ved at skyde russiske fly ned som gengældelse,
eller man kunne bombe Moskva, så russerne kunne lære at
man ikke skal forskrække danske helikoptere. De krigsgale,
de voldsparate og de krigsliderlige havde deres store tid på
P1 i knap 1½ time. Ingen talte om at man burde søge efter
fred eller et kompromis. Der var dog enkelte som holdt lidt
igen. Men alt i alt en parade af kloge åger som syntes at en
ny verdenskrig er bedre end at finde sig i fyrværkeri op i
luften fra et skib.
Hvad laver I russere i et krigsskib så tæt på Danmarks kyst?
Spørgsmålet viser at NP er
dum eller spiller dum. Hvis man vil fra Østersøen til Nordsøen
eller Atlanterhavet, kan man da ikke undgå at komme tæt på
danske kyster.
Tak for svar fra Kreml. Måske ville det være rart, at der engang i mellem også kom kommentarer fra dansksindede danskere på denne blog.
Niels Poulsen 16/09/2026 at 15:44
Forsøger vagthavende, fra scam- og fake-kollektivet Niels Poulsen, at bilde os ind, at han ikke ved hvad russiske krigsskibe foretager sig, i internationalt farvand, tæt på de danske kyster? – Helt præcist det samme som NATOs stående flådestyrker foretager sig, i internationalt farvand, nær de russiske kyster.
Jamen, jamen! Er der slet ingen hjemme oppe i kysen på den tosse, som har vagten på NP – Er vagthavende fra den muslimske enklave, som på det seneste har infiltreret NP? – Det fattige sprog træder tydeligt igennem – Gosh!
Lad mig komme med et sjældent kompliment: Det er godt dansk af en russisk trold at være. Knapt så godt af en dansk patriot at være.
BREAKING: FOX NEWS
” VÆRRE END WATERGATE ”
Senator advare om, at nyt dokument dumper Deep State- plan om at sabotere Trump.
Jeg har 2 spørgsmål til panelet af anonyme racister på Aamunds blog:
1. I er som gamle mænd fyldt med leverpletter i ansigtet og på arme og andre dele kroppen, som har være udsat for sol og jeres misbrug af diverse rusmidler. Det gør, at I fremstår som mere brune end en anden generations indvandrer fra Mellemøsten. Derfor virker det gådefuldt, at I advokerer for hvidt overherredømme i Danmark og Europa, når I selv er “fejlfarver”.
Jeg har sjældent set mere sortsmuskede typer end Arne Lago von Kappelgaard (Der Adler) og Ivan Dybdal (Demografi og demokrati) for ikke at tale om blogejeren. Det skyldes muligvis leversygdom. Men burde det ikke netop resultere i mere tolerance over for menneskelig mangfoldighed?
Hvordan forholder I jer til det paradoks? At I som sorte taler os hvides sag, men at vi ikke, da vi ikke er racister, vil vide af jer? jeg synes, at det er meget mærkeligt.
2. Kan Lars Boje Mathiesens misogyne angreb på kvinder mon skyldes, at han er under behandling for kræft med kemoterapi? Han har på det seneste fuldkommen forandret udseende og ligner en KZ-fange.
Hold jer endelig ikke tilbage, maskerede racister, jeg vil gerne have svar på mine saglige spørgsmål.
NPs skriv kl. 18.01 er sygeligt, og betegner
et lavpunkt i debat-kulturen her på stedet. Hvis vi skulle svare igen
på samme måde, ville det nok blive et langt skriv om NPs hugtænder,
troldehale, horn i panden, griseøjne, udstående ører og dårlige ånde.
Og man kunne også forestille sig at hans største hobby er dyrplageri.
Men vi vil dog afstå fra sådanne gætterier, da vi helst ikke vil ned på
NPs primitive, tarvelige og sygelige niveau.
Det var, må man forstå, de leverplettede racisters kapitulerende “svar”. Jeg er som liljehvid arier mega skuffet over de sortsmuskede debattørers manglende kampånd. I må da komme med en vision for fremtidens Danmark. Skal vi være Sydafrika 2.0 med apartheid?
NP lyder mere og mere
som en ondskabsfuld idiot der indsender rablerier for
rableriernes egen skyld. Hans fantasier og vrangfore-
stillinger er tåbelige og meningsløse. Resterne af hans
lille forstand er gået i selvsving. Anden forklaring er
der vel ikke på han fylder sine kommentarer med
vrøvl, nonsens, løgn og giftigheder.
Putin knuselsker dig. “Ham den danskfjendtlige debattør på Aamunds blog med de tusind falske navne er min øjesten. Han kæmper heroisk for Rusland”. Du kan måske endda få en Vladimir orden, hvis du henvender dig på den russiske ambassade.
Det er en mærkelig verden for en som mig som går ind for international lov og ret ligesom Churchill. Det viser sig, at en af Trumps sønners bryllup er finansieret af Putin. Så forstår jeg bedre the art of the deal om, at Putin får Ukraine, mens Trump får Grønland.
If winter comes, can 3. november be far away?
Man skal passe på, hvad man ønsker sig – man risikerer at få det
Indlæggene ovenfor af NP viser med al ønskelig tydelighed forskellene i sprog og lødighed fra profilen NP. Måske er det Fællesforeningen for Racisme og Diskrimination, som står bag.
De sidder og keder sig på kontoret og finder på udspekulerede men primitive ondskabsfuldheder i forsøget på at få provokeret svar.
Hvad de ikke forstår og ikke vil forstå er, at kommentatorerne her på bloggen blot forsøger at gøre opmærksom på risikoen for, at muslimerne kommer i flertal og indfører den styreform, de er flyttet og flygtet fra.
Som Martelll skriver højere oppe, revolutionen æder sine egne. Fællesforeningen for Racisme og Diskrimination vil være nogle af de første, der hænger fra kraner, når de skal til at bekæmpe det nye styre, de så højt ønsker sig.
Problemet er ikke den enkelte, men antallet.
Jeg har en “tyrkertro” på, at vi etniske hvide danskere sammen med indvandrerne fra Mellemøsten og Afrika vil bygge et nyt dansk tusindårsrige, bygget på demokrati, retsstat og menneskerettigheder, med plads til alle etniciteter og religioner.
Den dag de autoritære regimer i USA, Rusland og Kina ikke findes mere, vil en kristen, muslimsk, buddhistisk eller ateistisk statsminister i Danmark stadig med tårer i øjnene citerer H C Andersen: I Danmark er jeg født, der har jeg hjemme …
I leverplettede racister har tabt kampen på forhånd. Det antiracistiske anarki hersker, selv på den yderste højrefløj. Prøv at undersøge, hvem Dansk Folkepartis Peter Kofod er gift med. Wow, en “neger”. Hjertets veje er uransagelige og vinder selv over de gamle leverplettede mænds racisme.
Jeg ved godt, at jeg overtræder denne blogs racistiske kommentatorers kodeks ved at fremhæve blandende ægteskab mellem hvide, brune og sorte. Det er imidlertid den smukke fremtid for Danmark og Europa.
Vil foreslå at vi får
en debat om hvad digitaliseringen, AI og robotterne
vil gøre ved os. Man kan også overveje hvad regeringens
politik vil påføre os af ulykker, lidelser og tab. Alene digi-
taliseringen vil gøre mindst halvdelen af danskerne til
tabere. Der kan gives mange eksempler på at meget kun
er blevet langt mere besværligt pga. digitale systemer
og afskaffelsen af tlf-damer, breve, postkasser og posthuse.
Mange firmaers og institutioners tlf-pasning er til at brække
sig over. AI og robotter vil få titusinder af jobs til at forsvinde.
Og de mange små og store skærme fordummer folk med
underlødig underholdning og løgnepropaganda, og børn
blive syge af alle de perverse, skøre og modbydelige videoer
de kan se på nettet. Helle T-S anede ikke hvad hun havde
med at gøre, da hun i 2011 ville have skolebøger udskiftet
med skærme. Hendes og fru Antorinis skolereform var en
drønende fiasko.
Hvad Chrborg og regeringerne udsætter danskerne for,
er ikke småting. Den samlede politik er en kæmpetrussel
mod alle danskeres økonomi, liv og helbred. Inden længe
vil vi have samme grufulde tilstande som i England, Sverige
og Frankrig. Hvad skal vi mene om partier som åbenlyst
er i gang med et ophørs-udsalg af alle danskernes værdier,
sundhed, sikkerhed og fremtid?
Det er kun de sorte og brune robotter, som er onde. Hvis man sprayer dem med hvid dåsemaling, bliver de gode.
I Danmark har jeg hjemme….indtil islam tager over
Gid det var så vel og rosenrødt, som NP skriver. Men historien viser desværre noget andet – hutuer og tutsier, jøder og arabere,, negere og indere, hinduer og muslimer, kinesere og muslimer, sydsudanere mod nordsudanere,
stammekrige, klankrige, interne kampe i hele Afrika og Mellemøsten og nu er tiden kommet til Europa, hvor hver dag byder på nye blodige attentater og terrorangreb fra muslimer.
Halsoverskæringer af præster, lærere og politifolk, vanvidskørsel på lattergas, lastbiler igennem folkemængden på julemarkeder og gågader, bomber, brandstiftelser, afpresning, dominansvold i skoler og børnehaver og knivstikkerier, der er gået helt ud af kontrol.
Selv Peter Kofods kone, som er mulat, har fået nok og meldt sig ind i DF. Hendes far forsvandt tilbage til Texas efter undfangelsen.
Mange indvandrere beskæmmes af deres landsmænds kriminelle og politiske adfærd. Men de tør ikke stå frem pga. social kontrol med trusler og vold.
Det er det samfund, vi kan se frem til, hvis muslimerne får magt, som de har agt. Undertrykkelse, kvindemishandling, tortur, henrettelser, forfølgelse af minoriteter og opfindsomme aflivninger som udkastning fra høje bygninger fastspændt til en stol, hængning i kraner til spot og spe og stening af påståede utro kvinder.
Fællesforeningen for Racisme……og vagthavende NP vil være nogle af de første til at hænge i kranerne uden rettergang.
“Det er det samfund, vi kan se frem til, hvis muslimerne får magt, som de har agt. Undertrykkelse, kvindemishandling, tortur, henrettelser …”
Fat mod, feministen på den yderste højrefløj, kemomanden Lars Boje, redder de danske kvinder fra mandschauvinisterne.
Svar til Karsten Jensen.
Er der en voksen til stede?
Nu løber Karsten Jensen igen med en halv vind.
Peter Kofoed mødte sin hustru gennem DF. Hun var også medlem af DF.
Så hun har ikke skyndt sig at melde sig ind i DF, som KJ hævder! Hvorfra ved KJ iøvrigt, at hendes far skyndte sig tilbage til Texas?
Det er beskæmmende for kommentarsporet, at vi skal være vidner til disse udgydelser fra KJ og NP.
Det er på så lavt et niveau. Tangerer injurier.
Vivi bliver ved med sine smålige,
tyndbenede og ligegyldige kommentarer, og hun
er åbenbart ude af stand at skelne mellem blå KJ
og NP. Eller er det en rødvinsbrandert? Hun har
mere grund til at kritisere NP eller Borgens poli-
tik, men det undlader hun. Hvad med at Vivi går
til stålet når det drejer sig om folkeudskiftningen.
Hun kan nå det endnu!
Socialdemokratiet, Venstre,
Moderaterne og de Konservative har svigtet de svage, de syge,
de gamle, de boligsøgende, boligejerne, bilisterne, landbruget,
voldsofrene, lønmodtagerne, forbrugerne og de almindelige
familier. Det er til at forstå at de rasler ned i meningsmålingerne.
Venstre er nu nede på 6%, og S har aldrig ligget lavere. Og det
liberale parti LA samt selvfølgelig R og EL og Alternativet er
heller ikke noget værd når det gælder loyalitet overfor danskerne.
Vores påståede demokrati har spillet fallit.
Svar til Bedre sent end aldrig.
Tyndbenet? Ligegyldigt?
Hvad med, at KJ holder sig til sandheden? Er det for meget forlangt?
Hvorfor, er der både en Rød og Blå KJ? Kan man holde på 2 heste?
Hvorfor, falder du for det? Han lyver om Peter Kofoeds hustru.
Folkeudskiftningen! Jeg følger med i, hvad der sker i UK dagligt, det kommenterer jeg også her og opfordrer til at se YouTube. Tommy R. og Danny O. Det samme vil ramme her!
I Dagens Korte Avis, kan man læse at landsretten netop har nedsat en forvaringsdommen til 2 1/2 års fængsel! Der er tale om en sag hvor gerningsmanden har begået 5 voldtægter -FEM- og det takserer landsretten så til 2 1/2 års fængsel. 182,5 dages fængsel pr. Voldtægt!
Vi ser så det sædvanlige kor at chokerede politikere, som ikke agter, at gøre det eneste der virker. Udvisning efter straf, uden mulighed for at komme tilbage. Og så stop for yderligere import fra voldtægtslande!
Det besynderlige er, at de partier som består af strikkende kvinder er dem som er mest imod udvisninger! Det giver ingen mening.
Vi taler om menneskerettigheder! Hvis menneskerettigheder? I alle tilfælde ikke de voldtagne kvinders menneskerettigheder.
Svar til Bedre sent end aldrig.
P.S. Kan ikke erindre, at du har deltaget i debatten om om befolkningsudskiftning i Danmark??
Kom med et relevant svar, eller er du bare en Troll for KJ, blå eller rød?
Job-centrene er en skandale
Bosteder for syge børn og unge er en skandale.
De er blevet til pengemaskiner for visse indvandrere og kulturfremmede
De nye landbrugslove er en skandale der vil skade landmænd, forbrugere,
butikker og husholdninger.
Styrelsen for patient-sikkerhed er en skandale
Danmark er gjort til et bombemål hvis krigen i Ukraine løber løbsk
Folkeskolen er præget af uorden, uro, vold og elever der ikke kan
regne, læse, skrive eller som ignorerer eller truer lærerinder og lærere.
I 2019 lovede Mette at sundhedsvæsnet skulle have et mægtigt løft.
Det blev i stedet et mægtigt dyk. Og S lovede at bygge 20 mindre men
lokale sygehuse. Ikke eet af dem er påbegyndt eller bygget. Og hver
dag afvises hundredvis af patienter som er henvist af en praktise-
rende læge. Selv livsfarligt syge kan blive afvist, så ambulancen må
lede efter et andet hospital eller må køre den syge hjem igen.
For mange år siden lovede Lars Fadøl et straks-stop for indvandring.
Det blev i stedet til det stik modsatte, nemlig meget mere indvandring.
Smadringen af postvæsnet er en skandale.
Den planlagte afskaffelse af kontanter er en skandale.
Forsvarets tilstand har været en skandale de sidste 30 år.
Politikernes ligegyldighed overfor importeret personfarlig kriminalitet
er en skandale.
Familierets-huset/ skilsmisse-systemet er en skandale. Mænd hånes,
mobbes og diskrimineres og børn er retsløse.
Den “grønne” trepart og den “grønne” omstilling og hele krigen mod co2
er et rødt og ideologisk projekt der gør danskerne fattigere
At man kan blive opkrævet tre forskellige skatter af samme indtægt, så
man skal betale 115% i skat af alt hvad man har tjent, er en skandale.
At danskerne nu er 2. klasses borgere i forhold til afrikanere og arabere
er en skandale
100 andre skandaler kunne nævnes. Politikerne er dumpet.
Smadringen af postvæsnet er en skandale
Udviklingspolitik
skader mere end den gavner
Godhedsindustriens største
interesse er at skaffe penge og trivsel til godhedsindustrien selv.
Det er for længe siden fastslået at millionerne og milliarderne
til Afrika og andre lande har skadet mere end de har gavnet.
Pengene er gået til luksus til lyssky kredse, til indkøb af pigtråd,
landminer, maskingeværer og kanoner, til undertrykkelse af de-
mokratiske kræfter, til fremme af islamisering, til korruption,
til finansiering af folkevandringer til Europa.
At de radikale synes at vi skal give milliarder og atter milliarder
til godhedsindustrien kan vel ikke undre nogen. Men at konser-
vative også gerne sender milliarder til Afrika og Ukraine hvor
de fleste af pengene forsvinder sporløst, det er da endnu et
tegn på at de konservative er blevet et slapt radikalt parti.
I P1 debatterne
er radioværterne utrolig dårlige til at fortælle
HVEM det er som siger det ene eller det andet.
Er det den radikale, den konservative, den
moderate, V eller en helt femte som udtaler sig.
Og hvad hedder de? Der sjuskes meget med
udtalen af navne. Der jappes og mumles. Og
selv det vigtige ord “ikke” sjuskes der med.
Speed-snak er det normale. Og danske ord
udskiftes med fremmedord. Det nærmer
sig spild af tid at lytte til rodebutikken P1.
PS: Der prales af flotte resultater, men det
store billede er at udviklings-bistanden er en
kæmpe-fiasko.
Nå, fik opklaret at det
var fantasten Chr. Friis Bach der havde kværnet
løs i tilsammen ca. 20 minutter. Friis Bach påstår
at danske milliarder til Afrika er klog og fornuftig
brug af danskernes surt tjente penge. Og så var
der en radikal som var frygtelig bange for co2.
Ok så har vi rød grøn flertal i Sverige, svenskerne insisterer åbenbart på at deres land skal ødelægges!
Den syge mand
Flere læger advarer om, at Trump har flere symptomer på alvorlig sygdom.
Hans blå mærker på hænderne, hævede ben, falden i søvn for åbne kameraer midt i møder og præsentationer, indsunkne øjne og vand i kroppen. Alt tegn på kardiologiske problemer, der kan give sig udslag i pludselige blodpropper og hjerneblødninger.
Hans far fik en hjerneblødning, der gjorde ham til en grønsag på sine ældre dage. Det antydes, at Trump allerede har haft tilfælde, som kan forklare hans desorientering og tiltagende storhedsvanvid.
Sidst han blev undersøgt, var der 22 læger involveret.
Det er muligt at afsætte en præsident, hvis det skønnes, han er for syg i sindet til at varetage sit hverv. Det undersøges pt,, hvor han har mistet opbakning fra Højesteret, centralbankchefen, store dele af det republikanske parti og sin egen familie, der de facto har brudt alle bånd og kun opretholder et skin af offentlig relation.
Konen er også løbet skrigende væk, men kan for kontant betaling ved særlige sjælne lejligheder trækkes frem til skue….gemt under en kæmpe hat, der skjuler hendes krampagtige ansigtsudtryk. Hvis han forsøger at røre ved hende, vender hun sig i afsky væk fra ham.
Hans mest trofaste og loyale støtter er på fuld fart væk fra ham, da økonomien i USA er på vej ned i en ond cirkel af inflation, overforbrug og for lave skatter. Der tales åbenlyst om USA’s bankerot…..en situation Trump er specialist i at frembringe med fem konkurser bag sig.
Det seneste tegn på det stadig voksende vanvid er hans løfte om at betale hver voksen amerikaner 5.000 $, hvis de stemmer republikansk til midtvejsvalget.
Skændslen er ikke længere til at skjule for selv de mest fanatiske tilhængere. Når økonomien går skævt, så åbner folk øjnene for realiteterne. Og får man først øje på vanviddet, ser man ikke andet.
Den røde KJ = NP
bringer ovenfor endnu en nedrakning af Trump, måske hentet
fra Snaphanen, der er blevet ramt af sindsforvirring eller demens,
og som nu støtter terror-organisationen Hamass. Trolden NP vil
have at alle Aamunds artikler og al debat skal dreje sig om den
onde Trump og den gode, ædle og berigende masseindvandring.
NP ønsker at afskaffe danskernes folkehjem. Han har skrevet
100 eller 120 nedgørende tekster om Trump for at afspore debatterne.
Det globale tilbedes, det lokale foragtes
Regeringen bruger over 135 milliarder kroner
på bistand til Afrika, Indien, Ukraine, Kina og Mellemøsten.
Hertil kommer over 200 milliarder kr. til fremmedinvasionen
eller folkeudskiftningen.
Finansieringen sker bl.a. ved at tvinge alle landets kommuner
til at spare, skære ned, lukke og spare en gang til. Stribevis
af biblioteker, skoler, børnehaver og andre infra-struktur
ting afskaffes. Der er tale om helt groteske besparelser
i mange kommuner.
Debatten i P1 drejede sig om 20 millioner ud af de over
23.000 millioner kr. der bruges til speciel udviklingsbistand til
Indien og Afrika. Altså en stor debat om mindre end 1 promille
af det samlede beløb. Vel en slags manipulation. Det kom dog
frem at pengene var brugt til bl.a. 100.000 papkrus, til støtte
for LGBTQ+ projekter, til alle mulige fjollede eller meningsløse
formål.
Regeringen har så travlt med at redde hele verdens økonomi,
at danske kommuner balancerer på fallittens rand i en grad
så det er til skade for hundredtusinder af danskere. Mettes
og Larses næstekærlighed til 75 fjerne og fremmede landes
befolkninger er overvældende. Men til danskerne har de kun
en kold skulder og en strøm af sparekrav og forringelser.
FLERE OG FLERE BEVISER
for at den falske pandemi og covid-“vaccinerne” var resultatet af
et komplot med deltagelse af WHO og en række kvaksalvere. Se
mere om det i Hodjas nyeste artikel om det. Følg også med hos
Document.dk.
Det danske retsvæsen er blevet woke pladderhumanistisk.
Brutale vaneforbrydere med masser af forbrydelser bag sig,
får latterligt små straffe. Ofrenes lidelser tages ikke alvorligt
af politikerne. Se Hodja.
Nu vil man til at anbringe en lille
og naturlig del af luften to kilometer nede under jordens overflade.
Den lille del, co2, er harmløs og livsvigtig for planternes vækst. Uden
co2 ingen planter og ingen mad til hverken dyr eller mennesker. Man
vil bruge millioner og milliarder af kroner på at bekæmpe co2. Det
må være det skøreste projekt i mange år. Bortset fra at nogen kan
tjene på det. Som skrædderne der syede usynlige klæder til kejseren
i “Kejserens nye klæder”. Læs om foto-syntesen.
Projektet er håbløst. Danmark kan ikke redde klodens klima, co2 på-
virker ikke klimaet negativt, atmosfæren vejer billioner af tons, DK
udgør en to tusinde del af jordens overflade, nu luft blæser hele tiden ind.
Hvad bliver det næste? At man vil tørlægge Atlanterhavet og Stillehavet
ved at pumpe havvandet ned i dybe skakter?
Herunder rabler røde KJ = NP
igen løs med en syg tekst om Trump. Røde KJ har fået Trump
på hjernen. Lidelsen kaldes Trump Disorder Syndrom, forkortet
TDS. Der er tale om en slags delirium hvor patientens hjerne er
gået i selvsving så den kun kan tænke på Trump, Trump og atter
Trump. Mange “demokrater” i USA lider også af TDS. Røde KJs
beskrivelse af fysisk og mental sygdom kommer nok også til at
passe på ham selv på et tidspunkt. Et fald, en kræft-sygdom,
en ulykke eller en forbrydelse kan jo også ramme røde KJ. KJ
godter sig over at Trump ikke længere er en teen-ager, men
det er rødkålshovedet vel heller ikke selv, og måske indhenter
nemesis NP langt hurtigere end han forestiller sig.
Den syge mand forts.
Et grimt fald fra trappen til et fly eller podie og bom Karl, så ligger han der i hospitalssengen på langs…..et overordentligt farligt sted for en gammel mand. Så kommer blodpropperne som perler på en snor. I benene, i lungerne og så sætter hjerneblødningen ind og tilbage er kun et rallende grøntsagskadaver uden mål eller med. Sådan endte Stalin og sådan endte hans far Trump sr, og de kom sig aldrig.
JD Vance er klar i kulissen, og det er måske ikke det værste, der kunne ske. Han er tidligere Hillery-fan og demokrat, så han favner bredt. Han har en baggrund i Hillbilly-territory og ved, hvad den arbejdende befolkning har brug for. Stabilitet og en fast hånd på økonomien.
Det første der vil ske er, at krigen i Iran stopper. Det næste er, at skatterne for den rigeste del sættes op og statsgældssætningen ophører. Alene renterne udgør 20 % af statsbudgettet. Alt vrøvl med handel- og toldkrig forsvinder som dug for solen. Og krigen i Ukraine bliver bilagt ved en permanent våbenhvile ved den nuværende frontlinie.
Israelerne får besked på at forføje sig i Gaza…..helt og aldeles…..og nødhjælpen kan rykke ind til de sultende og tørstende civile palæstinensere, som er taget som gidsel i krigen.
Langsomt vil freden sænke sig over jorden. Selvfølgelig indtil den næste katastrofe rammer, som altid kommer, hvor og hvornår man mindst venter det.
Det kunne være noget så simpelt som en af biblens mange plager fx en verdensomspændende tørke, der vil ta livet af de sidste vilde dyr, fugle og insekter og bringe menneskeheden på flugt i alle retninger. Der er mange muligheder.
Det er derfor vigtigt at følge Styrelsen for samfundssikkerheds anbefalinger om at have gær, wc-papir og en lommekniv, så man kan klare sig i mindst tre dage. Der er vist også nogle andre ting, men det opdager man nok hen ad vejen…..
Svar til Karsten Jensen.
Så kører vi videre i samme rille, intet nyt under solen fra din side!
Men… Midvejsvalget i USA den 3. november nærmere sig med hastige skridt!
Breitbart News havde i går en artikel om, at Socialisterne/Kommunisterne
Hasan Piker/AOC har overtaget styringen af det Demokratiske Parti.
Hvis Demokraterne skulle vinde dette valg, så er USA på Herrens Mark!
Og valget i 2028? Hvis USA får en Demokratisk præsident, så er USA tilbage med de 4 år med Biden! Et ødelagt land.
Men, så dumme, tror jeg ikke amerikanerne, er. Se bare, hvordan kommunisten Mamdani har ødelagt New York på kort tid!
Så stop dine barnlige, naive indlæg om Trump! De vidner om arrested development!
Vi har set dem husere i over 100 lande.
Vi har set dem tilrane sig magten via falske påstande og store løfter om paradisiske tilstande. Vi har set hvordan demagoger, hyklere, løgnere, fantaster og blålys er lykkedes med bedrage folkemasserne, fordi masserne er naive, uvidende og historieløse. Men hidtil har befolkningerne i sidste ende kunnet genvinde deres frihed, værdier og rettigheder. Men det kan snart være slut med de nye teknologier og overvågnings-systemer som vil kunne holde øje med hver enkelt borger hvert sekund og minut døgnet rundt og året rundt. Ja, men det bekymrer da ikke mig vil mange naive
danskere sige, “for jeg er da en lovlydig borger”. De naive glemmer at staten kan indføre
millioner af regler og paragraffer, hvorefter det kan blive svært at være 100% lovlydig.
For mange af reglerne kan være aldeles urimelige eller helt vanvittige og umenneske-lige.
Som når staten kræver at du betaler 115% i skat af hvad du har i årsindtægt. Som når magthavere vil tage dit land, dine byer og din bolig fra dig. Som når staten vil frarøve dig
enhver form for privatliv, familieliv, borgerret, ytringsfrihed, sundhed og sikkerhed. Eller den stiller krav som man ikke kan opfylde. Eller den straffer bagateller hårdt, mens den
lader røvere og mordere slippe med små, korte og milde hotelophold. Eller det kan tæn-
kes at dit liv bliver yderst besværligt eller uudholdeligt på grund af grove statslige eller
bureaukratiske overgreb.
Det kan blive så uhyrligt at vi knap kan forestille os det. Folk er blevet myrdet i massevis
i visse lande, blot fordi de brugte briller, havde en bog, boede i en by, havde lidt jord ude på landet som de selv dyrkede, eller man brugte dem som syndebukke i et magt-
spil. Læs selv om hvad der er foregået i Sovjet-unionen, Nordkorea, Nazi-Tyskland, Afghanistan, Congo, Rwanda, Uganda, Algeriet, Sydafrika, ISIS-områderne, Tyrkiet, Kina,
Armenien, Cambodia, Indien og en række islamiske lande.
Massakrer kunne ske, blot magthavere eller terrorister havde set sig sure på en folke-gruppe, eller var blevet misundelige. Eller man havde bare lyst til plyndre og myrde. Ondskaben har nogle steder været uden grænser.
Nu rykker digitaliseringen, AI og robotterne frem. Og der er i visse partier et ønske om at lægge danskerne i en digital spændetrøje, indtil de kan blive udskiftet med “berigere”
fra alverdens fremmede lande. Der er grund til at være på vagt overfor alle politiske ud-
spil. For der er tit lumske bagtanker bag ordene om at man arbejder for den eller den sag, om at man gerne vil hjælpe ude i verden, om at man gerne vil gøre noget godt for danskerne, om at der er gode løsninger på vej. De fleste reformer og projekter har kun gjort tingene værre for de almindelige danskere. Og nu står vi alle på en faldlem eller
på kanten af afgrunden.
Det vil være klogt at følge med hos Document.dk, Hodja og i både ældre og nye bøger.
Til den syge, formodentlig mand, altså man kan jo kalde sig hvad som helst, så skribenten kan vel evt være en kvinde, der ustandselig lufter sin TDS her og samtidig lider under et forvrænget billede af Asger Aamunds fantastiske blog.
Det er faktisk ret kedeligt at læse dine udgydelser så vil du ikke venligst tale med din behandler, for mener der er flere former for neuroleptika så det MÅ da være muligt at finde et præparat der præcis gør DIN dagligdag nemmere så normale skånes for dine massive evindelige vragforestillinger og udgydelser.
Sandheden er ilde hørt
Selv Aamund erkender, at Trump er en narcissistisk spradebasse med en dårlig moral. Men han er begejstret for den politik, som Trump fører.
Nok kun indtil at situationen bliver for broget. Det er den allerede blevet for mange fremtrædende republikanere – selv hans egen vicepræsident og udenrigsminister er uenig med ham på en række områder.
At se ham på en talerstol for indkaldte sympatisører bringer mindelser frem om Mussolini og Hitler…..manden er blevet fuldstændig gak gak……
Svar til Karsten Jensen.
Nåh, så kom den “voksne” røde KJ på banen! Ingen brug af klicheer!
Hvornår, har Asger Aamund givet udtryk for, at Trump er en narcissistisk spradebasse?
Men… Grænserne er lukket, kriminaliteten er nede og æg koster 1.50 dollar!
Lukkede grænser, det var, hvad amerikanerne stemte for. Og det har de fået!
Så lad os ikke håbé, at Demokraterne kommer til magten!
Men KJ skulle hellere vende blikket mod UK og se, hvordan de “røde” har ødelagt landet med hjælp af BBC, som udfører det samme job, som danske DR og TV2 News.
Skal der ikke stå “igen brug af klicheer”? (Vivis skriv)
Herunder skriver D&D om at svine andre bloggere til.
Men definerer ikke nærmere hvad der er anledningen
til hans skriv, eller hvem han mener der er skyldig i
noget sådant. Så hvordan skal vi forstå DDs skriv???
Svar til Spørge Jørgen.
Du har ret!
Lægger mig fladt ned, igen var jeg for hurtig på aftrækkeren. Skal huske at læse korrektur.
V.h.
Vivi B.P.
Hold op med at svine andre kommentatorer til. Det er onskab, der ikke overbeviser nogen om andet, end at den sviner en anden til, selv er en ond troll. En troll (eller en internettold) er en person, som med vilje skriver provokerende, stødende eller usande ting på internettet for at gøre andre vrede og starte et skænderi. Et ad hominem-argument er et personrettet angreb, hvor man kritiserer modstanderens person, karakter eller motiver i stedet for at forholde sig til sagens egentlige indhold. Stop det.
Svar til Demografi og demokrati.
Det er fint, at du har så høj en moral, men jeg tror ikke, at det påvirker visse personer her på bloggen!
Nogen gange er man nødt til at synge, som de fugle, man er i blandt!
Jeg er blevet “svinet” til så mange gange, kaldt de værste ting! Men det skal ikke afholde mig fra at komme med mine kommentarer.
Især til “røde” KJ.
V.h.
Vivi B.P.
Forstå og tilgiv
Man må bære over med de særlinge, som ikke kan styre deres følelser og føler sig draget til at kommentere med personlige bemærkninger i håbet om at få svar og kontakt i deres ensomme tilværelse.
Men det er rigtigt, at det ikke er en gevinst for Aamunds blog, da det ikke har andres interesse og blot bringer niveauet ned i rendestenen. Men der er der jo nogen, der trives.
Svar til Karsten Jensen.
LOL.
Hvem bringer niveauet ned i rendestenen? Dine indlæg om Trump? Som er så baseret på klicheer, at man tager sig til hovedet!
Har dine indlæg om Trump andres interesse? Vi er nogle, der godt kan læse aviser! Ikke dem, som du læser!
Men det er da rart, at du også kan formulere dig på normal vis!
En anden side af dig?
Hilsen fra hende “den ensomme”.
Ifølge radio-avisen skal der nu
ryddes op i atmosfæren. Målet er at fjerne millioner af kg co2. Man oplyser
dog kun på en ret ulden måde om hvordan processen foregår. Vi får bare
at vide at en fabrik tager co2 ud af luften. Derefter skal det “forurenende”
og “klima-skadelige” stof sejles 250 km ud på Nordsøen med et tankskib
og via en platform pumpes dybt ned under havbunden. Det kommer til
at koste mange milliarder af kroner inden klimaet er “reddet”. Er der
nogen ved deres fulde fem som tror på dette glade vanvid der med 100%
sikkerhed vil suge milliarder af kroner op af skatteydernes lommer, men
som også med 100% sikkerhed ikke vil redde nogetsomhelst, andet end
fede fortjenester til visse aktører.
Da de fleste danskere ikke véd ret meget om co2, er de lette at narre, og
det er nok det man satser på. Man imponerer de uvidende masser med
dynger af “videnskabelige” data.
Det anbefales at besøge PragerU og at læse om foto-.syntesen, solen
og foto-syntesen.
Enig Co2 skræk-propagandaen drives af særinteresser
18/09/2026 at 10:39. Det kommer til at koste mange milliarder af kroner. CO2 jo er ‘planternes mad’. Jo mere af det, desto bedre gror planterne.
Amager Bakke opsamler i dag CO2 fra sin røggas og leverer det til gartneriers drivhuse. Den indfangede og flydende CO2 transporteres med lastbil til danske gartnerier (som f.eks. på Stevns), hvor det bruges til at gøde og fremme væksten af planter og grøntsager som tomate”. (Amager Bakke er et affaldsenergianlæg med skibakke på toppen, som effektivt og sikkert omsætter dit restaffald til fjernvarme og strøm, skriver de. Amager Bakke (CopenHill) ejes af det fælleskommunale selskab ARC – Amager Ressourcecenter I/S. ARC ejes i fællesskab af fem kommuner: Københavns Kommune, Frederiksberg Kommune, Tårnby Kommune, Hvidovre Kommune og Dragør Kommune)
Perpetuum CO2-mobile
Sturt, sturt fupnummer. CO2 indfanges, komprimeres og nedkøles, så det bliver flydende og pumpes i dyre domme ned i undergrunden langt ude i Vesterhavet.
Ingen har check på, om det komprimerede CO2 bliver dernede. Sandsynligvis siver og diffunderer det op gennem lagene i undergrunden til havbunden, hvor det langsomt bobler op.
Ingen myndighed har check på, hvor meget CO2, der rent faktisk bliver dernede, så det er rent win-win for de firmaer og affældige professorer, der lukrerer på fupnummeret.
Skatteyderne betaler.
PS. Menneskabt CO2 er i min optik en væsentlig årsag til global opvarmning. Men reduktionen bør ske med omtanke og ikke af fupmagere.
Ikke et kønt syn
Det er desværre på en række områder, at politikere og eksperter kvajer sig og træffer de forkerte beslutninger, som flere her på bloggen påpeger.
– CO2 lagring i havbunden
– sandfodring af kyster
– ulandsbistand til Afrika- i 1980 1/2 mia nu 1.5 mia mennesker snart 2.5
– åbne grænser for islam
– sabotage af skoler, skat, politi, domstole og sygehusvæsen
– ejendomsvurderinger
– overflødige og ubrugelige it-systemer
– udsultning af land contra by
– accept af korrupte og kriminelle politikere og rigmænd
– afgivelse af Grønland til et folk på 50.000, hvoraf de fleste er fra Amager
– ødelæggelse af hav, fjorde, drikkevand og dyr pga. smålig grådighed
– indhegning af naturparker accept/frednings- og dyrevelfærdforeninger
– beskyttelse af tech-giganters misbrug og salg af personlige oplysninger
– beskyttelse af medicinalindustriens unyttige og farlige produkter
– en blind forgudelse af vækst for vækstens egen skyld
– køb af mediernes selvcensur og mod, så den frie presse er død og borte
– de facto opgivelse af bekæmpelse af kriminalitet – der er fri leg stort set
– investeringer i militært isenkram, der øger risikoen for egen udslettelse
og sikkert en del mere, der direkte er til skade for landet.
Desværre er vi ikke det eneste land, hvor tingene flyder og misrøgtes. Hvis vi ser omkring os, står det lige så slemt til og ofte endnu værre.
Nu kan man se, at DF går frem. De har mange gode takter, desværre er de også ledet af en gemen tyveknægt af kuglepenne og kontante midler fra EUs kasser. Lige så bundrådden som de andre. Se på Boje og Harris fra Borgernes Parti, der ligner to undslupne fra Bjørnebanden.
Det er ikke et kønt syn, der møder os, når vi ser på vore politikere. Der er langt mellem ærlige, uselviske og dedikerede mennesker. De findes Gud bevares, men de har hårde vilkår i en verden, der vil bedrages.
–
–
–
PS. OK, men hvad med BRANDMURENS FALD? Hvor længe kan gammelpartierne holde AfD væk fra magten i Tyskland? Det bliver sværere og sværere at opretholde illusionen om demokrati og folkestyre, når en stadig stigende andel af vælgerne holdes udenfor. Desværre vil der nok af de gamle partier blive opfundet yderligere udbygninger af BRANDMUREN, så AfD stadig kan holdes ude? Næste skridt bliver nok, at AfD erklæres ‘ulovligt’ ved hjælp af statens dominerende tv medier og forfatningsdomstolen.
Det er allerede så småt gået i gang. (Det kan også blive fremtiden i andre EU-lande og I UK, hvor populistiske partier har gjort sig stærkt gældende). Det er allerede sket i Tyskland. Ved landdagsvalg i september i år blev to AfD-borgmesterkandidater i henholdsvis Rheinland-Pfalz og Nordrhein-Westfalen udelukket fra at stille op til valget. Valgnævnene begrundede deres afgørelser med tvivl om kandidaternes tilslutning til den
forfatningsmæssige orden. Begge udelukkelser blev efterfølgende stadfæstet af domstolene (henholdsvis forvaltningsretten i Neustadt og den højere forvaltningsret i Rheinland-Pfalz i det ene tilfælde, og forvaltningsretten i Minden i det andet).
Domstolsafgørelserne illustrerer, hvor demokratisk tvivlsomt det tyske demokrati er blevet. Modstanden mod masseimmigrationen – især af muslimer – bliver forhindret i at slå politisk igennem. Hvor længe kan det holde?