HVORDAN FORHANDLER MAN OM EN BETINGELSESLØS KAPITULATION?
Blandt de vestlige politikere og i medierne hersker den vrangforestilling, at Iran-krigen skal løses ved forhandlingsbordet og ved en diplomatisk balanceret aftale ’som begge parter kan se sig i’, som det hedder i presse-jargonen. Medierne tegner et billede af konflikten, hvor USA nok har udrettet en del militær ødelæggelse, men alligevel fremstår som strategisk taber, fordi Iran stadig afviser at åbne Hormuz-strædet og i det hele taget benægter at være besejret.
Imidlertid er der ingen politikere eller medier, der beskæftiget sig med, hvordan et sådant forhandlet kompromis kunne se ud, så Israel, USA og Iran ’kan se sig selv i det’. Indholdet af en sådan diplomatisk løsning kunne vi måske komme nærmere ved at se på de mål, USA opstillede for angrebet på Iran, og Irans strategiske mål for Den Islamiske Republik eksistens og virke. USA har fremlagt tre klare mål for aktionen mod Iran: nedlæggelse af Irans atombevæbning, stop for produktion af missiler, der kan udstyres med nukleare sprænghoveder og afbrydelse af Irans støtte til militserne Hizbollah, Hamas og Houthi.
Omvendt er det Irans mål for en fredsslutning at kunne fortsætte udviklingen af atomvåben og at bevare ledelsen af de udenlandske militser. Iran kan ikke gå på kompromis med disse mål, fordi de udgør hele eksistensberettigelsen og det ideologiske grundlag for Den Islamiske Republik, grundfæstet i dens forfatning og ved tre hellige løfter afgivet til den første Ayatollah Khomeini i 1979: For det første Israels udslettelse, for det andet nedkæmpelse af kætter-religionen Sunni-Islam og for det tredje, etableringen af Shia-Islam som verdens førende ideologi og tro. De amerikanske krav river tæppet væk under alt, hvad præstestyret har stået for og kæmpet for i næsten 50 år. Hvis Iran give efter for USA’s fredsbetingelser betyder det undergangen for den islamiske republik.
Hvis vi nu kommer medierne og politikerne i møde og tegner billedet af en forhandlet aftale, det diplomatiske kompromis, som alle forlanger, hvordan kunne det så se ud med den viden vi nu har om de krigsførende parters udgangspunkter? Den efterlyste løsning hen-over-midten, som alle danskere elsker, kunne være, at Iran ikke udvikler de 12 atomsprænghoveder, man har beriget uran til, men kun to bomber. De kan således ikke udslette hele Israel, men dog både Tel Aviv og Haifa. Det giver 800 000 døde jøder. Det er ikke ’die Endlösung ’ for præstestyret, men dog et pæn skridt på vejen. Iran kan heller ikke regne med at beholde alle sine militser i en forhandlet fredsaftale, men må acceptere at vinke farvel til Hamas og Houthi mod at beholde Hizbollah, som dog også er den milits, der kan lave mest ballade.
Selv de tungnemme danske politikere og vores overfladiske medier må kunne se, at en forhandlet løsning, ’som alle parter kan se sig selv i’, er det rene vrøvl og nonsens. Konflikten kan kun løses ved Irans betingelsesløse kapitulation over for de amerikanske krav: Ingen atombevæbning, ingen atom- missiler, ingen terror eller militær aktion uden for Irans grænser. Irans totale sammenbrud nærmer sig med hastige skridt. USA har lukket for al trafik ud og ind af landets havne. Om få uger må olieproduktionen lukkes ned med alvorlige langtidsskader til følge. Iran tjener ikke en krone på hverken eksport eller import. Alt går i stå. Ingen flåde, intet luftvåben, ingen radar eller varslingssystemer. Landets ledelse er brudt sammen og delt i fire rivaliserende fraktioner: Præstestyret, revolutionsgarden, hæren og endelig folket, som ikke endnu er en egentlig magtfaktor, men som kan blive det, når det endelige kaos og sammenbrud af samfundet snart er en realitet.
USA behøver kun at fastholde kvælergrebet om Hormuz-strædet for at nå sine mål med angrebet på Iran. Der bliver ikke noget at forhandle om, ingen diplomatisk løsning, som kun eksisterer i politikernes og mediernes vanetænkning. Præstestyret skal væk. Det er ambitionen for USA, for Saudi-Arabien, for De Forenede Emirater, for Israel, for Irans folk og udgør også forudsætningen for varig fred i Mellemøsten.
Præsterne ved, at kampen er tabt. Men det gør ikke noget, for i Islam er det ikke sejren, der tæller, men kampen, Jihad som giver adgang til paradiset. Viljen ser Vorherre på i islam, ikke resultatet. Den, der dør på slagmarken for Allahs sag, er sikker på en plads i himlen, også selv om kampen blev tabt. Derfor bliver de iranske mullaher ved med at kæmpe en tabt kamp, fordi de ved at himlen venter for martyren. Helvede venter for den, der opgiver kampen for Allah og må indgå i et kompromis om ’alle kan se sig i’. islams helvede er ikke et rart sted at være for rigtige mænd. ” De fleste i helvede er kvinder”, som profeten Muhammed fastslår (Bukhari 7,62,132)
Irans splittede ledelse spiller nu sine sidste kort. Man bruger nøl, forhalinger og udflugter i håbet på at USA bliver sat under et stigende nationalt og internationalt pres for at afslutte krigen, som skader økonomi og dagligliv i de vestlige demokratier. Med Kina og Rusland som løftestænger arbejder iranerne på, at få krigen til at handle om Hormuz-strædet, hvor det er planen, at USA skal trække sine styrker ud af området, som Iran så vil åbne for al trafik og kan beholde sit atomprogram og sine militser som før krigen.
Det er en mission, der godt kan lykkes. Hadet i de vestlige demokratier til Trump, Israel og jøder er på vej mod nye højder. Sympatien med de tappert kæmpende ayatollaher er voksende. Indtil videre ser det dog ud til at præsident Trump har lukket ørerne for de vestlige mediers og politikeres fordømmelser og klagesange. Og godt det samme. Kommende generationer vil takke ham, hvis han gør arbejdet færdigt.
1.maj 2026
Et sandfærdigt og
realistisk indlæg om konflikten mellem Iran, USA,
Israel og dele af Mellemøsten. Det mærkværdige
er at EU/Europa er kommet så langt ud i løgn,
selvbedrag og vrangforestillinger, at man ikke kan
indse at hvis de fanatiske mullaer blev udstyret
med langtrækkende raketter med atombomber
og brintbomber, ville det være en dødelig trussel
mod alle lande i den vestlige verden.
Det er nærliggende at tro at flertallet af vores
politikere og journalister er forrykte eller stupide.
Vælgerne er heller ikke for kloge. Mange er både
naive, uvidende og glemsomme. Europas og Dan-
marks fremtid hænger i en tynd tråd.
Its a crazy, crazy world
Fuldstændig ENIG.
“Det er nærliggende at tro at flertallet af vores
politikere og journalister er forrykte eller stupide.
Vælgerne er heller ikke for kloge. Mange er både
naive, uvidende og glemsomme. Europas og Dan-
marks fremtid hænger i en tynd tråd.”
NEMLIG
Ja og han må da gøre arbejdet færdigt.
En gåde, hvorfor det ikke er indlysende for alle. Det bliver en ubeskrivelig sejer for Iranerne, når de endelig opnår frihed og Trump vil gå over i verdenshistorien som den største præsident, der lykkedes med at skabe fred i Mellemøsten, ja i hele verden, kæmpede til freden var vundet. Endda mod manges usle, slet skjulte ønske om at han ikke får succes i sit geniale forehavende. De burde snart indse de bør, nå måske de virkelig må bombes så de ryger lige lukt op til jomfruerne, dø martyrdøden. Det vil de nok hellere end gå med til ordentlige forhandlinger inden deres olieeventyr tager alvorlig skade ved Trumps geniale måde at blokere for deres oliesalg og leveranger.
Jeg kan kun sige, at jeg er enig i indlægget. Tusinde tak Asger.
Socialister elsker at ødelægge og nedbryde. Især samfundsstrukturer. Så derfor fordømmer de alt, som Trump foretager sig, og foregiver, at han er ved at tabe slaget.
Og socialister hader enhver succes, som ikke har sit udspring i socialisme. Og derfor hader de Trump som pesten.
USA smider måske Spanien
ud af Nato, efter at negative forhandlinger.
Frankrig i flammer. Hundredvis af huse, biler,
butikker, skoler og kirker nedbrændes. En art
lav-intensiv guerilla-krig eller borgerkrig mod
den franske befolkning er i gang.
Starmer vil slippe 60.000 kriminelle løs på
englænderne. De løslades i nær fremtid.
I Spanien sættes sundhedsvæsnet nu under
et enormt pres af socialisten Pedro S.
Tyskland svækkes, Trump trækker 5000 US-
soldater hjem til USA, efter utilfredshed med
udtalelser fra Mertz.
Volden i England er kommet ud af kontrol.
Og fattigdom og sygdom breder sig.
Boko Haram truer med at henrette 400 bortførte
kvinder og børn, hvis de ikke får penge.
Presset på Fauci vokser, efter afsløringer af hans
“pandemi”- , covid/corona og “vaccine” transaktioner.
Samfundskontrakten er brudt.
Flere andre hårrejsende artikler om hvad der sker
i Danmark og verden.
Se Hodjas blog.
ALARMERENDE NYT
03/05/2026 at 02:03
HELT ENIG, desværre
Ingen sympati for det iranske dommedagsregime herfra.
Et vestvenligt Iran, med en genindsat Shah, ville være strålende. Men hvor sandsynligt er det? Man hører meget om en demokratisk, sekulært orienteret opposition, der hele tiden er lige på nippet til at gøre oprør.
Ingen tvivl om at det er et repressivt styre, der sikkert undertrykker de forskellige etniske grupper i landet med ganske hård hånd.
Under alle omstændigheder tyder det ikke på, at hverken demokratiske oprørsgrupper eller et mytteri fra etniske mindretal er på vej til at styrte regimet lige forløbig — heller ikke efter måneder med amerikansk og israelsk bomberegn.
Kunne der mon være tale om et fænomen beslægtet med terrorbombningerne fra anden verdenskrig, som jo heller ikke fik civilbefolkningerne i hverken London, Coventry eller i de tyske storbyer til at give op — snarere tværtimod — bombernes ødelæggelse opildnede efter sigende kun befolkningerne og gjorde om muligt deres modstandsvilje og had til fjenden endnu mere stålsat og uforsonlig.
Er det mon dét vi ser et moderne eksempel på?
Irans forbundsfælle, det neoimperialistiske og multinationale Rusland, fører nu erobringskrig mod den europæiske nation Ukraine på femte år.
Terrorbombningerne af civile mål i alle de ukrainske storbyer, nat efter nat, lægger øjensynligt beslag på de fleste ressourcer, for det er så som så med den russiske hjælp til ayatollah-styret i Teheran — ikke det mest pålidelige indtryk som alliancepartner, Rusland her efterlader.
Måske Ukraine alligevel var en lidt større mundfuld end russerne havde forestillet sig.
I hele perioden siden 2022 har Putins stædige heppekor i Vesten (mest på den alleryderste venstrefløj og hos nogle få forvirrede xenomaner, der tror de er højreorienterede) regelmæssigt talt om, at Ukraine ‘allerede har tabt krigen’.
Dette besynderligt hallucinerende budskab om allerede indtruffen russisk sejr er gradvist blevet mere og mere utroværdigt og hult, som udviklingen på slagmarken (og ikke mindst bag fronten) er skredet frem — og det ukuelige Ukraine ganske enkelt nægter at give op.
Russernes årlige sejrsparade på den røde plads — med masser af spændende neokommunistisk symbolik og retorik fra den kolde krig — til planmæssig afholdelse om en uges tid, begynder efterhånden at se meget lidt overbevisende og sejrssikker ud.
Flere analytikere betvivler, at den overhovedet vil blive gennemført i år. Ukrainske droner slår jo til overalt i Rusland — selv hundredvis af kilometer øst for Moskva —
mod militære og økonomiske mål (raffinaderier, våbenfabrikker, luftforsvarssystemer mv.).
Hvor længe holder KGB-obersten Putin mon i Kreml? Ét år mere? To? Fem?
https://www.youtube.com/watch?v=k7jCi3mOUXQ
Nu er mulla-regimets og Irans økonomi
ved at blive kvalt af USAs blokade af Hormuz
strædet. Det vil måske få regimets til at kollapse.
Utilfredsheden med mullaerne stiger og stiger
i alle dele af Iran.
Derimod er der kun små muligheder for at
Europa og Danmark ændrer kurs. Det vil først
ske når det er for sent for evigt. Inden ti år
vil alt være tabt. Eller kan nogen få øje på op-
muntrende tegn på at Europa undgår at blive
et katastrofe-område?
PS: de stigende priser på energi, benzin og
diesel samt dagligvarer, kan til dels undgås
hvis man genåbner vores egne oliefelter i
Nordsøen. Der kan også købes olie i Norge
og USA. Sidder partierne på hænderne?
Herunder spilder KJ/NP
igen vores tid med lommefilosofi,
sladder og sludder og Trump-nedrakning.
Ifølge Kåre Vagle, der er chef for den norske oliebrancheforening, ligger der 100 milliarder kubikmeter gas i det danske Svane-felt i Nordsøen, der bare venter på at blive udvundet. Det er så store mængder, at åbningen af Svane-feltet kunne afhjælpe den selvskabte energikrise i EU som følge af den grønne omstilling. Den danske regering afviser at åbne feltet med den begrundelse, at feltet ligger for dybt til produktion. Direktør Vagle afviser dette argument som latterligt, da moderne udvindingsteknik uden problemer sagtens kan tappe gas af feltet. Denne kendsgerning forvirrer ikke de danske politikere, så gassen bliver, hvor den er.
Ja, danske skatteydere har betalt milliarder for olie-og naturgas udvindings borings anlæg off-shore i Nordsøen og det milliarddyre landsdækkende naturgas distributionsnet. Det blev solgt til vælgerne med begrundelsen, at det skulle gøre DK næsten selvforsynende og mere uafhængigt af oliesheikerne. Så skiftede klimatosserne dagsordenen og fossil energiudvinding blev forbudt og ejerne af naturgasfyr og også skatteyderne, der havde finansieret det landsdækkende naturgas distributionsnet, fik en lang næse. De bliver nu nærmest lagt for had af politikerne i partierne, der var blevet klimatosser. De radikales Martin Lidegaard var i front og han er stadig den førende fossil hetzer. Det er nu politisk besluttet, at det skal være slut med at opvarme danske boliger med naturgas i 2035.
“Udfasning af gasfyr (2035): Et bredt flertal i Folketinget vedtog i 2022 en aftale om, at naturgas til opvarmning af boliger skal udfases senest i 2035. Målet er at gøre Danmark uafhængig af gasimport og reducere CO2-udledningen. Produktionsstop i Nordsøen (2050): Den danske produktion af olie og gas fra Nordsøen skal ifølge en politisk aftale fra 2020 ophøre senest i 2050.
Status på udfasningen: Selvom målet er 2035, viser fremskrivninger (pr. 2025/2026), at der stadig vil være en del gasfyr tilbage i danske hjem på det tidspunkt, hvilket skaber politisk debat om, hvorvidt målet er realistisk. Alternativer: Boligejere med gasfyr opfordres til at skifte til fjernvarme eller varmepumper. Selvom naturgassen udfases som varmekilde i boliger, forventes den stadig at blive brugt i en vis udstrækning i industrien efter 2035. Bemærk: Da der er tale om politiske mål, kan tidsplanen blive justeret. (klip fra AI-oversigt)
Er det ikke ekspropriation og kan naturgasfyr ejerne og skatteyderne ikke få erstatning? (Det er nok en by i Rusland? 🙂 )
Der kan måske stadig ske noget? Hvem ved? Klimatosserne kan komme til fornuft pga af den geopolitiske energisituation i verden. (Flere EU-lande køber stadig russisk naturgas. De er vist kommet i ‘bad standing’, hos den socialdemokratiske EU-kommissær for energi og boliger siden december 2024, Dan Jørgensen. Men de lader sig vist ikke så let skræmme af ham? Vi får se.
admin ASGER
02/05/2026 at 09:56hokerende læsning-
Frygtelig regering, farlig for alle.
ÅbneØjneLukkedeGrænser 01/05/2026 at 20:24. Det du skriver er politisk spin, der ikke dokumenteres. Indrømmer det er svært. Opinionsundersøgelser (som altid kan diskuteres) viser at mindst 80% af iranerne er modstandere af diktaturet. Mellem 30.000 og 40.000 af dem, der demonstrerede mod styret i januar 2026, blev myrdet af styrets bevæbnede magt som revolutionsgarden. Flest demonstranter blev myrdet den 7.-8. januar. Det blev ikke omtalt i de statsejede danske public service medier, DR og Tv2. Du bebrejder iranerne, at de ikke stadig demonstrerer på gaden og fortsætte med oprøret? De kan være sikre på, at revolutionsgarden igen majer dem ned med maskingeværer. Det er nok derfor de ikke længere tør gå på gaden og gøre oprør?Her er lidt info en gang til for prins Knud: Trykkefrihedsselskabet inviterede til debat i går, torsdag den 30. april kl. 19-21.30, på Café Guldhornene, Vestergade 20A, København K . Emnet var: Hvad er op og ned i USA og Israels krig i Iran? Er der grund til optimisme – eller er Trump og Netanyahu gerådet ud i en evighedskrig med den iranske revolutionsgarde? Oplever vi igen-igen en biased fremstilling fra de danske medier, og hvilke nyhedskanaler orienterer herboende iranere sig via for at få et mere retvisende billede af situationen?
For at blive lidt klogere på det gav de ordet til fire eksil-iranere, Mariam Fathi, Jaleh Tavakoli, Firoozeh Bazrafkan og Farshad Kholghi. De så og hørte DRs og Tv2’s løgne om krigen i Iran. Det var de nødt til for at kunne iagtage, hvad DR og Tv2 viderebragte. De oplevede, at de ukritisk viderebragte løgnene fra Iransk stats tv, som de med deres kendskab til dagligdagen i Iran, kunne se var lodret løgn. De hyldede USA og Israel for deres krig og håbede de ville få regimet fjernet. Det gør mindst 80% af iranerne, fortalte de.
PS. Mere end 36.500 iranere blev dræbt af sikkerhedsstyrker under nedkæmpelsen af landsdækkende protester den 8.-9. januar, hvilket gør det til den dødeligste to-dages protestmassakre i historien, ifølge dokumenter gennemgået af Iran Internationals redaktion. (klip fra Iran International’s Editorial Board Jan 25, 2026. Oversat fra engelsk af overtegnede)
Nemmere sagt end gjort
Aamund skriver, at arbejdet skal gøres færdigt i Iran. Ord er lette at jonglere med. Trump brugte udtrykket at bombe dem tilbage til stenalderen.
Det var det samme man sa om Vietnam, Afghanistan, Irak og Libyen. Man bombede og bombede, og man sank dybere og dybere ned i en krig, man ikke kunne komme ud af igen.
Hvis bombninger genoptages af Israel og USA- eller man skulle måske hellere sige Nethanyahu og Trump, da det er de to krigsforbrydere, som er aggressorerne, så risikerer man, at Iran begynder bombninger af de stater, der støtter Trump. Hele Mellemøsten vil stå i brand og Kina og Rusland kan sidde på første række og se Vesten gå til i opslidende, langvarige og formålsløse krige.
Det er prøvet før at vinde en hurtig og let sejr langt fra hjemlandet. Det ender altid galt. Det er derfor, at det amerikanske folk er dødtrætte af håbløse krige, som koster blod, sved og tårer. Og altid ender med nederlag og skam.
Og se nu med Iran. 14 dage havde man regnet med. Og nu sidder man fast i kviksandet i Hormuzstrædet og kan hverken komme frem eller tilbage. I desperation tænker man, at flere bomber er midlet, men så langt hjemmefra er det som at kaste sten efter en ørkenstorm. Alt foregår i blinde og de mest uventede følger opstår.
Det er kun forbrydere og gangstere, der kan se fordelen ved at bevæge sig dybere og dybere ind i en krig, som ingen ved, hvor fører hen og hvor ender.
Kun en ting kan man være sikker på. Hadet vokser og hævnen kan komme, når man mindst venter det.
Store dele af befolkningen i Israel er imod de jødiske politikere, som bekriger deres naboer i nord, syd og øst. Naboer som de stjæler land fra ved folkeretsstridige bosættelser og regulære voldshandlinger.
Som paven sa: Vi styres af banditter og forbrydere i disse tider…….
Det hævdes, at man vil forhindre Iran i at få atomvåben. Iranerne siger, vi er nødt til at have atomvåben for at forhindre at blive angrebet. Det er en ond cirkel, der er sat i gang.
De lange krige i
Vietnam, Afghanistan, Libyen og Irak var
på mange måde helt forfejlede, men den
nuværende krig mod Iran er mod et farligt
terror-regime som ønsker at skaffe sig verdens-
herredømmet via atombomber. Det er man
nødt til at stoppe. Atombombe-raketter der
rækker 4000 km og snart op mod 8000 km
er ikke til selvforsvar. Og selvfølgelig vil
Israel ikke frivilligt lade sig udslette. Israel
er ikke domineret af radikale gak-gak humanister.
Karsten Jensen=
Niels Poulsen er en net-trold som kun
er med her for at være på tværs med
vrøvl og vås og falske påstande om alt
muligt.
Bortset fra det er det interessant at
følge med i hvad der foregår ude i den
store verden, men hvad med den tota-
le og totalitære smadring af Danmark
og Europa som er i gang?
Nemmere sagt end gjort: “Det var det samme man sa om Vietnam…Under Ho Chi Minh drev Nordvietnam et system af fængsler og, efter 1975, “genopdragelseslejre” designet til at undertrykke politiske modstandere, tidligere sydvietnamesiske embedsmænd og militært personel. Disse, sammen med berygtede fængsler som Hỏa Lò (Hanoi Hilton), involverede tvangsarbejde, intens politisk indoktrinering, tortur og alvorlig underernæring for hundredtusindvis af tilbageholdte.” Kommunisterne i Kina, Norkorea og Vietnam og islamisterne i dag i Iran fængsler og myrder deres egne borgere. Disse mord og folkedrab tælles i millioner. Måske har vi i vesten et medansvar for at lade det ske? Det er vel de klassiske dilemma, som i The White Man’s Burden af Rudyard Kipling (1899)
Take up the White Man’s burden
Send forth the best ye breed
Go bind your sons to exile
To serve your captives’ need;
To wait in heavy harness
On fluttered folk and wild
Your new-caught sullen peoples,
Half devil and half child.
Donald Trump fortalte den samme anekdote igen og igen op til præsident-valget 2016:
“Under 2WW var amerikanske soldater I krig med islamiske militser på Philipinerne. Det lykkedes amerikanerne at fange 50 af disse modstandere og dømme dem til døden. De blev linet op på en række og de amerikanske soldater dyppede deres patroner i svinefedt før de ladede geværet. Fyr. De 49 faldt til jorden, nr. 50 blev stående, kun “ramt” af løst krudt. Den amerikanske general bad nr.50 om at gå tilbage til landsbyen og fortælle hvad som var sket. Ifølge anekdoten stoppede al terror fra den ene dag til den anden.”
Jo, vi HAR da dødsstraf i
Danmark, og antallet af henrettede indenfor
de sidste 25 år løber op i tusinder. Demografi
er åbenbart meget dårligt informeret om hvad
der foregår i Danmark.
Dødsstraffen
er for manges vedkommende udløst af at
de satte kryds ved forkerte partier som gik ind
for globalisme, indvandring, marxisme, EU og
feminisme mv. Det har ført til en praksis hvor
folk henrettes fuldstændig tilfældigt og vilkår-
ligt, som f.eks. da en ung og smuk dansk kvinde
blev mishandlet ihjel af en “beriger”. Eller som
når patienter dør som følge af besparelser og
forringelser i sundhedsvæsnet. Andre rammes
selvom de ikke ikke selv har stemt forkert, som
da en ung dansk mand på Viby torv i Århus
fik et skud i hovedet, mens han holdt for rødt lys.
Eller som da en 13-årig pige blev henrettet med
en stor fortovsflise som gentagne gange blev
hamret ned i hovedet på hende, da hun var på
besøg på Hjallerup marked. Eller som da en poli-
timand blev dræbt af en vanvidsbilist på en bro
i København. Og så er der stadig flere som får
en kniv i maven eller ryggen, eller som skubbes
ud foran biler, busser og tog. Osv., osv., osv.
Off topic
Britisk https://derimot.no/britisk-forsker-vi-er-pa-vei-mot-en-avkjolingsperiode-av-jorden/ forsker: Vi er på vej mot en afkølningsperiode af jorden.
Jeg synes jeg hørte styret er færdigt om ca 14 dage. Og hvis de ikke kan komme af med deres olie må oliekilderne stoppes og så falder de sammen nærmest umulig at få i gang igen.
Trump er jo ikke interesseret i at ødelægge landet, han ønsker at styrke ærlige iranere.
Økonomisk er landet i frit fald. Men det meste af verden foretrækker at kommunikere med præstestyret, som lyver. Befolkningen der ønsker friheden retur får vi netop ikke noget at vide om. Der er et alt for stort ønske hos verdenslederne om at Trumps geniale plan skal mislykkes, så demokraterne kan vinde magten. Det er klart en katastrofe for Amerika hvis de skal til at regeres så sløset igen, som vi jo kender det med dem ved magten.
Man må håbe styret besinder sig. Og selvfølgelig er deres tåbelige plan med at fortsætte med at blive en atommagt helt udelukket.
De er utroværdige og man ville aldrig kunne stole på deres eventuelle løfter om at det kun skulle være til harmløs energiproduktion, hvis de får tilladelse til at udvinde deres program videre til kun atomkraft.
Det er deres had til både den lille og den store satan alt for massive til.
Og jeg tror ikke et sekund på vore medier der hævder at der i USA ikke skulle være tilslutning til Trumps politik med at få stoppet Irans atomproduktion.
USA smider måske Spanien
ud af Nato, efter at negative forhandlinger.
Frankrig i flammer. Hundredvis af huse, biler,
butikker, skoler og kirker nedbrændes. En art
lav-intensiv guerilla-krig eller borgerkrig mod
den franske beolkning er i gang.
Starmer vil slippe 60.000 kriminelle løs på
englænderne. De løslades i nær fremtid.
I Spanien sættes sundhedsvæsnet nu under
et enormt pres af socialisten Pedro S.
Tyskland svækkes, Trump trækker 5000 US-
soldater hjem til USA, efter utilfredshed med
udtalelser fra Mertz.
Volden i England er kommet ud af kontrol.
Og fattigdom og sygdom breder sig.
Boko Haram truer med at henrette 400 bortførte
kvinder og børn, hvis de ikke får penge.
Presset på Fauci vokser, efter afsløringer af hans
“pandemi”- , covid/corona og “vaccine” transaktioner.
Samfundskontrakten er brudt.
Flere andre hårrejsende artikler om hvad der sker
i Danmark og verden.
Se Hodjas blog.
Nu vil “Tumpen” Starmer prøve at forhindre demonstration 16. maj arrangeret af UTK, under skygge af af, at demonstrationer kan opildne til vold.
T.R. skal gå varsomt, så Starmer ikke får et påskud til at anholde ham, for at forhindre ham i at lede denne demonstration. Som kan blive stort.
Vivi B.P.
Under de konservative
gik England fra meget slemt til meget værre. Men
under “arbejderpartiet” med den forrykte stats-
medister Starmer er man gået fra meget værre
til noget fuldstændigt rædselsfuldt og katastrofalt.
Starmer har fået politiet til at blive et tankepoliti
som anvender gestapo-metoder mod englændere
som flager med et engelsk flag eller som udtrykker
bekymring over indvandringen og de utallige over-
fald på børn og voksne. På nettet kaldes England
nu et shit-hole, et fejlslagent land. Regeringens
politik er fascistisk og totalitær, og kafkaske
tilstande er nu det normale i England.
[…] HVORDAN FORHANDLER MAN OM EN BETINGELSESLØS KAPITULATION? – Asger Aamund […]
En ussel fordummende måde DR beskriver situationen i Iran på.
Vi må jo forstå at det er Trump der er grunden til at der ikke er fred. Ikke et ord om at øvelsen går ud på bla. a.at forhindre at landet udvikler atomvåben. Ikke et ord om, at det er det morderiske præstestyre m. f. der fortsat arbejder for videreudvikling og ikke en stavelse om at præstestyret skyder egne borgere der tør demonstrere for et nyt styre og frihed.
Så hører vi de unge o. a. skal bruge solcreme, sæt nu det ad åre viser sig at forurene vandet med mulig skade, tænker jeg, synes da man f eks husker noget med hormonforstyrrende stoffer og andre skadelige præparater tilsat. Var der i sin tid ikke noget med at forskellige fisk ikke rigtigt var i stand til at formere sig. ER Kræftens Bekæmpelse nu også sådan et vidunder. De burde forklare hvor nemt det er at tåle solen, uden skoldning og fedtet creme, blot ved at vænne huden ganske kortvarigt i starten, så den får en chance for at producere den eftertragtede brune glød. Et kvarter kun overalt, hvor man altså lige roterer som en grillkylling, ikke konstant men kun et kvarter på hver 4 sider. Kunne de ikke bare forklare at det for alm sundhed netop er nødvendigt at få sol til egenproduktion af D vitaminer. Nå ja, dem er invasiverne nok helst fri for, siden de pakker sig i både handsker frakker og tørklæder og andet heldækkende påhit. Hvis det er så saligt at gå i tørklæde og burka, sidstnævnte så godt nok nu forbudt i de moderne og fremmeste lande. Ja, vi ved jo godt, at de kvinder der ikke indordner sig bliver et hoved kortere, men DET kunne DR ikke tænkes at indvie os alm dødelige i? Hvis det var så saligt at gå så indhyllet, kan man undre sig over mændene ikke går tilsvarende klædt. Ironi kan forekomme.
Mange af mændene kan dog svinge sig op til at gå med et viskestykke om halsen, eller på issen, helt uden indsigt i hvad man ellers bruger sdn et stykke tekstil til. I ved dem med sorte tern og nogle gange lidt grønt tilsat. Ternmønster der netop viser, at de der lufter dem er af “rigtig” politisk observans.
Vi ville også gerne høre prisen for invasivernes hærgen, ikke kun på bundgarnspæle m. m. men i hospitaler, statskassen og sådan og fik vi nogen sinde oplyst at invasiverne bakkede helt sindssygt op om de autonome den forgangne 18. maj. Måske politiets dødsangst forståeligt nok ikke blev ringere af de konfrontationer. Men medierne holdt os alm blege danskere i total uvidenhed om varylernes vanvittige hærgen.
Ellers sund viden, nu folket snart må til stemmeurnerne igen.
Så sku vi lige ha lidt Putinangst med ind over. Altså Mettes ide om at han skulle finde på at komme og tage os, er jo ikke enestående, da hele horden i EU i krigsekstase ruinerer befolkningerne. Vi skal kunne forsvare os mod al landsens mulige hære, dog ikke mod dem der allerede de sidste 60 år er kommet anstigende i bundter fra hele verden, når de havde fået lavet tilstandene i deres egne skodlande så u udholdelige at de drog hærgende ud på friske græsgange. Ak ja.
Man synes dog det havde været smartere at tale med Putin i stedet for at alle vore spareskillinger og mere til nu skal ødsles på krig og kugler, fordi det er Mettes lyst.
Vi HAR da nok været for lyshårede og blåøjede, men bare rolig for det bliver hastigt udvandet og fortyndet i fremtiden.
Med mindre vi strammer det stykke nederst på ryggen der deler sig i to op og snart tager os sammen og får taget feen i den anden hånd
Er Ny ikke lidt af et sludrechatol?
Det var dog en lang smøre om lidt af hvert. Ny har
gode og fornuftige holdninger, men at skrive lange
afhandlinger om solcreme, viskestykker, tekstiler,
bundgarnspæle, stemmeurner osv. er måske for
meget af det gode. Og masseindvandringen til vores
lande skyldes ikke spontan rejselyst, men at EU og
frau Merkel fandt det opportunt at iværksætte en
storstilet import af millioner af kulturfremmede, bl.
a. ved brug af færger som sejler frem og tilbage året
rundt fra Afrika til Europa, med tusindvis af passa-
gerer pr. tur. Naturligvis gratis. Formålet er at
svække nationalstaterne. Om det er til skade for
europæerne og danskerne giver man Fanden i.
Den hvide races fremtid rager globalisterne og
gak-gak humanisterne en høstblomst. Frontex
var aldrig andet end et bluff-nummer, en narresut.
Pladderhumanisme, verdensredning,
marxisme og feminisme udgør tilsammen en
døds- og selvmords-kult.
Danske mediers had til præsident Trump forvrænger deres reportager og kommentarer til Iran-krigen, så pressen mister ethvert overblik, perspektiv, realisme og ikke mindst moral: Når Trump er født som skurken, må præstestyret jo så være heltene eller i hvert fald de uskyldige ofre for den krigsgale præsident i USA. I dag har en lederskribent på Berlingske endnu en Trump-perfidi på en prominent plads i søndagsavisen: SPIRIT AIRLINES KONKURS AFSLØRER TRUMPS IRAN FIASKO.. Herefter beretter Berlingske så, at et i forvejen nødlidende amerikansk lavpris-flyselskab har måttet dreje nøglen om på grund af prisstigningerne på brændstof, alt sammen præsident Trumps skyld. Derfor, må vi forstå, er Trumps angreb på Iran endt i fiasko, som altså hænger sammen med de højere energipriser som følge af konflikten. For Berlingske betyder det således intet, at Iran nu tvinges til at opgive sin atombevæbning, at Israel ikke udslettes af et nyt holocaust, at de fanatiske Iran-militser i Libanon, Gaza, Irak og Yemen afvæbnes, og at det undertrykte folk i Iran nu får en chance til at opnå deres frihed. Vi må konkludere, at Berlingske ønsker tiden tilbage, hvor benzinen var til at betale og Irans befolkning var gemt væk i korandiktaturets torturkældre. Altså den regelbaserede verdensorden. I øvrigt har Trump ikke noget at gøre med den konkurs, der ramte lavpris-flyselskabet Spirit, som to gange tidligere er gået konkurs og nu igen kører på pumperne. For et par år siden ville fly-selskabet JetBlue købe Spirit, men det blev afvist af Biden-regeringen. Det ville ellers have skabt et fly-selskab med kritisk masse nok til at kunne konkurrere med giganterne, United, American og Delta. Det var Biden, der dræbte Spirit, men Berlingske synes altså, at der er Trumps skyld.
Iran befinder sig i en kompleks situation, som der ikke er en enkelt løsning på, vel at mærke, hvis det også skal holde nogle år fremover.
Inden Trump lod sig rive med, så var situationen i Iran kaotisk. En meget høj inflation, og stor knaphed på vand og andre basale nødvendigheder.
Hvis man skal holde folk i en vis ro i disse områder, så skal der være let adgang til brød/vand, det er livsnødvendigt. Hvordan startede det såkaldte “arabiske forår,” var det ikke noget med forhøjede brødpriser, hvorefter urolighederne bredte sig i regionen. Derfor skulle man tro, at der var en vis grobund for oprør fra bunden, især hvis man også kunne få hæren med på den galej.
Som jeg skrev i et tidligere opslag, så skal man altså ikke undervurdere iranerne/perserne kampgejst. Her må jeg igen henvise til den lange krig mellem Iran/Irak, hvor Saddam Hussein fik alt støtten fra vestlige lande, bl.a. nøjagtige satelit optagelser, der viste hvor Iranerne havde installationer, men det hele endte uafgjort. Selv 12-13 årige knægte meldte sig til krigen, med en grøn plasticnøgle om halsen, det var adgangen til “paradiset.”
Til grund for det ligger i ordet “shahid” (martyr). Man har hørt dem udtale:
“Jeg sværger ved Allah, vi er mere opsatte på at dø end I er opsatte på at leve.”
Deri ligger forskellen mellem vesterlandsk og mellemøstlig (muslimsk) tilgang til døden. Vi europæere betragter livet nærmest som helligt, hvorimod muslimer betragter døden som hellig, og noget man nærmest skal stræbe efter, for at blive et ægte menneske. Vi har sat døden i skammekrogen, for en muslim er det ingen skam at dø, især hvis det kan ske i Allahs navn, hvor man går i døden som ”shahid” (martyr), hvorved der bliver åbnet for godteposen med de 72 jomfruer. Som “shahid” bevidner man islams sandhed og storhed,
En sådan indstilling til tilværelsen er svær at kæmpe imod, og kan kræve store tabstal ved konfrontation.
Vi så det under WW-2, hvordan japanerne kæmpede for deres kejser til døden, med efterfølgende enorme tab for japanerne selv, men så sandelig også for amerikanerne. Derfor opgav man også at invadere Japan fysisk, men droppede et par atombomber, så de blev “møre.”
Iøvrigt, da man havde smidt shaen ud i 1979, blev Storayatollah Khomeini indsat som den 12.imams repræsentant, den person som forsvandt i året 874, og som shiamuslimer venter på med længsel. Shia mener at deres er den rette styreform, ledet af Muhammeds efterkommere
Trump lod sig ikke “rive med”,
han har gennem 40 år fulgt med i jihadisternes
vanvittige foretagender og deres terror mod alt
og alle. Trump har ingen planer om at invadere
Iran med store hærstyrker. Han vil have et nyt
regime, og det kan måske godt opnås blot ved
at bombe infrastrukturen mv. Under alle om-
stændigheder vil det være uansvarligt og idiotisk
at tillade at de gale mullaer får atomvåben.
Og muslimerne er 100 på at jorden er helvede, helt ligegyldig, skal bare overstås, for det rigtige liv, paradiset kommer man først i når man er død.
Ja, Iran var forgældet også før 1979, men der måtte kvinder gå klædt som de selv havde lyst til.
Og de skarpeste (dygtigste 😎🙈🙉) verdenspolitikere klappede i deres ivrige hænder over det muslimske forår. Det ville da rigtigt gavne og forene verden.
Vor Herre bevares.
Tak. Det reddede atter min dag. Asgers klare tale. Håber han overlever mig, for jeg kan ikke få øje på en værdig arvtager. Håber også på præstestyrets snarlige endeligt.
Uh
Til E i r
Det var blot lidt kommentarer til DRs nyheds uds. jeg så tidligt i morges, der omhandlede de indslag jeg skrev om.
Kan da ikke udelukkes, der i farten fik sneget sig et par egne kommentarer med.
Lad os håbe at det denne gang lykkes med at få væltet præstestyret.
Endnu et nederlag
Hver gang USA involverer sig i krig langt hjemmefra, ender det med usvigelig sikkerhed med nederlag.
Først poster de millioner og trillioner af dollars ud til våben, og så er de årevis om at bide al skam i sig og flygte med halen mellem benene efterladende krigsmateriel, dynger af lig, rygende ruinhobe og indfødte kollaboratører overladt til hævngerrige landsmænd.
Vi har set det igen.og igen. De lærer det aldrig. Verdens stærkeste militærmagt, men også verdens svageste strategiske forstand. Styret af intellektuelle dværge, psykiske misfostre og diagnostiske særlige. Ofte tiljublede af naive konspirationsteoretikere og skrupelløse pengemænd.
Verden er af lave. Og det har den altid været.
Vi overgiver os betingelsesløst.
Sådan er budskabet fra EU til jihadisterne. Se
England, Frankrig, Sverige, Tyskland og Holland.
Nomenklaturaen eller den politiserende klasse
er enige om at jihadisterne skal have lov til at
‘besætte og overtage europæernes fædrelande,
folkehjem og livsgrundlag. Politikerne har ladet
sig opsluge af en kollektiv ideologisk galskab, og
de er nu på vej til at skifte civilisation og fornuft
ud med barbari og rablende vanvid. Af uransage-
lige grunde er en stor del af både magthaverne,
journalisterne og vælgerne ramt af en åndelig
formørkelse som nok er den værste og farligste
nogensinde. Nu hvor atombomber, digitalisering,
masseindvandring, klima-/ co2 hysteri, feminisme,
foragt for egne landsmænd og egen kultur, had til
familier og børn, totalitær globalisme, korruption,
forræderi, krig, terror og industriel fordummelse
synes at gå op i en “højere” enhed.
Og hvad stiller europæerne og danskerne op mod
de voksende trusler? Ja, de sover vel blot videre,
eller nøjes med lidt løs snak om 500 forskellige emner.
Præstestyret skal destrueres permanent.
Det samme med
K.J
Mage til idioti fra denne trold er uhørt.
Styret kan elimineres med præcisions bombning af tilholdsstederne.
De må og skal udraderes så de kan komme op til deres afgud og vi andre kan få et fredeligt liv og helst uden muslimer.
Murphys Law – hvis noget kan gå galt, så går det galt
Aamund håber, at Israels og Trumps krig mod Iran vil føre til
– at Iran tvinges til at opgive atomvåben
– at Israel ikke udsættes for nyt holocaust
– at Iran-militser i Libanon, Gaza, Irak og Yemen afvæbnes
– at det iranske folk befries for præstestyret
Gid det var så vel. Men desværre kan det stik modsatte ske.
– Iran vil satse alt på at få atomvåben for at hindre nye angreb
– jøderne er nu igen forhadt i hele verden og ingen jøde kan gå i sikkerhed noget sted
– militserne vil styrkes på grund af indædt had og hævnfølelse og opstå flere steder med fornyet kraft
– præstedømmet styrkes mod en fælles fjende….allah akbar…
Så når vi er alle er gået konkurs i en ruinerende verdensøkonomi, kan vi se, at man har opnået det stik modsatte af, hvad man håbede på.
Sådan går det, når man regeres af idioter og gamle tosser.
Svar til Karsten Jensen.
“It takes one to know one”.
En tyndbenet, meningsløs
og ligegyldig kommentar fra Vivi.
Tag dig nu lidt sammen.
Svar til blot en bemærkning.
Tage mig sammen? Du har vist ikke læst mine kommentarer?
Jeg synes mange af mine kommentarer her er relevante sammenlignet med mange af Karsten Jensens! Som er så løgnagtige!
De er kortfattede.
Jeg følger med i, hvad er foregår udenlands og indenlands.
Men p.t. er min opmærksomhed rettet mod UK, og hvad der kommer til at ske de næste par uger!
V.h.
Vivi B.P.
P.S. Nåh, der fik jeg vist nok pudset glorien lidt for meget.
KJ = NP 16.51
Oppe i KJs hoved synes alt hvad
der kan gå galt, at GÅ galt.
Hvis man ikke kan forstå at det
vil være dumt blot at se til mens
blodtørstige, fanatiske, morderiske,
krigeriske og komplet vanvittige gal
ninge arbejder på at bevæbne sig
selv med atombomber og langt-
rækkende raketter, så er man dum.
Meget dum og tæt på at være en sinke.
Trump har forstået at det er yderst
vigtigt at sætte en stopper for den
dødskult der tyranniserer både Iran
og landene udenom. Det viser at
han er bedre begavet end tidligere
præsidenter. Trump er sikkert også
mindst dobbelt så intelligent som
KJ/NP og flertallet af de 179. Som
enten er idioter, eller er blevet købt
til at slå hjernen fra og blæse på alt
med sandhed og moral.
Det er muligt at det ikke lykkes at
forhindre Iran i at skaffe sig de atom-
våben de gerne vil bruge til at terro-
risere hele verden. Men når alle ra-
ketter og affyringsramper er udslettet
m.m., er der trods alt gode udsigter
til at de utilregnelige lystmordere ikke
bliver i stand til at bombe Israel og Ve-
sten med kernevåben de næste 50 år.
Ca. 42.000 forsvarsløse og fredelige demonstranter lod styret myrde på
få dage. Over 100.000 er blevet
fængslet og tortureret. Det viser
hvilke totalt hensynsløse forbrydere
vi har med at gøre.
Hvorfor tilslutter de europæiske nato-lande sig ikke bare USA og Israels krig mod det islamistiske diktatur i Iran? Iran er et nyt nazi-styre, der myrder sine egne borgere og står bag omfattende terror med mange døde i vesten. Sammen kan vi få det stoppet. Hvad ville de europæiske nato-lande miste ved at støtte USA og Israel? Ingenting, såvidt jeg kan se. Hvorfor er der ingen i folketinget og statens medier, der stiller det enkle spørgsmål?
Wolt Ihr den totalen Krieg?
Det ville i realiteten være begyndelsen til 3. Verdenskrig. De europæiske lande ønsker, at krigen ikke eskalerer men tværtimod stopper.
Kun de to krigsforbrydere Nethanyahu, der er eftersøgt af krigsforbryderdomstolen, og Trump, der af en eller anden grund danser efter jødernes pibe, fremturer med voldshandlinger, der kun graver konflikten dybere og dybere og involverer flere og flere lande.
Nu er Libanon, Irak, Yemen, Saudiarabien, Qatar og Kuwait trukket ind, og hvis også de europæiske lande gik ind, så havde vi en fuldskala verdenskrig. Med russerne og Ukraine i vores baghave
Det, der er opgaven nu, er at få krigshandlingerne stoppet. Det ser svært ud, når vi styres af forbrydere og gangstere. Putin, Trump, Nethanyahu, Kim Jong-Un, Erdogan, saudiske og mellemøstlige diktatorer og et præstedømme og muslimsk kultur, hvor døden er at foretrække fremfor livet, hvis det består af forfølgelser og lidelser.
Den folkelige opbakning til Putin er stærkt faldende, og han er begyndt at blive synligt paranoid. Det samme kan siges om Trump. Han er dog stadig så fuld af sig selv, at det ikke er gået op for ham, at han er ved at være uønsket. Der er stadig mange, som er forblændet af hans guddommelige visdom og enestående evne til at skabe fred.
Måske skulle vi ha givet ham Nobels fredspris for at holde ham op på sit løfte om ikke at starte nye krige langt fra USAs kyster. Da han ikke fik den, ku han ligeså godt gå i krig. Mod Panama, Canada, Grønland, Cuba, Venezuela, Iran og en lang række hjemlige demokratiske stater.
Han er i fuld gang med at lave sit eget Gestapo eller revolutionsgarde og lave udskiftninger i militær og administration. Gad vide hvad han skal bruge det til? En borgerkrig i sit eget land måske……
@D&d
Jeg noterer mig det lille ord “bare” i dit spørgsmål her — ikke et af mine yndlingsord — men velan, tror jeg forstår din hensigt.
Det ku’ da bestemt være udmærket med en bred militær koalition, solidt forankret i NATO, som hjørnesten i en solidarisk vestlig indsats mod terrorregimet i Teheran.
Ét svar på den lunkne/fraværende europæiske entusiasme i så henseende kunne jo være, at Trump i månederne op til angrebet har talt ret dårligt om sine NATO-allierede og ved adskillige lejligheder mere eller mindre direkte har truet med amerikansk udtrædelse af forsvarsalliancen.
En anden forklaring ku’ måske også være, at Europa befinder sig i en slags dobbelt belejring. Indefra af de millioner af enten direkte fjendtligsindede eller i bedste fald passivt illoyale muslimer — udefra af et revanchistisk, neokommunistisk styre i Kreml. Der er således næppe mangel på udfordringer.
Trump-administrationens pålidelighed og troskab til Europa forekommer måske en anelse tvivlsom under de foreliggende geostrategiske omstændigheder.
Putins multinationale Russiske Føderation indgår — sidst jeg så efter — både militært og på anden vis i alliancer, måske nok af varierende holdbarhed, men ikke desto mindre, med Rødekina, Iran og Nordkorea.
Der findes andre i kategorien af relativt mindre betydning (men ikke derfor ubetydelige) såsom Sydafrika under det socialistiske ANC; Cuba; Lulas Brasilien mv.
Fællesnævner for alle disse af Putins forbundsfæller er et ret udtalt og — skulle man mene — svært bestrideligt fjendskab til Vesten.
Det forekommer mig undertiden at visse af de stædigst russofile danskere opererer med et besynderligt vakuum i deres historiske og politiske verdensopfattelse — omtrent på størrelse med et landområde strækkende sig fra Østersøen til Beringstrædet og fra Ishavet til det Kaspiske hav.
Man vil således samtidig gerne være venner med Putin i Kreml (nok efterhånden nærmere Valdai) og krigsførende mod hans tætte allierede i Teheran.
Vel at mærke mens de russiske hære på femte år fører erobringskrig mod et europæisk broderland og dagligt sender missiler og droner (terrorbombning) mod civile ukrainske mål.
For mig at se hænger en sådan, lad os kalde den spaltet strategi ganske dårligt sammen.
Måske du kunne forklare mig sagernes rette sammenhæng?
USA ville i 1962 ikke
finde sig i at Rusland installerede atomraketter
på Cuba, få minutters flyvetid fra USA. Det kunne
alle godt forstå. Fra 2020 ville Rusland ikke finde
sig i at der blev opstillet atomraketter to minutters
flyvetid fra Moskva. Det kan ingen forstå. For et
par årtier siden ville Slovakiet skilles fra Tjekkiet.
det kunne have ført til krig, men Vaclav Havel
sørgede for en fredelig løsning. Hvorfor vil ingen
lære af det? Og næsten ingen vestlige medier
oplyser ærligt om verdens tilstand. Men MSMs
lyttere, seere og læsere er godt tilfredse med
den daglige manipulation og hjernevask. Nutidens
europæere og danskere dømmer sig selv til etnisk
udrensning og undergang, med deres laden stå
til. Storkatastrofen er ikke langt væk, men pyt med
det. Den tid den sorg.
Til F k b u
Lige præcis.
Underligt mennesker ikke kan indse det.
Ang. Starmer tror jeg nu også på hans dage er talte.
Jeg synes det første man husker til ham er at han ligger der nærmest som en ærgerlig haltefanden med det ene knæ latterligt bukket sammen lige som kvinden i nederdelen der vel knap tør gøre andet end det samme som ham, ellers bliver hun måske fyret.
Disse halte personer ærer misbrugeren hvis lunger var fyldte med tung rusgas han ikke selv så sig i stand til at udånde hvorved han ikke kunne indånde frisk luft med livsvigtig ilt.
Dette dødsfald fik politiet så den tvivlsomme ære af at have afstedkommet.
Ja, hvorfor tilslutter de europæiske nato-lande sig ikke bare USA og Israels krig mod det islamistiske diktatur i Iran? Herover har vi nogle bud på et svar. Tak for det. De ligner den offentlige mening (som DR og Tv2 også fremfører 24syv. De tør ikke engang stille spørgsmålet 🙂 )
(PS. Hvordan var det nu lige nazismen blev besejret i sin tid?)
Skandaler, tosserier,
ulykker og trusler strømmer ud fra Chrborg og
mange andre steder. Antallet af skandaler er
nu så overvældende stort, at vi højst får debat
om få procent af dem. Det er uhyggeligt at de
politiske magtcentre, bureaukratier og systemer
fungerer så evnesvagt og jammerligt.
Læs “Parkinsons lov” og bøger som “1984”,
Kafkas “Processen”, “Den maniske sol” og
“Kommunismens sorte bog”.
@ Demografi og demokrati – 20:30
“Hvorfor tilslutter de europæiske nato-lande sig ikke bare USA og Israels krig mod det islamistiske diktatur i Iran? ”
Det kunne måske bunde i, at Israel og deres handlemåde overfor palæstinenserne er udsat for voldsomme venstreorienterede demonstrationer. Ikke nok med det, så breder der sig en stærk antisemitisme i Europa (England forleden uge, 2 jøder knivdræbt) og i Frankrig er det særlig galt.
Og man kan jo ikke lige påstå, at USA har en høj stjerne i Europa, tænk bare på Spanien, hvor Pedro Sanchez lige har haft besøg af Lula fra Brasilien, Cyril Ramaphosa fra Sydafrika samt andre venstreorienterede, til den stort anlagte Global Progressive Mobilisation i Barcelona. Begge præsidenter har strategiske partnerskaber med Kina + Rusland, gennem BRIKS-alliancen.
Og så har Sanchez lige givet borgerskab til 800.000 illegale indvandrere. Var det ikke i 1492 at kong Ferdinand og dronning Isabella fik smidt den sidste muslim ud fra Granada! Nu giver man dem så fodfæste igen. UBEGRIBELIGT
Men uanset om vi kan lide det eller ej, så kan Europa ikke de første mange år, stå alene militært – og kommer vel heller aldrig til det -, vi er nød til at finde ud af det med USA, en svær balance gang.
USA + Israel skulle have gjort kort proces en gang for alle, nu kan det vare i evigheder, at man ikke er gået ind til ondets rod.
At anti-semitismen breder
sig, er nok den logiske følge af at frau Merkel,
Ylva, Caja, Ursula, Vestager, Jelved, Lars, Mette,
Lidegaard og Pernillerne osv. har fået anbragt
62-65 millioner muslimske jihadisterfra Afrika
og omegn i vores EU lande. Antagelig med det
formål at opløse nationerne indefra, så vi kan
få et centralstyret Europa domineret af burea-
ukrater og betonhoveder i Berlin og Paris.
Masseimporten fortsætter, og den tegner til
at blive Europas bane sår.
Meloni og paven kan se frem til harmagedon i deres hellige alliance mod Trump.
Vatikanstaten er
infiltreret af ikke-kristne og gak-gak humanister.
Meloni ønsker ikke at være med i nogen alliance
mod Trump, men hun er tvunget til at give pave-
stolen visse indrømmelser. Der kan kun være tale
om en uhellig alliance.
Nåede ikke at tilføje at det kan alle øvrige TDS ramte lande formodentlig også.
Og NATO bliver klart en saga blot.
Mennesket er nu et underligt udyr. Det jubler og klapper i dets små hænder når Ukraine bomber så olie går op i røg i Rusland.
Armen det er da nok også morsomt når vi små mennesker sviner sådan med det vi skulle varme os ved og vi forarmer alverdens rigdomme og finder behag i at ødsle det hele bort så topstupidt.
Men ok vi er da også kun nået til det herrens år 2026, altså så kan man da ikke forvente ar menneskeheden besidder større kløgt.
Må Gud se i nåde med os stakkels skyldnere
KJ = NP vil have
at USA skal vende hjem fra Iran uden
at have fået blot en smule sikkerhed
for at Iran ikke bevæbner sig med atom-
bomber. Er KJ komplet idiot?
Pave Leo XIV og Meloni.
Paven #kal bare holde sig til det, han er blevet valgt til. Forkynde den Katolske Tro.
Paven skal ikke belære mennesker om, at de skal åbne deres hjerter og byde en hver lykkeridder velkommen. Og Paven skal ikke blande sig i politik! Men der er jo en grund til, at man har valgt en amerikansk Pave.
Paven kunne jo så passende bryde Vatikanets mure ned og fordele Vatikan Statens ufattelige rigdomme til de trængende.
Når Meloni støtter Paven, så gør hun det kun af en grund, sine katolske vælgere!
Vivi B.P.
P.S. Karsten Jensen jeg tror ikke , du skal bekymre dig om Guds nåde!
Fra Den Store Hukommelse:
” Han (kejseren) siger til sin samtalepartner: “Vis mig, hvad Muhammed har bragt af nyt – og da vil du kun finde det, som er slet og umenneskeligt. Så som at han foreskrev, at troen, som han prædiker, skal udbredes med sværdet”.
(en samtale som den lærde byzantinske kejser Manuel II Palaeologos førte med en dannet perser om kristendommen og islam og sandhedsindholdet i de to” og som Pave Benedikt XVI fremførte i Regensburg/Tyskland 12.09.2006).
Pave Benedikt`s XVI bulletin af 2011 der blev rundsendt: ” -at enhver nation har ret og pligt til at kontrollere og beskytte sine grænser. ”
”Man kan ikke kalde sig kristen og afvise en flygtning.” (Pave Frans i Lund 31.10.2016.).
”Både personer, institutioner og lande, der lukker døren for de folk, der søger tryghed, må bede om tilgivelse hos Gud.”
(Pave Frans, i en tale på Lesbos, citeret i ”På Frans af Assisis veje” af Jørgen Johansen s.12).
I julen 2017 brugte han midnatsmessen i Peterskirken til at sammenligne flygtninge og migranter med Maria og Josef, der ikke kunne finde et sted at bo i Betlehem, fra samme bog og side.
Den arabiske historieskriver al-Waqidi berettede, at en gesandt fra muslimerne til de kristne sagde:
” Den eneste grund til, at vi er her, er for at I skal antage vor tro, tro på gud og hans sendebud, bede på ret vis og adlyde guds forskrifter. Så vil I være sikre i jeres huse og ejendele. Hvis I ikke vil omvende jer, må I antage os som herrer og betale jizja (underkastelsesafgift, red.), men må beholde jeres huse.”
(citat J.P.19.04.2006 – Kronik).
I det muslimske samfund er hellig krig en religiøs pligt, fordi den muslimske mission er universel, og på grund af forpligtelsen til at omvende enhver til islam, enten ved overtalelse eller ved magt. De andre religiøse samfund havde ikke en universel mission og hellig krig var ikke en religiøs pligt for dem, de havde kun pligt til at forsvare sig.” ( Ibn Khaldun (1339-1406) i Muqadimma, kapitel 3, afsnit 31).
Fathi El-Abed (SF) er medstifter af Moderate muslimer (senere Demokratiske Muslimer) i 2006, nuværende formand for Dansk Palæstinensisk Venskabsforening og brugt af TV2 og DR som såkaldt ekspert. På Pia Kjærsgaard´s facebook profi (23.11.) i anledningen af et solidaritetsmøde for Israel den 25.11. på Kongens Nytorv, fik hun hundredevis (800) af had ytringer fra muslimer, villigt bakket op af Fathi El-Abed.
Dr.Radhasyam (fysiker): ”Den mest lystne mand der har brugt religion for sin egen personlige vindings skyld, er profeten Muhammed. Islam er en kult, med sin fuldstændigt irrationelle tro på Allah, skabt af Muhammed der var en løgner, tyv, morder og voldtægtsmand, til sit sidste åndedrag.”
Dr.Khushwant Singh (f.1915)-professor: ”Islamiske samfund kvæles af lænker omkring ånden og hjernen. Islamisk teologi er drevet af masochisme, dominans, intolerance, underkastelse og vold mod alle der er uenige i lovprincipperne i islam.”
Dr.Bhimrao Ramji Ambedkar kaldet Babasaheb (1891-1956)-den indiske konstitutions fader: ”Allah er en brutal tyran, en barbarisk morder og voldelig despot. Islamisk umma er den største bande kriminelle på jorden, og Allah er deres leder og vejleder af denne kriminelle bande, og prøver at etablere sig selv som verdens gud, med hjælp fra majahidinere gennem terror og blodsudgydelse.”
Det der er sket de sidste 50 år er, et Stormellemøsten, der brækker sig ud over Danmark/Europa. Dækslet er gået af kloakken.
Hvorfor nogle altid skal undskylde for muslimers adfærd, med diverse syge begrundelser, medmindre man vil have, at det betyder, snotdum, afstumpet, evnesvag og totalt uden for pædagogisk rækkevidde, vel grundet indavl.
Tak Lars Hedegård.
“Guds fred med vores døde i Danmarks rosengård”.
Document.dk 4.maj 2026.
Vivi B.P.
Blut und Boden
Nu er der igen en terrorbilist i Tyskland i Leipzig, der kører i høj fart ned gennem gågaden og dræber to og sårer tyve værgeløse mennesker.
De har fanget gerningsmanden, men vi ved endnu ikke hvem og hvorfor.
Hele Europa er under angreb fra de millioner af muslimer, vi har lukket ind. Det anslås, at der er mellem 50-100 millioner muslimer i Europa. Den ene million hærger her i Danmark med afpresning, drab, overfald, narko, prostitution og ildspåsættelser.
Ca en trediedel er flittige og ærlige, en trediedel på overførsel og en trediedel kriminelle og på overførsel. Fælles for de fleste er, at de er femte kolonne og klar til, når vi er mange nok, som de siger, at overtage landet og skære halsen over på de oprindelige folk. Det er begyndt.
Industri og landbrug fortsætter med at betale deres politiske lakajer for at lukke endnu flere ind. Løkke, Troels, Vanopslagh, Støjberg, Lidegaard arbejder aktivt for import af fremmede. De røde bifalder, for der er penge og stemmer i det. Og befolkningen er fortvivlet og har ingen at stemme på. Jo hædersmænd som Lars Boje og Messerschmidt, der sætter en ære i at opføre sig som tyveknægte, bedragere og lykkeriddere.
Det er på tide, at befolkningerne vågner op og tager skeen i den anden hånd.
Ifølge ARD Tagesschau kl 20 i dag har politiet oplyst, at den “bilist i Tyskland i Leipzig, der kører i høj fart ned gennem gågaden og dræber to og sårer tyve værgeløse mennesker” var tysk statsborger og vistnok psykisk syg. Der var ikke fundet tegn på at det var terrorelateret eller politisk motiveret.
(Mine tanker går til de efterladte og jeg forstår ikke – eller gør jeg? 🙂 – hvorfor Alternative für Deutschland er blevet det største parti i Tyskland)
Født i Tyskland og vistnok psykisk syg i følge delstatspræsidenten!
Det giver et udmærket billede af hvem det er! Profilen er den samme som fra Nice, Berlin, London,, Stockholm, Barcelona og flere Tyske byer.
Terroristen i Leipzig er den 33-årige Jeffrey K, som er bygningstekniker, gift og har et barn. Indtil søndag var han indlagt på en kolbøttefabrik i Leipzig, men blev mod sin vilje udskrevet, da han(som det hedder på omsorgsdansk) var voldsomt udadreagerende overfor de øvrig patienter. Dagen efter kørte han sin VW ind i menneskemængden. Han er ikke fængslet, men indlagt på psykiatrisk afdeling på et hospital i byen. Politiet siger, at terrorhandlingen formentlig skyldes en ‘familietragedie’ og ikke er politisk motiveret. Myndighederne synes meget lettede over, at Jeffrey K ikke er muslim, men der er næppe tvivl om, hvem der har inspireret ham til den hurtige tur ned ad gågaden.
OK. Det var så undtagelsen, der bekræfter reglen. Hvorfor meddelte politiet ikke straks at han ikke var muslim? Det er jo det første spørgsmål, der dukker op hos befolkningen. Nogen gange får man hurtigt navnene på de myrdede, men navnene på morderne får man for det meste slet ikke at vide. Det må være aftalt mellem medierne ikke at nævnene og at det var muslimer. Der er sikkert alle mulige nyhedsregler og EU-regler der forbyder det? Derfor må vi altid gætte også herhjemme. Alternative für Deutschland er alligevel blevet det største parti i Tyskland 🙂
Tysk statsborger og psykisk syg, altså i virkeligheden en helt almindelig muslimsk indvandrer
Kurt A
Tak til Vivi Bang Pallesen, for henvisning til endnu et godt skriv fra Lars Hedegård. Document.dk 4 maj.
Læs også Kontrast 4 maj. Vi har brug for mere end stearinlys i vindueskarmen.
Efter befrielsen forlod over 200.000 tyske soldater hurtigt DK. 250.000 civile flygtninge blev efter internering i store lejre, sendt tilbage til et ødelagt Tyskland.
Morderen var fri da man havde vurderet hans psykiske tilstand for stabiliseret.
Altså jeg tror da bestemt på at det er en kæmpeopgave at vurdere folks psyke.
Manden der myrdede sin mor og siden sin 2 årige halvlillebror, kan vel godt betegnes stabiliseret, når det er hans vane at dræbe.
Men det kunne lægen ikke vide, da vurderingen sker efter kun første mord.
Nu er talen så, at den slags individer skal have en bedre hjælp inden de slippes ud blandt andre.
Det siges der er pladsmangel hvor manden var anbragt på ellers ubestemt tid.
Vi har ikke dødsstraf i Danmark, men i sådanne tilfælde, hvor der overhovedet ingen tvivl er om gerningspersonens identitet, kunne problemet løses og virke forebyggende.
Nej, vi har ikke dødsstraf i Danmark. Det har mange fordele – husker ikke lige hvilke. Dødsstraf har dog én fordel : der er ingen henrettede, der recidiverer…
Jo, vi HAR da dødsstraf i
Danmark, og antallet af henrettede indenfor
de sidste 25 år løber op i tusinder. Demografi
er åbenbart meget dårligt informeret om hvad
der foregår i Danmark.
Dødsstraffen
er for manges vedkommende udløst af at
de satte kryds ved forkerte partier som gik ind
or globalisme, indvandring, marxisme, EU og
feminisme mv. Det har ført til en praksis hvor
folk henrettes fuldstændig tilfældigt og vilkår-
ligt, som f.eks. da en ung og smuk dansk kvinde
blev mishandlet ihjel af en “beriger”. Eller som
når patienter dør som følge af besparelser og
forringelser i sundhedsvæsnet. Andre rammes
selvom de ikke ikke selv har stemt forkert, som
da en ung dansk mand på Viby torv i Århus
fik et skud i hovedet, mens han holdt for rødt lys.
Eller som da en 13-årig pige blev henrettet med
med en stor stenflise som gentagne gange blev
hamret ned i hovedet på hende, da hun var på
besøg på Hjallerup marked. Eller som da en poli-
timand blev dræbt af en vanvidsbilist på en bro
i København. Og så er der stadig flere som får
en kniv i maven eller ryggen, eller som skubbes
ud foran biler, busser og tog. Osv., osv., osv.
Ja, den systematiske
men vilkårlige “henrettelse” af tilfældige
borgere kan jo udvikle sig til en masse-
henrettelse af næsten samtlige danskere,
noget man plejer at kalde etnisk udrensning
eller folkeudskiftning/ folkemord. Noget som
er set i snesevis af lande.
@Et sygt samfund
Har du set denne sag?
Mener ikke den har været omtalt noget særligt i de landsdækkende medier:
https://presse-fotos.dk/advarsel-mod-babariske-beskrivelser-ung-kvinde-udsat-for-torturlignende-voldtaegter/
Igen var den unge danske kvinde åbenbart ‘kærester’ med araberen.
Hendes alder fremgår ikke af artiklen.
Det sandsynligste er at hun har været socialt isoleret, fra en splittet familie, kulturelt forarmet, demoraliseret og hjernevasket af institutionaliseret selvhad.
De muslimske voldtægtsforbrydere går altid efter de svageste ofre.
Sådanne sager understreger, som jeg ser det, hvorfor det er af allerstørste vigtighed, at fædrelandskærligheden forankres i familien, slægten — blodet — altså etnonationalisme.
Et abstrakt tilhørsforhold til en stat med fine lovsaminger osv. vil aldrig kunne vække en forpligtelse eller troskab af fornøden styrke til at kunne imødegå de angreb, det danske folk udsættes for.
Det kræver hævngerrige brødre og fædre — intakte familiestrukturer.
Ofre som i denne sag — og de sager du nævner ovenfor — bliver ofre for de tobenede hyæner, fordi de gennem postmoderniteten er blevet løsrevet, ikke bare fra deres nationale og kulturelle ophav, men fra deres egne nærmeste slægtninge.
Det er denne livsvigtige forbindelseskæde melllem familie, slægt, folk og nation etnonationalismen alene er i stand til at genoprette.
Denne genoprettelse behøver ingen parlamentarisk repræsentaion.
Snarere bør den fremspire organisk og ganske uofficielt fra folkets dyb — én familie; en landsby ad gangen.
Udvisningsdomme og fængselsophold sanktioneret via det civile (efterhånden mere og mere islamisk infiltrerede) retssystem forslår intet i sager af denne alvorsgrad.
Ganske enig
med Åbne øjne. Men nu har
danskerne siden 1970 fundet sig i
klodens nok værste og mest infame
og umenneskelige familie-politik. Et
bureaukratisk system som sjofler
familieværdierne, kernefamilien og
mændene, og som mishandler og
ødelægger tusinder og atter tusinder
af børn. Næsten ingen protesterer
eller kritiserer de urallige overgreb.
Og intet er blevet bedre efter Mettes
“Barnets lov”. Tværtimod er børn og
forældre blevet endnu mere retsløse.
Utallige familier er blevet splittet, op-
løst og kørt over af systemet. Famili-
erne udnyttes og tyranniseres.
Danskerne finder sig i alt, og derfor
kommer de til at finde sig i endnu mere.
@ Et sygt samfund – 09:43
“Jo, vi har da dødsstraf i Danmark.”
Nej , vi har ikke dødsstraf i Danmark!!! Men i og med at vi uden forudgående undersøgelse, har inviteret hundredetusinder muslimer her til landet, så kan man jo ikke blive forbavset over, at mange muslimer opfører sig som dyr, de følger bare deres natur.
Hvem er årsag til miseren? De 179 koldbøtter der gennem de sidste 50 år har befolket Folketinget.
De fleste muslimer kommer fra en klankultur, der ligger milevidt fra den vesterlandske, og der gælder det bare om at rage til sig og sine, snyde + bedrage, og vi er så imødekommende, at vi bereder vejen for vores egen henrettelse. De fleste af vores unge danske mænd, er blevet feminiseret + slappe efter 40 års kvindestyre, vuggestue, børnehave, skole + universitet, at de lader sig ydmyge. I min tid slog man igen, så det kunne mærkes!
Undersøgelser viser, at et stort flertal af herboende muslimer ønsker, at sharia står over grundloven, okay, så indfør hals-og hånd- samt ben afhugning ved tyveri, mord og anden kriminalitet.
Vi er blevet en nation af slappere + hængerøve, glor på diverse l…te udsendelser på TV-mediet, og har snotten konstant nede i mobilen, i stedet for at opdrage vores unge til kamp + gengæld. Vi skal ikke lade os træde på, giv igen med samme mønt. Man skal ikke have sarte fornemmelser overfor muslimen. Hvor der handles, der spildes.
Vorherre bevares, bløde senge giver slappe drenge.
Ja, formelt og juridisk set
har vi ikke dødsstraf i DK, men det har vi så alligevel
i praksis, som forklaret ovenfor. Feminiserede lande
er svage lande, som ikke kan forsvare sig selv. Det kan
ende i udryddelse og udslettelse. Enig med Adler i at
danskerne med hjernevaskende propaganda og kvinde-
dominans er blevet gjort til malkekvæg og slagtekyllinger.
Men hvad kan man stille op? Stort set ingenting. Dels
fordi næsten ingen læser her eller hos Hodja mv., dels
fordi langt de fleste er tilfredse bare de har det godt i
dag, så blæse være med morgendagen og næste år,
dels fordi ingen har tænkt sig at uddele løbesedler nu
hvor aviserne afviser at indrykke større annoncer om
danskernes værste og største problemer, og dels fordi
de 179 næsten alle er radikale tilhængere af fjernstyring
fra Bruxelles og den deraf følgende ubegrænsede ind-
vandring og multi-kulti afrikanisering m.m. Og i Eng-
land og Tyskland er man begyndt at kriminalisere al
debat om større samfunds problemer. Det vil nok om
lidt blive fulgt op af Mette, Lars og Lidegaard.
We are killing you softly, er de radikales slagsang. Og
deres motto er: En god dansker er en død dansker.
Vi kan intet stille op, for de rødradikalt tænkende og
følende har infiltreret samtlige partier, medier, skoler
og institutioner.
DKs og Europas situation nu er på flere måder værre
end i 1939.
Se Black Pigeons, Hodjas, Den kortes og 24nyts artikler.
For at sige det på
en anden måde: millioner af tyskere fik
dødsstraf for at have stemt på nazisterne.
De omkom ved fronten eller omkom i byer
ramt af bomber og ildstorme. Mange druk-
nede da deres slagskibe og U-både blev
sænket. Andre blev som piloter skudt ned.
Andre igen blev mishandlet af Gestapo eller
vagter i KZ-lejre. At betale en høj pris for at
have stemt uklogt, er almindeligt. Selv i
velfærdsstater kan det koste dyrt.
@Et sygt samfund
Udsagn noteret.
Ædruelig, realistisk samfundsanalyse, inklusive diverse dystre forudsigelser, advarsler om fejslagen politisk kurs samt ramsaltet kritik af de ansvarlige er alt sammen helt fint, relevant og berettiget.
Men jeg sætter grænsen ved udtalt og umisforståelig defaitisme.
Undlad venligst at tørre din personlige opgivenhed, fortvivlelse og håbløshed af på andre, måske yngre og mere viljefaste fædrelandsvenner.
En nation har som bekendt flere veje til selvforsvar end alene de parlamentariske og institutionelle.
Begge veje er farbare — hver med sine fordele og begrænsninger.
Parlamentarisk og udenomsparlamentarisk. Institutionel og privat.
Alt sammen på den rigtige side af loven. Naturligvis.
Som du rigtigt påpeger,
så er defaitisme en dårlig ting. For så har man
givet op på forhånd. Og i tidens løb er redning
kommet til mange som var i en tilsyneladende
helt håbløs situation. Tænk f.eks. på Wiens red-
ning i 1683.
Men hvis loven bare skal
adlydes, kan de 179 jo vedtage en lov om at det
er folket forbudt at protestere mod uretfærdighed,
forbrydelse, magtmisbrug, idioti og folkemord. Så
er den ged barberet. Det er sådan de nu griber tin-
gene an i England og Tyskland. Helt åbenlyst. I DK
går man mere indirekte til værks. Det er nærmest
forbudt at forsvare sig selv, man må ikke gå med
skudsikkervest, heller ikke en stiksikker vest, selv-
om veste ikke er våben. Du må heller ikke have
en peberspray eller skræmmepistol på dig, ja
knap nok en hårspray, og da slet ikke en kniv.
Du skal være forsvarsløs langt hen ad vejen. Og
hvis du protesterer mod folkeudskiftning og
hverdagsterror, er du nok racist, fascist, kælder-
menneske eller noget andet grimt. Hvis du som
forsvarsløs bliver overfaldet og sparket til lire-
kassemand eller grøntsag, får forbryderen en
mild og overbærende behandling. Snart er han
på gaden igen.
Jeg tørrer aldeles ikke noget af på andre. Jeg
oplyser tværtimod om at hvis der ikke tænkes
på nye måder, hvis ikke vanetænkningen drop-
pes, så ender det med folkeudskiftning. Det ER
den vej det går i Europa og Skandinavien.
I Frankrig, England, Sverige og Tyskland er man
begyndt at tænke ud af boksen, og måske vil
der opstå effektiv modstand mod politikernes
folkemorderiske vanvid. Men i Danmark og
Norge ser det foreløbig dystert ud, netop for-
di borgerne er så hjernevaskede med velfærds-
propaganda, at de tror på at partierne og medi-
erne er på deres side, og at alt nok skal ordne
sig. Og så længe 98-99% af befolkningen ikke
forstår hvad der er ved at ske med deres lande
og dem selv, vil kursen mod afgrunden fortsætte.
PS: Du har ret i at vi
principielt måske godt kan stille noget op. Men
det vil kræve kræve noget i retning af et mirakel.
Hvis hverken politikerne, medierne eller vælgerne
ændrer mentalitet, ER alt håb ude. Stensikkert.
Send alle Sandniggere tilbage til den udørken de kommer fra.
Det eneste de vil er gerne at tage imod almisser fra de kristne og ellers gerne slå os ihjel
Hvor naive kan vi blive ved at være.
Største delen af indsatte i vore fængsler har rødder til muslimer.
Vorherre bevares for vore politikere gør det ikke.
Størstedelen af såkaldte politikere kerer sig først om sig selv.
Se på hvad de rager til sig. Jeg ville ikke turde give hånd til en politiker med risiko for at miste den.
Læs den glimrende
artikel af Lars Hedegaard om danskernes tabte frihed.
Og se de øvrige chokerende artikler 4. og 5. maj. De
kan ses på Hodjas blog.
Copycat og Maude
Ja det var så en hvid psykisk syg i Leibzig, der kopierede muslimens våben ved at køre ind i en menneskemængde. Den fattige mands våben mod undertrykkelse, overgreb og folkedrab.
Det er som sædvanligt helt uskyldige civile, det går ud over. Verden er i brand i disse tider. Ukraine, Iran, Libanon, Gaza og de 56 andre glemte krige bombes dagligt at vore dages despoter. Og det er de sædvanlige undskyldninger, der bruges. Masseødelæggelsesvåben, udbredelse af politiske ideologier, som ikke er, som man synes, de skal være, forebyggende bombninger, massakrer og forfølgelser, der vil sætte yderligere gang i flygtningestrømmene til Europa.
Men okay vi har god plads. Hvis man overflyver landene, kan man se, hvor god plads der er. Skove, marker og enge henligger mennesketomme, og både industri, landbrug og ældrepleje for ikke at tale om wolt og nemlig.com har brug for raske unge mænd til at udføre det arbejde, som de der allerede er kommet ikke gider udføre, så snart de har lugtet lunten, at de sociale kasser er åbne for udbetalinger af alskens økonomisk velfærd, og det er stort set straffrit at lave forbrydelser.
Så en kombination af socialhjælp og en eller anden form for kriminalitet det være sig forsikringssvindel, fakturafabrikker, hvidvask, narko, afpresning eller lejemord er så langt at foretrække for lange arbejdsdage til en beskeden løn. Helt idiot er man vel ikke.
Det man kan frygte er, at nogle nu vil kopiere den psykisk syge tyskers stunt. Vi kan imødese en stribe hæslige attentater i den kommende tid, som typisk er disse terrorpåkørsler og knivangreb.
Overfald med kniv er nu blevet så dagligdags, at pressen er holdt op med at skrive om det. Mand bidt af hund er en større nyhed end mand stukket med kniv.
Kniven har alle dage været muslimens yndlingsvåben. Det er billigt, let, effektivt og stort set straffrit. De har lært de unge kvikke indvandrerdrenge, at hvis man stikker under bæltestedet, så er straffen kun en bøde for gadeuorden, fordi der ikke har været intention om at slå ihjel. Så der bliver stukket i baller og lår på livet løs i de gamle danske arbejderkvarterer rundt omkring, der nu er befolket af hulabulakrigere og i forstædernes trøstesløse ghettoer.
De rigtige terrorister går efter struben. Så lad der lyde en advarsel for de næste måneder. Når man er udenfor, så hold godt øje med desperate mørkemænd og pas på ikke at blive skubbet ud foran et S-tog. Det bedste man kan gøre er nok, at gøre som Maude ….nu går jeg i seng! Og bliv der.
Den nødvendige politik, hvis landet skal reddes
Den Korte Avis har en artikel i dag om muslimsk social kontrol og tvang på gymnasier. Tørklæder, undervisning, ritualer og samvær søges påvirket af formørket middelalderligt sortsyn.
Artiklen slutter med, at tilstrømningen skal stoppes og flere hjemsendes. Ikke et ord om barnefødsler, der udgør det største problem.
Muslimsk erobring af Europa vil ske med barnevogne, sa Gaddafi og Erdogan. Det er i fuld gang ved at ske. Og ingen nævner det.
Er det, fordi man tænker, at det kan alligevel ikke reguleres. Man kan ikke forbyde folk at få børn.
Egentlig er det meget enkelt. Opholdstilladelse er personlig. Hvis man vil ha børn, må man rejse hjem. Og så må alle statsborgerskaber til muslimer tilbagekaldes pga. bristede forudsætninger.
Kan de finde herop, kan de også finde hjem. Hvis de ønsker at blive for at arbejde, så er det ok, men familien må rejse hjem. Det er ikke et herberg for to milliarder muslimer.
Hvis man ønsker at bevare Europa for europæere, er man nødt til at beskytte det mod millionstore horder af muslimer.
Muslimer hører ikke til i ikke muslimske lande, punktum.
Undersøg hvad islam står for.
Alle ikke muslimer skal underlægge sig islam.
De kan smile og opføre sig ordentligt, lige indtil de er mange nok, så får tonen en anden lyd.
Flertallet går ind for sharialov.
Send lortet hjem, nu, eneste løsning som holder.
Vi blev lovet, at de kun skulle være her en kort tid.
Nu har de spredt sig som en svulst i det danske samfund.
Det er altså ikke pænt af jer
at være så kritiske overfor folkeudskiftningen. Tænker
I slet ikke på alle de stakkels radikale typer på Chrborg?
Typer som Lars Ulykke, Martin Ulidelig, Mette Fupsen,
Zenia Stampe, Samira Nawa, Mona Juul osv. Husk dog
på at de også er en slags mennesker med følelser. De
bliver jo kede af det, når I ikke er lige så begejstrede
for multi-kulti og folkeudskiftning som de selv er. Ja,
de bliver triste, skuffede og sørgmodige, og mon ikke
de tit græder over jeres uforstand og racisme. Radikale
personligheder har sarte følelser, og når de er i gang
med at redde hele verden, er det hårdt for dem at ikke
alle synes at de er er kloge, ædle og superdygtige. Vi
må til at være mere hensynsfulde overfor de radikale,
så det ikke ender med at de bliver ulykkelige og bryder
sammen. De er meget fintfølende og tåler ikke mod-
sigelser. Husk det nu!
En stor tak til de europæiske landsforrædere “ politikere “
https://www.document.no/2026/05/06/sverige-syrer-og-afghaner-voldtok-funksjonshemmet-jente-15-i-timevis/
Endnu en stor tak til de europæiske landsforrædere “ politikere “
https://www.document.no/2026/05/06/to-somaliske-16-aringer-pagrepet-for-ran-med-skytevapen-og-grov-voldtekt/
Det er et interessant spørgsmål, Karsten Jensen rejser mth. barnefødsler.
Man må tro, at flertallet af danske mænd er impotente, mens muslimske mænd er særdeles virile og muslimske kvinder er betydeligt mere frugtsommelige end tilsyneladende indtørrede danske kvinder.
Naturen går sin gang, og dansken forsvinder pga. manglende fertilitet.
Til gavn for menneskeheden, Aamund og mange andre tosser?
PS. Herude på heden yngler Fenrisulven (https://da.wikipedia.org/wiki/Fenrisulven).
Den går efter stort og småt og i særdeleshed efter “ulveforskeren” Sunde pga. hans mange lystløgne. Fortsætter han med de usaglige lystløgne, vil han lide en krank skæbne.
Henrik Pedersen,
Niels Poulsen og den røde udgave af Karsten
Jensen er kun med for at afspore debatterne
med utallige løgne og halve sandheder.
Hvordan kan nogle lande forbyde Mein kampf som jo er at ligne med en børnebog i forhold til koranen. Har læst begge og mener de begge skal forbydes i hele den vestlige verden.
Den siger jo at vi alle skal udryddes hvis vi ikke vil omvende os.
Tag den vore umulige politikere.
Landet stander i våde. Vogn op Holger Danske,
Se på YouTube interview med T.R.: Free Speech, Islam and the fight to free Britain!
“15 years old were prepared to fight the Nazis”.
Var det ikke, hvad Lars Hedegård mindede om i sit 4. maj indlæg på Document.dk?
Vivi B.P.
Der er stigende problemer
med at komme ind på diverse net-aviser.
F.eks. er der noget med en 403 ting som
igen og igen blokerer: Forbidden – Acces denied.
Hvad mener Aamund eller andre om den censur
der bliver mere og mere af??
Der er vigtige videoer
og artikler at se hos Hodja, Snaphanen, 24nyt,
Fox News og Youtube. Hos Snaphanen er der
sket noget så at antallet af skøre videoer er
steget betydeligt, men der er stadig enkelte
indslag som er værd at gøre sig bekendt med.
Sidst noget om angreb på danskernes sundhed.
Hvorfor taler medierne hele tiden om en flertalsregering? Det behøver jo ikke at være en flertalsregering. Jeg håber på en blå regering. Den skal jo blot ikke have et flertal imod sig, som jeg forstår det.
Det vil efter min mening være nærmest pinligt, hvis valgets største taber, den nuværende socialdemokratiske ledede regering med Mette Frederiksen som statsminister, fortsætter. SVM regeringen var ifølge diverse vælger opinions undersøgelser dømt ude af vælgerne fra starten og de fik næsten med det samme halveret deres vælgertilslutning. Det gjorde de også som forventet ved folketingsvalget tirsdag den 24. marts 2026. De kan ikke fortsætte, så har demokratiet spillet fallit efter min mening.
Man taler også meget om
en centrumvenstre regering. Det er manipulation, for
der er tale om en rødradikal regering. Den har ikke
noget med centrum at gøre. Ligesom Lars Løkke ikke
er en borgerlig politiker, men en ekstrem blodrød radikal.
Nærmest ingen partier eller politikere er hvad de udgiver
sig for at være. Næsten ingen arbejder på at bevare og
forsvare eller beskytte danskernes værdier, interesser og liv.
Det er så sandt, som det er sagt
Bluff, bedrag og rent ud forræderi mod det danske land og folk. Jeg var til ørelæge i Hillerød forleden dag og venteværelset var fuld af negre og ørkenfolk.
En skoleklasse passerede forbi på fortovet og gud hjælpe mig halvdelen af børnene var hottentotter, pygmænegre og beduiner.
Vi er omringet af muslimer og jihadister, som pønser på at overtage vort land. Alt imens opfører politikere et skuespil om regeringsdannelse, hvor de diskuterer om ting, som ingen gang har på jord.
Ordene vælter ud af dem, som var de betalt for det, men ikke et ord om at frelse os fra det muslimske kalifat, som er ved at blive dannet rundt i hele landet ……fra mellemstore provinsbyer til hovedstaden.
Lige foran vor næsetip fouragerer junglefolk og steppehyrder i fuld gang med forplantningen af femte generation børnesoldater. De ser sig omkring, og kan med tilfredshed se, at for hvert minut, for hver time, for hvert år stiger antallet af Khalider og Mohammeder, Aisaer og Fatimaer og flere og flere sortklædte hættebærende fuldskægsprydede omskårne befolker vore gamle kvarterer, hvor tidligere boede Hanser, Jenser og Greter og Ingeliser.
En befolkningsudskiftning der ikke er set mage siden stormen fra den muslimske verden i 700-tallet. Også dengang bredte de sig med utrolig hast helt til Wien, Tours og Granada. Nu når de helt til Oslo og Trondheim, Wasa og Uddevalle.
Mette og Lars har så travlt med at sætte sig selv i scene til en international post. For dem begge gælder, at de er så umådelig trætte af den hjemlige andedam og den af dem, at de ikke har øjne eller sind for landets ve og vel. Næ de er fuldt fokuserede på at gøre sig lækre for den europæiske storindustri og pengemarked i EU, så de kan komme i betragtning til en stilling højt på strå i Bruxelles med champagne, muslinger, Dior og kaviar.
To kvabse afkom af bondefolk higer efter pomp og pragt i det udenlandske. Så kan gamle Danmark sejle sin egen sø druknet i muslimsk middelalderkultur og minoreter og bønnekald.
Ps men vi kan ikke slippe af med dem, Mette og Løkke, fordi deres ry er løbet i forvejen ned til det forjættede Bruxelles. Løkke er så gennemkorrupt, at han ikke kan tænke to tanker ude den ene er, hvordan han selv får fifle sig fordele til.
Og EU har så rigeligt med korruptionsskandaler allerede, så det vil de ikke risikere. Og Mettes ry om stædighed og hendes rå skælden ud på medarbejdere og kolleger, det skal de heller ikke nyde noget af.
Så de er nødt til at blive herhjemme og ødelægge landet for os stakkels danskere, der værgeløst må se på, at de lader landet overtage af islamiske Jihadkrigere.
Det bliver værre
og værre med blokeringer og andet. Der er nu
moget med fire forskellige former for blokering,
censur og angreb på ytringsfriheden. Der er
noget med 403 og flere andre. Er der ingen her
som har en mening om det??
De mange danskere som
får en trist skæbne pga. lovsjusk, dårlig politik,
haltende velfærd, mangedoblet kriminalitet og
et udhulet forringet rets- og sundhedsvæsen,
tænker partierne og medierne mon nogensinde
på dem? Det ser ikke sådan ud. Politik uden
moral og samvittighed dominerer.
Lokalvalg i UK i går 7. maj 2026.
Her til morgen kl. 8 har ingen af de danske medier dækket dette valg, som er af så stor betydning for UK.
Hvorfor? Fordi man ved, at når man ser, hvorfor Farage og Lowe vinder frem ved valget, så er man jo nødt til at analysere dette!
Danmark kunne jo i nær fremtid være i samme situation som UK!
Hvis, det er muligt for Starmer, at få UTK demonstration den 16. maj aflyst, så vil han opleve et England i oprør! Folk vil strømme til alligevel.
Vivi B.P.
Kl. 8.35.
Sorry, var lidt for hurtig, TV2 News har lokalvalget i UK kl. 8.35 med Jesper Steinmetz.
Vivi B.P.
Vivi, vær nu lidt forsigtig med at lytte- og se for meget til denne Jesper Steinmetz – Som Lars Hedegaard tidligere har advaret, så får han får tynd mave, når Steinmetz toner fem på skærmen – Blot en advarsel…
Svar til Flaben Fræk.
Ha, ha! Tror du, jeg er en fan af Jesper Steinmetz? Tværtimod.
Det var kun fordi, han tonede frem på skærmen. Men han gav ikke en analyse af, hvorfor valget var faldet sådan ud i UK.
Han lider af TDS, fik for mange år i USA som korrespondent. Det samme gør Lotte M.
Der bør være rokering oftere.
V.h.
Vivi
Hantavirus
Vi behøver ikke at være bekymrede mere om islamisk overtagelse eller klima og miljøproblemer. Vi er døde, langt før det sker.
En dødbringende rottevirus er ved at sprede sig på krydstogtskibe og fly gennem ventilationssystemerne og forventes at lægge jorden øde for mennesker indenfor få år.
Endelig kan vi få fred for jordens største skadedyr, der dræber alt liv i fjorde, have, til lands og i luften og nu også sig selv.
Antallet af mennesker er så stort, at der ingen mulighed er for at stoppe smitten. Lige nu er kun få smittet officielt, men virussen er i fuld færd med at brede sig over hele kloden, da vi mennesker ustandselig rejser fra Herodes til Pilatus uden mål eller med og bringer smitten med rundt.
Så et godt råd her på falderebet. Kender du nogen, der har været på krydstogtsskib eller flyrejse – sky dem som pesten. Og hold dig langt væk fra hospitaler og lægecentre, som er regulære smittereder.
Nyd en dejlig forårsdag i disse dage. Det kan meget vel være de sidste, vi ser.
Sidst den var gal med smitsomme vira, gjaldt det coronavirussen/Covid 19 som startede i Wuhan i Kina – Så vidt jeg husker, forkyndte eksperterne, at smitten ville blive isoleret til den provins i Kina hvor den opstod – Og, ville i løbet af kort tid forsvinde og være pist borte – Og slet ikke nå Europa – Keine Hexerei, nur Behändigkeit!
Som Karsten Jensen ( 07:21) tilkendegiver, kan vi med den spritnye Hantavirus, se frem til menneskehedens snarlige undergang – (Le ikke frue, det gælder også Deres børnebørn) – KJ får sikkert ret. Teoretisk set kan det kun være et spørgsmål om tid før en given vira muterer, så eftertrykkeligt, at jordens befolkning, næsten, udslettes.
Mistrøst ikke kære læser – Det gode er, at ejendomsspekulanterne og lånehajerne får en læsterlig omgang bøllebank – Endelig vil det blive muligt at erhverve en bolig til en rimelig pris – Kom ikke her!
Ja, FF har ganske ret.
RadiGALE politikere har foræret en million boliger
væk til “berigere” som bor gratis i boligerne, omgivet
af gratis luxuriøse møbler og kæmpe-TV’er. Maden
de spiser og meget mere er alt sammen betalt af de
danske skatteydere. Det er derfor huslejerne er ble-
vet skyhøje i de større byer, hvor der er stor mangel
på boliger, pga. fremmedinvasionen.
På grund af afgifter, moms, inflation og
grøn omstilling har 2.1 millioner danskere lige haft
brug for fattighjælp, iflg. regeringen. Som dermed
indrømmer at danskerne ikke er så rige som Mette,
Lars og Mammen ellers praler af igen og igen. Eller
var det bare et stemmekøb fra Mette, Lars og Troels?
Det er de tre som afskaffede fridagen, postvæsnet
og store dele af forsvaret, velfærden og sundhedsvæsnet.
Og kontanterne vil de også afskaffe. Og pensionerne er
de ved at forringe betydeligt! Og hvad de lovede inden
sidste valg, vil de snart have glemt alt om. Den voksende
kriminalitet er de ligeglade med. Og co2 bruges som et
påskud til at skatteplyndre endnu mere.
Familierne chikanerer man også hver gang man kan finde
et påskud. Snart vil danskerne nok kun stemme på dem
hvis de får en udbetalt et pænt beløb i form af små guld-
barrer, 24 karat. Guld er snart det eneste man kan stole
på.
Er Aamund en bedaget lystløgner?
Enhver kan ovenfor læse Aamunds skråsikre prognoser mht. krigen USA-Iran. Efter det andetsteds oplyste, må man tro, at Aamund tror på tandteen.
1) Iran ligger under for Trumps ulovlige blokade. I følge Trumps egne efterretninger kan Iran modstå en blokade i månedsvis. Det er selvklart, for det gælder store nationer, som er selvforsynende som både Iran, USA, Rusland, Ukraine, Kina og mange andre nationer, som ikke strengt taget er afhængig af udenrigshandel.
2) I følge pålidelige efterretninger har styret i Iran stadig omkring 70% af sine raketter, som kan affyres mod de mål, de måtte ønske.
3) Trumps blokade af Iranske tankskibe i Hormuz-strædet er fejlslagen. Overvågningsfotos og efterretninger viser, at mindst 13 Iranske tankskibe er sluppet igennem Trumps blokade pga. det såkaldte dobbeltskibstrick.
Pt. står båtnakken og storskryderen Trump – og hans proselyt Aamund – som de egentlige tabere i konflikten.
Helst ser jeg – ligesom Aamund – at Mullastyret i Iran forsvinder.
Desværre har Trump og hans medløber Aamund anvendt en indbildsk og tåbelig strategi, som er dømt til at mislykkes, fordi de ikke fatter store nationers selvforsyningsgrad og dermed overlevelsesevne.
Desværre for os i vesten og i særdeleshed for os i Danmark.
Opinionsundersøgelser (som altid kan diskuteres) viser at mindst 80% af iranerne er modstandere af diktaturet. Mellem 30.000 og 40.000 af dem, der demonstrerede mod styret i januar 2026, blev myrdet af revolutionsgarden. (Det blev ikke omtalt i de statsejede danske public service medier, DR og Tv2.) Hvorfor fortsætter iranerne ikke med oprøret og går på gaden? Det er nok fordi, de kan være sikre på, at revolutionsgarden igen majer dem ned med deres maskingeværer? Hvis de får chancen, tror jeg de vil omstyrte det islamiske diktatur i Iran, som de hader. Iranerne vil juble, hvis det lykkes. Det skulle ikke undre mig, om det er det, det ender med 🙂
I 1980erne var jeg i ABU Dhabi. Dejligt sted.
Firmaet havde ansat en chauffør som samtidig skulle oversætte fra Arabisk til Engelsk.
Jeg kunne godt lide ham,lad os kalde ham Ali.
En dag vi var alene kiggede han mig i øjnene og sagde følgende. Du er kristen,tro aldrig på en muslim.
Du Ali er jo en Muslim. Ja,lige så meget som du er kristen.
Jeg havde og har ikke noget valg. Mine forældre er muslimer og deres børn er fødte muslimer.
Hvis jeg bryder ud går det ud over min familie og mig selv.
Jeg hader muslimer men der ikke noget jeg kan gøre.
Nogle dage senere ringer min dørklokke og da jeg åbner er det Ali.
Godaften siger han,vi har en lille fest hos mig er det muligt at du vil sælge mig en flaske Whisky?
Jeg tøvede,det kunne være et set up.
Jeg sagde nej,Ali men du kan få en flaske.
Den slags muslimer er der ikke mange af idag.
Der er kun en mulighed for at overleve i vesten,ud med alle muslimer uden forskel. Erdogan har gjort det tydeligt for alle. Det er hele pakken.
I rest my case.
Tænker umiddelbart det måske er for groft at kalde Mette en sinke, men nogle ting tager åbenbart lidt længere tid at regne ud end andre.
Bør måske sige hvad jeg hentydede til, nemlig at hun endelig indså at hun lykkeligvis ikke ser sig i stand til at danne en ny regering.