FARVEL TIL KRISTENDOMMEN I DANMARK

Den nye regering vil af med landbruget og har derfor nedlagt landbrugsministeriet.  Mette Frederiksen har i sit regeringsgrundlag også fyret kristendommen og nedlagt kirkeministeriet, der nu er degraderet til en beskeden afdeling under indenrigsministeriet. Så uanseelig at den ikke engang er udstyret med en departementschef.

Tidligere var der ellers på Christiansborg enighed om, at i Danmark var der religionsfrihed, men ikke religionslighed. Det står også højt og tydeligt i Grundlovens § 4, der fastslår, at den evangelisk-lutherske kirke er den danske folkekirke og understøttes af staten. Sådan er det ikke mere. Det Muslimske Trossamfund med IOC (Islams internationale samarbejdsorganisation) i ryggen har i mange år arbejdet på at få islam anerkendt som ’folkekirke’ sideordnet med den danske folkekirke. Med omkring 500 000 aktivt troende muslimer i Danmark anser de islamiske ledere det for et rimeligt krav, at islam får samme rettigheder og status som folkekirken, der næppe i dag kan mobilisere 500 000 praktiserende kristne. I Islam er der ikke noget, der hedder ’sideordnet’. Enten dominerer islam eller også bliver islam domineret.

Med fjernelsen af den traditionelle passus i regeringsgrundlaget om, at Danmark er et kristent land, har de Radikale og Enhedslisten skabt et afgørende gennembrud for deres mange islamiske vælgere. Hvis vi ikke mere anerkender Danmark som et kristent land, bekender vi os heller ikke til det kristne menneskesyn og den kristne etik, der netop adskiller kristendommen fra islam, som er mere en totalitær ideologi end blot en tro. Selv de mange moderne, ikke-troende danskere er børn af den kristne kultur, som er ophav til den demokratiske retsstat. Gennembruddet indtraf i 1770erne, hvor de amerikanske grundlovsfædre som Thomas Jefferson, Benjamin Franklin og George Washington stillede sig spørgsmålet: ” Hvis alle mennesker er lige for Gud, hvorfor kan de så ikke være lige for mennesker?” Svaret kom i den Amerikanske Uafhængighedserklæring: ” Alle mennesker skabt lige og er af deres skaber tildelt visse umistelige rettigheder”. Her fusionerede det kristne menneskesyn med det moderne demokrati og skabte grundlaget for alle senere folkevalgte retsstater.

En af de førende arkitekter bag den politiske degradering af folkekirken er den nye kulturminister Zenia Stampe, der skriver på facebook: ” Danmark er ikke noget kristent land. Danmark er et mangfoldigt land, og danskerne er på mange forskellige måder”.  Stampe demonstrerer her, at hun er en tro discipel af den vedtagne politiske sandhed, at islam er en tro på samme måde som kristendommen, hvilket flugter fint med holdningen hos FN, der fastholder, at enhver kritik af islam er at betragte som islamofobi. Medier og politikere har af bekvemmelighed gjort sig døve og blinde for sandheden og nægter hårdnakket at se islam som det den er: en totalitær ideologi, et fascistisk dominans-vælde, der består af en fanatisk personkult og en politisk doktrin emballeret i en tro.

Ser vi på den afgrundsdybe forskel på det kristne kultursyn og den islamiske dominans-ideologi, er der intet bedre udgangspunkt end Jesu bjergprædiken, hvor han serverer de kristne værdier på et sølvfad: ” Salige er de fattige i ånden, de som sørger, de sagtmodige, de barmhjertige og de som stifter fred. Elsk jeres fjender. Velsigne dem, der forbander jer og bed for dem, der forfølger jer. Så bliver I vores himmelske faders børn; for Han lader sin sol stå op både for gode og onde og lader det regne både over retfærdige og uretfærdige”.

Sådan spiller klaveret ikke i islam, hvor der i koranen ikke findes et eneste vers, der påbyder muslimer at elske nogen uden for egne rækker. Der er næsten 500 vers, der beskriver Allahs had til de vantro og som opfordrer til had mod dem. Islam er et juridisk, politisk, økonomisk, socialt og militært system i en religiøs indpakning. Her et par godbidder fra islams hellige skrifter, som enhver muslim er underkastet. Islam handler ikke om Allahs kærlighed til mennesker, men om hadet til de vantro og om krigen mod dem:

 Koranen, sura 9:5: I skal dræbe dem, der sætter andre ved Allahs side, hvor som helst, I finder dem, belejre dem og lokke dem i baghold. Koranen sura 98:6-7: De der er vantro, er i helvedes ild, og der skal de forblive til evig tid. Koranen sura 4:56: Allah: ” De der ikke tror, vil Vi lade brænde i ild. Hver gang deres hud er brændt igennem, giver Vi dem en ny hud, så de kan smage straffen.”

Muslim 001,0031: Muhammed: ” Jeg er blevet beordret til at føre krig mod menneskeheden, indtil de accepterer, at der ikke er nogen anden gud end Allah. Bukhari 4, 52,142: Muhammed: ” At bekæmpe de vantro i bare én dag er større end hele Jorden og alting på den” Der er flere jødehadende passager i koranen end i Hitlers Mein Kampf.

Når regeringen fjerner den kristne kultur fra sit politiske og etiske ståsted, hvad sætter vi så i stedet? En etisk frugtsalat af fej tolerance over for islams dominansvælde, politiske domme fra Strasbourg, Marrakesh traktaten, koranloven og politikernes og mediernes ulykkelige kærlighed til dem, der hader os?

Når man tænker på de ulykker, vores nye kulturminister allerede har nået at anrette, må man for en gangs skyld anerkende profetens vise ord fra islams hellige bog om traditionerne ( hadith):” Lær ikke kvinder at skrive. Lær dem at spinde”.

12. juni 2026

134 Thoughts to “FARVEL TIL KRISTENDOMMEN I DANMARK”

  1. Karsten Jensen

    En kommende grønlændervending

    Når det går op for danskerne, at regeringen de facto har distanceret sig fra kristendommen, vil forundringen vokse.

    Og pludselig kan man se politikerne foretage en grønlændervending og lovprise kirken og dens traditioner.

    De har endnu engang skudt sig selv i foden og trådt i spinaten, som vi så med Store Bededag.

    Der er de krøbet til korset og har accepteret, at den genindføres.

    Når de kan lave så elementære fejl, tør man slet ikke tænke på, hvilke andre alvorlige ulykker de kan finde på.

    Aamund fremstiller problemet krystalklart. Bid for bid vinder islam frem båret af vore politikeres naivitet og fejhed. Desværre er der intet, der tyder på en ændring i deres holdning på det plan. Tværtimod fortsætter de med at lukke nye ind og gør intet for at stoppe den demografiske skævvridning af landet.

    1. Sund fornuft er en mangelvare

      Der er ting i bibelen og
      kristendommen som det er svært at forstå eller
      tro på, men man kommer ikke uden om at den
      kristne tro og kultur banede vejen for demokrati
      og civilisation. Men demokratiets og civilisationens
      fjender foretrækker diktatur og barbari. Og derfor
      bagtaler, nedgør og angriber de igen og igen de
      værdier som kristne har bygget op. Disse fjender
      foretrækker kommunisme, nihilisme og islamisme.
      Det er derfor man lader DR holde mikrofon for en
      Chr. Leth som forvansker og latterliggør bibelen
      i snesevis af udsendelser. Mens andre får lov til
      at reklamere i ubegrænset omfang for røde, radi-
      kale, islamistiske og woke mærkesager og kæpheste.

      Man ønsker at afskaffe vores gennem århundreder
      opbyggede kultur. Men sandheden er at man ikke
      har noget bedre at sætte i stedet. Kommunisme er
      ikke noget bedre, og det er jihad-isme osv. heller ikke.
      Tværtimod er begge ideologier totalitære, brutale og
      menneskefjendske.

      Men den nuværende regering med Mette og Lars i
      spidsen mener at hvis de kan få udskiftet danskerne
      med fremmede fra 75-100 forskellige lande, og den
      danske kultur med et totalitært diktatur, vil det være
      en stor sejr og et stort fremskridt.

      Politisk sindsforvirring er før set i mange fjerne lande.
      Nu lader det til at sindsforvirring eller en kollektiv
      psykose er begyndt at udbrede sig i Skandinavien,
      i Europa og andre dele af verden. For de nye strøm-
      ninger er vejen til katastrofe, selvødelæggelse og
      undergang.

      Det ligner vanvid og ondskab til forveksling.

      1. E. Frederiksen

        Sund fornuft er en mangelvare
        Du har desværre så fortvivlende ret.
        Selv er jeg et gammelt menneske, men
        jeg frygter for de kommende generationer.
        P.t. foregår alt vanvittigt.

    2. Hans Ross

      Aamund er stærk i fokus strategi og taktik. Smukt at se klarsynet som vi danskere ikke ser i hverdagens liv…. “ vi har så travlt” Folk er vildført i klimadebatten der i disciplin og snarrådighed og magt spil ligner før reformationens præsters lette spil overfor almue ledte dem gennem angst straf og trussel og evigt helvede .
      I dag burde folk være oplyste og reagere men så skal de slippe puppe livet.
      Den nuværende regering slipper afsted med at ændre basale værdier for danskere.
      Landbruget har båret landets vækst siden vikingetiden . Vores Konge er degraderet for åbent tæppe idet vores land nu ikke er beskrevet kristent- da Kongen ifølge Grundloven er øverste “ leder” af folkekirken er Kongen Per autopilot sat fra jobbet.
      Hvor er folket?
      Hvor er biskopperne?
      Hvor er politikerne?
      Hvor er kongen?
      Ved at kende lidt historie flyver tankerne Den nuværende regering ændre snarest trafik signaler lyskurve til at
      KØR FREM FOR RØDT
      FJERN GUL ( hen over Midten)
      STOP for grønt
      Fjern Det hvide kors i Dannebrog og læg mere blodrødt i den helrøde FANE
      Men husk det er danskerne valg der viser at vi fortjener ikke bedre end der er stemt.
      Fordelen ved PUTIN er han skjuler ikke sin djævelske planer så vi danskere kan tage holdning

  2. ÅbneØjneLukkedeGrænser

    Stampe tilbage til spinderokken! Solid artikel af AA.

    Når vi nu er i det teologiske hjørne, er der så andre der har bemærket katolikkernes rolle i samfundsdebatten?

    Iben Tranholm, den relativt nylige konvertit til romerkirken, optræder f.eks. ret tit i medierne med nogle besynderligt tvetydige meldinger.

    Hun beklager sig gerne over moderniteten og dens mangfoldige ulykker — og mange af hendes indvendinger i den retning ka’ lyde umiddelbart besnærende — men tit får hun alligevel drejet sagen over i nogle yderst ubehagelige bagholdsangreb på protestantismen, hvori hun påstår at det skulle være reformationens skyld at samfundet er gået i opløsning (hvilket det jo heller ikke er). Et noget tvivlsomt postulat under alle omstændigheder, andelen af protestantiske salmer f.eks. taget i betragtning.

    Flere gange har jeg også undret mig over hendes mærkeligt indflettede anprisninger af globalisering og multinational universalisme — så længe disse bare er af romersk-katolsk art.

    En anden katolik det måske kunne betale sig at holde et vågent øje med, er den mystiske chilenske ‘konservative’ og mangeårige DR-ansatte Paula Larrain.

    I årevis præsenterede hun sig som en såre konservativ kristen med åh-så gammeldags kristne værdier.
    Gradvist synes denne værdikonservative fernis at være totalt afskallet — når hun udtaler sig i medierne i dag, er det med klassisk venstresnoede talepunkter om respekt for menneskerettigheder, det globale syds fortræffeligheder og mangfoldige andre floskler. Hun har osse været en tur omkring Amnesty International, hvis danske hjemmeside omtrent ligner noget fra en antifa demonstration. https://amnesty.dk/

    Det bør ikke glemmes at romerkirken er noget nær den mest globale organisation, der tænkes kan. Hierarkisk, ultra-centralistisk, stinkende rig og altid med fordømmende pegefingre rettet mod nordlige protestantiske lande om at åbne vore intolerante hjerter og grænser for de stakkels ‘flygtninge’ fra syd.

    Desuden er vatikanet over de seneste år blevet mere og mere islam-venligt med utallige økumeniske tiltag, nærmest i retning af en de facto sammensmeltning af islam og katolicismen. Yderst besynderligt.

    1. Fru Olsen

      Du har ret i dine betragtninger. Paula Larrain, som jeg faktisk gik på samme gymnasie/hf med i Esbjerg, har aldrig været nogen kristen. Hun driver med okkult ‘healing’, læste jeg et sted.
      Er man katolik, så er man ikke en kristen. Så er man ‘katolik’. Religiøs. Som muslimer tror katolikker, at man kommer i Himlen ved gode gerninger eller kontinuerlige skriftemål.

      Jeg vil anbefale folk at læse den fabelagtige bog om Martin Luther, skrevet af Eric Metaxas. Luther var sendt af Gud, fordi pavekirken også dengang berigede sig på fattige mennesker, som købte afladsbreve. Det er ekstremt blasfemisk, at paven gør sig til ‘mellemmand’ mellem Gud og mennesker; den eneste mellemmand mellem Gud og mennesker er Jesus Kristus, Guds enbårne Søn, som kom til jorden og levede et totalt syndfrit menneskeliv i 33 år, før Han lod sig ofre som Guds Lam for at løskøbe os fra synd og satans lænker og tyranni. Folk bør læse Bibelen; jo flere kristne i et land, jo mindre vil disse onde og syge ideologier kunne få fodfæste.

      Katolicisme er en farisæisk religion, og de mange tilfælde med pædofile overgreb begået af kutteklædte i klostre, drengeskoler osv, vidner om en satanisk ideologi!
      Desuden vil jeg anbefale, at man holder sig fra Tranholm, som er en Jomfru Maria tilbeder og mystiker. Hendes store idol var en besat madamme ved navn Vassula Ryden. I kan læse denne artikel fra 2014. Det er helt horribelt, at man i protestantiske kredse er så dum og naiv, at man inviterer Tranholm til at holde foredrag. Det er som at sætte ræven til at vogte gæs. https://www.kristeligt-dagblad.dk/danmark/iben-thranholm-guds-sekretaer-er-min-ledestjerne
      Hvis man ellers vil vide noget om katolicisme på steroider, nemlig jesuitterne, så kan man se filmen på youtube
      “ American Jesuits – a history of jesuitism in the United States – Christian J. Pinto documentary.” Meget interessant. Hele den amerikanske administration med måske få undtagelser er katolikker/jesuitter. Trump gik på Fordham college, et kendt jesuitter college. Trump er nu ved at istandsætte en falsk fredsaftale… i Israel kalder man den værre end den aftale, Obama kom med.

      Katolicismen er et af de største bedrag fra djævelens side, on a par med islam, når det gælder at narre folk ind i gernings religion og føre dem lige lukt i Helvedes evig ild! Milliarder og atter milliarder af mennesker. En anden faldgrube er usle Mammon og havesyge og tilbedelse af selv’et… Der er måske 1% kristne i Danmark.
      Man er ikke kristen, selvom man er døbt og konfirmeret. Man er kristen, hvis man har brug for syndernes forladelse og dermed Jesus, og hvis man læser i Bibelen.

      1. For eller imod

        Fru Olsen lyder som
        noget af en smalsporet fanatiker. Hvis hun
        havde boet i Frankrig eller Italien havde hun
        måske været katolik, og havde så fordømt
        protestanterne. Men fru Olsen overser nok
        at den katolske kirke er infiltreret af politiske
        kræfter fra venstrefløjen. At fremstille det
        som om katolikker tilhører en djævelsk reli-
        gion, mens protestanterne er de frelste, er
        helt urimeligt. Der er fejl i begge lejre. Og
        der er postulater fra begge sider. Man kan
        ikke sige noget dårligt eller godt om et menne-
        ske blot på grundlag af om det er med i den
        nordlige eller sydlige retning. Hvad Gud an-
        går véd vi ikke meget. Man kan tro at der er
        en guddommelig Skaber, eller man kan tro
        at der kun er en blind natur skabt af tilfæl-
        digheder. Sådan som kommunisterne påstår.
        Ifølge den nyere videnskab og sandsynligheds-
        beregning kan universet og dets tusinder af
        strenge og yderst præcise naturlove umuligt
        være et resultat af tilfældigheder. Det ser ud
        som om en højere intelligens og kraft har sty-
        ret universets indretning. Fru Olsen mener at
        hun er så klog at hun kan afgøre hvad der er
        rigtigt og forkert når det gælder Luther og de
        ret små forskelle på i det daglige at være pro-
        testant eller katolik, men fruen synes at have
        mistet jordforbindelsen. Hun optræder som
        selvbestaltet dommer, men hendes indsigt
        er begrænset. Ingen kan med nogen ret for-
        dømme den enkelte person til at være for-
        tabt blot ved at være med i en nordlig eller
        sydlig kirkeretning. Man kan fordømme de
        udskejelser som konkret begås af en præst
        eller et enkelt medlem af en kirkeretning,
        men den generelle fordømmelse er langt
        ude på overdrevet. Der er uslinge i begge
        systemer, og en biskop eller pave behøver
        ikke at være perfekt. Nogle er valgt uden at
        fortjene valget.

        Fru Olsens definition af en kristen er besyn-
        derlig. Alle begår synder, så alle kan i prin-
        cippet have behov for tilgivelse/ forladelse.
        Det gælder også dem som er ateister. Om
        alt tilgives er nok tvivlsomt. Nogle forbrydel-
        ser er vel utilgivelige i al evighed. Men fru Ol-
        sen bør være mere ydmyg når hun uddeler
        karakterer. At sidestille katolikker med isla-
        mister tyder på at fruens dømmekraft er
        svækket af fanatisme eller uvidenhed.

        Iøvrigt tyder nye astronomiske opdagelser og
        matematiske beregninger på at “Big Bang”
        teorien er forældet og ubrugelig.

      2. ÅbneØjneLukkedeGrænser

        @Fru Olsen

        Tak for boganbefalingen. Jeg kendte ikke til Metaxas, så det er værdsat.

        Forhåbentlig det nært forestående fem hundrede års jubilæum (2036) vil kunne medvirke til en almindelig genbesindelse på protestantismens skelsættende og uvurderlige betydning.

        Nationalstaten, den private ejendomsret og ytringsfriheden er vel alle udsprunget mere eller mindre direkte af reformatorernes heltemodige opgør med pavestaten.

        Disse vestlige kerneværdier bliver ulykkkeligvis ofte taget for givet i dag, men vores nydelse af dem skyldes at reformatorerne (også dem før Luther) var villige til at gå i døden for deres åndsfrihed.

        Problemet med Tranholm er at hun præsenterer en fortælling om at opgøret med moderniteten kun ka’ foretages gennem konvertering til romerkirken. Dette papistiske narrativ udtrykker hun for det meste mellem linjerne, men med mellemrum kommer det åbent frem, hvad hun i virkeligheden mener.

        Mystisk og betænkeligt er det, at hun åbenbart har følt det nødvendigt at forråde fem århundreders protestantisk tradition i hendes fædreland, for at kunne foretage hendes opgør med modernitetens skyggesider.

        Som nævnt er hendes argumenter mod sodomi osv. for en overfladisk betragtning ganske indlysende og gyldige — problemet er at hun ofte lige får sneget en bemærkning ind om, at det osse er lutheranismens skyld at vi har en velfærdsstat og at befolkningen derfor er ansvarsløse og/eller kulturløse eller lignende tvivlsomme spring i slutningskæderne.

        Hendes argumenters formelle konservatisme til trods er der noget umiskendeligt teenageoprørsk og xenomant i hendes demonstrative papisme.

        Som jeg ser det findes der mange hæderlige og konservativt indstillede katolikker — det er vel selve vatikanstaten med dens overnationale obskurantisme og indgroede farisæisme, der udgør problemet.

  3. Vivi Bang Pallesen

    Svar til Asger Aamund.

    “Lær ikke kvinder at skrive, men at spinde”!

    Giver du ikke her udtryk for, at kvinder ikke kan tænke selv?

    Var du ikke gift med en klog kvinde, der aldrig manglede mod til at give sine meninger til kende? Koste hvad det ville.

    Zenia Stampe burde aldrig været blevet Kulturminister, viser hvor dårlig dømmekraft Mette Frederiksen har!
    V.h.
    Vivi B.P.

    1. Europa: Fra velfærds-stater til terror-stater

      Et ret pjattet spørgsmål,
      for nogle kvinder kan jo godt tænke selv, men de fleste
      politiserende kvinder er lunefulde, navlepillende, selv-
      optagne, egoistiske, familiefjendske, løgnagtige, over-
      fladiske, ulogiske og yderst kortsynede. Af fornuft og
      overblik er der næsten ingenting.

      Det afspejles tydeligt af det hysteri og den woke feminisme
      og gak-gak humanisme som praktiseres af typer som f.eks.
      Zenia Stampe, Birthe Rønn Hornbech, Lotte Kofod, Stine
      Bosse, Greta Tunberg, Kamala Harris, Marianne Jelved,
      Pernille Skipper, Franciska Rosenkilde, Pernille Weiss,
      Nancy Pelosi, Pia Kjærsgaard og mange flere andre, her-
      under et væld af klimatosser samt feminiserede mænd.

      Meget tyder på at politik-kvinder vil drive hele Europa ud
      over kanten. Se Black Pigeons videoer: “Why women de-
      stroy families, nations and civilizations” og “Europa er
      ved at begå selvmord”

      I bibelen står der at kvinder skal tie i forsamlinger. Der
      er mere visdom i de ord end mange tror.

      1. Vivi Bang Pallesen

        Svar til Europa til ….

        Hvad er det med jer mænd??

        Hvor kommer dette “had” til kvinder fra??

        Skulle det være, fordi I ikke formår at opføre jer som mænd? Så kvinder får respekt for jer!

        Det tror jeg er problemet!
        Vivi B.P.

      2. Vivi Bang Pallesen

        Svar til Europa….
        Jamen, så er du jo ganske enig med Asger Aamund.
        Kvinder skal tie i forsamlinger….
        Vivi B.P.
        P.S. Blev du født i det forrige århundrede?

        1. HALLO

          Vivi er et godt eksempel på
          en navlepillende og selvoptaget kvinde. Hun
          er også skabs-feminist. Og hvad er det for noget
          vrøvl og tyndbenet snak hun disker op med i tide
          og utide. Det er en uomtvistelig kendsgerning
          at politiserende kvinder er i fuld gang med at
          destabilisere Europa. At skrive dette er ikke et
          angreb på kvinder i bred almindelighed, og har
          intet med had til kvinder at gøre. Vivi forstår
          ikke den dybere mening i udtrykket: “Lær ikke
          kvinder at skrive, lær dem at spinde” og anbrin-
          ger straks en stråmand om at det dermed siges
          at kvinder ikke kan tænke selv. En noget søgt
          og krampagtig fortolkning som er tæt på det
          rene vrøvl. Og der skrives om POLITISERENDE
          kvinder. Men Vivi mener måske at kvinder
          som Mette, Merkel, Jelved, Zenia Stampe,
          Greta Tunberg, Pernille Skipper, Kamala
          Harris og Hillary Clinton osv. har gjort det godt?

          1. Vivi Bang Pallesen

            Svar til Hallo.

            Hvad er det for noget tyndbenet sludder, du mener jeg disker op med i tide og utide?

            Du har vist ikke læst mine kommentarer, som i de sidste par måneder for det meste har omhandlet, hvad der foregår uden for landets grænser.

            Skabsfeminist?? Åh, hold op.

            Var jeg ikke den første til at kommentere her, at bunden var nået med udnævnelsen af Zenia Stampe til Kulturminister.

            Så hvis du havde læst mine kommentarer, ville du vide, at jeg intet har til overs for de kvinder du nævner.

            Hvordan kan jeg være det, når jeg støtter en vis herre i USA?

            Der er flere, der her i kommentarfeltet som har givet udtryk for, at mine kommentarer er fornuftige.

            Med ikke venlig hilsen,
            Vivi B.P.
            P.S. Men problemet er nok, at nogle mænd er for tyndhudet til at tåle kritik!

          2. Vivi Bang Pallesen

            Svar til Hallo.

            Din kommentar er så far out, at man må tage sig til hovedet!

            Du har vist aldrig læst mine kommentarer!
            Vivi B.P.

      3. Piotr

        @ Europa: Fra velfærds-stater til terror-stater. 12/06/2026 at 17:28

        “nogle kvinder kan jo godt tænke selv, men de fleste politiserende kvinder er lunefulde, navlepillende, selvoptagne, egoistiske, familie fjendske, løgnagtige, overfladiske, ulogiske og yderst kortsynede. Af fornuft og overblik er der næsten ingenting.”

        Flot flot karakteristik af hunkønnet, man kunne tilføje “woke” i alle dets for facetter, blot for at blive set&hørt og tilegne sig magt.

        Selvstændigt tænkende kvinder er meget få, mon ikke Thatcher var den sidste.
        Profetens ord i Islams hellige bog, burde vi lære meget af i den vestlige verden, så ville den i dag være et bedre sted at være.

        P.

        1. Vivi Bang Pallesen

          Svar til Piotr.

          Man kan tage pigen ud af Amager – men kke Amager ud af pigen!

          So f…. off!
          Vivi B.P.

          1. Piotr

            Apropos tanke aktivitet på spindesiden.
            Man kan vel ikke påstå, at kvinder ikke kan tænke, om end deres hjerne ikke når samme niveau som på sværdsiden.
            Hvis der foregår tanke aktivitet på et individ, må det vel nødvendigvis være selvstændig tankevirksomhed.

            MEN! et kæmpe men, når det kvindelige individ skal bringe sine tanker ud i den virkelige verden, kniber det gevaldigt med at holde snuden i sporet.
            Med pejlemærker som ideolog, visioner, strategi formål og simpel planering hopper kæden af.
            Den kvindelige hjerne magter det bare ikke.
            Det er fakta, millioner af hændelser i historien er bevis på dette.
            Se på verden omkring os + i egen lille hønsegård, hvor kvinder har tilegnet sig magten.

            “Europa: Fra velfærdsstater til terror-stater” fremkom med en superfin karakteristik på dette.

            ET klasse-expl. er MetteFUSK, denne kommunistiske, magtliderlige krigshøg, der gerne snigmyrder sine nærmeste og stikker en løgn, går bag om ryggen på befolkningen, incl. sine egne vælgere, under dække af at det er demokrati, blot for at bevare magten.

            Eller Urdzula i Bryssels, denne dybt korrupte mafiaboss, der heldigvis er godt på vej til, at køre hendes eget EU totalt i sænk, men det kommer til at koste europæiske(incl. danske) skatteborgere kassen.
            Vi må kunne forstå, at EU er en nødvendighed, derfor skal det dybt korrupte Ukraine og Moldova nu være medlem, de medlems stater der endnu har lidt kapital på kistebunden skal betale gildet! Demokrati?
            Hvem skal lånet til Ukraine på €90 Mdr/DKK670 Mdr tilbage? Putin ? hahahaha Demokrati?

            Klasse-Expl #2 er vore helt egen POD-Pia, der omkring 2020 fik tatoveret en myg for at vise sin støtte til “MeToo”, dette sindssyge “spindeprojekt” hvor 15-20 år gamle sager skulle frem i lyset, fra hysteriske kvindfolk, der ikke fik det de havde forventet og lagt op til, trods for deres kvindelige intuition.
            POD-Pias gamle bolleven Thomas, med masser af gode råd, var en af dem der ikke kunne nære sig og skulle pille bare lidt, skyndet sig klogt at fordufte, da beviserne var mange. Nu er Thomas N. tilbage i SF, ansat af POD-Pia.
            Myggen har hen stadig, men “MeToo” der var rettet mod mandelige krænkere er prioriteret langt ned på listen.
            POD-Pia får sin gamle bolleven tilbage med ministerbil og ministerpension så alle er glade. Populisme? Pejlemærker?
            Nej-nej, levebrødspolitiker. Ingen kvaler danskerne betaler!

            OJ, Vivien føler sig truffet!
            “HALLO. 12/06/2026 at 20:43”
            HALLO udfordre Viviens hjerneaktivitet, da han rammer hens ømme tå. Det er næsten pinligt, da Vivien er totalt uden humor. HALLO´s svar er både korrekt & klogt.

            Vivien skriver noget om Amager, ??, hvad er det? nårh-Jo, “dumsmart”.

            Direkte Demokrati NU ! P.

        2. Obs !

          De to sidste linjer bør vist
          omformuleres. Der er ikke noget at tage
          ved lære af, medmindre du mener at vi
          skal lade os advare af de blodtørstige tekster?

        3. ÅbneØjneLukkedeGrænser

          Selvafslørende udmelding fra panikprofeten ‘piotr’

          Såre interessant at debattøren med den mest vulgære latrinære sprogbrug af alle nu viser sig som from islamist.
          Dét hamskifte har man set før — muhamedanismen udvirker af uransagelige årsager en forunderlig tiltrækning på analfabeter og kriminelle. Som nævnt i forrige tråd slår mine instinkter sjældent fejl. ‘piotr’ har lugtet langt væk af undergravende danskfjendtlig sabotagevirksomhed siden hans første stinkende opgylp på ubehjælpeligt dansk.

          AA kører jo uden moderation af nogen art — så forekomsten af befængte kloaktyper som ‘piotr’, ‘reichsadler’ og resten af den elendige defaitistbærme bør vel egentlig ikke overraske.

          Fat mod Danmark!

          1. Karsten Jensen

            Mod dumhed kæmper selv guderne forgæves.

          2. Ole

            Det er fint, Notarius Umulius. Du afslører dig selv mere og mere.

          3. Piotr

            Fat mod Danmark!
            Opgøret kommer, først UK, så Frankrig, derefter Sverige og så København. Her vil TROLLene få deres bekomst.
            P.

    2. Fru Olsen

      Jeg tror, Aamund siger det med et glimt i øjet. Men faktisk bør kvinder hverken være præster eller politikere, slet ikke lede lande. Se blot hvilke katastrofer Merkel bragte over hele Europa, da hun i sit megalomaniske vanvid slog ud med armene og råbte “Wir schaffen das!” og åbnede helvedes porte fra afrika og mellemøsten!
      Vi har lov til at have vores meninger om disse ting, men i vores samfund er det tæt på, at man idag kan blive lynchet for sådanne meninger.

    3. Anne-Lise Hansen

      Til Vivi Bang.
      Du må læse Asger Aamunds sidste linier en gang til.
      Det var profetens ord fra Islam!!!!
      Mvh
      ALH

      1. Vivi Bang Pallesen

        Svar til Anne-Lise Hansen,

        Undskyld, kan jeg ikke læse indenad?

        Skriver Asger A. ikke, at man for en gangs skyld må give Profeten ret i “Lær ikke en kvinde at skrive, men at spinde”.

        Som på godt dansk betyder, hold kvinderne hjemme ved kødgryderne.

        Som en skriver, mente Asger A. måske det humoristisk??
        V.h.
        Vivi B.P.
        P.S. Jeg bryder mig ikke om Zenia Stampe, det dårligste valg til Kulturminister man kan tænke sig.

        1. Vivi Bang Pallesen

          Måske kan Asger A.s udtale sammenlignes med Trumps svar til en interviewer, hvor han blev beskyldt for at kalde alle kvinder fede, “kun Rosie O’Donnell”.

          Måske mente Asger A. kun Zenia Stampe?

          Komikeren Rosie O’Donnell udvandrede til Irland på grund af sit had til Trump, men er nu vendt tilbage.
          Vivi B.P.

  4. Henrik Wegmann

    Danmark er ikke længere et kristent land. Det er fuldstændigt korrekt. Og tak for det.

    Mange har krampagtigt holdt fast i, at Dansk kultur bygger på kristendommen. Det er ikke bare forkert, det forholder sig faktisk lige modsat. Dansk, og store dele af europæiske kultur, har sit fundament i oplysningstiden. Det er, hvad der har skabt ikke bare dansk kultur, men også dansk velstand, sundhed og tryghed. Og det er det, som vi er på vej væk fra.

    Men nu vender vi åbenbart tilbage til religionen og dermed også til alle middelalderens modbydeligheder. Denne gang hedder religionen blot islam. Man forkaster vores egen religion, som dog efterhånden var blevet tæmmet og spiste af hånden, for derefter gennem en omhyggeligt orkestreret folkevandring fra Afrika og Mellemøsten, at tvangspåføre os en ny og uhørt barbarisk religion. Og folk finder sig i det. Ikke bare her i Danmark, men ned igennem hele Europa. Vold og barbari bragt hertil af vores egne politikere. Som danskerne åbenbart uden at blinke stemmer på igen og igen.

    Var det mon sådan, at Romerriget i sin tid gik i fuldstændig opløsning?

    1. Tennis-spilleren

      Det der banede vej
      for oplysningstiden, var i høj grad kristendommen
      og dens budskab om at mennesker skal behandles
      ordentligt. Middelalderens modbydeligheder var
      baseret på overtro, dumhed/ uvidenhed og almindelig
      ondskab. Bibelen er jo ikke skyld i at der er onde per-
      sonager i alle lande. Så at sige at “det forholder sig
      lige modsat” er nok at gå for vidt.

    2. ÅbneØjneLukkedeGrænser

      @hw

      Luthers og de andre reformatorers opgør med pavestaten har ført, mere eller mindre direkte, til nationalstaten og den private ejendomsret. Det er et meget omfattende emne at dykke ned i, men efter min mening bør man som nordeuropæer prise sig lykkelig for at tilhøre den protestantiske kulturkreds — frem for den romersk-katolske.

      Her en ret grundig gennemgang af reformationens betydning for moderne vestlig civilisation — set fra en anglo-amerikansk vinkel — men ikke derfor mindre relevant:
      https://www.youtube.com/watch?v=oUQYeZx4N0s&t=22s

  5. Niels Poulsen

    Jeg blev oprigtig glad, da jeg læste, at de få tilbageværende på den yderste højrefløj bekender sig til den kristne tro. Jeg troede, at de var hedninge. At de bekendte sig til asatroen ligesom nazisterne. At de så op til vikingerne, som drog ud i verden for at dræbe munke, voldtage nonner, stjæle deres skatte og nedbrænde deres kirker og klostre. Storslåede bedrifter, som må gøre nutidens muslimske terrorister grønne af misundelse.

    Men nej, den yderste højrefløj bekender sig i stedet for til en religion, som er importeret fra Mellemøsten, og hvis kernebudskab er næstekærlighed!

    Det er ikke alle europæere, som har budt den fremmede religion fra Mellemøsten velkommen. Der har været fritænkere, som syntes, at kristendommen var en lille smule … hvad skal vi sige … defaitistisk? De syntes, at den var usund og udtryk for slavemoral.

    Jesus lærer os nemlig, at hvis en muslimsk alfahan slår en kristen betahan på den ene kind, så skal den kristne betahan vende den anden kind til, så den muslimske alfahan også kan slå den. Og hvis den muslimske alfahan tager den kristne betahans kappe, så skal den kristne betahan også lade den muslimske alfahan tage kjortlen.

    Man ser det for sig: Den kristne, som står nøgen og afklædt med blussende røde kinder, omgivet af muslimer, som griner og peger fingre.

    Måske er det meget godt, at den yderste højrefløj lader det sekulariserede Danmark om at for svare nationen?

    Der er imidlertid noget, som undrer mig. Jeg troede, at den yderste højrefløj gik ind for adskillelse af kirke og stat. Den yderste højrefløj er jo imod, at den røde stat ejer DR og TV2 og giver økonomisk støtte til de privatejede medier. Den yderste højrefløj er også imod , at den røde stat finansierer velfærden. Drømmen er et natvægterstat, hvor medierne er på private hænder og borgerne finansierer deres egen velfærd ved private forsikringer.

    Så det er da en åbenlys selvmodsigelse, at den yderste højrefløj ønsker, at det er den røde stat, som ejer og finansierer kirken, så de røde SF-præster kan indoktrinere befolkningen med deres socialistiske budskaber om næstekærlighed.

    Men lad nu det ligge. Jeg kan berolige defaitisterne på bloggen. Danskerne slipper ikke af med den statsfinansierede overtro foreløbig. Det kræver en grundlovsændring, og Solen er brændt ud, før det sker. Og så hedder den nye kirkeminister for øvrigt Ida Auken, og hun er både teolog og salmedigter og har et særdeles anstrengt forhold til muslimske mænd, som ikke vil give hånd.

    1. Blot en bemærkning

      Ja, men til gengæld har
      Ida Auken et vældig fint forhold til Klaus Schwab fra WEF,
      til dr. Fauci fra WHO, til Karl Marx og til Joe Biden og Bill
      Gates samt Lars Løkke, Martin Lidegaard og Pelle Drag-
      sted samt alle i toppen af EU. Og hun er vist også pot og
      pande med de allerfleste moskeer i vores lille land. Så
      det med et håndtryk fra eller til betyder nok ikke så
      meget.

    2. Ole

      Nu har Barbara Bertelsens freelance agent Niels Poulsen igen fået forskud på sit honorar for grundløs tilsvining.

    3. ino

      Jamen, jamen. Jeg er stadig ateist, Bent.

  6. Demografi og demokrati

    Et Facebook-opslag af Zenia Stampe fra 2015 er blevet populært siden regeringsdannelsen. Her fastslog den radikale politiker, at det er noget »værre sludder«, at Danmark er et kristent land, efterfulgt af et »Eid Mubarak til alle mine muslimske venner!«.
    Der er nok at grine galgenhumoristisk af, hvis man er til sort humor 🙂

  7. Ursula Overgaard

    ”Kernen i alle religioner er den samme” (Albert Einstein tysk fysiker) – Religioner er mere end moralske og dogmatiske systemer. Religioner er tilpasset verdens forskellige kulturer og som er farvet af tidsånden. Når en religion ikke fornyer sig, så dør selve åndeligheden i dens form.

    Gud har altid eksisteret i mange religioner. Han er den vi møder i Guds budbringere, som Kristus, Buddha, Muhammed m.m., som praktiserede spiritualitet, etik, næstekærlighed og respekt for alle levende væsener.

    ”Da alle mennesker er ens, og dog uendeligt forskellige – så har alle religioner, som alle ligner hinanden, én kilde.” (engelsk mystiker og poet William Blake 1757 – 1827)

    1. Demografi og demokrati

      Det er så sandt, det du skriver. Personligt har jeg aldrig mødt gud. Jeg har heller ikke mødt nogen, der sagde de havde mødt gud. Jeg tror, de findes.
      Hørte engang en psykiater, der – med deres vistnok typiske humor – sagde: Hvis en person siger, at han og verden styres af én, der er skjult nede i jorden, siger vi at han er sindssyg. Hvis en person siger, at verden styres af én oppe i himmelen, regner vi ham for normal. Jeg tror Gud skyldes et instinkt et sted i hjernen dvs vores biologi. God is a concept by which, we measure our pain, sang John Lennon. Det tror jeg er sandt. Jeg meldte mig ud af folkekirken i det herrens år 1968 og meldte mig ind igen i 2018. Jeg indså, at selvom jeg ikke tror på Gud, så tror han på mig. Det sagde han jo, da jeg blev døbt. Det er det fine ved kristendom (og det glæder mig, at Naser Khader også har meldt sig under korset)

      1. Gud bevare Danmark

        .. for danskerne gider måske ikke … ?

        Ja, hvis vi ikke opretholder vores
        kristne kultur, hvis vi ikke forsvarer den, så opstår
        der et tomrum som vil blive erstattet af kommunisme,
        fascisme, jihad-isme eller noget andet som vil være
        langt mere skadeligt og farligt end kristendommen.
        I Frankrig, England og Sverige er man i gang med at
        nedbrænde kirkerne, skolerne og meget mere. Er
        det den totalitære og utålelige fremtid vi ønsker?

        Det er godt at DD er vendt tilbage til folkekirken,
        men ærgerligt at han med lommefilosofi nærmer
        sig den røde propagandas halve “vidernskabelige
        sandheder” om ateisme og nihilisme. Den er DD
        åbenbart noget påvirket af.

    2. Spørgejørgen

      Tænke sig at Ursula Overgaard
      ikke kan se forskel på Jesus, Budda og Mohammed.
      Eller gik det bare alt for stærkt? Det må man håbe
      for ellers må Ursula da være ualmindelig indskrænket.
      Kan hun heller ikke se forskel på Pol Pot og moder Theresa?

      1. Vivi Bang Pallesen

        Svar Til Spørge Jørgen.

        Hold op med din uforskammetheder!
        Igen en kvinde der skal nedgøres her.
        Vivi B.P.
        P.S. Nogle af mine kommentarer bliver udsat for moderation??

  8. Demografi og demokrati

    Hvad sker der med verden? Vesten, der engang var der, hvor der boede flest mennesker på jorden, er nærmest ved at forsvinde pga lave fødselstal. Den vestlige verden – områder primært befolket af mennesker af europæisk afstamning i Europa og Amerika – udgjorde omkring 35% til 36% af verdens befolkning i 1900.
    I 2026 udgør Vesten kun 15% til 17% af verdens befolkning.
    I 2050 forventes den vestlige verdens befolkning kun at udgøre omkring 11% til 12%.
    Som bekendt er demografi skæbne.
    Johannes Guthenberg (1394-1468) udviklede sin trykpresse og metoden med løse bogstavtyper i 1440’erne i den tyske by Mainz. Det trykte ord medførte en revolution, der bl.a gjorde, at protestantismen hurtigt udbredte sig og der blev gjort oprør mod katolicismen.
    Den nye revolution skyldes internettet, der udbredtes siden slutningen af forrige århundrede. Internettet har startet populistiske oprør. De populistiske oprør sker især i de vestlige lande og man forvente populismen indenfor få årtier vil afskaffe de gamle partier og deres politikere. De gamle partier og deres politikere forsøger at stoppe populismen med modpropaganda og forskellige censurlove. Det kan nok kun forsinke den udvikling, som vil omkalfatre verden, som vi kender den.

    1. Karsten Jensen

      Lutter idyl

      Demografi mm har nok ret. Om føje år ser vi en omkalfatring af den vestlige verden. De gamle partier er uddøde som dinosaurer og flagermus og i stedet er rejst Trump-lignende hvide monstre, der tilbyder Endlösung og fast arbejde i en endeløs strøm af verbale udgydelser.

      Vi har set det så tit op gennem i historien, og nu er det snart tid igen for en rask krig mellem menneskene.

      Det er altid svært at spå om, hvordan og hvornår det vil finde sted. Men der er forskellige naturlige scenarier.

      Hvis man tager udgangspunkt i de voldelig oprør og sammenstød, der allerede finder sted med demonstranter og vold og forfølgelser af hinanden ned ad gaderne med hævede macheter, knive og skydevåben, er det lige for at tænke sig, at sådan vil det starte og så udvikle sig udenfor myndighedernes kontrol.

      Man kunne også tænke sig mere planlagte opstande med bombninger af statslige institutioner herunder Danmarks Radio for at få kontrol over medierne. Altså en slags coup d’état, som set så ofte før. Mullaherne vil storme Folketinget og kappe hovederne af alle hvide politikere undtagen Zenia Stampe og Samira Nawa, som altid beredvilligt har fungeret som islamisternes skøger.

      En tredie mulighed kunne være, at man stort set ikke lægger mærke til en overtagelse, da den sker så langsomt og drypvist, at alle har vænnet sig til tanken, og pludselig en dag vågner man op, og så har vi en muslimsk borgmester og statsminister, som den naturligste ting i denne verden. I Gladsaxe sidder allerede en muslimsk borgmester fra SF valgt på borgerlige stemmer…..for at undgå en socialdemokrat.

      Nu er det ikke muslimerne, der skal kunne sige rødgrød med fløde og lave bølgen for at kunne blive accepteret, men de oprindelige folk, der skal kunne recitere koranen udenad på arabisk….og ellers er det på hovedet udover en høj bygning fastspændt til en stol.

      En fjerde mulighed er, at de oprindelige folk får nok og griber til at indføre love og bestemmelser, som forhindrer en muslimsk de facto overtagelse af deres land.

      Ofte går det helt anderledes, end man har troet. Måske vil vi bare alle leve fredeligt sammen og assimileres ind til en stor nation, hvor der er plads til alle, og hvor vi alle er lige for Allan.

      Hvis man ser rundt i verden, kan man se, hvor fredeligt de forskellige folkeslag og religioner lever med hinanden. Se på Libanon, Irak, Iran, Yemen, Saudiarabien, Israel og Irland. Og Afrika. Fred og lutter idyl. Og se på USA – det mest fredelige og trygge land – hvor alle lever side om side sorte og hvide, mexicanere og asiater i harmoni og i Guds kærlighed på tværs af raceskel og økonomisk formåen.

  9. Fra yndigt land til kaos-stat og galeanstalt

    D & D har ret i at
    der er et alvorligt problem med demografien. Men
    skriver som om der er noget mystisk ved at det går
    tilbage for de hvide europæere. Men det er der
    ikke noget mystisk i, for familiepolitikken har været
    kommunistisk siden 1970. Og så skal det jo gå ad
    helvede til med det hele. For når man splitter, plager,
    stresser og ødelægger familier, børn og forældre på
    samlebånd, så undergraver man selve samfundets
    fundament, al velfærd og sundhed og hele den civili-
    serede kultur. Når mænd og kvinder spilles ud mod
    hinanden, når mænd året rundt tilsvines og mistæn-
    kelig gøres af woke feminister, der altid bakkes op af
    MSM, når skilsmissetallet bringes op i rekordhøjder,
    når mænd og børn er retsløse i deres eget hjem, når
    en million børn der evt. kan eller kunne blive til besvær,
    hellere dræbes af systemet inden de når at se dagens,
    lys, når nærmest alle værdier, traditioner og al moral
    og etik og selv grundloven og egen kultur hånes og
    ringeagtes, så kan det ende med et lodret styrt ned
    i en gabende afgrund.

    Man kan selvfølgelig godt sige at det er mystisk at de
    røde, radikale og woke er så vanvittige som de er. For
    det er virkelig mystisk at politik kan blive så rablende
    forrykt, ond og selvdestruktiv som tilfældet er. Det er
    noget af en gåde.

    1. Demografi og demokrati

      Tak for svaret Fra yndigt land til kaos-stat og galeanstalt 13/06/2026 at 14:13 D & D har ret i at
      der er et alvorligt problem med demografien. (Tak)
      Der kan være noget rigtigt i det, du nævner som årsagerne, men fakta er at Nicolae Ceaușescu og hans regering er den eneste, der har været i stand til at få fødselstallet i et land til at stige. Nicolae Ceaușescus forbud mod abort – vedtaget via dekret 770 i 1966 – fik fødselsraterne til næsten at fordobles, fordi abort tidligere var den primære præventionsmetode for rumænske kvinder. Den umiddelbare virkning var en kæmpe stigning i fertiliteten, med rater, der steg fra mindre end 2 fødsler pr. kvinde til over 3,5.
      Familiernes fik nu mange flere uønskede børn, som de manglende evnen til at tage sig af. Det medførte, at tusindvis af børn blev sendt på statsdrevne børnehjem, hvor der var udbredt omsorgssvigt og misbrug. Diktatorens abortforbud blev en tragedie. De rumænske kvinder fandt efterhånden andre metoder end abort til børnebegrænsning. Rumæniens fertilitetsrate ligger på 1,71 børn per kvinde. Dette er fortsat et godt stykke under reproduktionsniveauet på 2,1, der kræves for at undgå befolkningstilbagegang. Rumænien har derfor igen en aldrende befolkning og forventer et faldende befolkningstal, som de øvrige lande i vesten.
      I mangel af en bedre forklaring plejer jeg at sige at antallet af børn, der fødes, er et modefænomen. En mode som efterhånden er ved at brede sig til hele verden (formodentlig pga den enorme globale udbredelse af tv, mobiltelefoner og internet. Den internationale mode med få eller ingen børn i familierne forventes, at slå igennem globalt i dette århundrede. Kun Afrika vil, som det sidste kontinent, fortsat få mange børn og stor befolkningstilvækst i resten af dette århundrede. (Der forventes derfor stigende migationspres fra Afrika i resten af dette århundrede)

  10. Danmark er et misrøgtet og misregeret land

    Regeringen har nu
    planer om en ny “pandemi” og tvangsvaccinering,
    og man er allerede i gang med BOEVAER som har
    givet køer nervebetændelse og lammelser. Kemika-
    liet kan evt. brede sig til mælk, fløde, smør, ost kold-
    skål, steg og bøffer. Man vil også have landbruget
    lagt i benlås, det kaldes grøn omstilling. Og man er
    på vej med nye afgifter og skatter, en masse nye
    regler og forbud, og vi skal digitaliseres sønder og
    sammen, og om lidt afskaffes kontanterne. Og
    Mette mener at der tvangsfjernes alt for få børn.
    Og hun mener også ligesom Lars og lignende, at
    Danmark skal være det nye Afrika og S-arabien.

  11. Karl

    Intet at se her, passér gaden.
    https://www.youtube.com/watch?v=Y_Zh8w8sT48
    Konspirationsteori = nogle få år = fakta

    1. ALARMERENDE NYT

      Se de ramsaltede
      kommentarer til sensationelle og afslørende
      artikler på Hodjas blog:

      Farvel til den kristne kulturarv (goddag til fascismen)

      120 bio-laboratiorier arbejdede med at opdyrke
      virusser og bakterier der kunne bruges i krig

      Når banker er sig selv nærmest, kan man ikke
      stole på deres rådgivning

      Iran vil måske nu give afkald på de 500 kg plutonium mv.

      Parti i Spanien mistænkt for mafia-kriminalitet

      Danmarks økonomi og velfærd skrumper

      Se Hodjas blog i dag og tidligere

  12. Nicolai E

    Zenia Stampe som kulturminister… hvor helt og aldeles gennem forrykt og helt og aldeles gennem tonedøvt… Oh Dummark du dumske!!

    1. Niels O

      “Overall, we rate American Renaissance as Questionable based on Extreme Right-Wing Bias, promotion of propaganda and conspiracy theories, and being labeled a hate group by numerous sources.”

      https://mediabiasfactcheck.com/american-renaissance-magazine/

      1. Ole

        Overall, we rate Niels Zero as an enemy of the Danish people, which he doesn’t belong to, being of mixed negroid/asian origin.

  13. Vivi Bang Pallesen

    Svar til Piotr.

    Nåh , du kender ikke det citat om os piger fra Amager?

    Vi er de mest hårdføre piger, der findes. Vi er vant til at slås med de slemme dreng, vi stiller ikke op for bollemælk, især ikke for mænd som dig. Som kun har det i munden!

    Jeg kan godt forstå I er blevet nogle gamle sure mænd, I må være blevet afvist mange gang med “jeres charmerende opførsel”.

    Så hold dig til fremover ikke at komme med dine nedgørende kommentarer, du er jo ikke spor bedre end “Trollene”.
    Vivi B.P.

    1. Kvitte-vitt bom bom

      Politik-kvinder er
      en særlig slags kvinder, som er mere aggressive,
      inkonsekvente, hadefulde, irrationelle, selvtilfredse,
      hårdkogte, stridbare og herskesyge end de almindelige
      søde, flinke og venlige kvinder som tit er godheden selv.
      Men Vivi er straks fornærmet på ALLE kvinders vegne,
      hvis man kritiserer den specielle kaste af politik-kvinder
      som med hykleri, pladderhumanisme, marxisme og ned-
      ladende foragt for mænd, familier, kultur, demokrati,
      grundlov, økonomi, sundhed og ægte velfærd er ved at
      køre Danmark, Sverige og Europa frem mod afgrunden
      og det rene ragnarok.

      Og når man påpeger ar man ikke kan anbringe Jesus,
      Budda og Muhammed i samme kurv, så opfatter Vivi
      det straks som et angreb på en stakkels kvinde som
      fortjener en masse respekt bare fordi hun er kvinde.
      Vivi skriver hver anden gang noget fornuftigt, men der
      er lidt ubalance når der hver anden gang er noget med
      at være krænkelsesparat.

      Se iøvrigt Hodja ang. de woke feminister (som Vivi ikke
      tilhører). Flere artikler viser at feministerne stort set kun
      er solidariske med sig selv eller når der skal rakkes ned
      på mænd. Derimod er de kolde og ligeglade når det drejer
      sig om jihad-isters sadistiske, brutale og ondskabsfulde
      behandling af kvinder. De svigter deres mdsøstre igen
      og igen, men hænger sammen som ærtehalm hvis de
      kan skade deres egen kultur og deres eget land.

      1. Vivi Bang Pallesen

        Svar til Kvitte-vitt bom bom.

        Undskyld, hvornår har vi mødtes, siden du kender mig så godt?

        Jeg tillader mig bare at gøre opmærksom på tonen her i kommentarfeltet. Den konstante nedgørelse af kvinder. F.eks. Mig, Ulla.

        Hvis du havde læst mine kommentarer, ville du ikke være i tvivl om, hvor jeg står politisk.

        Men kun kvinder der kører Europa i sænk? Hvad med Lars Løkke, der tager ned og underskriver Marrakech aftalen, Inger Støjberg nægtede. Keir Starmer i England, som er ved at skabe et folkeligt oprør.

        Men det er da fint, at mine skriv kan få dig på banen her i kommentarfeltet. Man har ikke hørt fra dig længe!
        V.h.
        Vivi B.P.

      2. Piotr

        @ Kvitte-vitt bom bom. 14/06/2026 at 10:37.

        “Politik-kvinder” JA, + mange flere……………….

        Kvitte-Vitt BomBom, rammer med denne kommentar lige præcis i plet med dette indlæg. Fantastisk godt skrevet!
        Specielt denne linje “en stakkels kvinde som fortjener en masse respekt bare fordi hun er kvinde.”
        Dette udsagn er essensen af den vestlige verdens problemer pt.
        Det til trods er der til stadighed kvinder, der blotter deres totale uvidenhed mixet med noget “woke”-ævl og kræver respekt, selv om de ikke magter opgaven.
        Men, er altid parate til at trække offerkortet eller anklage mandelige konkurrenter upassende adfærd.
        Alt fuldt op af dumsmarte bemærkninger, alt imens offerkorte trækkes.

        Disse kvinder er absolut en stor del af problemerne i den vestlige verden pt, ligefrem en trussel!

        Fine-fine observationer/indlæg af D&D, INO, og Blå KJ herunder.

        Direkte Demokrati NU! P.

        1. Vivi Bang Pallesen

          Svar til Piotr.

          Der er en herinde, som hver gang når, han kommenterer, begynder med “Undskyld mit franske, når han går under bæltestedet”.

          Jeg vil nu gå over bæltestedet og på formfuldendt dansk sige “Du har tabt sutten””.
          Vivi B.P.

          1. Piotr

            @ Vivien………………..
            Måske, i så fald er jeg ikke alene, men det er du!
            P.

  14. […] Artiklen har været trykt på aamund.dk […]

  15. Demografi og demokrati

    EU’s udenrigschef og den nye rødkløver regering er i sync. Det er jo ikke overraskende, men hvad skal det ende med?: Kaja Kallas sammenligner Israel med apartheid i Sydafrika. EU’s udenrigschef Kaja Kallas er havnet i endnu en kontrovers. Ifølge Bruxelles-mediet Euractiv sammenlignede hun på et lukket topmøde for diplomater i Mexico Israels behandling af palæstinenserne med apartheidstyret i Sydafrika. (klip fra det frie (højreorienterede?) online medie Kontrast 12.06.26)
    Den danske regering og EU burde i stedet støtte afskaffelsen af den islamistiske terrorstat Iran. “Over 36.500 dræbt i Irans mest dødbringende massakre, viser dokumenter. Foto: Mænd står midt i rækker af lig i et lighus i Teheran efter massedrab på demonstranter udført af sikkerhedsstyrker på dette billede taget af Iran International (Iran Internationals redaktion. 25. januar 2026)

  16. ino

    Regeringen har haft svært ved at finde et passende navn, men det er jo oplagt at kalde den “den ugudelige regering”.

    1. Piotr

      @ INO!
      Et indlæg på Hodja kalder sammen rendet for “Scaveniusregeringen”!
      Meget passende, intet ser ud til at være hvad de giver udtryk for.
      Fædrelandet står til endnu et bedrag.
      Hans Engel, på EB dissekerer, klart & tydeligt, hvorfor div. konstellationer, sammensætning af ministerier ender i kaos.
      MetteFUSK er klar til et fedt job i EU eller UN.
      FUSKen har nu sikret sig + familie resten af livet, på danskernes bekostning.

      Direkte Demokrati NU! P.

  17. Karsten Jensen

    Andre kulturer

    Ingen kan være mere modbydelige og rædselsfulde end kvinder. Gerne mod hinanden, men ofte er det de stakkels mænd, der er ofre for deres ondskabsfulde edder.

    Det gælder naturligvis ikke alle kvinder. Min mor fx var et ejegodt og vidunderligt væsen, som satte familiens trivsel højere end sit eget liv.

    Der er utvivlsomt også andre vidunderlige kvinder og al ære og respekt for dem.

    Men de nederdrægtige, ondskabsfulde og ejekære hæslige fruentimmere, der forpester alt omkring dem med giftig sladder og ondsindede kommentarer, nedladende og sårende bemærkninger og ofte med en løgnagtighed, som den mest naturlige ting i livet, dem ku man godt ønske til Bloksbjerg.

    Situationens alvor kan aflæses på de mange enlige, der nu er i Danmark. Over to millioner bor alene. Hellere ene og ensom end gift og ulykkelig.

    Selvfølgelig findes der også rædsomme mænd. Hustyranner og fjolser. Fodboldtosser og drikfældige. Men de er undtagelsen. Hos kvinder er det omvendt.

    Hvor har man ikke tit set en mand flygte fra sin modbydelige kone kun for at finde en, der er endnu værre. For nogle er det altid det samme….bitsche bitsche bitsche brokke brokke brokke hele dagen lang.

    Det forklarer også de mange særegne traditioner overfor kvinder i andre kulturer. Mange steder må de overhovedet ikke være i stuen, de skal gå ti skridt efter manden, så man ikke kan høre og se dem, ved menstruation skal de helt forføje sig og deres naturlige position i samfundet er ved siden af kvæg og kameler.

    Der kunne vi lære meget……

    1. Den bekymrede

      Ja, og her kan man
      godt undre sig over at så mange kvindelige vælgere
      bliver ved med at stemme på politikere som Mette,
      Lars, Pia Olsen, Franciska, Lidegaard og Dragsted, som
      alle er tilhængere af masseindvandring, afrikanisering
      og brutal kvindeundertrykkelse i nær fremtid. De kvin-
      der som stemmer på dem, må have en primitiv tanke-
      gang eller en meget dårlig hukommelse.

    2. Vivi Bang Pallesen

      Svar til Karsten Jensen

      Jamen, sikke en debat jeg har fået skabt her om kvinder.

      Mit Yngel, elskede at drille sin mor, som han kunne spidde, så hun lå flad af grin!

      En af dem “ En kvinde der fjerner sig 1 meter fra komfuret, er en kvinde på flugt”.
      Når jeg tænker på alle de måltider, jeg lavede til ham!

      Men hvad med, at man var begyndt med “Kære Ulla, er der ikke noget, du har misforstået?
      V.h.
      Vivi B.P.
      P.S. Jeg er stadig “ sur” på Asger A. over hans bemærkning, lær ikke en kvinde at skrive, men at spinde!

      1. der Adler

        Nationen bør vende tilbage til de gode gamle dage, da en hustru blev bedømt efter den mængde brænde hun kunne hugge.

        Naturen har givet kvinden brede hofter og stor bag og derved givet til kende, at hun skal sidde stille og passe sit hus.

        Sidste gang der var snestorm, måtte jeg sidde stille i bilen i 2 stive timer! Men det var også første gang konen prøvede at skifte reservehjulet.

        1. Vivi Bang Pallesen

          Svar til der Adler.

          Hvad, er det du fabler om?? Ironi? Provokation?

          Mig, en lille kvinde med smalle hofter og en lille po po!
          Som har arbejdet hårdt hele livet!

          Er det kun for at kommentere? Så vend tilbage med noget seriøst.
          Vivi B.P.

          1. Blot et par bemærkninger

            Her var Adler da bare
            humoristisk. Men Vivi mangler
            humoristisk sans så snart noget
            kan mistænkes for at være noget
            som en kvinde eventuelt kan blive
            krænket over. Vivi, du må tage dig
            sammen og holde op med altid at
            være på udkik efter noget at blive
            krænket over.

  18. Det er svært at spå om fremtiden, men det er ikke forbudt. Derfor er mit gæt:
    Store Bededag kommer tilbage i ny forklædning og mange jubler. Det bliver ikke den gamle i Jesus navn, men en ny i antikrists navn.
    Islam/kommunisme/DEI er Europas fremtid. To kulturer blev delt ca. 300år f.kr. i en vestlig og østlig. Den østlige har oversvømmet Europa.

    1. Tim Pallis

      Det kan godt være, at den igen kaldes store bededag. Men nu betyder det, at islams raske svende den dag må tage til Rådhuspladsen med deres bedetæppe og bede til Allah.

    2. Grøn omstilling=angreb på middelklassen=95% af danskerne

      hovedårsagen til oversvømmelsen
      fra Mellemøsten og Afrika er forrykte, korrupte, røde,
      radikale og gak-gak humanistiske politikere. Det at der
      er kommet mange flere politiserende kvinder til, både
      som politikere og journalister, vil måske ende med at
      besegle Europas og Danmarks skæbne. Kommunisterne
      lovede i halvfjerdserne at bare der kom mange flere
      kvinder ind i partierne og ud på arbejdsmarkedet, ville
      alting blive meget bedre. Men det er kun blevet værre
      på næsten alle områder. Tænk blot på hvad Mette F.,
      Zenia Stampe, Marianne Jelved, A. Merkel, Greta Tun-
      berg, Pernille Weiss, Samira Nawa og lignende har ført
      sig frem med.

      De mange naive historieløse og glemsomme
      vatnisser blandt de mandlige vælgere er naturligvis
      medskyldige. Igen og igen lader de sig snyde og be-
      drage af kvinder som fylder dem med speed-snak
      i radio og fjernsyn.

  19. Vivi. Bang Pallesen

    Svar til Blot et par bemærkninger!

    Tage mig sammen?

    Var jeg ikke inde her forleden og citere Susse Wold i forbindelse med Lotte Kofoed??

    Arbejdede i mange år på store reklamebureauer.

    Oj, hvad der foregik her, tåler ikke dagens lys! Tør ikke navne navne!
    Vivi B.P.

  20. Vivi Bang Pallesen

    Svar til Adm.
    Nu er min kommentar igen undér moderation?? Hvorfor?
    Jeg bruger ikke et sprog, som skulle medføre dette?
    Vivi B.P.

    1. Obs

      Det er vist ikke Aamund,
      men nogen fra et tech-selskab som nævenyttigt
      og frækt er begyndt at besværliggøre adgang til
      diverse net-debatter. De kalder sig 4 nul 3 og
      noget med 5 nul 4.

    2. Jeg modererer ikke noget som helst. Jeg ser, hvad der hænger i filteret hver dag og sætter det på siden medmindre, det er åbenlys spam eller bizarre indlæg på kinesisk eller russisk.

  21. Vivi Bang Pallesen

    Svar til Piotr.

    Jamen, at sidde alene med sin sut, hvor ensomt, måske skulle vi mødes??
    Vivi B.P.

  22. ALARMERENDE NYT

    Se de ramsaltede
    kommentarer til sensationelle og afslørende
    artikler på Hodjas blog:

    Farvel til den kristne kulturarv (goddag til fascismen)

    120 bio-laboratiorier arbejdede med at opdyrke
    virusser og bakterier der kunne bruges i krig

    Når banker er sig selv nærmest, kan man ikke
    stole på deres rådgivning

    Iran vil måske nu give afkald på de 500 kg plutonium mv.

    Parti i Spanien mistænkt for mafia-kriminalitet

    Danmarks økonomi og velfærd skrumper

    Se Hodjas blog i dag og tidligere

  23. Niels Poulsen

    Donald Duck har lavet fred medmullaherne i Teheran. Forhandlinger om at hæve sanktionerne mod Iran begynder snart.

    Det må vække glæde hos de genfødte “kristne” på den yderste højrefløj.

    Husk nu, hvad den kære Jesus siger: Elsk din fjende. Hvis mullahen slår dig på den ene kind, så vend den anden kind til, og hvis mullahen tager din kappe, så lad ham også få din kjortel.

    Jeg ved ikke, om jeg er enig. Jeg synes, at det er … hvad skal jeg sige … lidt “defaitistisk” for ikke at sige “kvindagtigt”.

  24. der Adler

    @ Vivi Bang Pallesen

    “Hvad, er det du fabler om?? Ironi? Provokation?”

    Ingen af delene. Lidt til smilebåndet. Nr.1 + 3 var af W.C Fields (1880-1946)
    Nummer 2 var såmænd af Martin Luther .

    Her får du 3 til:

    “Gift dig med en friluftspige. For hvis du lukker hende ud på balkonen natten over, vil hun stadig kunne overleve.” (W.C.F.)

    “Hold deres hænder for dem selv Fields! Skat, jeg ville såmænd bare prøve at gætte din vægt. Du tager alting så bogstaveligt!” (W.C.F.).

    “Børn er lykkelige, og dyr og kvinder, men vi mennesker er det ikke. (Gustav Wied).

  25. der Adler

    Den trojanske Hest Zenia Stampe udtalte følgende i 2015:

    ”Statsministeren har skrevet i regeringsgrundlaget, at ”Danmark er et kristent land.” Hvilket er noget værre sludder. Danmark er lige så lidt et kristent land, som Danmark er et ”heterosseksuelt land” eller ”et land for blonde mennesker.” Danmark er et stort, smukt og mangfoldigt land, og danskere er på mange forskellige måder. I dag er en festdag tusindvis af danske familier, en dag som børn glæder sig til, en dag hvor fællesskab fejres.
    EID MUBARAK til alle mine muslimske venner!
    (Zenia Stampe, MF for Det Radikale Venstre, på Facebook 17. juli 2015).

    Og samme Stampe har udtalt følgende:

    ”Hvis man er født og opvokset i Danmark, hvis man er dansk statsborger – så er man DANSKER.”
    (Zenia Stampe, (B), MF på Instagram 01.03.2026).

    Det vil så sige, at en familie der rejser til hjemlandet fordi børnene er blevet for danske, skal de virkelig regnes for danskere?

    Unge muslimske mænd + kvinder der for få år rejste fra Danmark til Syrien for at
    kæmpe for IS, er de så også danskere?

    Det er desværre de færreste politikere der har en forståelse for eller har prøvet på at sætte sig ind i, hvad integration egentlig drejer sig om. Det er den vanskelige proces at indsluse meget primitive mennesker ind i vores kultur. Det er meget ofte indavlede mennesker, der mentalt og intellektuelt kommer som fårehyrder fra den Anatolske Højslette eller dadeltramper fra Det Afrikanske Horn.
    Så kan Zenia Stampe komme med alle sine hallelujah-agtige vrøvlerier og sin himmelråbende naivitet. Send dem tilbage hvor de kom fra, så de kan få et meningsfyldt arbejde ved f.eks. at køre bombebiler ind i folkemængder.
    Denne ”kulturs” mest markante bidrag til moderne teknologi har været opdagelsen af, at det lader sig gøre at surre sig selv fast til en bombe og hive i udløseren, når der dukker nogen op, man ikke bryder sig om! Mellemøstens eneste kendte og velfungerende industri

    1. Ude at køre med de skøre

      Zenia Stampe er en
      tosse der hyler som de tosser hun er i blandt. I det
      radikale parti bekræfter tosserne uafbrudt hinanden
      i hvor kloge, gode og dygtige de er. Året rundt fortæller
      de hinanden at de er dem som véd bedst, og at kommu-
      nisme, multi-kulti og folkeudskiftning er det eneste rigtige.
      Og de har allesammen iført sig åndelige skyklapper, så
      de ikke ser de ulykker og lidelser de påfører deres egne
      landsmænd og medsøstre. Ved at MÆNGDEN af krimina-
      litet, hverdags-terror og besparelser/ forringelser af vel-
      færd og sundhed vokser og vokser. Og er der nogen som
      mener at det går den forkerte vej for Danmark og dan-
      skerne, er det fordi de er racister og kældermennesker.

      De radiale er alle globalister, feminister og nihilister. De
      mener at fædrelandet, demokratiet, familieværdierne,
      grundloven og kulturarven er forældet, at klimaet kan
      styres ved at grave luft dybt ned i jorden, at afrikanise-
      ring og islamisering er vejen til en lykkelig, rig og herlig
      fremtid, og at uden landbrug, uden ytringsfrihed, uden
      postvæsen, uden frihed og sandhed, vil det hele gå me-
      get bedre. En pærevælling af nationalstater der er kla-
      sket sammen i en stor gryderet, er deres ideal. Og de
      mener også at velfærdsstaten skal udskiftes med for-
      mynderstaten, betonbureaukrati og tvangsdigitalisering.
      Og de finder det retfærdigt og godt at danskerne dis-
      krimineres groft i forhold til asylanter og indvandrere.
      Og endelig har mange af dem en dyb foragt for mænd,
      traditioner, børn, familier, økonomi og almindelig sund fornuft.

  26. Demografi og demokrati

    Det vi ikke må tale om: Jødiske ansøgere havde indtil midten af ​​det 20. århundrede begrænset adgang til eliteuniversiteter som Harvard og Yale vha kvoter (og subjektive vurderinger) med det formål at begrænse det stigende antal akademisk kvalificerede jødiske studerende. Fra slutningen af ​​1980’erne blev lignende kvoter brugt for at begrænse andelen af hvide og asiatiske studerende. Formålet dermed var, at flere andre etniske minoritetsansøgere med lavere eksamens gennemsnit blev optaget, hvilket også skete. De hvide og asiater, der blev frasorteret, blev således diskrimineret pga af deres race pga DEI (Diversity, Equity, and Inclusion).
    I 2023 forbød den amerikanske højesteret positiv særbehandling i en principiel sag anlagt mod Harvard og University of North Carolina (UNC). Den amerikanske højesteret dømte, at programmer for racebaseret positiv særbehandling var forfatningsstridigt i henhold til den amerikanske forfatning.

  27. Niels Poulsen

    Jeg synes, at den yderste højrefløj skal lade sig inspirere af Donald Ducks fredsaftale med det islamiske præstestyre i Iran og søge fred med de danske muslimer. De bør arbejde på, at der rejses et flere hundrede meter høj fredsmonument, på hvis top en burkaklædt kvinde troner med en barnevogn. Indskriften kan eksempelvis være:

    “Det danske folk takker indvandrerne for deres enestående bidrag til opbyggelsen af den danske velfærdsstat og for at berige Danmark med deres kultur og religion.”

    Tyrkiet og de arabiske lande vil sandsynligvis gerne finansiere fredsmonumentet. Landets borgmestre vil nok slås om, at det placeres i netop deres kommune. Der er mange muligheder. Fredsmonumentet kunne eventuelt erstatte den noget forvitrede sten i Jelling.

    Det ville klæde Morten Messerschmidt at lave en “Willy Brandt” neden for monumentet. Det vil sige falde på knæ og undskylde for den holocaust-lignende hetz, som den yderste højrefløj har udsat muslimerne i Danmark for.

    Det er imidlertid ikke nok. Den yderste højrefløj bør også kæmpe for, at der udbetales økonomisk erstatning til indvandrerne og deres efterkommere. 250.000 kr. til den enkelte for den tort, de er blevet udsat for. Pengene kan eventuelt tages fra pensionister med griseteint og fra folkekirken. Slut med hakket oksekød hver dag og portvin under nadveren.

    Der er måske nogen, som vil sige: Er det ikke at gå for langt?

    Nej. Donald Duck har vist vejen med sin fredsaftale med mullaherne. Det kan kun gå for langsomt med at følge i den store fredsmagers fodspor.

    Hvis man mener noget andet, så lider man af TDS.

    1. Hurra, hurra, her går det godt

      Jeg tror at mange
      politikere og journalister allerede har ladet sig inspirere
      af den utrolige godhed og næstekærlighed som Mette Fup,
      Lars Fadøl, Lidegården og lignende konstant udviser. Og
      i hvert fald har man jo allerede uddelt titusinder af penge-
      pakker til indvandrerne. Hvis de får brug for at starte på
      en frisk, i Danmark eller et andet sted, kan de jo få udbetalt
      op til en halv eller hel million kr., kontant og skattefrit. En
      dansker derimod, i samme situation, kan kun få NUL kr.
      til at starte på en frisk. Og det er fuldstændig ret færdigt,
      for danskeren er sandsynligvis fremmedfjendsk eller har
      stemt på et forkert parti, eller han surmuler over at blive
      flået i skat, eller han er bare et dumt svin. Så ingen frisk
      start til ham. Asylanterne derimod, de fortjener jo at bli-
      ve forkælet, serviceret, støttet og hjulpet på vej på mindst
      117 forskellige måder, fordi det er dem som har reddet
      danskerne fra modgang, besvær og kulturel tilbagegang.
      Så hurra for Mette Fupsen, Lars Ulykke og alle de andre
      godhedsmennesker.

  28. The Observer

    MERKELS VISNE LAUERBÆR

    Læs om
    den skrækkelige og blodige KÆMPEKATASTROFE
    som frau Merkels politik har påført Tyskland og hele
    Europa. Det er en dumhed og forbrydelse som vil få
    grufulde følger for millioner af europæere, danskere
    og svenskere etc. Se Hodjas blog i dag.

  29. Karsten Jensen

    Jeg er rystet

    Rystet over den kvindefjendshed som har frit løb her på Aamunds blog. Tænke sig at man i 2026 kan komme i tanke om at nedgøre kvinder og forvise dem til køkkenet, brændestablen og kamelindhegningen.

    Vi vurde være blevet klogere. Tænk sig al den herlighed kvinderne har bragt med sig. Dialogkaffe, velkommener til erotiske sydlændinge, strikketøjet og palaveren. Okay det er ikke de store opfindelser eller tanker, der præger kønnet, men mindre har også ret.

    Tænk alle de dejlige måltider mad, de har frembragt igennem tiderne. Nuvel skal der højere kogekunst til, må mænnerne på banen med grillhandsker og gourmet. De store kokke er alle mænd….se på noma og Axel rigeligt med smør og Pricebrødrene…men en ting kan vi mænd ikke, som kvinderne har som enemærke. På det punkt er de aldeles enestående. Ingen kan som de stå mål for en sådan gudsbenådet gave.

    Alle ved sikkert, hvad jeg taler om, så det er næppe nødvendig at nævne. Og sandt at sige kan jeg ikke lige komme i tanke om, hvad det nu var, men det ligger lige på tungen. Deri ligger hele deres raison d’etre, hele deres eksistensberettigelse og hele deres guddommelighed.

    Nå jo for Søren….rengøring….det kan de! Ret skal være ret! De fleste af dem ….mange af dem i al fald….

    1. Vivi Bang Pallesen

      Svar til Karsten Jensen.

      Ha ha! Meget morsomt!

      Rengøring, du ramte plet, mit speciale, foruden mange andre ting som mænd værdsætter, hvis de ellers kan huske hvorfor!
      Vivi B.P.

    2. Vivi Bang Pallesen

      Kære Karsten Jensen,

      Jeg vil da gerne friske din hukommelse op med, hvad kvinder kan foruden rengøring, når du nu ikke kan komme i tanke om andet end rengøringen!

      When you go High, I go Low, To ord. Det ene begynder med et stort B det andet med et stort J.
      V.h.
      Fra den primitive Amager pige. Undskyld, at jeg bevæger mig ud af det intellektuelle kommentar spor herinde.

      1. Den bekymrede

        Ja, mange danskere
        fjanter rundt og tror det hele er pjank og pjat.
        De har nok ikke fulgt med i hvordan kriminali-
        teten er ved at komme ud af kontrol i Danmark,
        England, Tyskland, Sverige og Frankrig. Men i
        Ekstrabladet kan man læse om hvordan vold,
        knivstik, skyderier, mord og brand hærger landene.

        Hvem somhelst kan når somhelst og hvor
        somhelst blive næste offer for en hjemmerøver
        bande eller en pervers og psykopatisk galning.
        Antallet af ofre løber op i titusinder. I dag har
        Hodja og Youtube noget om “berigere” der har
        mishandlet eller myrdet hundredvis af engelske børn.

        Også Familie-journalen og Ude og Hjemme har meget
        om hårrejsende og afskyelige forbrydelser.

  30. Flaben Fræk

    Det er vist længe siden, at kristendommen blev sømmet op på væggen? – Og enig, kristendommens dogmer er et fortræffeligt redskab, hvis man trives med at gå rundt og slå folk oven i hovedet.

    For mit vedkommende hælder jeg til Kierkegaards eksistentialisme. I mindre grad til salonkommunisten Sartres udlægning. Videre er jeg i store træk enig med Nietzsche, med en afstikker til Camus…

    Som oftest er jeg enig med Aamund, men i denne sag er jeg ikke uenig med regeringen. Lad os få alt religiøst gøgl jaget derhen, hvor peberet gror!

    1. Spørgejørgen

      Ja, den er go’ med dig. Tror du virkelig på at
      at en kommunistisk, nihilistisk og islamisk verden
      styret af typer som Merkel, Mette, Lars, Jelved,
      Zenia Stampe og Dragsted…. og en flok jihadister og
      mullaer…. vil give os et bedre samfund? Ønsker du
      også alle kirker brændt ned, som de er begyndt
      på i Frankrig? Og ser du ganske roligt til mens
      nihisterne med salami-metoder slagter danskernes
      fremtid? Ønsker du julen afskaffet og bønnekald
      fra store højtalere overalt i byerne? Hvad vil du
      sætte i stedet for vores kulturarv og traditioner?

  31. Flaben Fræk

    Spørgejørgen – Nu holder du fingren fra resterne af den sixpack (0,5 l, Dansk Dortmunder 7,7%) som du allerede har fået for meget af; dribler ind i alkoven, og får sovet den ud – Så tager vi i morgen, når du har genlæst og forstået min kommentar, en fornuftig snak om de faktiske forhold i jernindustrien – Ikke sandt!?

    1. For eller imod

      Øverst i tråden har en
      fru Olsen så sent som den 15. ds. anbragt
      et indlæg som med voldsomme postulater
      angriber katolikkerne, men ikke protestan-
      terne, kommunisterne eller islamisterne.

      Fru Olsen lyder som
      noget af en smalsporet fanatiker. Hvis hun
      havde boet i Frankrig eller Italien havde hun
      måske været katolik, og havde så fordømt
      protestanterne. Men fru Olsen overser nok
      at både den katolske og den protestantiske
      kirke er infiltreret af politiske kræfter fra
      venstrefløjen.

      At fremstille det som om
      katolikker tilhører en djævelsk religion,
      mens protestanterne er de frelste, er
      helt urimeligt. Der er fejl i begge lejre. Og
      der er postulater fra begge sider. Man kan
      ikke sige noget dårligt eller godt om et menne-
      ske blot på grundlag af om det er med i den
      nordlige eller sydlige retning. Hvad Gud an-
      går véd vi ikke meget. Man kan tro at der er
      en guddommelig Skaber, eller man kan tro
      at der kun er en blind natur skabt af tilfæl-
      digheder. Sådan som kommunisterne påstår.

      Ifølge den nyere videnskab og sandsynligheds-
      beregning kan universet og dets tusinder af
      strenge og yderst præcise naturlove umuligt
      være et resultat af tilfældigheder. Det ser ud
      som om en højere intelligens og kraft har sty-
      ret universets indretning. Fru Olsen mener at
      hun er så klog at hun kan afgøre hvad der er
      rigtigt og forkert når det gælder Luther og de
      ret små forskelle på i det daglige at være pro-
      testant eller katolik, men fruen synes at have
      mistet jordforbindelsen. Hun optræder som
      selvbestaltet dommer, men hendes indsigt
      er begrænset. Ingen kan med nogen ret for-
      dømme den enkelte person til at være for-
      tabt blot ved at være med i en nordlig eller
      sydlig kirkeretning. Man kan fordømme de
      udskejelser som konkret begås af en præst
      eller et enkelt medlem af en kirkeretning,
      men den generelle fordømmelse er langt
      ude på overdrevet. Der er uslinge og gode
      mennesker i beggesystemer, og en biskop
      eller pave behøver ikke at være perfekt.
      Nogle er valgt uden at fortjene valget.

      Fru Olsens definition af en kristen er besyn-
      derlig. Alle begår fejl og synder, så alle i prin-
      cippet har behov for tilgivelse/ forladelse.
      Det gælder også dem som er ateister. Om
      alt tilgives er nok tvivlsomt. Nogle forbrydel-
      ser er vel utilgivelige i al evighed? Fru Ol-
      sen bør være mere ydmyg når hun uddeler
      karakterer. At sidestille katolikker med isla-
      mister viser på at fruens dømmekraft er
      svækket af fanatisme eller uvidenhed.

      Iøvrigt tyder nye astronomiske opdagelser og
      matematiske beregninger på at “Big Bang”
      teorien er forældet og ubrugelig. Den har de
      røde ellers været så begejstrede for at de har
      brugt den som bevis på at troen på en Skaber
      var uden mening.

      1. ABC

        Når fru Olsen udnævner
        katolikker til at være nutidens nazister, afslører
        hun sig selv som en usaglig og useriøs debattør.
        Hun bør i fremtiden nøjes med at udtale sig om
        ting som hun har forstand på. Og nok er den
        katolske tro udbredt i hele verden, men i mod-
        sætning til globalisterne og fascisterne ønsker
        moderne katolikker ikke at afskaffe national-
        staterne eller at fordrive eller udrydde de
        hvide europæere.

        1. ABC

          At nogle
          yderliggående radikale ved et kup fik
          indsat en venstresnoet og pladderhu-
          manistisk pave betyder ikke at over en
          milliard katolikker er nazier eller fasci-
          ster. Her tager fru Olsen helt fejl.

  32. Karsten Jensen

    Gud Fader bevares

    Fælles for alle religioner er, at man skal forsøge at være et godt og næstekærligt væsen og bekæmpe enhver anden religion.

    Kun lige præcis det man selv tror på, er det rigtige. Det er ganske praktisk, at i bund og grund er det den samme blinde tro på en Gud og Skaber, mens der samtidig lægges op til kiv og strid mellem de forskellige trosretninger.

    Tro kommer i mange afskygninger….selv politiske afarter. Kommunisme kan føles ligeså fanatisk og forførende som troen på mammon.

    I dag er folk fuldstændig besat af idéen om penge og materielle goder, at de er villige til at forpeste deres eget liv med trælsomt idiotarbejde og forgifte alt levende omkring sig.

    Landmanden kører tonsvis af gifte ud på sin egen jord for at få større.udbytte. Byboen omgiver sig med møg og skidt, alt imens deres børn bliver forgivet af bladan og skærmspam. Deres små kroppe vrider sig af kræftfremkaldende kemikalier, og deres små hjerner inficeres af ondskabsfulde manipulationer.

    Religionerne hjernevasker med sælsomme ritualer om lemlæstelse af kønsorganer og hadefulde holdninger. Alt dette bliver indpodet i de små mennesker fra barnsben, og når de er vokset op, har vi den perfekte kriger for de forskellige trosretninger. Kun for at bevare og styrke netop denne ene vej til Gud, der optræder i mange forskellige skikkelser, men grundliggende er den samme.

    Det har det ene større formål at sørge for en afbalancering af antallet af individer, så man undgår overbefolkning.

    Et slag på tasken så må man nok konstatere, at tiden er kommet til en kraftig selvregulering. Og hvorfor så ikke gøre det lidt smart og tage dem ud, som trækker menneskeheden mest ned mentalt og fysisk.

    Man kunne starte med krydstogtspassagerer. Hvem der har mødt en sådan vil vide, der vil man ikke komme til at savne nogen. Og så er der jo en rent praktisk fordel ved det. Hvis man sænker et krydstogtsskib, så rammer man måske femtusind med et slag og bom Karl, så synker de ned under havets overflade og er væk for evigt. Ude af syn ude af sind. Ingen vil vide, hvor tante Gerda og onkel Georg blev af. Alle beviser er forsvundet og jorden er blevet befriet for en stor byrde af CO2.

    Man kunne gøre det samme med de store jumbofly til Thailand og Mallorca. Ude over vand naturligvis. Heller ikke her vil nogen blive savnet. Bevidstløse turister, der valfarter op og ned ad Strøget i de samme overbefolkede byer og køber de samme varer verden over, vil være forsvundet herunder Dennis Knudsen, og den lokale befolkning kan ånde lettet op og igen få råd til at bo i deres egen by.

    Der er også andre og mere omfattende måder at nedbringe antallet af sjæle. Meget ondt er blevet sagt om Trump, men det er netop personer som ham, der kan iværksætte de ultimative reduktioner ved fuldskala krig.

    Så måske skulle man begynde at værdsætte ham noget mere. Han er jo også – som han selv siger – en udsending fra Gud. Gylden, cremefarvet og enestående fantastisk. Mange af hans tilhængere anser ham som den nye sande Gud. Og for dem er han det.

    1. Hurra, der er grund til optimisme

      Fin og vittig satire af KJ, her nok i
      den røde udgave, hvor fantasien får frit løb. At han
      gerne vil udrydde det meste af menneskeheden, be-
      gyndende med torpedering af krydstogtskibe og ned-
      skydning af passagerfly, er jo blot udtryk for at røde
      KJ er hjernevasket af kommunisterne, af Klaus Scwab
      fra WEF og af klima-tosserne, så på bunden er røde KJ
      sikkert et godt og velmenende menneske som bare
      gerne vil sørge for at jordkloden overlever. Og det er
      da smukt og sødt af ham at han vil bevare vores kære
      gamle planet et stykke tid endnu.

      Så lider KJ af visse vildfarelser omkring miljøet, diver-
      siteten og co2 molekylerne samt visse religioners og
      ideologiers ensartede godhed og næstekærlighed,
      men det skyldes ikke ond vilje, men rød opdragelse
      fra børnehaven og opefter plus indoktrinering mens
      KJ sad i sofaen eller lænestolen og slugte store sand-
      heder indprentet af marxistiske journalister via radio-
      apparater og store tv-skærme. Så alt i alt er der under
      KJs mange vrangforestillinger sikkert et virkelig sym-
      patisk menneske. At han er dækket af tykke lag af
      propaganda som har indoktrineret ham, kan han jo
      ikke gøre for. Han er noget naiv, men det er med til
      at vise at han ikke var en fordærvet sjæl fra lille af.
      Og med tiden vil han sikkert blive klogere og bedre
      ved at læse Aamund og Hodja, for røde KJ er ikke
      et hårdkogt tidselsgemyt, men en fin fyr der blot
      er et offer for misforståelser og halve sandheder.
      Når de er kommet til side, vil røde KJ blive til en
      dygtig forkæmper for sund fornuft og alle danske-
      res overlevelse. Det kan vi nok roligt regne med.

      1. Vivi Bang Pallesen

        Svar til Hurra, der er grund til optimisme.

        Ja og måske med tiden vil KJ også ændre sit syn på kvinder!
        Vivi B.P.

    2. Vivi Bang Pallesen

      Svar til Karsten Jensen.

      Jeg bliver så harm, når jeg tænker på, hvordan MSM i 4 år beskyttede Biden og faktisk, før han blev Præsident.

      Når man ser Trump på G7 møde i dag, 80 år, virker han så ikke vital?

      En 80 årig, der kan klare sig med 4-5 timers søvn pr. nat og alligevel kan møde op og være velformulerede.

      Du må lægge din stadie 4 TDS bag dig!

      Vivi B.P.
      P.S. Nej, han er ikke min Gud! Men tæt på.

  33. der Adler

    Det Radikale Venstre – de tre store Sér: Selvglad, Selvgod, Selvretfærdige og ”B” står for bjergsomhed. Som historikeren – nu afdøde – Søren Mørch skrev i ”24 Statsministre”: Så længe partiet har eksisteret, har dets fremtrædende medlemmer altid været kendt for at tage sig godt betalt og at se stort på, hvor pengene kom fra.”

    Der går en lige linie fra Rane Jonsen, over Corfitz Ulfeldt til 9.april 1940 og til Marianne Jelved/Margrethe Vestager/Zenia Stampe/Morten Østergaard/Lidegaard + Samira Nawa og Det Radikale Venstre. Partiet er blevet løbedreng for usselheden, nedrigheden, undermineringen og løgnen, for at pleje egne snævre partiinteresser.
    Partiets start i 1905, blev finiansieret af direktør Herman Heilbuth – kendt fra Landmands Bankens krak -, og som modydelse fik han politisk indflydelse, til skade for Danmark. At skade Danmark, har fra partiets start i Odense, været en hovedhjørnesten i Det Radikale Venstre´s politik. Vi har nu det mest dansker-hadende parti, Det Radikale Venstre siddende i regering, så de igen kan drive deres islamiske og antinationale spil fra regeringsbænkene.
    Vi kommer aldrig af med denne pest.

    Vi har alt for længe ladet lusene florere og regere, mens de Jelvedske medløbere Lidegaard + Samira Nawa pudser de fremmedes sko og slikker hans fodsåler, alt imens Danmarks skæbne bliver beseglet, og de nye profeters tungemål og usle gerninger, oftere og oftere, og mere og mere åbenlyst, bliver luftet på gader og stræder, og til danskernes ugunst. Nu er det ”gæsterne” der fortæller værten hvor bordet skal stå. Vi er blevet paria i eget land.

    1. Wiens redning skete 1683

      Ja, her rammer Adler
      virkelig plet med sin kommentar. En fuldtræffer lige
      i synet på de radikale/ radiGALE som er en blanding
      af korrupte bytosser, utopiske fantaster og skruppel-
      løse kommunister. Fra radikal politik til rendyrket
      vanvid og landsskadelig virksomhed er der ikke langt.

      1. TOTALT HORRIBELT

        Det er hvad der
        foregår af politiske og kriminelle udskejelser
        i England og Sverige etc. Følg selv med på nettet.

    2. Jensen

      der Adler
      Virkelig rammende indlæg

  34. Vi slår jer ihjel. Lev med det

    Danske borgere
    slås nu ihjel ved brug af både biler, busser, lastbiler,
    lokomotiver, knive, pistoler, sværd, geværer og hånd-
    granater. Læs i Ekstrabladet i dag om en sagesløs
    mand i Kbhvn som ved en fejltagelse blev dræbt af
    en håndgranat, som var tiltænkt en anden mand.
    I Århus, Odense og Ålborg osv. er sagesløse også
    blevet myrdet af “berigere”, asylanter eller evigheds-
    turister

  35. der Adler

    I “Document” (15.06.) advares der følgende til med arbejdere ved diverse engelske asylcentre: ” IMB mener, at patriotiske, nationale symboler – set i lyset af den samfundsmæssige debat om indvandring – kan krænke visse grupper, der er kommet ulovligt ind i landet.”

    Ved “nationale symboler” advares der helt specielt mod det engelske flag (kaldet Sct.Georg-flaget), der som bekendt er modsat af vores Dannebrog, nemlig et rødt kors på hvad bund.
    En britisk aktions-gruppe blev arresteret (Document-04.04.) for at hejse Sct.Georg flaget.
    Fra dag et tages der hensyn til ulovlige muslimske indtrængere, så det er ikke helt forkert at sige, at de etniske engelske borgere kommer i anden række, hvad politiet jo også har fået indskærpet fra politisk hold.
    Det så vi jo på første hold, hvor den kun 18-årige Henry Nowak blev lagt i håndjern og døde, medens gerningsmanden (en sikh) så til.
    Her kommer man uværligt til at tænke på, da den kriminellle neger Georg Floyd døde 2020 under en anholdelse foretaget af en hvid betjent.
    Fanden var løs, og det hele endte i kaos, for nu at sige det mildt. Keir Starmer (KS) der endnu ikke var premierminister, opfordrede folk til at vise ham respekt, og KS knælede for at støtte op om Black Lives Matter bevægelsen, og diverse fodbold landshold gjorde det. Så er det man kan spørge, hvad er forskellen mellem Georg Floyd`s død og Henry Nowak???
    Omstændighederne var næsten ens, forskellen var, at den ene var en sort kriminel + den anden en hvid ikke kriminel.

    Knæfaldet og spytslikkeriet overfor de fremmede, er de radigale sande mestre i. Hvem husker ikke dengang, hvor den daværende radigale udenrigsminister Niels Helveg Petersen fik besøg af sin saudiarabiske kollega, og fik fjernet Dannebrog fra sit kontor. Det kunne jo være, at korset i flaget ville støde den herre udenrigsminister.

    Der er tilsyneladende ingen grænser for underdanigheden overfor muslimer, når man er radikal. Underdanighed, leflen, udansk virksomhed og spytslikkeri er deres varemærke, noget man som radikal får ind med modermælken. Hvordan kan man påberåbe sig anstændighed, og så være uanstændig!

    Om Dannebrog: ”-det danske svastika. Det burde samles ind og afbrændes.”
    (Lars ”von” Trier i TV Zulu 24.03.2001)

    “Hvad er danskhed? Er det noget, jeg er? Jeg synes, danskhed er det grimmeste ord, der overhovedet findes.”
    (Paprika Steen, skuespillerinde, som led i Lars (von) Triers smædekampagne mod Dansk Folkeparti op til Folketingsvalget 2.11.2001).

    1. Tilskueren

      Hvad står IMB for?

      Ja, Lars Trier og Paprika og mange lignende
      siger det som som radikale landsforrædere gerne vil
      høre. Derved gavner de deres karriere. Den sikre vej
      til pæne anmeldelser og flere indtægter som “kunstner”
      er at falde sine egne i ryggen. Så er det ligemeget om
      “kunsten” er totalt underlødig eller fupnumre til de
      naive og uvidende masser.

      1. der Adler

        (IBM) Independent Monitoring Board er et uafhængige, ulønnede tilsynsråd, som overvåger forholdene og behandlingen af indsatte i alle fængsler samt immigrationscentre i Storbritannien. Deres formål er at sikre, at tilbageholdelsen er retfærdig og human.

        1. Karsten Jensen

          Aflyst pga. regnvejr

          Man skal da lige love for, at der Adler får spiddet de radikale. De er værre end først antaget. Godt vi har der Adler til at bringe disse afslørende citater frem af historiens gemmer.

          Man må formode, at årsagen til den engelske hysteriske angst for symboler og tale, der kan beskrive en kritik og modstand mod masseimmigrationen skyldes, at der er en reel frygt for, at det udarter sig til optøjer, pogromer og racekrig.

          Man har set flere sammenstød mellem borgere og politi, hvor det kun er på et hængende hår, at det undgås at udarte til drab, nedbrændinger og regulære kamphandlinger mellem hvide og sorte.

          Hvis en hvid får skåret halsen over, straks opstår demonstrationer og lynchgrupper foran asylcentre og boligkvarterer med flygtninge eller beduinstammer.

          De stakkels politibetjente fanges i midten af disse oprørske folkemasser og risikerer liv og lemmer. Også i Frankrig og Tyskland har man set folkemasser gå aldeles agurk, og det udgør en reel trussel mod samfundsordenen.

          Man ved også fra tidligere tiders borgerkrige, at det starter i det små, og pludselig løber det ud af kontrol, og den ene handling skal hævnes med den næste.

          Denne angst har vi også smagt i Danmark. Med karikaturtegningerne af Muhammed , der satte Mellemøsten i brand med nedbrænding af ambassader og dannebrogsflag. Og boycot af danske mejeriprodukter. Og vi har fået koranloven, der begrænser ytringsfriheden ved kritik af muhammedanere og deres snabeltyrkersko m.m.

          Vi er mere bange for vor handel og skibsfart end for optøjer i gaderne. Som man siger om danskerne: Revolutionen er aflyst pga. regnvejr…….

          1. Ole

            De britiske politibetjente – Kier Stalin’s stormtropper – kan let undgå skader, blot ved at trække sig ud og lade patrioterne gøre arbejdet færdigt.

  36. der Adler

    @ Karsten Jensen – 13:50

    “Man må formode, at årsagen til den engelske hysteriske angst for symboler og tale, der kan beskrive en kritik og modstand mod masseimmigrationen skyldes, at der er en reel frygt for, at det udarter sig til optøjer, pogromer og racekrig.”

    Ja, og hvorfor gør der det? Det gør der, fordi de etniske befolkninger i Vest-Europa føler, at der bliver taget mere hensyn til modmennesker af fortrinsvis islamisk herkomst, hvor egne borgere bliver sat i skammekrogen, efter et langt arbejdsliv.
    I England er der direkte ordrer til politiet om, at er der konflikt mellem en udefrakommende versus indfødt, så får en udefrakommende særbehandling.

    England er virkelig ikke England mere – som jeg har kendt det. I landet er der officielt sharia råd, og muslimske betjente /m/k har deres eget politiforbund, med alt hvad der hører til muslimske kvinder. Og hvad sker der med tiden, hvor det muslimske politiforbund bliver større end dagens??
    Tænk på den pakistanske pædofile mafia, der i årevis kunne udnytte etniske engelske piger. Politiet var orienteret, men greb ikke ind, fordi de ikke ville virke racistiske!!!

    Da negeren Georg Floyd døde, så demonstrerede ca.15.-18.000 danskere foran den amerikanske ambassade i København. Hvorfor så ikke foran den engelske på Kastelsvej/Østerbro efter drabet på den 18-årige Henry Nowak?

    I dagens Berlingske “Samfund” s.11 fremgår det, at den hollandske pige der blev dræbt for 6 år siden (2020), ville man ikke fra politiets side opgive gerningsmanden som en iraker, for at det ikke skulle få en såkaldt “Wilders-effekt, d.v.s. endnu mere medvind til Wilders.

    For få dage siden, blev der bag lukkede døre i den tyske forbundsdag afleveret en rapport fra chefen (Sinan Selen) for den tyske indenrigsefterretningstjeneste (Bundesamt für Verfassungsschutz), hvoraf det fremgik, at Det Muslimske Broderskab forsøger at ændre landet indefra, step by step. (Berlingske Tidende “Samfund” s.14-15/14.06.2026).
    Dette foregår i alle vesteuropæiske lande, hvor muslimerne er til stede.

    I vores midte skyder der moskeer/kulturhuse op som paddehatte, men det er som en Trojansk Hest, der vil stå klar, når de (muslimerne) mener tiden er inde, velvilligt bistået af vores lokale gutmenschen. Samtidig søger de at komme ind i de myndigheder (politi/styrelser/sociale myndigheder), hvor de har adgang til borgernes personlige oplysninger.
    Vejen for dem bliver også beredt af liste A, men så sandelig også af SF/Ø + Alternativet. At man med Morten Bødskov (MB) som ny Udlændinge – og Integrationsminister har fået en “strammer”, det har man overhovedet ikke.
    MB er ALDRIG taget i at have en mening som afviger fra opfattelsen hos departementets magtglade bureakrater. En altid velfriseret dumt grinende, strømlinet, glatbarberet moderne udgave af Jeppe på Bjerget, vor tids svar på tidligere tiders ridefoged.
    Han er både blevet kaldt “Mørklægningsminister Morten Bødskov/Bødskovlen/Mr.Teflon.

    Fra DSH:

    ”Nu er Danmark blevet foregangsland, når det gælder juridiske spidsfindigheder til at lukke færrest mulige flygtninge ind i landet og sikre sig, at flest mulige sendes retur igen.”
    (Morten Bødskov, formand for DSU, Jyske Vestkysten, 25.08.1999).

    ”Sandheden er, at Danmark har en af Europas mest restriktive udlændingelove. Danmark er stort set lukket for flygtninge og indvandrere.”
    (Morten Bødskov, (A), formand for DSU, i Århus Stifttidende 10.10.1999 under overskriften ”Dansk politik på galt spor.”

    ”Appel til alle progressive”, Politiken 12.februar 2000, ”debat”, side 1: Med denne erklæring opfordrer de 24 underskrivere alle progressive til at afholde sig fra nationalisme og populisme og i stedet gå ind i kampen for en moderne, social internationalisme.
    af Christine Antorini, Asger Baunsbak-Jensen, Lasse Budtz, Morten Bødskov, Henrik Dahl, Jørgen Dragsdal, Uffe Elbæk, Karsten Fledelius, Steen Gade, Lilli Gyldenkilde, Kjeld Holm, Hanne-
    Vibeke Holst, Carsten Jensen, Kirsten Jensen, Naser Khader, Claus Larsen-Jensen, Kjeld Løfting, Lars Olsen, Tøger Seidenfaden, Ebba Strange, Jette Søe, Villy Sørensen, Uffe Østergaard og Peter Aalbæk.
    Et sammenrend af venstrefløj og radikale.

    ”Mere generelt arbejder regeringen derfor jo blandt andet målrettet og helhedsorienteret med at skabe attraktive bydele i stedet for udsatte boligområder, det kan jo egentlig siges meget kort, hvad indsatsen handler om. Den handler om at samle, ikke om at splitte. Forslaget fra Dansk Folkeparti går den stik modsatte vej, og det kan regeringen selvfølgelig ikke støtte.”
    (Morten Bødskov, (A), justitsminister, udtalt i Folketinget 24.02.2012 angående DF forslag om at kriminaliser parallel retsopfattelse (islamisk lov).

    1. Karsten Jensen

      Ubegribeligt

      Ja det er ubegribeligt, at vore politikere og meningsdannere er så totalt blinde, døve og naive, at de bare lader tilstrømningen og formeringen fortsætte, når ethvert barn kan se, at vi styrer direkte mod vores egen undergang.

      Indimellem popper der et lille gisp ud mellem sidebenene hos selv de mest radikale, socialistiske og konservative politikere. De radikale har udtalt på et tidspunkt….antallet betyder noget. Schlüter sa……vi vidste ikke, det ville gå så galt. Flere socialdemokrater har advaret om social kontrol, og at stramninger er nødvendige. Men det glemmes hurtigt og grænserne åbnes for Afrikas eksplosive befolkningstilvækst. Og Mellemøstens lykkeriddere og kriminelle.

      Spanien er i fuld færd med at give yderligere en halv million afrikanere opholdstilladelse og statsborgerskab, hvorefter de frit kan rejse rundt i hele EU.

      Her til aften hørte jeg en mærkelig lyd ude på vejen…..her i Nordsjælland i en hvid ghetto…..det var såmænd en kulsort negermand, der gik og talte i mobiltelefon på et syngende hulabulasprog. Snart går de vel rundt i haven og leder efter et haveredskab, som de kan bruge til halsoverskæring, inden de røver hus og hjem. Nu er de også nået hertil i vandkanten af Nordsjælland. Det er fanme uhyggeligt, du……

      Og Morten Bødskov? Ja der har de fundet en mester i bortforklaringer og søforklaringer. Den mand er i stand til at mene både for og imod på en og samme tid og samtidig give udtryk for indholdsløse scenarier, der kan tolkes, som vinden blæser. En sand mester ud i plattenslagerkunsten.

  37. Sortere end sort

    Fremtiden kan blive endeløse rædsler

    Når englændere, franskmænd
    og tyskere er begyndt at protestere, er det fordi det
    er begyndt at dæmre og gå op for mange at en folke-
    udskiftning er = udryddelse og folkemord. Man er så
    småt begyndt at forstå hvad skrupskøre politikere er
    ved at gøre ved landene, ved de hvide europæere og
    den hvide civilisation. Vi er på vej ind i den største,
    værste og blodigste katastrofe i verdenshistorien.

    Læs hos hodja i dag om vanviddet og læs også om
    hvor langt ude i perversitet, ondskab og rådden-
    skab tidens politik er kommet. Vi er underkastet
    en åndsformørkelse og umoral som er utrolig,
    ubeskrivelig, livsfarlig og dødbringende.

  38. Sandhed er bedre end løgn

    Hos den korte avis
    og Hodja kan man nu læse om to pædofile
    som mishandlede en lille dreng som de havde
    adopteret. En sadistisk, bestialsk og grusom
    behandling af en dreng på 1-2 år som bøsse-
    “ægteparret” havde påtaget sig at være gode
    “forældre” for. I stedet mishandlede og misbrugte
    de barnet på så perverse måder, at drengen døde.
    I realiteten blev han myrdet. De søgte at skjule
    forbrydelsen, men blev afsløret. Læs også på
    nettet om LGBTQs hærgen i Canada.

  39. Karsten Jensen

    Et spørgsmål om at vækste

    Hele debatten om masseinvasionen af muslimer kan koges ned til den enkelte kendsgerning, at hvis man ønsker økonomisk vækst, så må man hele tiden øge antallet af sjæle til arbejdskraft og til at forbruge al den junk og krims krams, der bliver fremstillet.

    Bevidstløst forbrug af tøj, fødevarer, medicin, plastik, telefoner og tv, biler, kemikalier og byggematerialer, alt dette genererer økonomisk vækst, der kan beskattes og forbruges i en stor ond cirkel.

    Spaniens begrundelse for med et slag at gøre 500.000 illegale immigranter til spanske statsborgere er, at de skaber vækst.

    Mange gange har tallet 90 milliarder kroner været fremme, som det det koster at have indvandrere i Danmark. Udgifter til socialhjælp og invalidepensioner, fængsler og institutioner og hvad har vi. Men koster det nu også det? Pengene går jo ind i forbrug og beskatning igen og igen.

    Nogle få milliarder sendes hjem til oprindelseslandene, og samlet set er det en vigtig indtægt for de lande, hvor pengene havner. Det er også grunden til, at de nægter at modtage egne statsborgere, der bliver udvist.

    Dette væksttraume kan forklare, hvorfor kommunister, radikale og konservative hånd i hånd fortsætter med at lade muslimernes antal stige.

    Nuvist det skaber sociale problemer, befolkningen udskiftes, kultur og religion forandres, fængslerne fyldes, skolerne lider under uregerlige mentalt handicappede elever, hærværk, narko, vold og mord kommer ud af kontrol. Men det må vi tage med som en omkostning i beregning af samfundets dækningsbidrag og bruttofortjeneste.

    Så længe mantraet om økonomisk vækst er fundamentet for det moderne samfund, så er vi dømt til at leve iblandt andre fremmedartede kulturer og en stadig mere omsiggribende forurening, der kvæler alt liv.

    Vi er som art dømt til at grave vores egen grav. Men op med humøret. Når hele menneskeheden ligger 6 fod under, så skal jorden nok komme sig. Vi skal bare lige igennem en tid med lidt borgerkrig, tørke, forgiftninger og afbrændinger. I al vor menneskelige visdom.

    For Gud er et sekund som tusind år, og tusind år som et sekund.

    1. Nedrivning af skoler, posthuse, boliger og hospitaler tilbydes. (Bare ring til Lars. Altid til tjeneste) !!! .

      Ja, den største fortaler for
      vækst og indvandring er som bekendt Lars Fadøl. ‘
      Han mener at hvis befolkningen i et land bliver
      fire gange større, bliver den også fire gange rigere
      og lykkeligere. Og hvis den oprindelige befolkning
      bliver klemt og mast, udskiftet og etnisk udrenset,
      er det bare ærgerligt. Og deres egen skyld fordi
      de var dumme nok til at stemme på Lars, Mette,
      Jelved, Zenia Stampe og Pia Olsen og andre som
      er tilhængere af multi-kulti, overbefolkning, mere
      kriminalitet, svenske tilstande og folkeudskiftning.

      Lars har glemt at omkostningerne ved
      overbefolkning, invasion, besættelse og fremmed
      overtagelse er helt ENORME. Og han glemmer at
      danskernes folkehjem og livsgrundlag forsvinder
      for evigt. Eller måske han bare er ligeglad, hvis
      bare han selv trives og kan være en stor kanon
      på de bonede gulve.

    1. Spørgejørgen

      Handler det ikke om underskud?

  40. Karl

    Jeg er ikke overrasket. Er der virkelig nogen, som tror, at det bliver virkelighed, eller kommer til at gøre en forskel.

    https://denkorteavis.dk/2026/vigtigt-gennembrud-eu-parlamentet-har-stemt-ja-til-udrejsecenter-for-afviste-asylansoegere-uden-for-eu-men-sf-og-rv-stemte-nej/

  41. Demografi og demokrati

    Rødkløver regeringen er en katastrofe, der betyder flere muslimske indvandrere fra MENAPT landene og straf-beskatningen af danskerne vil nå nye højder. Det sikrer støttepartiet Enhedslisten og de røde partier – herunder det mindste parti i regeringen, det Radikale Venstre, med mange muslimske stemmer til den koran troende Samira Nawa og islam- og klimatossen Martin Lidegaard.
    Hvor skal pengene komme fra? Der bliver færre ansatte i den private industri, der skal betale regningen og flere og flere offentligt ansatte, som koster kassen for skatteyderne. Skatteskruen får et ekstra nøk opad. Vi får ikke mange indtægter i fremtiden fra dansk olie og naturgas (det der engang hed DONG) Klimatosserne har vedtaget, at det skal stoppe om kun 9 år!
    Danskerne må ikke få deres egen naturgas og olie fra Nordsøen, som de selv har betalt udvindingen af.
    De har også betalt det landsdækkende naturgas forsyningsnet til det meste af landet, som klimatosserne også har skrottet.
    Klimatosserne er sure over genåbningen af Tyra-feltet, der de facto gør Danmark selvforsynende med (og nettoeksportør af) naturgas og også delvis selvforsynende med olie. Det må DK ikke få fortsat økonomisk gevinst af, selvom gasudvindingen i Nordsøen overstiger det nationale forbrug.
    Danskerne må heller ikke få deres egen olie, heller ikke billigt eller gratis. Hvorfor ikke? Med olie er Danmark ikke længere selvforsynende, men landets samlede olie- og gasproduktion sikrer fortsat en høj energiforsyningssikkerhed. Det skal nu ophøre har klimatosserne besluttet. Rødkløver regeringen bliver forhåbentlig snart væltet og der udskrives nyvalg. De tider er forhåbetlig forbi, hvor politiske fantaster kan få lov til at afvikle DK bag om ryggen befolkningen?

    1. Piotr

      @ DD!

      “Hvor skal pengene komme fra?” Der er da masser af penge! “die DUMME dänen” betaler gladelig verdens højeste skatter& afgifter og skulle det lykkes for MetteFUSK & LarsLORT at brænde dem af, Jamen så trykker vi ad bare nogle flere. “easy peacy!”
      Majoriteten af verdens dummeste folkefærd, danskerne, fatter ikke en bjælde og er godtroende stupide & naive, tror 100% på at kolbøTTerne på hoPpeBOrgen; “jamen de ved jo nok bedst”.
      Vi burde spørge; “hvad fanden får vi for pengene?”
      NU forlanger Urdzula & Kaja´en DKK 18 Mdr mere i kontingent til det korrupte EU, javist, det er oven i de DKK 28 Mdr vi betaler pt + alle de lånegarantier vi har alle hæfter for.
      At tænke sig, at EU´s egne revisorer har aldrig godkendt EU´s egne budgetter og regnskaber, ingen ved hvor pengene bliver af.
      SELVFØLGELIG skal vi da bare betale noget mere! Hvad med at spørge befolkningen?

      Direkte Demokrati NU! P.

      1. Danskerne er sidst i køen

        Ja, det bliver vildere og vildere, det
        som foregår i politik. Nu 18 mia plus 26 mia
        plus 28 mia til EU plus over 200 mia som vi
        skatteydere skal sende til Ukraine. Hertil kommer
        hundredvis af milliarder til diverse andre formål
        som heller ikke forbedrer de almindelige danske-
        res levevilkår. Alene til masseindvandring, co2
        gøgl, klimahysteri, tvangsdigitalisering, mere bu-
        reaukrati og mere formynderi er der brugt flere
        tusinde MILLIARDER siden 2015 eller 2019. Piotr
        har ret. Vi udnyttes og diskrimineres groft og vi
        er til grin for vores egne penge. Og vi betaler
        også for at blive udskiftet. Vi er gjort til 3. klasses
        borgere i vores eget land. Inden længe vil Chr-
        borg kassere os helt.

      2. Demografi og demokrati

        Ja, hvor skal pengene komme fra? Rødkløverregeringen vil øge skatttrykket på danske skatteydere, der arbejder (og de vil øge kontanthjælp og øge antallet på førtidspension. Det er der i forvejen flest muslimske indvandre, der får og nu vil rødkløverregeringen øge satserne markant.
        Det går den forkerte vej. I stedet burde DK
        ->reducere de sociale ydelser til det halve og til gengæld gøre dem og kontanthjælpsmodtagerne skattefri
        ->give olie- og naturgas næsten gratis til danskerne (der ejer den og selv har bekostet udvindingen)
        ->ophæv loven der i 2035 stopper danskernes muligked for at bruge naturgas ->fortsætte naturgas- og olieindvinding fra Nordsøen – resten af verden skriger på naturgas-og olie. (Norge vil selvfølgelig fortsætte med at score kassen på at sælge deres egen olie-og naturgas)
        ->ophæve el-afgiften helt så den blir nul kr
        ->begrænse antallet af folketingsmedlemmer til 100. Mange af de nuværende 179 er tydeligvis underbeskæftigede)
        ->stoppe al indvandring fra MENAPT landene
        ->opsige flygtningekonventionen
        ->erklære støtte til afviklingen af det islamistiske terrorregime i Iran, der udrydder sin egen befolkning, hvis den siger sin mening eller demonstrerer mod det islamiske diktatur
        (Der er sikkert mere, der kunne gøres for at genoprette DK som danskernes fædreland?)

        1. Demografi og demokrati

          PS. én ting mere
          ->afskaffe momsen totalt (vil ‘kun’ koste statskassen 300 mia kr årligt) og med afskaffelse af momsen kan befolkningen starte egne virksomheder og arbejde for sig selv uden at være forfulgt af SKAT. Det vil give en enorm vækst af iværksættere og øge BNP med mange procent

          1. Demografi og demokrati

            PPS. Afskaffelse af momsen på fødevarer vil gavne alle danskeres forbrugs muligheder – også dem, der kun får den halve kontanthjælp skattefrit ifølge mit forslag herover

  42. ALARMERENDE NYT

    Dansk nedtur 3 år i træk.
    Og velfærd, sundhed og frihed/tryghed er også i
    tilbagegang, nu 10-15 år i træk.

    Folkeskolen er præget af uro, polarisering og konflikter.
    Børnene lærer mindre og mindre, og flere og flere er
    bange for at komme hen på skolen.

    SF, de Radikale og Moderaterne er enige om at
    indstrømningen af “berigere” ikke må mindskes.

    TV-løgne om Elon Musk

    Iran-USA krigen

    De kom med macheter

    EU taber dagligt 6.7 MILLIARDER kr. til Kina

    Se Hodja, 24nyt og Den korte avis.

  43. Karsten Jensen

    The Art of the Deal

    Mageløst forhandlingsarbejde Trumps ejendomsmæglere har lavet med Iran.

    Massive krigserstatninger, afvikling af alle handelshindringer, garanti for stop af bombninger, fuld kontrol over Hormuz-strædet, udsættelse af atomvåbenaftale, garantier for Libanon og frigivelse af alle indefrosne midler.

    Hvis ikke man vidste bedre, skulle man tro, at det var Iran, der vandt krigen.

    To billioner dollars har det kostet USA i direkte udgifter til krigen. Hertil skal lægges de tab, som den almindelige verdensøkonomi har lidt.

    Hånden på hjertet, så er det da positivt, at der er indgået en aftale om at stoppe blodbadet, som satte hele verdensfreden og økonomien i fare.

    Hvis man aflæser Trumps ansigtsudtryk, er det klart at se, at han ikke er begejstret for aftalens indhold. Men han fik sat sig selv og USA skakmat ved Irans lukning af strædet for al olien, og angrebene på de arabiske stater, der måtte erkende, at USA ikke kan beskytte dem, når krigen raser.

    Endnu en alliance der har lidt skade. Snart står de meget alene tilbage på perronen.

    Ligegyldigt hvordan man vender og drejer situationen, så står USA med Trump igen tilbage med et nederlag på deres aggressive krige langt hjemmefra.

    Det skal blive spændende at se, hvad de korrupte jøder i Israel….altså de som er korrupte….vil udføre af cirkusnumre for at sabotere freden. De var ved at æde sig ind på Vestbredden, Gaza, Libanon og Syrien for at lave det Storisrael , som de mener er Guds land for jøderne. De er ikke tilfredse med fredsaftalen. De ønsker mere krig og ødelæggelse, så de i ly af krigshandlingerne kan udvide deres territorium. Det er set før.

  44. EKZ

    USA have the most stupid president ever.
    Hope Israel finish the job.
    Iran will forever be a pain in the nack.
    Hvor dum kan de vestlige politikere være. Åbenbart er der ingen grænser for naiviteten.
    Obama blev beskyldt for at lave en streg i sandet og dernæst opgive.
    Trump er endnu dummere. Hvis ikke Iran bliver udraderet denne gang sker det nok senere med endnu større omkostninger.
    Muslimer lyver og skider på alt og alle.
    Det eneste de har respekt for er jernnæven. Forstå det dog.
    Skabede røde hunde i vesten.

    1. Piotr

      TDS!
      Her et par tilfælde af stærkt fremskreden TDS fra RØDE KJ og en EKZ., man kritiserer DJT for et arbejde han ikke er færdig med, men har sat rammerne for.
      RØDE KJ vil hellere have et par neutron missiler i de europæiske capitals end at verdensøkonomien lider et lille tab. Hele verdensøkonomien er i forvejen ude i en ustoppelig gældsspiral, det gælder EU, Kina & USA.
      Hele verden er i granatchok over at DJT faktisk er en præsident, der gør hvad han har lovet. Oh dear!!!!!
      Hellere et Stor-Israel end et område med uendelige krige, hvor børn & kvinder er de første/største ofre, udført at sindssyge islamiske jihad-krigere, der kæmper mod alt.

      Ja, EKZ, de europæiske ledere er en flok; “Skabede røde hunde i vesten.” Enig.
      Derfor; “Leave it to DJT, he´s brilliant!”

      P.

  45. There is something rotten in the state of Denmark

    Af mange grunde
    bliver fremtiden et farvel til danskheden
    folkehjemmet og hele vores kulturarv. Et
    farvel til kristendommen og et goddag til
    fattigdommen og diktaturstaten. Hvis
    regeringen får gennemført alle sine planer
    vil de fleste danskere blive hårdt ramt af
    modgang, økonomiske tab, familie-ulykke,
    identitetstyverier, sygdom, kriminalitet
    eller andet. Næsten al politik går efter-
    hånden kun ud på at udnytte danskerne
    så grundigt som muligt.

Leave a Comment

Bekræft at du ikke er en robot *