GRØNLANDSBETÆNDELSE
De evindeligt konfliktsøgende medier havde for et par dage siden fat i den amerikanske finansminister Scott Bessent, som blev afkrævet en kommentar til, at danske AP-Pension havde solgt amerikanske statsobligationer for snoldede 15 millioner USD. Som sandt var, svarede Bessent: ”Transaktionen er irrelevant”. Der er for mange tusinde milliarder USD amerikanske statsobligationer i globalt omløb, så AP’s salg er jo totalt ligegyldigt for de amerikanske statsfinanser. De danske medier, hvis temperatur nærmer sig de deliristiske 41 grader som resultat af en realitetstruende grønlandbetændelse, fik i fællesskab Bessents udtalelse tryllet om fra en konstatering til en fornærmelse: ” Danmark er irrelevant” skreg de gule bjælker på forsiderne. Selv denne forfalskede version er korrekt, idet Danmarks beskedne økonomi ikke på nogen måde kan disponere, så det kan aflæses i USA’s nationalregnskab.
Episoden viser i imidlertid, at medier og politikere i fællesskab har forvildet sig ind i et indbildt spøgelsestog, hvor nye rædsler venter om hvert hjørne. Medierne hader præsident Trump, politikerne frygter ham, og det forløbne års permanente fordrejning af sandhed og kendsgerninger har netop ført til, at medier og politikere er havnet i et tågelandskab, hvor det er umuligt at se, hvad Trump nu finder på, og hvor USA-kommentatorer på TV2 antyder, at Trump er blevet psykotisk og utilregnelig som en moderne kejser Nero, der efter en pludselig indskýdelse sætter verden i brand.
De Konservatives Rasmus Jarlov varsler krig mellem Danmark og USA, hvis Trump gør alvor af den ventede invasion af Grønland, og forude venter NATOs opløsning og ’regelbaserede’ verdensordens undergang, alt sammen som resultat af den skøre Trumps lunefulde indfald. Hvis vi nu i stedet havde kunne skelne mellem fantasi og virkelighed, ville den amerikanske regerings politik se noget anderledes ud. Trump annoncerede, at han ville overtage Panama-kanalen. Gjorde han det? Nej, han fik en aftale, der forhindrede et salg af kanalen til Kina og som gav lavere bompenge for USA. Trump meddeler, at han vil indlemme Canada som USA’s 51. stat. Gjorde han det? Nej, det var aldrig hensigten, for Trump vidste udmærket, at Canada – ligesom Danmark – er et socialdemokratisk samfund, og med Canada ombord ville et borgerligt parlamentarisk flertal i USA være forsvundet for evigt. Men Trump fik en bedre eksportaftale med canadierne for amerikanske landbrugsprodukter. Trump bekendtgør, at fra nu af har USA overtaget den politiske styring af Venezuela. Gjorde han det? Nej han etablerede et samarbejde med landets vicepræsident, der skal revitalisere den venezuelanske hensygnende olieproduktion. Præsident Trump chokerer igen, da han fortæller, at han agter at befri Cuba. Gør han det? Nej, han har lært af Præsident Kennedys fejlslagne invasion i Svinebugten i 1961. Men Trump vil med pisk og gulerod lokke og true Cuba til at skille sig af med kommunismen som styreform.
Vil Trump invadere Grønland? Nej, det har aldrig været planen, men præsidenten svarer som han altid gør, at alle optioner er på bordet, og det er som bekendt nok til at Grønland og Danmark gribes af fælles panikangst. Det nye kontingent danske soldater, der netop er landet på Grønland er udstyret med skarp ammunition, så Rasmus Jarlov kan få sin krig med USA. Den amerikanske regering ved dog udmærket, at hvis den tager Grønland med magt, er både Ukraine og Taiwan fortabt. USA ville miste enhver politisk og moralsk mulighed for at forhindre Rusland og Kina i at invadere. Tilmed ville USA blive fordømt af stort set resten af Verden, og det er det ikke værd. Hysteriske danske medier og politikere har intet lært, intet forstået af præsident Trumps faste arbejdsmetode: Først trusler og fornærmelser, som giver opmærksomhed og eksponering. Så forhandlinger og så endelig en aftale.
Amerikanerne er overhovedet ikke optaget af Grønlands forsvar. Hverken kinesere eller russere kunne drømme om en militær intervention i området. Det er derimod af højeste prioritet at kunne bruge Grønland som forsvarsplatform mod fremtidens frygtede supersoniske missiler, hvis svimlende hastighed betyder et meget kort varsel til sporing og nedskydning. Det er det, der er hensigten med ’Den Gyldne Kuppel’ (Golden Dome), der skal beskytte USA. Dette forudsætter, at et selvstændigt Grønland ikke har mulighed for at forlove sig med kineserne, der har stor erfaring med at skaffe sig økonomiske protektorater i Afrika, hvor de lokker fattige stater til at acceptere kinesisk etablerede jernbaner, havne og lufthavne mod til gengæld billig kinesisk adgang til landets naturressourcer. Amerikanerne vil for enhver pris forhindre, at det også bliver recepten for Grønland, når befolkningen lige om lidt bestemmer sig for selvstændighed efter paragraf 21 i Selvstyreloven. Første skridt er taget. Grønland har nu et handelskontor i Kina, hvor handel nok ikke er det eneste punkt på dagsordenen.
Hvis danske politikere og medier kunne anskue virkeligheden gennem andet end blodskudte øjne, vil de se, at det Trump ønsker, er det samme som altid: En handel, en aftale. Hvis USA får rettigheder på forretningsmæssige vilkår til Grønlands undergrund med mineraler, sjældne jordarter og muligvis fossile brændstoffer kombineret med en forsvarsaftale, der militært sikrer USA retten til opførelse, drift og beskyttelse af Golden Dome, vil præsident Trump og den amerikanske regering være yderst tilfredse.
Endda så tilfredse, at Trump kan leve med, at danske medier vil fortælle en historie om, hvordan vores snu og elegante politikere og embedsmænd fik narret den primitive og lunefulde præsident til at acceptere en aftale om sikkerhed og økonomisk samarbejde i stedet for en blodig krig om Grønland.
Danmark, den lille kæmpe, har dermed atter bevist, at en lille og vågen er bedre end en stor og doven.
23.januar 2026
Jeg er ikke enig, der er ingen tvivl om, at Trump ville tage Grønland, hvis ikke indsatsen blev for høj, og det er netop det Danmark har sørget for ved, at sende soldater med skarp ammunition til Grønland. Ikke fordi jeg har nogen illusion om, at danske soldater ville kunne stoppe en invasion; Men verdensopinionen ville ødelægge Trump. Danske og måske amerikanske soldater i kiste eller bare danske lagt i plastikstrips ville ødelægge forholdet til Europa og med sikkerhed også kongressen, og Trump ville være fortid.
Præsidentens habitus er i nogen grad tvivlsom, hans brev til den norske statsminister om fredsprisen, var tåkrummende pinlig, han er efter min bedste overbevisning narcisist! Han har en overdreven opfattelse af egen vigtighed, han er grandios og har et udpræget behov for anerkendelse, og et usædvanligt stort behov for beundring. Han mangler empati, udnytter andre, har svært ved nære relationer og tåler ikke kritik!
Han er i det hele taget en dybt ubehagelig person, han lyver og tilsviner f.eks de lande der hjalp USA i Afghanistan, hvor Danmarks indsats tilsvines for landvinding på hjemmefronten.
Hvorfor har Karl M.
et så stort behov for at kritiseren Trump? Hvorfor
bruger KM så meget krudt på Trump? Hvorfor forstår
KM ikke hvad det er Aamund skriver? Hvorfor er KM
holdt op med at skrive om de virkelige trusler mod
danskernes nutid og fremtid?
Snakken om at USA
ville angribe Grønland militært, er en løgn og stråmand
som MSM har brugt til at piske en stemning op, så dan-
skerne kunne få noget andet at gå op i, end den snigende
og fremadskridende ødelæggelse af deres eget lille land
og folkehjem. I næste omgang kan Mette og Lars frem-
stilles som dem der frelste Sjælland, Fyn og Jylland fra
den fæle Trump, og det kan jo nok skaffe fremgang til
S og M, som pt. ligger lavt i menings-målingerne.
Jeg er enig med Karl M. Dog vil jeg anvende et noget mere retvisende billede af Trump, nemlig: psykopat. Han er vulgær, en pervo, har storhedsvanvid og vil ikke vige tilbage for at bruge militær magt for at tage Grønland, vent og se.
Han laver elendige ‘fredsaftaler’ i Mellemøstenog forlanger, at israel danser til hans pibe, hvis de vil have militærgrej. Det er en kæmpe dumhed, at Israel i årtier har fået sit grej fra USA,og det har de indset, så nu vil de være selvforsynende om senest 10 år.
Husk lige på, hvordan trump truede hamas-hundene, hvis ikke de overgav sig, og hvordan han truede Iran. Nu vil han lave eet stort hotelcenter ud af gaza og tror i sin store dumhed, at det kan lade sig gøre, FORDI han siger det! Han lovede iranerne at hjælpe, men på to dage dræbte de sindssyge regeringstropper i Tehran 30.000+ ubevæbnede demonstranter!? Hvad ligner det? Hvad gør Trump? Han taler immervæk om at lave aftaler med de nazister!? Iranere er rystedeover ham! Jeg vil anbefale jer at følge med på Telegram, Amir Tsarfatis side, som har over 600.000 tilmeldte, og her kommer rigtige nyheder frem, ikke de friserede, som news og al-DR viser.
Iøvrigt kan folk jo bare tjekke the Abraham Accord Coin, som er lavet ifm the Abraham Accords. Der er underskrift fra Trump, og ovenover står et citat fra koranen, og det store symbol på mønten er et sværd! Et ‘scimitar’, og her er definitionen på det: “ Military Usage: These swords were central to battles during the Crusades and the expansion of the Islamic world.”
Det er godtroende at tro, at Trump vil gøre verden noget godt.
Du må omgående syge læge, “Fru” Olsen.
Din TDS er slået ud i lys lue.
Amerikanerne kan besætte de grønlandske lufthavne, med faldskærmstropper. De har 1, én, isbryder, ingen erfaring i arktisk sejlads, i mange egne uden søkort, og forsyningslogistikken til fly og helikoptere er særdeles krævende. Storebroder har de ringest tænkelige forudsætninger for en fjendtlig overtagelse af Grønland. Det må de have vidst da de truede og råbte sig til resultater, hvorefter de vendte sig mod andre opgaver. Så Aamund har ret. Man forstyrrer voldsomt, opnår hvad man søger, og vender blikket mod nye horisonter, der ikke kræver hundeslæder.
Man må undre
sig over at danskerne ikke er blevet klogere, når nu Sverige,
England og Frankrig er advarende eksempler på kommunisti-
ske, feministiske, totalitære og ragnarok-agtige tilstande.
Adler har ret, det er uklogt og selvmorderisk at stemme på
røde og radikale partier. Danmark har kurs mod undergang.
Og mod udrensning, /udryddelse af danskerne så længe S,
SF, V, M, K, R og EL går ind for masseindvandring. Hvad de
gør, selvom de lyver og hykler om at deres politik er stram.
Mette, V og M har ladet titusindvis af kulturfremmede slå
sig ned i Danmark siden 2019, sidst ca. 65.000 fra Bangla-
desh, Afghanistan, Somalia og Pakistan mv.
I det daglige
betyder Grønland vist ingenting for
danskerne. Landet er meget langt væk.
Og for grønlænderne har danske politikere
og deres arrogante magtmisbrug været et
træls, ubehageligt og utrygt bekendtskab.
Så kan vi ikke få en forklaring på at Mette
& co. går så meget op i det med Grønland?
Er det i virkeligheden blot for at skaffe sig
nogle stemmer, ved at stille sig op som
dem som heltemodigt har frelst grønlands
små eskimoer fra den store stygge ulv som
Trump er udråbt til? Eller er det for at und-
gå at det afsløres at fjolsetinget i 2009 dum-
mede sig heltfantastisk meget da man ud-
skilte Grønland fra det danske rige? Man
vil undgå at tabe ansigt.
Aamunds udlægning er i modstrid med den amerikanske udenrigsminister Marco Rubios udsagn om Trump (i forbindelse med kidnapningen af den venezuelanske præsident):
“The 47th president of the United States is not a game player. When he tells you that he’s going to do something, when he tells you he’s going to address a problem, he means it. He actions it.
(…)
And I think people need to understand that this is not a president that just talks and does letters and press conferences. And, you know, if he says he’s serious about something, he means it.”
Det er Rubio og Vances standpunkter, den manglende opbakning blandt den amerikanske befolkning, europæiske NATO-landes placering af militærfolk i Grønland og amerikanske generalers modstand, som i hvert fald for en stund har fået Trump til at opgive en militær invasion af Grønland.
Krisen er endnu ikke overstået. Trump pønser tilsyneladende stadigvæk på at annektere Grønland ved hjælp politisk påvirkning og bestikkelse af den grønlandske befolkning med et stort pengebeløb til hver enkelt.
Karl Martell
og Niels Poulsen har begge specialiseret sig
i at rakke ned på Trump, selvom det ikke har
udsigt til at ændre nogetsomhelst, hverken i
USA eller Danmark. At Europa og Danmark er
ude i den værste krise nogensinde, fordi alle
EUs lande plus England invaderes af millioner
af kulturfremmede der har planer om at over-
tage og islamisere landene, og fordi marxister
og nihilister undergraver demokratierne, ytrings-
friheden, retsstaten og familieværdierne, det
er Martell og Niels Poulsen ligeglade med. De
synes at alt skal dreje sig om Trump. De lider
af TDS, og kan ikke tænke på andet end Trump.
Eller de prøver at forhindre debat om den livs-
farlige krise som kan ende i at Europas fred,
frihed, sikkerhed og civilisation bliver udslettet.
Lyt ikke til de to trolde som villigt har ladet sig
hjernevaske af MSMs hetz og løgnekampagner
hvad angår USA. De har måske fornuftige syns-
punkter på nogle områder, men det kan også
være hykleri for at skaffe sig tillid til at de ikke
bare er et par skøre kugler. KM vrøvler og NP
lyver om alt muligt, så deres troværdighed er
minimal.
“… selvom det ikke har udsigt til at ændre noget som helst, hverken i USA eller Danmark.”
Jeg er dybt uenig. At give udtryk for ens mening kan i den grad ændre verdens gang.
Både den europæiske og den amerikanske befolkning tager afstand fra Trump med hensyn til hans anneksion af Grønland. Selv partierne på den yderste højrefløj i Europa tager afstand fra Trump.
Danmarks succesfulde diplomati blandt allierede i EU og NATO afspejler sig også i meningsmålingerne, hvor Socialdemokratiet og Moderaterne.
Jeg bed mærke i et udsagn fra Løkke efter hans møde med Rubio og Vance: “Jeg er ikke nogen Chamberlain.”
Han afviste dermed appeasement-politikken. Den orange Hitler fik en disket fuckfinger.
Lad det være en opfordring til de får tilbageværende Putin- og Trumpstøtter på denne blog: Stop jeres dyrkelse af autokraterne. Kæmp i stedet for, for jeres fædreland, og ikke for dets fjender.
Der skulle have stået:
Danmarks succesfulde diplomati blandt allierede i EU og NATO afspejler sig også i meningsmålingerne, hvor Socialdemokratiet og Moderaterne går frem.
Lad det være en opfordring til de få tilbageværende Putin- og Trumpstøtter på denne blog: Stop jeres dyrkelse af autokraterne. Kæmp i stedet for, for jeres fædreland, og ikke for dets fjender.
De sædvanlige argumenter, som ikke er argumenter, hvis gak gak ellers havde læst hvad jeg hidtil har skrevet, vil han vide, at jeg også anser den uhæmmede migration af uintegrerbare hovedsageligt muslimer, som vores vigtigste og farligste problem.
Jeg har tidligere skrevet at Europa har to farlige problemer.
1. Migration fra MENAPT landene.
2. Truslen fra et stadigt mere aggressivt Rusland.
Og nu også
3. Et USA som falder os i ryggen.
Migrationen betyder en alvorlig risiko for en stor europæisk borgerkrig og truslen fra Rusland betyder en trussel udefrakommende. Det sidste vores trængte kontinent har brug for er at USA benytter situationen til, at tage en stor bid af vores territorium.
Kort sagt Trump er ikke Messias! Tvært imod. Han gør som USA altid gør benytter sig af europæisk svaghed til at berige sig selv.
F.eks betalte Storbritanien det sidste afdrag på lend Lease så sent som 2006!
Den forduftede daddy-fascination
Bortforklaringerne om forretningsmanden Trumps påstået overlegne forhandlingsstrategi holder ikke længere. De fleste kender efterhånden udmærket til idéen: ‘Daddy’ melder hårdt ud og smider nonchalant sine retoriske håndgranater ind i lokalet efter den såkaldte ‘big ask’-procedure, modstanderne går i panik og geniet Trump lander til sidst en økonomisk gunstig aftale med de ydmygede og afklædte tåber.
Jo tak. Men sådan behandler man ikke NATO-allierede, der har sendt sønner i krig og i døden for alliancen. Hvis metoden skulle give mening, så var det vel som et uortodokst diplomatisk greb, rettet mod fjendtligsindede lande.
Men Trump hygger sig jo tilsyneladende storartet med islamisterne rundt omkring i mellemøsten, og giver dem endda adgang til militærbaser i USA, når bare det skæpper i kassen.
Danmark er til orientering ikke det eneste land med faldne i Irak & Afghanistan, der efterhånden finder respektløsheden og det selvrosende hovmod mere end trættende. Storbritannien, som mistede i hundredvis af faldne på omtalte slagmarker, har omsider også fået nok af den totale mangel på almindelig anstændighed — fra manden der aldrig selv var soldat.
AA forsøger sig med en tvivlsom slet skjult nedrakning af Danmark, som virker noget uklædelig omstændighederne taget i betragtning — føler man sig monstro som internationalt orienteret finansmand hævet over det provinsielle fædreland?
Hvis man følger en smule med på de amerikanske maga-kanaler (officielle såvel som uofficielle), så driver det ned af væggene med sekterisk, sleskende blind fører-fascination, rystende grader af uvidenhed, historieløshed, uhæmmet chavinisme og fuldkommen uredelig tilsvining af i særdeleshed Danmark, men også resten af Europa.
Jeg er med Jarlov her.
Der må være grænser for hvad vi skal finde os i af direkte trusler.
Som nævnt tidligere har Trumps politisk ukorrekte italesættelse af eksempelvis folkedrabet på hvide sydafrikanere samt fremdragelse af andre førhen unævnelige sager, omhandlende migranters og andre vanekriminelle racefremmedes utallige grusomme forbrydelser, rettet mod hvide amerikanere og andre vesterlændinge, efterladt mig relativt mildt stemt og meget tålmodig over for Trumps ret utiltalende narcissistiske personlighedstype (hans selvros og uforskammede praleri nærmer sig efterhånden det kvalmende).
Jeg begynder dog at tvivle alvorligt på hans oprigtighed i disse anliggender.
Det er jo fint at gøre opmærksom på illegale migranters kriminalitet osv. (hvad med de legale?) — men for det første er Trump jo næppe den eneste politiker for hvem disse sandheder begynder at dæmre; for det andet undergraver han jo igen og igen sin egen stilling som Vestens forsvarer, ved at bagvaske Europa til ned under gulvbrædderne og ved at indgå den ene besynderligt eftergivende og generøse aftale efter den anden med mellemøstlige islamister (ingen bidsk big ask-taktik eller håndgranater her tyder det på, men til gengæld masser af respekt, anerkendelse, nærmest smiskende omtale, lutter brede smil og varme håndtryk).
Desuden bør det vel ikke helt glemmes, at han så vidt vides gik til valg på et udtalt non-interventionistisk — nogen vil endda sige isolationistsk valgprogram.
Nu er den i tiltagende grad chauvinistiske maga-sekt, som antydet ovenfor, gennemsyret af et foruroligende forblændet, tilsyneladende fuldkommen fører-hypnotiseret medløberi — så det er jo nok tvivlsomt om Trump bliver holdt op på sine valgløfter af egne tilhængere — men kontrasten mellem hans ‘America first’ valgretorik og herefter førte ultra-interventionistiske og udpræget internationalistiske politik er mildest talt påfaldende og bidrager ikke just til hverken ‘daddys’ eller hans tilhængeres troværdighed.
ÅØLK tager
vist fejl, når han taler om at Trump har bagtalt
Europa. Trump har påpeget at EUs import af
kulturfremmede undergraver Europas økonomi,
velfærd og sikkerhed, og det er jo sandheden!
Han har også sagt at EU udhuler landenes demo-
kratier og suverænitet. Hvilken bagvaskelse er
i det?
rettelse
sjette afsnit: chauvinisme
Det ene udelukker ikke det andet
Mon ikke Trump ville ha elsket at ku annektere Grønland. Fra start vidste han det næppe var muligt, men det var forsøget værd. Det viste sig for svært, og så gælder det om at få mest muligt ud af truslerne. Sagen er, at han faktisk står svagere nu i en forhandling end før al balladen. For nu er han uønsket og forhadt. Og han har spillet sine trumfer og står nøgen tilbage.
Vi ved nu, at skulle han se sit snit til en invasion, så rykker han ind. Så faren er ikke overstået, førend han er væk.
Så selvom han har fået en til at skrive en bog for sig The Art of The Deal, så er det ikke ensbetydende med at vinde alle slag. Og her har han efter al sandsynlighed tabt. Han får intet mere, end de kunne have fået i forvejen.
Talen i Davos viste en forvirret nar, som omtalte sig selv som diktator, Grønland som Island, sine allierede som uhjælpsomme, valget i 2020 som svindel, og rablerierne fortsatte i en strøm af arrogance, selvfedme og psykotisk selvindbildning. Man så for sig en Mussolini-type, hvor vanviddet kom til fuld udfoldelse.
TROLL ALERT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
YTROLLen KJ viser sit potetilae.
“ha og ku” skrives kun af personer mes exceptionelt lavt iQ!
KJ er en forklædning af spejderdrengen Mårten Bødsgård fra de A-sociale. gab!!
P.
Karl Martell
og Niels Poulsen fører sig frem som værende
klogere end Aamund, Trump og alle som ikke
fortaber sig i uvæsentlige detaljer om Trumps
udseende og måde at tale på, men ser på de
resultater han opnår. KM er holdt op med at
skrive om invasionen af DK, og hans øvrige
holdninger svarer til Ekstrabladets og DRs.
Niels Poulsen = KJ er begyndt at hykle løs om
kristendom og kamp for fædrelandet, selvom
han indtil fornylig og gennem lang tid har været
tilhænger af multi-kulti, islamisering, afrikanise-
ring og mere indvandring.
Hvis KM mener at den uhæmmede indvandring
er et stort og farligt problem, hvorfor er KM så
gået over til kun at skrive om Trump, som det
nu er sket ca. 10 gange i træk. Hvorfor overlader
KM ikke nedrakningen til NP og MSM? Hvad er
det fine ved at bruge tid på at tilsvine USAs
præsident? Hvad opnår man ved det?
Og hvad hjælper det at en politiker har en pæn,
høflig og poleret fremtræden, hvis hen ikke ud-
retter noget, eller i det skjulte arbejder på at
snigløbe sit eget land, for at sælge det til lan-
dets fjender. Med folkets undergang til følge.
Republikanere i Kongressen har fået fremstillet en lagkage af form som Grønland dekoreret med det amerikanske flag. En video viser, hvordan de grinende fortærer den.
Det er den rene afstumpede ondskab.
Hvordan kan man som nationalt sindet dansker bifalde det?
Jeg fatter det ikke.
Fastslog FN i 1963. (Det
var inden FN fik 35 muslimske lande ombord)
For NP er
det afstumpet ondskab at spise en lagkage hvis
den har facon som indlandsisen. (var det en islagkage?)
Men NP finder det helt i orden at fordrive og etnisk ud-
rense millioner af fredelige europæiske børn og voksne,
hvis det kan give jihadisterne magten over Europa.
Jeg håber ikke, at denne glimrende blog er ved at blive nedbrudt af et kommentarfelt, hvor næppe alle vil Aamund det godt.
Der er ikke tale om at ville nogen det godt eller ej, men måske bare en uenighed, som civiliserede mennesker forhåbentligt kan diskuterer.
Sådan er det forhåbentligt stadig – håber jeg
Martell XXO 23/01/2026 at 19:04
“Nej, det er danskere som er befinder sig i grænselandet omkring landsforræderi” – Omkring landsforræderi!? – “Er det sådan at civiliserede mennesker (…) kan diskuterer” – Er det?
Jeg spurgte dig i seneste blogindlæg: Hvem er disse landsforrædere du hentyder till? – Men nåede ikke at få svar…
Må jeg minde dig om Viggo Hørups visdomsord: “Man deler sig efter anskuelse” – Dermed gav han et vigtigt signalement af demokratiet, som juridisk beskyttes af grundloven, men som i sin dagligdag lever af, at modsætninger kan mødes og diskuteres – Vistnok uden at blive kaldt landsforræder?
Deroute
Det der skiller vandene er opfattelsen af Trump. Nogen ser ham som en genial fører og leder, andre som en gal narcissistisk utilregnelig vaneforbryder.
Flere og flere indser, at det står værre til med ham end først troet. På et tidspunkt står han helt alene tilbage. Konen har forladt ham, familien trak sig for denne valgperiode, der er en svingdør af nye mennesker omkring hele tiden, da folk slides op og frastødes typisk efter 6 mndr. Gad vide hvor længe Aamund ville holde i hans nærhed?
Først vil jeg gerne kondolere med Asger Aamunds tab af sin ægtefælle. Dernæst vil jeg gerne takke for hans indsigtsfulde meningstilkendegivelser på denne blog. Det seneste indlæg overser dog efter min mening det vigtigste.
De militære emner er fastlagt i gamle aftaler og derfor ikke aktuelle. Hele det nuværende skænderi om Grønland handler, så vidt jeg kan se, om at Danmark har tilladt Grønland at ’hjemtage’ undergrunden: olie og mineraler. Det resultat USA formentlig ønsker af ’krisen’ er at Danmark udvirker, at USA får monopol på Grønlands undergrund.
Præsident Trumps facon støder mange honnette mennesker, mig selv inklusive, men hans måde at drive politik på forekommer effektiv.
Som en bivirkning af ’krisen’ vil den nok bevirke, at den nuværende regering vinder næste folketingsvalg.
Hovmod står for fald
Britiske veteraner reagerer på indkaldelsesundvigeren Trumps seneste fuldkommen respektløse og vanvittige idiot-kommentarer om at britiske soldater skulle have “holdt sig væk fra frontlinjerne” i Afghanistan — over 400 britiske tropper faldt i krigen, i direkte støtte til USA, under opfyldelse af NATOs artikel fem
Dér har
Trump måske sagt noget dumt? Men hans udtalelser
er tit blevet forvrænget. Hvad er kilden til denne historie,
og hvad er baggrunden for udtalelsen?
@Spørgejørgen
Du har en irriterende, idiotisk måde at spørge på — men siden du åbenbart ikke ka’ finde ud af at klikke på en html-henvisning eller lave en simpel internetsøgning på egen hånd — får du alligevel svar.
Jeg venter i åndeløs spænding på dine forklaringer på, hvordan Trumps udtalelser utvivlsomt også her er blevet ‘forvrænget’:
https://www.youtube.com/watch?v=Pw9KBxL-gZY
Der var
INGEN henvisning i dit skriv kl. 20.17.
Og AI bruges nu til at forfalske videoer,
film, fotos, mimik og udtalelser. Så man
er nødt til at være noget skeptisk overfor
alt i politik.
.
prøv at kigge igen.
PS: beklager min måske lige rigeligt irritable reaktion.
Selvfølgelig er det relevant at stille spørgsmål, men det er altså bare irriterende, at du kun stiller spørgsmål og sjældent (nogensinde?) bidrager med egne tanker.
De danske tab var på samme niveau som de amerikanske!
Mette og andre
taler nu meget om at det er fantastisk vigtigt
at opretholde suverænitet over Grønland.
Men når det gælder suverænitet over fædrelandet
Danmark, er suverænitet pludselig noget som er
ganske ligegyldigt. For platugle-borgen har jo for-
længst foræret Danmarks suverænitet til EU. Der
er nærmest intet af den tilbage. Folketinget er
reduceret til et gummistempel der automatisk
godkender alt der kommer fra Bruxelles. Er der
evt. en smule selvbestemmelse tilbage, bliver
det vel snart reduceret til ingenting. Har vi
andet end 179 EU-marionet-dukker tilbage?
Bare vent
Ja det er så rigtigt. Og de er også i færd med at overgive fædrelandet til islamisk stat, idet antallet af muslimer er på vej mod to millioner.
Store dele af landet er allerede muslimificeret……forstæderne til København, Århus og Odense er reelt muslimsk territorium, hvor der herskes med imamer og sharia, geder og kameler indgår i strafbetaling for drab og anden kriminalitet herunder utugt og pædofili.
Der er kun få årtier tilbage, førend danskerne er i mindretal, da antallet er nyfødte muslimer er stadigt stigende.
Vuggestuer, børnehaver, skoler og fængsler er fulde af muslimer, som vokser op og bliver farlige fjender til de herboende etniske danskere.
Politikerne har travlt med fødevarecheck og chokoladeafgift, mens landet formørkes af vilde horder af hadefulde mellemøstlige klaner.
De siger det helt åbent: Bare vent til vi bliver mange nok……..
Den ikke-røde
Karsten Jensen beskriver her ovenfor hvilken
frygtelig fremtid der venter danskerne, hvis de
bliver ved med at stemme på de politikere som
hykler om stram politik og bomstærk økonomi,
samtidig med at de er ved at udlevere danskerne
til diktatur, gangstervælde, besættelse, svenske
tilstande, terror, fattigdom, afmagt og kalifat-styre
FOLKEUDSKIFTNING
ER LIG MED FATTIGDOM, TERROR, KRIG OG MASSEDØD.
Men Martell og Niels Poulsen er ligeglade. For dem er
det værste af alt, hvis USAs præsident ikke er efter deres
smag mht. hårfarve, påklædning og ordvalg. Det generer
dem sikkert også at han er handlekraftig, flittig og ikke er
en tam og uduelig rød “demokrat”. Biden har de vist al-
drig kritiseret, for som tåbelig og snøvlende umulius var
han deres ideal af en præsident. Og Kamala Harris havde
været den perfekte efterfølger.
Ja, en bundkorrupt og fjollet klovn som var til konstant
skade for USA, ham ofrede de ikke mange ord på, for han
var fra det rigtige parti. Så pyt med de dødsfald, ulykker
og katastrofer som den dårlige embedsførelse førte med
sig. Trump derimod, uanset hvor meget godt han får fra
hånden, tilgiver KM og NP ham aldrig at han ikke er en
lille, stille, sølle og ubetydelig kransekage-figur som går i
eet med tapetet.
Havde KM og NP været igennem samme modstand som
Trump, var de klappet sammen for længst. Eller hvis ikke,
havde de nok lidt af storhedsvanvid, narcissisme og ky-
nisme i et langt, langt højere omfang end Trump. Han er
måske en spradebasse, men han er slet ingen Hitler som
NP påstår, og ingen nar og nullitet som KM vil gøre ham til.
KM og NP er fulde af ord, men begge er uvidende og histo-
rieløse, og deres dømmekraft er ikke nær så stor som de
selv tror. De går vildt meget op i ligegyldige ting, men
ignorerer kæmpetruslerne mod Danmark og danskerne.
Du har tydeligvis ikke læst hvad jeg har skrevet tidligere. Læs mit indlæg 17:43
Jeg beskæftiger mig ikke med hårfarve, slips ol.
Flaben spørger, hvem jeg mener befinder sig i grænselandet omkring landsforræderi?
Det gør de fleste fra Enhedslisten og langt ind i SF. Det gør de Radikale og andre globalister. Det gør hele palæstinabevægelsen, og det gør adskillige på den yderste højrefløj, som sætter loyaliteten til Trump og MAGA over loyaliteten til Danmark. Jeg siger ikke de er landsforrædere, men netop at de befinder sig i et grænseland. Hvordan vil du ellers beskrive folk, hvis loyalitet befinder sig andre steder end en dybt følt loyalitet overfor Danmark?
Med Trumps bemærkninger om allierede troppers indsats i Afghanistan syntes jeg udmærket, man kan betegne mandens medløbere i Europa som værende i grænselandet omkring landsforræderi! I alle tilfælde hvis man er dansk eller brite.
Hvad er man da hvis man støtter en mand og en bevægelse, som truer med at bemægtige sig en del af Kongeriget?
Martell XXO 24/01/2026 at 06:44
Tak for besvarelsen af mit spørgsmål – Som vi ser af ovenstående besvarelse, betragter Martell henved halvdelen af den danske befolkning som landsforrædere!
Tricket med at bruge udtrykket “i grænselandet omkring landsforræderi” er selvfølgelig nonsens – Hvad er det for et grænseland Martell hentyder til? Er det et grænseland, han og ligesindede, administrerer efter forgodtbefindende?
Landsforrædere skal pågribes og stilles for en dommer (tre instanser) – Hvis den pågældende dømmes, kan man, muligvis, betegne vedkommende som landsforræder jf. straffelovens kapitel 12.
Martell er en
forvirret tosse som nu mener at
han er i sin gode ret til at beskylde
alle fra både venstrefløjen og højre-
fløjen for landsforræderi, hvis de
ikke er enige med Martell i eet og
alt. KM påstår igen og igen at folk
ikke har læst hvad han skrev, og
at han bliver misforstået. Men KM
får jo netop svar på hvad han skrev,
så hvorfor dette gentagne vrøvl
om at de ikke har læst hans tekster?
Når man vil gøre det til lands-
forræderi at man ikke har et lige
så komplet negativt syn på Trump
som KM og NP, så er man sgu da
ret ekstrem, for ikke at sige skør.
Hvis man ser bort fra, at det næsten ikke er til at holde ud af se og høre på Donald Trump, og hvis hans planer om at etablere en Golden Dome lykkes, og at Domen vel at mærke viser sig at være funktionsdygtig, så tror jeg, at verden om et halvt århundrede eller så vil betragte ham som en af USA’s store præsidenter. Så vil de til den tid være ligeglade med hans fremtoning, løgnehistorier og andre særheder.
Gad vide, om andre lande kan komme ind under Golden Domes beskyttende skjold. Lige nu ser det kun ud til at gælde USA, men hvis de såkaldte, rumbaserede interceptors først er i omløb, kan de måske også bruges til at dække andre nationer. Men det kommer nok til at koste kassen, hvis der er nogle, der ønsker at købe sig ind. Og det kommer vel til at kræve installation af nogle landbaserede enheder i de pågældende lande? Men det er tung kost, når man ikke er våbenekspert.
Blot for at præcisere debatten om landsforræderi:
Man er illoyal over for den danske nation, hvis man støtter Trump.
Men man er ikke nødvendigvis landsforræder. Det kræver, at man i samarbejde med repræsentanter for USA forsøger at påvirke den offentlige debat i Danmark for en amerikansk annektering af Grønland. Det er landsforræderi. Straframmen er 6 års fængsel, under skærpende omstændigheder 12 års fængsel. Det er blevet påpeget af den tidligere justitsminister, Søren Pind.
Jeg tror ikke, at Aamund er påvirkningsagent betalt af Trump eller pengemænd i USA. Der er tale om vildfarelse.
Jeg mistænker ikke nogen for at være amerikanske påvirkningsagenter i den offentlige debat i Danmark. Slet ikke på den yderste højrefløj. Messerschmidt har vist sig som den største kritiker af Trump i Danmark. Det giver sig selv. En dansk nationalist sætter naturligvis sit danske fædreland højere end et fjendtligtsindet USA, som vil annektere 98 procent af det danske kongeriges territorium.
Det samme gælder hans kollegaer på den yderste højrefløj i Europa. Jeg ser det faktisk som noget positivt. Der er måske ved at ske en forbrødring mellem de politiske fløje i Europa? Vi europæere rykker sammen i et forsvar mod vores ydre fjender i USA og Rusland, som har forrådt os og vil os det ondt.
Det seneste nyt fra Det Hvide Hus er, at Grønland er Island, fordi der er meget is, og at der lever pingviner i Grønland/Island.
Det kan man vælge at grine ad, men det forfærdelige er, at det er den slags komplet uvidende mennesker, som har magten i verden og kan trykke på atomknappen.
Mange undres
Meget enig…..at man er fortaler for og forblændet af Trump gør ikke en til landsforræder. Der skal en aktiv handling til….ikke blot meningsudveksling.
Men det der undrer er, at en så begavet og klog mand som Aamund ikke klart tager afstand fra nogle af de uhyrligheder, som Trump står for.
– Brevet til Norge om Nobels Fredspris
– tilsviningen af veteraner fra UK og Danmark
– forsøget på kup i 2020
– løgnen om valgsvindel
– pingviner på Grønland
– bytter om på Island og Grønland
– rableri om at han er diktator
– Gaza som israelsk riviera
– støtte til Israels bosættelser på Vestbredden
– talen om evt en 3. periode som præsidentkandidat
– hans åbenbare narcissisme
– ønske om Canada indlemmet i USA
– hans omgang med slyngelstater
Aamund skylder en forklaring på hans manglende afstandtagen fra personen Trump. Det er simpelthen gådefuldt.
Til Niels Poulsen og Karsten Jensen: Har I aldrig haft den tanke, at det hele er et skuespil, hvor Donald Trump spiller en rolle som uforudsigelig og småskør. I må da indrømme, at det er en rolle han mestrer til fulde (han har jo også været realitystar). Bag kulisserne sidder så de virkelige magtmennesker og styrer slagets gang. Den tanke har hvert fald strejfet mig en del gange.
Hvis vi nu tager brevet til Norge om Nobels Fredspris ex. Hvis I nu ønskede, at omverdenen skulle se jer som forkælede, der ikke helmer, før de får deres vilje, så er det da en udmærket måde at gøre det på.
Nogle gange tænker jeg altså sådan, men tænker så alligevel: Nej, for hvordan skal evt. bagved siddende magtmennesker være sikre på, at de kan styre manden, når først han beklæder så magtfuldt et embede.
Glem heller ikke, at hans amerikanske vælgerbase godt kan lide, at han er mere eller mindre småskør, bare de ser ham som autentisk, og det kan måske få ham til at dyrke det image.
I går i øvrigt også let og gelinde hen over de ting, Aamund nævner, som Trump rent faktisk er lykkedes med, hvilket andre præsidenter ikke er.
Situationen i USA’s top er en gåde ud over det sædvanlige. Men jeg er overbevist om, at der foregår mange ting bag kulisserne, som vi almindelige dødelige ikke har nogen som helst forudsætninger for at forstå.
Man kan forstå
meget mere, hvis man følger grundigt med i
politik. Men hvis ens eneste kilder til viden
er papiraviserne, TV2 og DR, så ender man
med at blive vildledt eller fordummet. Man
er nødt til at skaffe sig viden fra flere kilder.
Bøger og Hodjas blog fortæller om meget
af det som MSM fortier eller fordrejer.
TROLL ALERT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Den røde TROLL KJ bringer endnu en omgang NONSENSE, løgn og konspiration.
Det er amøbens niveau, “a load of bullshit”! yikyk!
P.
Hvad med
de 179 som i 2009 vedtog at eskimoerne skulle have
ret til at fjerne 98% af Danmarks område fra dansk magt
og indflydelse? Hvad skal man kalde den beslutning som
har skabt det problem, at nogle eskimoer fandt det smart
at samarbejde med Kina om minedrift og andet. Noget
som gjorde USA og Trump meget bekymret.
Var det så
en klog og god beslutning? (den skulle skaffe to ekstra
mandater til den daværende regering. (og eskimoerne
kunne så fjernstyre hvilken regering og politik der skulle
dominere i landet 4500 km væk. Altså 57.000 inuitter fik
magt over hvad fem millioner danskere skulle finde sig
i af politik hjemme i DK. Goddav do.
Når Trump sagde iceland var det ikke fordi han forvekslede
Island med Grønland som NP påstår. Det var blot en be-
skrivelse af at langt det meste af Grønland er dækket af is.
Og nok også for at undgå at gentage det samme ord. NP
forvrænger alt han kommer i nærheden af.
Meget tyder på at NP og KM er ude i en aflednings-manøvre.
De vil have at alt skal dreje sig om Trump, så vi glemmer at
Danmark og Europa er i en krise som drejer sig om liv eller
død, om overlevelse eller undergang, om civilisation eller
barbari, om en menneskeværdig eller apokalyptisk fremtid.
Deres stædige og konstante pladder om Trump kan vi ikke
bruge til noget. NP og KM lyder mere og mere som Maren
ved andedammen og Sofus på høloftet. Deres misforståelser
og vrangforestillinger er så mange, at man kunne bruge hele
dagen på at gendrive dem. De trækker debatten ned på et
plan hvor de som sinker og sindsforvirrede vil belære Asger
Aamund og alle andre om hvordan verden er skruet sammen.
Men når de dumme vil belære de kloge, ender det altid med
at debatten bliver til plidder pladder. De de dumme kan nemt
trække diskussionerne ned på et lavt plan, men de kloge kan
ikke trække dem op, for mod dumhed og skørt vrøvl kæmper
selv guderne forgæves. Også fremover vil NP og KM forsøge
at bilde os ind at Trumps fremtoning er verdens vigtigste em-
ne, mens folkeudskiftning og vestlige værdiers snigende kol-
laps er noget vi bare skal glemme at tænke over.
Meget tyder på at de begge er net-trolde.
Se også 48-listen over danskernes problemer
øverst i “Folkeafstemning om Grønland”
@ There is something rotten in the state of Denmark. 24/01/2026 at 10:59
“There is someTh………………….”,skriver:
“Var det såen klog og god beslutning?
(den skulle skaffe to ekstra mandater til den daværende regering).
Og eskimoerne kunne så fjernstyre hvilken regering og politik der skulle dominere i landet 4500 km væk.
Altså 57.000 inuitter fik magt over hvad fem millioner danskere skulle finde sig
i af politik hjemme i DK. Goddav do.””
DEt er præcis hvad det handler om for ethvert sidende regime i fædrelandet. MAGT!!
Ofte er lovforslag på vippen til, at blive vedtaget på hopPeborgeN, derfor er det “najse” at have et par eskimoer og 2 grindehvalsdræbere i baghånden.
HerreGud at de koster nogle milliarder “so what?” “die DUMME dänene” betaler.
I øvrigt korrekt kommentar af “There is someTh………………..”:
“Meget tyder på at NP og KM er ude i en aflednings-manøvre.”
Det er præcis hvad TROLLe lader sig bruge til (nyttige Idioter)!
Være modsigende, spille umådelig dum og gøre konstant.
“De trækker debatten ned på et plan hvor de som sinker og sindsforvirrede vil belære Asger Aamund og alle andre om hvordan verden er skruet sammen.”
Netop! det er det, det hele drejer sig om!
P.
Landsforræderi
kan vel defineres som medvirken til at Danmark
indvaderes af fjendtligt sindede fremmede, som
ønsker at besætte og overtage landet. I straffe-
loven tales der om medvirken til at vores land
kommer under fremmed herredømme. Ud fra
den definition er der mange som kan mistænkes
for at være forrædere. Dog kan dumhed, hjerne-
vask, uvidenhed og sindsforvirring nok bruges
til at frikende folk, eller give dem en mild straf.
NP og lignende har sikkert ikke meget at frygte.
Kære Asger.
Jeg vil fortsat dele dine artikler på min egen side
“Lis Thyra Hansen” og
🇩🇰VI SKAL UD AF EU🇩🇰 16000 medlemmer der deler flittigt. Og
“Borgerlig politik Lis Thyra”
Kære Lis,
Tak, det var pænt af dig. Ellers havde jeg været fredløs på facebook, der smed mig ud, fordi jeg havde bragt et foto af en flot amerikansk lærerinde, der var meldt til politiet, fordi hun havde forført en 16-årig mandlig elev. Jeg skrev: “Da jeg var 16 år drømte jeg nat og dag om at få sådan en lærerinde”. Så fik jeg et hav af kommentarer fra mænd, der skrev, at sådan havde de det også. Det var for meget for censuren, der satte mig på porten. Tak for hjælpen.
Asger Aamund
Utroligt man kan blive smidt af pga sådan en lille joke. Humor er farligt i en verden af krænkelsesparate.
Med udbredelsen af AI bliver det sikkert endnu mere håbløst.
Kære Asger.
Der var meget der var sjovere og nemmere i vores ungdom, vi havde heldigvis ingen regeljungle vi først skulle slå op i.
Din seneste artikel er blot på disse sider/grupper jeg har delt i- blevet læst
30,000 gange, blot på 1 døgn+ alle de andre der deler og de der læser her.
Det glæder mig du vil fortsat vil dele dine indsigtsfulde artikler.
Bh. Lis Thyra
”Ordene landsforræder og landsforræderi har en fæl klang. De bør anvendes med forsigtighed og omtanke. Men hvor længe kan man komme uden om dem?
En landsforræder er, som ordet siger, en der forråder sit land, begår landsforræderi. Det vil sige en, der bidrager til at bringe sit land i fremmed vold eller går den fjendes ærinde, som er trængt ind i landet.
Under de vilkår, der indtil for ikke så længe siden gjaldt for landets og folkets liv i forhold til omgivelserne, ville landsforræderi sædvanligvis bestå i med råd og dåd at hjælpe en anden magt, som regel en nabomagt, der søgte at underlægge sig landet eller dele af det eller at skaffe sig rådighed over dets handlinger eller frembringelser.
Gerningen og dens virkninger for en selv og ens landsmænd var let at gennemskue. Gerningsmanden lod sig som regel uden større tvivl udpege, fordømme og straffe.
Vor traditionelle opfattelse af begrebet landsforræderi og af landsforrædere svarer til dette normalbillede af virkeligheden, som den tidligere tog sig ud. Men virkeligheden har ændret sig, og i takt med denne ændrede virkelighed må vi ændre vor opfattelse, så den svarer til landsforræderiets nuværende indhold.
Allerede den 2. verdenskrig og den tyske besættelse af Danmark 1940-45 bragte forvirring i de tilvante begreber. En del danskere optrådte i forhold til besættelsesmagten på en måde, der svarede til det gamle begreb om landsforræderi. Men billedet sløredes ved, at hovedparten af landets ledere, politikerne, optrådte i en dobbeltrolle, hvor de på samme tid, som de hævdede at varetage nationens interesser, samarbejdede med besættelsesmagten på en måde, der fik dem til både at bekæmpe den danske modstandsbevægelse og at opmuntre til en del af de handlinger, de efter krigen stemplede som landsforræderi. Det måtte hos menige danskere skabe tvivl om, hvad der var landsforræderi, og hvem der egentlig var landsforrædere.
Først fremmedpolitikken gennem den sidste snes år har dog gjort det uomgængeligt at nyvurdere begreberne for at klargøre, hvad der i dag må kaldes landsforræderi, og hvem der står for det. Nutidens indvandringspolitik bidrager i virkeligheden til, ikke i en enkelt kortvarig handling, men gennem et langvarigt begivenhedsforløb, at bringe Danmark til en begyndelse dele af det i fremmed vold. Resultatet søges besmykket med fint klingende fremmedord som ”multietnisk” eller ”multikulturelt” samfund, men de kan dog ikke skjule virkeligheden, der er den, at Danmark gradvis udleveres til fremmede folkeslag, og at danskerne fortrænges og mister først eneretten til deres eget fædreland og siden måske muligheden for at være i det som danske.
Virkeligheden i dette svarer til, hvad der tidligere under andre forhold betragtedes og betegnedes som landsforræderi. Denne politik er et forræderi mod Danmark og det danske folk. Den er landsforræderi.”
(Skrevet af afdøde landsarkivar, dr.phil., tidligere modstandsmand, Sune Dalgård-1922-2007, og på foranledning af den tidligere modstandsmand og nedkastningschef Jens Toldstrup -1915-1991 bragt i ”Danskeren” nr.2, 1991).
Jeg er faktisk delvis enig, den gradvise overdragelse af vores land til fremmede, som man med underlige krumspring omdøber til “ikke fremmede” i et niveau på 5-6 tusinde årligt. Altså man tildeler dem dansk indfødsret på lemfældig vis. Er det ikke som, jeg tidligere har beskrevet i omegnen af landsforræderi?
Det er vel også i omegnen af landsforræderi, at støtte op om en mand, som vil stjæle 98% af Kongerigets territorium!
Karl M. fremstår
efterhånden som en blanding eller
pærevælling af banale sandheder og
forrykte holdninger og meninger. Og
alle hans indlæg handler om forræderi,
Trump, Grønland og om at folk ikke
har læst eller ikke har forstået hvad
KM skrev. KM er klog på enkelte punk-
ter, men dum som en skovl på andre.
Adler har
helt ret i at den folkeudskiftning som er i gang, er et
forræderi af værste art mod det danske folk. Hvorfor
er KM kun delvis enig i det? Og hvorfor skelner KM
ikke mellem Grønland og Danmark, det er dog to
helt forskellige lande. Men KM har fået Trump på
hjernen, og mener at det er forræderi at mene noget
andet om USA og Trump, end hvad KM mener. Bzzzzz.
Nej, Bent A, Arne von Kappelgaard har ikke ret i, at der er en folkeudskiftning i gang. Det er kun jer skingrende nationalister, der prøver at skræmme almindelige mennesker med det vrøvleord.
I håb om, at der så kommer flere stemmer til de lidt for mange nationalpopulistiske partier.
Niels Nul er jo en adopteret bastard mellem en sydøstasiatisk luder og en amerikansk negersoldat, så selvfølgelig ønsker han flere artsfremmede modborgere, så han selv fremstår mindre aparte.
Tak for de venlige ord!
@ der Adler. 24/01/2026 at 10:57
“En landsforræder er, som ordet siger, en der forråder sit land, begår landsforræderi.
Det vil sige en, der bidrager til at bringe sit land i fremmed vold eller går den fjendes ærinde, som er trængt ind i landet.”
Er det ikke præcis det vi oplever/udsættes for af EU pt? Landets kolbøtter accepterer igen&igen suverænitetens afgivelse, samt mere&mere indflydelse fra EU og ikke mindst fra div. int´le domstole, der konstant sætter vores Grundlov ud af kraft, hvilket regimet blot nikker ja-tak til.
Kolbøtterne arbejder helt bevist på etnisk udrensning, samt overgivelse af magt til et regime der er totalt udemokratisk (og korrupt).
Dansk lovgivning erstattes af EU lovgivning/ direktiver, der ikke er vedtaget på hoppeborgen eller været til folkeafstemning.
Det er absolut undergravende virksomhed af vores suverænitet og vores love.
Det er landsforræderi, som udføres i ly af demokratiet og ikke mindst, til vores allesammens bedste!
Dernæst er der spørgsmålet om korruption. Medlemmerne af regimet bliver påvirket af det int´lt regime i Bruxxelles, bl.a. med udsigt til fede poster med skattefri vederlag, når div. lovgivning/direktiver fra EU bliver implementeret, alt sammen med det formål at få nationalstaterne nedlagt og etableret EUN, “European United Nations”.
Jeg undres over hvordan(hvor længe) landets officerer i hele forsvaret kan accepterer disse tilstande.
Apropos Loven om Hjemmestyre 2009. En lovgivning som alt muligt andet, og derfor kan den ændres, når der samles flertal for det. easy peasy!
Hvis du vil bevare dit fædreland: Stem LarsBoje/BP for et demokratisk & frit styre i vort fædreland, med sund fornuft og forudsigelighed for alle danskere.
P.
Det er OK at rakke ned på Trump, men det gør ikke én til frihedskæmper efter min mening. Det er også OK ikke at rakke ned på Trump, det gør ikke én til landsforræder.
Brug din realpolitiske sans uden medieskabte meninger og statens tv-fædrelands føleri og se på, hvad der faktisk er sket og sker. Grønland er ikke blevet mere besat af USA, end det var, da amerikanerne militært besatte Grønland den 1. april 1941, da Grønland var ‘revet’ løs fra kongeriget og DK var ‘fredsbesat’ af Tyskland. Samarbejdsregeringen i Kbh. dengang dømte USA-gesandten, Kauffmann, for landsforræderi dengang, fordi han lavede aftalen med USA om at USA skulle sende tropper til Grønland. (Der var op mod 5.500 amerikanske soldater på Grønland under krigen) Efter krigen blev han hyldet som en helt.
De knap 60.000 grønlændere har ikke en jordisk chance for militært at beskytte/besætte den 2.166.000 km² store ø. Det må USA fortsat tage sig af, hvis de skal undgå at Kina eller Rusland gør det. Derfor var det et selvmål (gænsende til landsforræderi 🙂 ) at alle folketingets partier – undtagen DF, der stemte imod – gav Grønland ret til fuld selvstændighed. Når/hvis der bliver flertal for fuld selvstændighed (inkl. udenrigs-og sikkerhedspolitik) i Grønlands parlament (grønlandsk: Inatsisartut) er DK ude af sagaen. Så må Inatsisartut selv bestemme, hvem der skal forsvare den 2.166.000 km² store ø. Jeg ønsker dem farvel og held og lykke 🙂
Hvis man følger med i medierne i Danmark, vil man bemærke, at tidligere højrøstede fortalere for Putin eller Trump, eller fortalere for både Putin og Trump, en efter en forsvinder fra den offentlige debat.
En forebyggende samtale med repræsentanter for de danske efterretningstjenester kan få folk på bedre tanker.
Jeg har bidt mærke i en meget højrøstet Trumpstøtte (jeg vil ikke nævne navnet). Han er ikke mere aktiv som debattør. Der kan være flere muligheder. Han er blevet syg eller er død. Han har fortrudt sin tidligere støtte til Trump efter Trumps trusler mod det danske kongerige. Eller, hvis han er blevet betalt som påvirkningsagent for Trump-administrationen, er han blevet advaret af de danske efterretningstjenester. Det er meget bedre at ordne sådanne forhold i det skjulte.
Men som sagt, de ubefæstede sjæle på denne blog, skader næppe Kongeriget Danmark med deres agitation for Trump. Det er ubehagelig læsning, ja, og man undrer over, hvad der er gået galt i deres liv, siden de taler imod deres eget fædreland. Men mere er der ikke i det.
Nej, hvor du sjov “Niels Poulsen”
TROLL ALERT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sølle NP tilbyder nu tudekiks til de der ikke hepper på hans løgn!
“ja, og man undrer over, hvad der er gået galt i deres liv”
JA! hvorfor lader man sig udnytte som nyttig idiot? Som man siger; et godt spørgsmål!
P.
Herunder prøver
Niels Nul at bilde os ind at der kun er 300.000
kulturfremmede i landet, selvom det rigtige tal
er omkring 1½ million. Enhver kan med egne
øjne se at gaderne, butikkerne, skolerne, hos-
pitalerne, motorvejene og boligkvartererne
vrimler med arabere og afrikanere. I aviser
og på nettet kan man læse om terror og over-
fald, og i fængsler, diskoteker og børnehaver
er der snart flere migranter end danskere.
Men danskerne er nu så hjernevaskede af
MSM at de tror det handler om “berigelse”,
selvom det handler om afskaffelse af folke-
hjemmet, fædrelandet og danskerne. Næste
kapitel handler om gangstervældee, død og
undergang. Danskerne vil blive fordrevet eller
etnisk udrenset. EU mener at hvide menne-
sker bør udskiftes med sorte og brune asylanter.
Pingviner på Grønland?
Hold da kæft nogle fjolser.
Herunder undrer Adler
sig over at danskerne ikke er blevet klogere, når nu Sverige,
England og Frankrig er advarende eksempler på kommunisti-
ske, feministiske, totalitære og ragnarok-agtige tilstande.
Adler har ret, det er uklogt og selvmorderisk at stemme på
røde og radikale partier. Danmark har kurs mod undergang.
Og mod udrensning, /udryddelse af danskerne så længe S,
SF, V, M, K, R og EL går ind for masseindvandring. Hvad de
gør, selvom de lyver og hykler om at deres politik er stram.
Mette, V og M har ladet titusindvis af kulturfremmede slå
sig ned i Danmark siden 2019, sidst ca. 65.000 fra Bangla-
desh, Afghanistan, Somalia og Pakistan mv.
@ Karl Martell – 11:37
“Er det ikke som, jeg tidligere har beskrevet i omegnen af landsforræderi?”
Det er ikke bare i omegnen af landsforræderi, det er landsforræderi, selvom det sker glidende.
Det jeg ikke begriber er, hvorfor man ikke bliver klogere? Man kan se på de lande “vi” normalt sammenligner os med (Sverige, England, Tyskland, Frankrig, Holland, Belgien), og hvor er vi på vej hen i de lande !
Nu vil jeg hellere under- end overdrive, men det er lande godt på vej til kaos og nedsmeltning, samtidig med at de etniske befolkninger kommer i mindretal. Hvorfor griber man ikke i nældens rod?
Som der stod i Landbo-Værnet 6, 1933 s.2: ”En landmand giver dog ikke ukrudtet samme frihed til at gro som nytteplanter? Hvorfor skåne samfundets ukrudtsplanter.”
Her kan man også med rette citere krisminister A.F.Tscherning (1795-1874), der i 1863 sagde: ”Der er ingen ære i at gøre det ukloge.”
For de mennesker (læs, fortrins muslimer) som ikke kan finde ud af, som ikke har lyst til at bidrage til den danske husholdning, som ikke er interesseret i at blive integrereret i det danske samfund (de notorisk uintegrerbare), de mennesker (familier) som konstant er i konflikt med dansk lov, de notorisk kriminelle og arbejdssky, der burde det danske samfund med øjeblikkelig virkning give dem en returbillet til hjemlandet, og er de danske statsborgere, så burde der laves en lov, hvor dette statsborgerskab bliver dem frataget.
Love med tilbagevirkende kraft er selfølgelig altid problematiske, men har jo før været set bragt i anvendelse i dansk lovgivning (efter maj 1945), og det netop på et tidspunkt, hvor danskheden også var i fare. Nu truer en anden fare danskheden, derfor, vær beredt!
Slib kniven og hold krudtet tørt, og vær forberedt på det værste.
” Altså man tildeler dem dansk indfødsret på lemfældig vis.”
At få dansk indfødtsret er ikke bare en ret (menneskeret) alle har, men en politisk tillidserklæring, selvom man igennem mange år har haft indtrykket af, at det blev delt ud med rund hånd.
Nu er DFéren Mikkel Bjørn blevet formand for Indfødsretsrudvalget, så kan man håbe, at der kommer andre boller på suppen.
Kan varmt anbefale hans nylig udkomne bog “En af os. Indfødtsretten vender hjem,” (kr.249.95).
Arne VON Kapplegaard (tysker?)
“Nu truer en anden fare danskheden, derfor, vær beredt!”
Er det 300.000 muslimers skyld, at såkaldt etniske danskere ikke reproducerer sig selv?
De 500.000 desværre herboende muslimer er i høj grad medvirkende til at danskerne ikke reproducerer sig selv.
De bebor nemlig størstedelen af de almennyttige boliger, således at danske unge ikke kan få en lejlighed, hvor der er plads til børn, og skulle de alligevel få en, så kan deres børn regne med at blive plaget af det muslimske rotteyngel.
Herunder demonstrerer
NP=KJ sig endnu engang at han er en sær snegl,
at han er brovtende, uærlig, grov, plump og selv-
hævdende. Og nok også pengegrisk.
Politisk har han ikke meget at byde på. Bortset
fra skøre idéer som blafrer i vinden. Og NP=KJ
er selvfølgelig forarget over at Trump har sørget
for at hundredtusinder af kriminelle migranter
bliver udvist. Som rød radikal er NP naturligvis
tilhænger af kriminalitet og folkeudskiftning.
NP er blød i bolden. Ligesom Niels 0.
Hvad er livet andet end venten på den næste katastrofe
Ganske morsomt at de som anbefaler Lars Boje, de er også begejstrede for Trump.
De har også visse lighedspunkter. Brovtende, uærlige, grove, plumpe, selvhævdende og pengegriske.
Politisk har de ikke meget at byde på bortset fra populistiske ideer, som skifter som vinden blæser. Nu er de ved at forbyde abort, fordi Vance synes det. Han er ved at nedkomme med sit fjerde barn. Men han er også gift med en perser.
De er dog hårde overfor immigration og kriminalitet, og det er en væsentlig grund til, at de kan tiltrække stemmer. Der er ingen som dem, der koldt og kynisk forstår at smide børn, kvinder, gamle på porten sammen med de forbrydere og sindsforstyrrede, som alle vil af med.
Må Gud tilgive os, thi vi ved ikke, hvad vi gør
Man kunne håbe på en dansk pendant til ICE, der ville tage folk som dig med i købet, når jeres kæleperkere skulle indsamles med henblik på slutdeponering, evt. i deres hjemlande.
Fromt ønske.
Hvem vil du ellers deportere til Mors ?
@ HP. Man kunne deportere dem til en opholdslejr lidt øst for Thule basen! Det er jo som bekendt en del af kongeriget.
P.
Vores forfædre …
Vores forfædre og europæiske udvandrere var med til at forme det frihedens USA, som vi alle beundrede og som banede vejen for vor europæiske demokratier.
Stakkels USA med dets tilvalg af en slyngelagtig despot og stakkels det Danmark med herværende spytslikker og de medløbere, der bifalder despotens vanvittige modbydeligheder.
Jeg har hidtil har bakket op om og beundret det USA, hvor jeg i 36 år i Boston området var medlem af den amerikanske ingeniørforening indtil min pension. Jeg ønsker mine venner i USA det bedste for en fremtid uden Trump og hans kumpaner.
Er Aamund en trumpist stivnakke, eller får han et klarsyn? Jeg tror det det desværre ikke.
ShmG.
I det daglige
betyder Grønland vist ingenting for
danskerne. Landet er meget langt væk.
Og for grønlænderne har danske politikere
og deres arrogante magtmisbrug været et
træls, ubehageligt og utrygt bekendtskab.
Så kan vi ikke få en forklaring på at Mette
& co. går så meget op i det med Grønland?
Er det i virkeligheden blot for at skaffe sig
nogle stemmer, ved at stille sig op som
dem som heltemodigt har frelst grønlands
små eskimoer fra den store stygge ulv som
Trump er udråbt til? Eller er det for at und-
gå at det afsløres at fjolsetinget i 2009 dum-
mede sig helt fantastisk meget da man ud-
skilte Grønland fra det danske rige? Man
vil nok bare undgå at tabe ansigt.
Herover har et eller andet snusfornuftigt kvindemenneske smidt båtnakken på porten. Ansvarlige og fornuftige myndigheder, der varetager børnenes tarv, har kasseret fjolset.
Siden har tossen og kvindehaderen overdænget Aamunds blog med hadefulde udfald mod det halve af menneskeheden.
Jeg har medlidenhed med det stakkels pjok, og jeg beder til hans snarlige helbredelse.
Hvem er landsforrædere?
Den første, der falder mig på sinde er grønlænderen Jørgen Boassen, som for nylig fejrede Trumps 1.års dag og var med til at skære i den usympatiske grønlandskage i USA.
Han er ikke landsforræder. Han har lov til at lufte hans usympatiske holdninger.
De værste landsforrædere, jeg kan komme på, er Jeppe Kofoed og Fris Arne Petersen.
Kofoed var udenrigsminister og Petersen var direktør i udenrigsministeriet og ambassadør i USA og Kina.
Disse to lusepustere udnytter deres inside viden til at sagsøge Kongeriget Danmark for 80 mia. kroner og skammeligt benytter deres inside viden til at bagtale Kongeriget.
Hvis der er tale om landsforrædere, så er det soleklart Jeppe Kofoed og landssvigeren Friis Arne Petersen i deres regi i Kongerigets fjender.
De har ingen skam i livet, og det er utroligt, hvad disse lusepustere kan afstedkomme for mammon!
De burde fratages deres lukrative pensionsordning som det mindste, begrundet i disse fædrelandsfjenders skadelige virke.
Hjul og stejle ville være passende, men er rimeligvis afskaffet i vort Kongerige.
Herover demonstrerer
Karsten Jensen=NP endnu engang at han er en
sær snegl, og at han er brovtende, uærlig, grov,
plump og selvhævdende. Og nok også pengegrisk.
Politisk har han ikke meget at byde på. Bortset
fra skøre idéer som blafrer i vinden. Og NP=KJ
er selvfølgelig forarget over at Trump har sørget
for at hundredtusinder af kriminelle migranter
bliver udvist. Som rød radikal er NP naturligvis
tilhænger af kriminalitet og folkeudskiftning.
NP=KJ er blød i bolden. Ligesom Niels 0.
I Boston området led vi meget af Gypsy Moth, som faldt ned for træerne overalt.
“Bedst eller værst” er et forbandet møl eller rettere en ubetydelig og uskadelig fusentast, der besudler Aamunds blog med støj.
HP er måske
NP, og måske ikke NP? Men HP bor langt ude på heden,
i en skov hvor han er omgivet af fuglefløjt og slet ingen
problemer med voldelige bander. Der er bare så idyllisk
dér hvor HP bor. Men engang boede HP et andet sted hvor
han var plaget af møl. Nu er han så kommet Karsten J = NP
til undsætning, ved at kalde en som kritiserer NP for et “for-
bandet møl”. Det er jo et argument af højeste klasse, så nu
har HP vundet den diskussion, med eller uden fuglefløjt el-
ler møl.
Landsforræderi
kan vel defineres som medvirken til at Danmark
indvaderes af fjendtligt sindede fremmede, som
ønsker at besætte og overtage landet. I straffe-
loven tales der om medvirken til at vores land
kommer under fremmed herredømme. Ud fra
den definition er der mange som kan mistænkes
for at være forrædere. Dog kan dumhed, hjerne-
vask, uvidenhed og sindsforvirring nok bruges
til at frikende folk, eller give dem en mild straf.
NP og lignende har sikkert ikke meget at frygte.
Ja, nu er det
jo blevet politisk korrekt at forråde sit land, og
at udlevere det til invasion, multi-kulti, afrika-
nisering, fremmed besættelse, annektering og
overtagelse. Så NP osv. risikerer ikke at få en
retssag på halsen. Desuden er han fornylig
gået fra at være vild med mere islamisering
til at være vild med danske og kristne værdier.
Skiftet skete på 1 dag. Så fra nu af kan vi trygt
stole på at NP er 100% på Danmarks og vores
side. Hurra, hurra.
Ja, nu er det
jo blevet politisk korrekt at forråde sit land, og
at udlevere det til invasion, multi-kulti, afrika-
nisering, fremmed besættelse, annektering og
overtagelse. Så NP osv. risikerer ikke at få en
retssag på halsen. Desuden er han fornylig
gået fra at være vild med mere islamisering
til at være vild med danske og kristne værdier.
Skiftet skete på 1 dag. Så fra nu af kan vi trygt
stole på at NP er 100% på Danmarks og vores
side. Hurra, hurra.
Alt andet lige
25 % af vanvidsbilister er anden etnisk herkomst.. Dvs at 25% af indbyggerne i Danmark er negre, arabere, persere og sigøjnere og hva har vi.
Det giver 1.5 mill, som forplanter sig med lynets hast. Størsteparten er udenfor arbejdsmarkedet. Og nu vil Dansk Industri, Brian Mikkelsen og Lars Løkke ha endnu flere herop, fordi uden indvandring så er der ikke nok i rengøring og ældreplejen.
Måske skulle man hellere se på, at få de vi har til at bestille noget….også danske. Fordi man har ptsd….hvem har ikke det….eller mangler en arm, så er det ingen undskyldning for ikke at svinge en gulvklud eller vaske en ræv.
Bare se at komme i gang. Man ku starte med at sætte Brian og Lars til noget håndens arbejde. Det ville de måske være bedre til end at lade fædrelandet invadere af fremmede.
Her synes jeg
at den vistnok blå KJ er lidt hård ved Brian og Lars.
For det første har de altid kun arbejdet ved at bruge
munden. Hvis de bliver sat til fysisk arbejde vil de
hurtigt falde om. De eneste muskler de har som
stadig er i god form er deres kæbemuskler. For det
andet er de jo kun ude på at udskifte danskerne
med negre, arabere, sigøjnere, afghanere, tyrker,
somaliere, pakistanere, og asiater, og det er da også
på tide, da vi danskere jo er dødkedelige, fjollede,
dovne og ikke dur til noget. At de foretager denne
udskiftning i den bedste mening, for at gøre Danmark
til et bedre land og samfund, skal de vel ikke straffes
for. Danskerne kan jo bare flytte til Midtafrika, hvor
der er ved at være folketomt, og hvor der ikke er
varmeregninger og slet ingen moms. Så hvad er
problemet??
Vanvidskommentar og vanvidstal fra Karsten Jensen. Det rene løgn fra ham. Men det er han ikke alene om. Ganske mange fra jordhulenationalisme-segmentet siger den samme løgn 24/7/365. Selvfølgelig også uden dokumentation. For den findes ikke.
NÅr vi får den danske pendant til ICE, så bliver du hugget midt over og sendt til Afrika og Sydkorea, Niels Nul
Hvad vi her
skriver og mener om Trump, er nok uden betydning.
Det må være vigtigere at skrive og mene noget om
platuglernes politik som fører Danmark og folke-
hjemmet mod undergang og udslettelse, via ind-
vandring, folkeudskiftning, idioti, løgn, terror og
folkedrab.
Nu kan man læse at de asociale, folkefjendske og
landsskadelige partier S og M har fået betydelig frem-
gang pga. balladen om Grønland. Det er jo latterligt.
Har vælgerne allerede glemt de talrige ulykker, skan-
daler, besværligheder og udgifter som Mette og Lars
har påført dem? Har en epidemi af senil demens
ramt vælgerne?
Det står også sørgeligt til hos de andre gamle partier,
SF, R, EL og V osv. Ingen af dem forsvarer danskernes
værdier og interesser, de tænker kun på at rage til sig.
Vores lille land er fortabt, hvis det bliver véd på denne
måde, hvor vi danskeres frihed, tryghed og økonomi
systematisk snigløbes og undermineres. Hvad enhver
nemt kan se i gaderne og på nettet hos Den korte avis,
24nyt, Hodja, X, youtube, Aamund, Fox news, Gravitas,
Borgernes partis hjemmeside, DFs hjemmeside, Snaph
og et par stykker mere.
LØGNE
OG BEDRAGERISKE AVISARTIKLER
Hodja har i
dag søndag eksempler på hvor fantastisk løgnagtige
amerikanske aviser kan være. Se under overskriften
“Eftersøgt” illegal – 5 årig søn” hvordan journalisterne
fra democratiske aviser fordrejer og forvrænger hvad
der skete.
En anden artikel viser at løgnene fortsætter når det
drejer sig om de politi-styrker som er sat til at finde
udenlandske kriminelle og få dem sendt retur til de
lande de kom fra. “Bevæbnet mand mod ICE”. Se Hodja.
Snaphanen har ind i mellem en del fjollede artikler
også nogle fornuftige som stadig har lidt jordfor-
bindelse. F.eks. er der en om en epidemi af akut
nyresvigt (155.000 tilfælde), som flg. af nogle kvak-
salver “vacciner” med giftige bivirkninger.
Herunder
lystløgneren Niels Poulsen der lider af TDS. Eller
er det noget med hashplanter og sprut? Det var
nok ca. Trump tilsvining nr. 165. Det eneste NP
har opnået er at spilde sin egen og vi andres tid.
Bent A, husker du selv din egen tilsvining nr. 165 af Obama, Biden og Harris?
Og, nej, må jeg hellere sige for 165. gang: Jeg er ikke demokrat. Jeg VAR republikaner før MAGA (Make America Go Away), som er det absolut modsatte af Republikaner 1.0.
Selv i en
kæmpestor forsamling af dumrianer
ville Niels Nul sandsynligvis være den
aller dummeste. Man kalder det vist
at være dummere end dum. Oveni
lyver han, for ingen har bragt mere
end ret få notitser om Biden og Harris.
Niels Poulsen synes
selv at det er smart at kalde sig
Karsten Jensen hver anden gang,
men for vi andre er det kun irrite-
rende, og endnu et eksempel på
at NP er skør, er gak gak.
Trump og svampe
Gad vide hvor længe han holder. Blå mærker og blodudtrædninger breder sig over hele hans krop. Det forklarer, hvorfor han bruge kilovis af orange makeupcreme hver dag. Det er simpelthen for at dække og kamuflere en tiltagende forrådnelse af krop og sjæl.
Det forklarer også, hvorfor hans kone Melania har trukket sig væk fra ham og nu bor i New York så langt væk fra ham som muligt. Hun optræder dog sammen med ham ca en gang hvert halve år mod betaling af et sekscifret beløb.
De nærmeste siger, at det har slået sig på hjernen og det forklarer, hvorfor han tager fejl af Grønland og Island, Cuba og Iran, Canada og Australien. Han får ofte synsforstyrrelser og ser mexicanere kravle over mure og op ad vægge overalt.
NATO’s generalsekretær Mark Rotte udtaler, at det ikke er nemt at forhandle med en person, hvis hjerne er ved at svampe helt igennem. Men hvis man smisker og slesker, så er der et håb om, at det kan lykkes at holde ham nogenlunde rolig og tilfreds. Den mindste smule kritik eller modstand kan få ham til helt at miste sutten.
Igen et
indlæg fra den perfide, afstumpede og
efterplaprende Niels Poulsen. Som må være ikke så lidt
ondskabsfuld eller totalt hjernevasket af MSM. Niels Poulsen
lyder mere og mere som en robot styret af MSM. Han stirrer
sikkert i timevis på TV-skærmen, hvorfra han hver dag henter
sine sandheder og sin åndelige føde. Det falder ham aldrig
ind at MSM manipulerer med ham. I dag lørdag kan han læse
hos Hodja om hvordan selv store “anerkendte” aviser fylder
deres kunder med løgn og fordrejninger.
Kære hr. Hallo…Jammen Herre Jemini da……pas på blodtrykket …..det er jo blot en helt nøgtern og stilfærdig beskrivelse af en stakkels mands forfaldenhed…..det kommer til at overgå os alle i mere eller mindre udtalt grad….blot se på Joe Biden, der led samme kranke skæbne….op på hesten igen og se fremad….snart er det hele forbi……så tilbage til Honda og læs om flyvende tallerkener og susende vindmøller……
Karsten Jensen = Niels Poulsen
er en klam og hårdnakket nyttig idiot.
Tænk at han gider skrive så meget ævl
og sludder, uge efter uge.
Vi giver
også dit land, dine penge, din sikkerhed, din frihed,
jeres byer, jeres kvinder, jeres boliger, jeres indfødsret, jeres
kultur, fred og fremtid væk til alverdens fremmede. Men hvis vi
forsyner jer med valgflæsk, store ord og gyldne løfter, er I vel
godt tilfredse?
Herunder har vi vist to
bloggere som begge mangler lidt jordforbindelse. Begge har
overset at Trump ikke har og aldrig har haft planer om at an-
gribe Grønland militært. Det er en oppustet stråmand fra de
medier som altid fylder publikum med halve og kvarte sand-
heder m.m. KDC kan tage det helt roligt. Trump vil måske
købe eskimoerne, men han vil ikke bombe dem, og slet ikke
deres hundepatrulje. De vil nærmere blive tilbudt gratis hun-
de kiks.
NP kl. viser kl.10.26 for 117. gang at han er fantast, en klovn
og tåbe som spilder vores tid. Han er en trold som ønsker
at forhindre at vi tænker over vores egen og Danmarks situation.
Jeg har et råd til Asger Aamund. Prøv at se verden fra et andet sted end et bestyrelseslokale i en virksomhed. Det har tydeligvis givet et tunnelsyn. Asger Aamund kunne jo begynde med at se på tidligere brigadegeneral Michael Hesselholt Clemmesen på FB fra den 24. januar 2026. Han slesker ikke for USA og Trump.
Desuden eksisterer der en kongelig forholdsordre fra den 6. marts 1952 om at danske soldater ved et angreb på Danmark uden at afvente ordre skal tage kampen op. Forsvaret er ikke en beskæftigelsesinstitution men skal til enhver tid forsvare kongeriget og altså også Grønland.
OM FORSVARET AF GRØNLAND MOD AMERIKANSK KUP
Truslen er todelt. Vi kan regne med, at USA med satellit, droner og agenter vil skaffe sig et nøjagtigt forhåndsbillede af, hvor nøglepersoner og forsvarsstyrker befinder sig på angrebstidspunktet. Det kolde vejr vil lette overvågning med termisk udstyr.
Angrebet vil rette sig mod transportinfrastruktur samt med specialstyrker direkte mod mål som Arktisk Kommando, Nuuk politi og grønlandske nøglepolitikere.
Erobringen af lufthavne skal også sikre muligheden for at landsætte kamp- og transporthelikoptere, der kan muliggøre efterfølgende operationer, og supplere muligheden for at udnytte flyvepladsen i det fjerntliggende Thule.
Forsvaret skal naturligt koncentreres om den truede infrastruktur: Lufthavne og havne. Det er væsentligt, at forsvarsstyrker konstant flytter sig for at være uforudseelige under den konstante overvådning, så de ikke let kan bindes og lammes.
Forsvarsstyrkernes væsentligste våben er lette missiler (som det franske, mandbårne “Mistral”-luftværnsmissil) der er særdeles effektivt mod transportmaskiner under faldskærmsnedkastninger og specielt under transportmaskiners landing, hvor selvbeskyttelsesmidler er mindre effektive.
Nøgleelementer af havne- og lufthavnsinfrastruktur bør forberedes til ødelæggelse ved sprængning eller spærring. Men det må naturligt være en grønlandsk beslutning, hvad der skal ske, og hvornår, da det et dem, der kommer til at lide af eftervirkningerne.
Billedet viser Kangerlussuaq Lufthavn, et sandsynligt tidligt mål i et amerikansk kupforsøg.
***
I Weekendavisen har Søren Villemoes samlet en desværre pessimistisk, men totalt amatøragtig, samling af udtalelser om amerikanske muligheder.
De ville møde et arktisk Vietnam. Udtalelserne ignorerer, at muligheden af guerilla forudsætter, at befolkningen i landdistrikterne har en selvhjulpet økonomisk økonomi. Ikke længere tilfældet på Grønland. I øvrigt blev Vietnamkrigen afgjort ved regulær militær intervention fra Nordvietnam, efter at USA havde trukket sin styrker ud.
Artiklen ignorerer, hvor pacifistiske og tilbageholdende med at tage andre menneskers liv, grønlænderne normalt er.
Forsvarerne vil mobilt på hundeslæder, bevæge sig, hvor amerikanerne ikke kan. Ignorere at hundeslæderne vil blive set og udslettet som varme mål fra bevæbnede Predatordroner.
At amerikanernes helikoptere skulle være ubrugelige det meste af året er rent nonsens og demonstrerer manglende viden om civile helikopterers normale rolle i Grønland.
Kun artiklens behandling af mulige europæiske modhandlinger er nøgtern.
Her har vi vist to
bloggere som begge mangler lidt jordforbindelse. Begge har
overset at Trump ikke har og aldrig har haft planer om at an-
gribe Grønland militært. Det er en oppustet stråmand fra de
medier som altid fylder publikum med halve og kvarte sand-
heder m.m. KDC kan tage det helt roligt. Trump vil måske
købe eskimoerne, men han vil ikke bombe dem, og slet ikke
deres hundepatrulje. De vil nærmere blive tilbudt gratis hun-
de kiks.
NP herunder viser for 117. gang at han er fantast, en klovn
og tåbe som spilder vores tid. Han er en trold som ønsker
at forhindre at vi tænker over vores egen og Danmarks situation.
JEG ANKLAGER!
Ja jeg anklager den danske presse for bevist unøjagtighed. En unøjagtighed så stor, at det bliver på grænsen til løgn!
Når der er oprør eller kriminalitet begået af indvandere eller efterkommere, som oftest børn eller unge mænd, så benævnes de bare som unge mennesker.
Vi omtaler banderne som bander, uden at nævne at de uhyrligheder de begår, stort set aldrig ville ske, hvis ikke disse bander var netop indvandrebander og ikke bare bander.
Når der begås mord eller bare skyderi, begået af folk fra den anden side af sundet, så benævnes de svenskere! Selvom ethvert selvstændigt tænkende menneske udmærket ved at der er tale om indvandere, eller disses efterkommere. Det lykkedes endda at udlægge røgslør over etniciteten, ved at interviewe en enkelt etnisk svensker, som blev fanget inden sin ugerning! Men vi ved jo ganske udmærket, at et overvældende flertal af forbryderne er indvandere eller efterkommere.
Helt grotesk bliver det når politi og myndigheder skal beskrive forbryderne, så nævnes ofte kun tøj og sko, ikke altid hudfarve, naturligvis med mindre den er hvid.
Det er faktisk ved, at være således at der som regel er et etnisk aspekt i 90-95% af de forbrydelser vi hører om i dagspressen.
Den vægren ved at fortælle hele sandheden, og ikke kun en del af den, er nok det største presseetiske problem i dag, men det er noget f.eks. presselogen aldrig kunne drømme om at tage op. Det kan jo ikke passe, at befolkningen skal læse mellem linjerne for at blive velorienteret!
Det er præcis den holdning og praksis, som ligger til grund til de uhyggelige groomingsskandaler i England. Ordet grooming bruges jo kun fordi misforstået “pænhed” forbyder at bruge det korrekte ord voldtægt!
Man har ofret sårbare britiske piger for at beskytte det multietniske og multikulturelle samfund! Gad vide om det også sker her?
Nå, nu er Martell måske
kommet til fornuft og har skiftet spor. Det er godt og
det holder forhåbentlig. Det var træls med 2x NP.
Ovenstående: Breaking news fra ScamTroll-Fabrikken Niels Poulsen – Tilsyneladende foranlediget af en vrøvleakrobat, ovenstående, som kalder sig Knud Damgaard Christensen – Har man fra ScamBunkeren sat en af kollektivets tunge drenge på sagen – Vederkvægende med et nyt soundtrack! – Jeg mener ham den perfide blev lidt trættende i længden – Over…
Et firma i Roskilde AERBIO har fundet ud af at omdanne CO2 til protein. Det er foreløbig godkendt til dyrefoder ! Hvorfor har alle medier ikke dette på forsiden ? svar: fordi det går imod socialist-mediernes brug af CO2 til at indføre tyranniske regler, afgifter og undertrykkelse på deres vej mod pøblens diktatur (kommunismens svøbe). !
Danmark er
hastigt ved at udvikle sig til et KATASTROFE-OMRÅDE !!!
Læs i dag mandag om de frygtelige og uhyggelige ting
som allerede foregår i hele landet. Mere og mere isla-
misering og jihad for hver dag.
Og læs om hvor ufatteligt langsomt og sløvt regeringen
har grebet ind overfor totalt uduelige nomadelæger,
barfodslæger, selvlærte kirurger og heksedoktorer fra
Afrika og mystiske “universiteter” i primitive lande.
Med skamfering og tortur af patienter til følge. Man
har ladet stå til i årevis.
Se Hodja !
GRØNLANDSBETÆNDELSE. Den breder sig vist i de statsejede DR og Tv2? 🙂
Alene er Grønland forsvarsløs mod russisk eller kinesisk invasion. Spørgsmålet er hvem, der skal forsvare den 2.166.000 km² store ø, hvis Grønland beslutter at blive selvstændige med egen indenrigs og forsvars- og sikkerhedspolitik. Det kræver ifølge selvstyrelovens § 21 flertal i Naalakkersuisut dvs i det Grønlanske parlament, hvor der er 31 medlemmer og at et flertal af grønlænderne ved en folkeafstemning stemmer for det. Derved overtager Grønland selv højhedsretten over den 2.166.000 km² store ø. Det fremgår af loven om selvstændighed for Grønland vedtaget den 19. maj 2009 af alle partier i folketinget – undtagen DF, der stemte imod.
Politikerne og
medierne snakker meget om “RIGSFÆLLESSKABET” i denne
tid. Men er sandheden ikke den at politikerne i 2009 selv
smed Grønland ud af “rigsfællesskabet” ved at give inuitterne
og eskimoerne selvstyre og ret og magt til at erklære Grønland selvstændigt eller for at være en del af USA? Eller en samarbejds-
partner for Kina eller/og Rusland. Noget som Biden og co. ikke
tænkte nærmere over, men som Trump opfatter som et stort
problem. Var det i 2009 ikke en kæmpe tanketorsk fra flertallet
i folketinget?
Er Messerschmidt
fra DF værdig til vores tillid? Fornylig fik Messer en
mand fra partiet ud, fordi denne havde sagt noget
negativt om indvandringen. Det tålte MM ikke. Er
det fordi MM, ligesom Pia K og Tullesen, er mere
interesseret i at være “stueren” end i at forsvare
folket mod folkeudskiftningen? Er MM endt som
en tam og slap levebrødspolitiker?
Når den guddommelige falmer…….står man helt alene
Det var vist en landsbytosse, der røg ud, fordi han mod partiets nuværende politik skamroste Trump og gav ham ret i, at amerikanerne burde tage Grønland.
Der er stadig trofaste Trump medløbere tilbage i Danmark. Det så man også under besættelsen, hvor mange danskere støttede Hitler og hans bødler.
Først når man kan se, at skibet synker og der ingen vej er tilbage, forlader rotterne båden. Nogle vælger at gå i døden for narren.
Messer har
selv været en Trump fan. Men
nu er Messer så blevet enig med
sig selv om at det nok er bedst at
flyde med strømmen, eller at løbe
i samme retning som de mange
lemlinger der har fuld fart mod
afgrunden.
Manden der blev smidt ud, sagde
mig bekendt ikke at USA burde
overtage Grønland. Tror blot at
han sagde nogle ubekvemme ting
om hvordan man dummede sig i
2009 og 2016 osv. Men det véd
Aamund eller andre måske mere
om? Men lidt sært hvis Messer er
begyndt at gå ind for censur, kæft,
trit og retning uden plads til me-
ningsforskelle.
Spørgejørgen 26/01/2026 at 13:40.
Ja, selvstyreloven af 2009 brød med det hidtige rigsfællesskab ved at give Grønland ret til fuld selvstændighed. Som selstændig nation kan de frit indgå alliancer, som du skriver. Til en må de så bortvise amerikansk militær fra den 2.166.000 km² store ø, da DK’s aftale fra 1941 forlænget i 1951 med USA om militær beskyttelse af Grønland ikke længere gælder.
Korrektur. Til en start må de så bortvise amerikansk militær
@ – Spørgejørgen – 13:47
“Er Messerschmidt fra DF værdig til vores tillid? Fornylig fik Messer en mand fra partiet ud, fordi denne havde sagt noget negativt om indvandringen. Det tålte MM ikke”.
Det er nu ikke rigtigt, det du refererer til. For 5 dage siden smed DF en Jesper Pedersen ud – stillede op til KM valget i Kbh. – fordi han på noget der hedder X skrev således, trods flere advarsler:
“Trump har jo fuldstændig ret. Grønlænderne kan ikke selv forsvare Grønland, og Danmark kan heller ikke. Vi kan ikke engang forsvare os selv.”
Man kan jo roligt sige, at det er jo fuldstændigt korrekt udtrykt, men skal nok ses i den lidt højspændte situation, som løgnepressen piskede op, men det gør det jo ikke bedre.
Hvis en sådan udtalelse,
som vel også var en kritik af Chrborgs udsultning og
ødelæggelse af vores nationale forsvar, hvis det er
nok til at Messer ekskluderer manden, så er der godt
nok lavt til loftet i DF. MM kunne have nøjedes med
en advarsel. MM er også, mod bedre vidende, hoppet
med på klima-vognen. MM véd godt at co2 er en nyttig,
harmløs og livsvigtig del af luften, og at hele felttoget
mod co2 er et stort bluffnummer. Jeg tror vi har grund
til at tvivle på om Morten M. er andet end et snakkehoved.
Han fik telefonisk besked om at stoppe, men fortsatte!!!
Christiansborg
og regeringen synes at have to mål som sine største mål:
Det første mål er at gennemføre en folkeudskiftning !!!
Efter henstilling fra EU …
som ønsker at omdanne Danmark
et reservat for evighedsturister, til en feriekoloni for mi-
granter, asylanter og militante, til et pensionat og evigt-
varende folkehjem
for somaliere, afghanere, nepalesere,
bangladesher, congolesere, ugandere, usbekere, indere,
for
pakistanere, iranere, syrere, kenyanere, sudanesere,
irakere, tyrkere, etiopere, marokkanere, nigerianere,
for
burkina-fasoer, gabonesere, gazanere, palæstinensere,
kasakstanere og senegalesere osv. …
har partiernes flertal besluttet at Danmark ikke længere
skal tilhøre danskerne, men et kludetæppe af arabere,
sigøjnere, asiater, negre og diverse stammer fra Afrika,
Mongoliet og 75 andre steder i Arabien, Sydamerika,
Haiti og Colombia osv.
Der bliver ikke meget plads til
danskerne i fremtiden. De vil blive trængt op i en krog
og derefter fordrevet eller noget der er endnu værre.
Det andet mål er at indføre diktatur !!!
Læg mærke til at den private økonomi angribes
med gebyrer, bøder, afgifter og kunstig inflation,
at man vil afskaffe kontanterne, at demokratiet er
papirtyndt, at man er begyndt på en rød omstilling af
landbruget og virksomhederne, at censur er på vej,
at man vil bestemme hvad vi skal spise, at privatlivet
er under angreb, at retsstaten og sundhedsvæsnet
smuldrer, at antallet af regler, påbud, forbud, cirku-
lærer, nye love og nye krav nærmer sig de ti millioner,
at digitaliseringen er gået over gevind, at man ignore-
rer grundloven, at man hetzer mod familier, børn og
danske mænd, at borgerne i stigende grad svigtes,
tyranniseres og udsættes for kriminalitet, uretfærdig-
hed og magtmisbrug.
Og en række kafkaske og tota-
litære tiltag er der også planer om.
Altså, fremtiden bliver noget med frygtelige
svenske tilstande og diktatur. For nutidens pladder-
humanister og fascister er ikke til at spøge med. Alt
hvad de rører ved , bliver til en byrde, en plage og en
pine for de stakler som er underkastet deres regime.
Og husk: MSM afslører kun få procent af de overgreb
og svinestreger som danskerne rammes af.
Se hvad Hodja, Fox News, Irael News, X og mange
andre netaviser oplyser om ulykker og forbrydelser,
og om den ondskab er er i vente.
… om den ondskab der er i vente.
Herunder skriver den
syge stodder Niels Poulsen=KJ på sin
sædvanlige klamme og perfide måde
om Trump, som NP tænker på i et om-
fang som er helt abnormt. Men dog en
almindelig psykisk lidelse blandt nyttige
idioter, i visse kredse som kun har læst
skrifter udgivet af Lenin, Mao, Marx og
Blekingegade-banden.
Juden raus
Ice-korpset, der indfanger jøder, mexicanere og andre udlændinge – en lidt smudsig lollænder kan heller ikke føle sig for sikker – til deportationer, sammenlignes nu med Gestapo – Geheime Stats Polizei – Hitlers specialkorps uddannet og udvalgt til evig tro og loyal tjeneste. Deres kendetegn var et dødningehoved.
Ønsker man at gøre karriere i dagens Amerika, så er man nødt til at være på Trumps hold. Ellers risikerer man afskedigelse, forflyttelse og degradering.
Metoderne er meget lig det, man så i Nazityskland, og Trump nedstammer da også direkte fra tysken. My father was 100 % German, udtaler han stolt, mens han tværer orange makeup-creme ud over hele fjæset i store tykke kager.
Manden er 80 år gammel, overtræt, udslidt, opbrugt og kører på en blanding af aspirin, adrenalin, animalsk fedt og koffein. Alligevel har han store problemer med at holde sig vågen, når andre taler. Han kan selv tale i timevis…..i øvrigt ligesom Hitler, der når han havde gæster rablede løs i enetale i timevis……men når talestrømmen standser, så er han så udmattet, at han ikke evner at høre på andre. Så nikker han, misser med øjnene og bom, så sover han. Og man betragter ham måbende, hvad er lige det, der har muliggjort dette vanvid.
Trumps alder skal ikke bebrejdes ham. Tværtimod så kunne man ønske, at han var endnu ældre. Desværre ser det ikke ud til, at han fejler noget alvorligt bortset fra de almindelige gammelmands dårligdomme som præsenilitet, svimmelhed, rundtosset og dårligt blodomløb. De mærkelige blå mærker, han får over hele kroppen, tilskrives almindeligt legemligt forfald. Det er ikke noget, man bare lige dør af. Det kan ta år.
Karsten Jensen
er Niels Poulsen, som skifter navn med korte
mellemrum for ikke at virke for trættende, så
folk holder op med at læse Poulsens latterlige
fantasi-historier.
NP/ KJ kan vel betragtes som en nyttig idiot set
med røde briller, eller han er en slags evigheds-
maskine konstrureret til endeløs levering af idioti,
løgn og ævl, en humanoid robot som har en kun-
stig intelligens svarende til en abes eller papegøjes.
I øvrigt er der en del 80- og 90-årige som er mere
åndsfriske end alkoholikere og stofmisbrugere
på 40 eller 50.
INDVANDRINGENS ENORME
ØKONOMISKE, KULTURELLE OG SOCIALE OMKOSTNINGER
FAMILIEPOLITIKKENS OG SUNDHEDSPOLITIKKENS MANGE
TRAGISKE KONSEKVENSER
DE HUNDREDVIS AF MILLIARDER AF KRONER SOM SPILDES
PÅ VIDTLØFTIGE OG VANVITTIGE PROJEKTER
ALT DET IGNORERER DE FLESTE AF DE 179
Ja, det ser meget dystert ud.
For de fleste danskere er dagdrømmere, er historieløse
og uvidende, eller er hjernevaskede til blindt at tro på at
staten er deres ven, at de politiske partier er seriøse og
vil vælgerne noget godt, at samfundet er et velmenende
rets- og velfærds-samfund.
Sådan var det måske også en gang for længe siden. Men
nu er samfundet et afsporet og sygt samfund som snart
kan blive din værste fjende. Vi er på vej mod samme af-
sindige, groteske, uhyrlige og rædselsfulde forhold som
i Sverige, England og Frankrig, hvor folk nu mange steder
lever i frygt. Kommer de selv levende igennem den næste
måned? Kommer deres sønner og døtre hjem fra skolen
uden at være blevet overfaldet? Risikerer man knivstik,
skud eller bomber ved at gå til koncert eller et marked,
og hvad med vanvidskørsel, de påsatte brande og de tal-
rige sociale og økonomiske ulykker, som følge af masse-
indvandringen. Og så er der de mange mishandlinger
og mord på børn og voksne. I England er titusindvis af
piger blevet groft overfaldet af pakistanske og somali-
ske bander mfl. Englænderne er ved at være retsløse
i deres eget land, arbejderpartiet svigter og diskrimi-
nerer dem og forfølger dem med brutale metoder.
Byerne er snart som at være i Afrika og Arabien på
samme tid. Børn er blevet myrdet i børnehaver og
danseskoler af fanatiske islamister. Kvinder kan ikke
gå i sikkerhed nogen steder. Der er bolig mangel over-
alt, der er mangel på varme og mad i mange hjem,
og sundhedsvæsnet fungerer elendigt under socia-
listen Starmer.
Indvandringens konsekvenser har været enorme,
og England risikerer at blive til et land besat og
styret af de millioner af muslimer man har ladet
strømme ind i landet. Bl.a. via tunellen. England
kan måske blive en islamisk atommagt.
I Sverige, Frankrig og selv i Tyskland går det også
mod utrygge, ufrie, farlige, fattigere og voldsom-
mere tilstande. Og politikerne i Berlin, Bruxelles
og EU-landene er holdt op med at interessere sig
for hvad borgerne mener, undtagen op til et valg.
Det er EU der svinger taktstokken, og de lokale
demokratier er kun marionetter og medløbere.
Vælgerne stemmer nok omtrent som de plejer,
og kommer derfor kun nærmere raknarok. For
ingen af de gamle partier gør noget for at beskytte
danskerne mod de trusler der tårner sig op imod
folket og landet.
Hodjas artikel i dag om kriminalitet i DK er hårrejsende.
ÅRET DER GIK:
ISLAMISERINGEN AF DANMARK GRIBER OM SIG
Ja, i sandhed en hårrejsende Hodja-artikel
mandag den 26. januar 2026.
Der viser hvor komplet uansvarligt politikerne
med Lars og Mette i spidsen har opført sig siden
2015 og 2019.
Det som
foregår i Danmark og Vesten er ikke mere sindssygt end hvad der
foregik i Sovjet-unionen, nazi-Tyskland, Kina eller Pol Pot landet. Men
det er nok lige så forrykt og måske endnu farligere.
Her i vores eget land
er allerede tusinder af danskere ofre for det misregimente som
Chrborg har etableret i de senere år. Hundreder er blevet slået ned
eller dræbt af “berigerne”, tusinder har fået deres liv forpestet og
alvorligt forringet af politiske tosserier og udskejelser, og millioner af danskeres livskvalitet, økonomi, livsglæde og tryghed overfor sygdom,
kriminalitet, familie-opløsning, jobtab, diskrimination og social neddtur er blevet skadet.
Når som helst kan man selv eller ens kære blive næste offer for de mere og mere skøre og groteske tilstande rundt om i landet, i Europa og i USA. Og nu er hundredtusinder på vej mod Danmark med et
EU-pas i lommen der giver dem retskrav på at kunne etablere sig
og straks blive tildelt fri bolig, gratis forsørgelse og masser af familie-
sammenføring m.m.
Og samtidig er man ved at kvæle virksomhederne, landbruget,
traditionerne og den enkelte borger i bureaukrati og ideologi.
Hvor mange var det nu lige amerikanerne og Trump myrdede i Grønland?
Public service her, mens DR og Tv2 prioriterer Grønland over alle andre nyheder, savner jeg vigtige nyheder f.eks:
“Rapporter: Irans nedkæmpelse af demonstranter er blandt de dødeligste i moderne tider; 36.000+ døde.
Blandt de mest rystende nye afsløringer rapporterer The Media Line, at iranske sikkerhedsstyrker skubbede sårede demonstranter – stadig i live – ind i ligposer og transporterede dem til retsmedicinske faciliteter og henrettede dem, der viste tegn på liv.
En retsmedicinsk specialist i Teheran fortalte The Media Line, at sårede demonstranter blev stablet oven på hinanden i hospitalets korridorer, overført levende til lighuse og anbragt i ligposer. De beskriver at brutaliteten fra den islamiske revolutionsgarde var så alvorlig, at mange blandt sundhedspersonalet led psykisk chok. Medicinsk personale rapporterede, at de så kroppe med iltslanger, EKG-ledninger og katetre stadig påsat – det beviser, sagde de, at patienter blev fjernet midt i behandlingen og efterladt til at dø eller blive henrettet. The Media Line modtog også en besked fra en sygeplejerske om, at patienterne systematisk blev henrettet, herunder sårede personer taget direkte fra operationsstuerne og skudt på tæt hold (oversatte klip fra Breitbart News 25. januar 2026)
Mere public service. Hvor mange demonstranter har diktaturet i Iran myrdet i siden nytår? Statens DR og Tv1 er helt tavse (de er på Grønland 🙂
“De vestlige regeringer, de talende klasser og deres medier må i disse dage have nerverne på højkant, for de ved, at den dag Irans islamiske regime falder, får de svært ved at forklare, hvorfor de har åbnet grænserne for en flod af Allah-tilhængere, der ikke vil os noget godt. (klip fra kommentaren “Trump bliver nødt til at knuse Irans bøddelstyre” af Lars Hedegaard i Document Danmark den 27. januar 2026)
Det er nemmere at finde
artiklen om knusning af bøddelstyret hos Hodja.
(hvorfor bruges smilende gule ansigter til selv
de sørgeligste tekster? Virker tankeløst i forbindelse
med over 30.000 mord fortiet af DR) Men ellers
er det da fint at få frem hvilket rædselsregime vi
kan forvente i Danmark hvis pladderhumanister
og tåbelige politikere og journalister får lov til at
fremture med endnu mere indvandring og intet
stop for islamiseringen og truslerne mod danskerne.
Enig.
(Undskyld der skulle have været en 🙁
under min tekst om “Mere public service” )
SKANDALE er
et alt for mildt ord om de helbredsskader som
millioner af mennesker er blevet påført
Også Japans, USAs og et par andre landes sundheds-
ministre har taget skarp afstand fra den falske pandemi
og de overflødige og farlige kvaksalver-stik.
Var Mettes covid- / corona
vacciner (varmt anbefalede af Mette og S. Brostrøm
mfl.) ikke rigtige vacciner, men noget halvgiftigt eller
helgiftigt sprøjt? Og hvorfor blev de yderst tvivlsomme
“vacciner” ikke testet, analyseret og undersøgt ordentligt
af statens (S-arabiens!) serum-institut/ vaccine-fabrik ??
På statens, Mettes eller nogle lægers forlangende eller
amodning. Mere og mere tyder på at der var noget
meget alvorligt galt med det fluidium som folk fik ind
i kroppen med de kendte skulder-stik. Læs hos Hodja
og Snaph om de frygtelige bivirkninger.
Læs også om hvordan og terrorister hærger Europas lande.
De sørgelige rester
Der er et par fanatiske Trump medløbere, som har gjort det til sin skæbne at tilsvine enhver, som afslører deres afgud, som det han er…..et sølle menneske med en dysfunktionel personlighedsstruktur, der er udenfor terapeutisk rækkevidde.
Dag for dag falder hans tilhængere fra, når de ser masken falde og opdager, at der bag makeuppen og det gyldentfarvede hår er en utilregnelig og selvhævdende galning.
Ud fra et historisk perspektiv er det interessant at følge derouten for trumpismen. Ud fra et menneskeligt synspunkt må man blot håbe, at forfaldet sker i rimelig fred og ro. Men foreløbig er hans nazistiske brunskjorter i fuld færd med at slå demonstranter ihjel, muligvis med den intention, at det er en god øvelse, hvis det skulle blive nødvendigt med en voldelig magtovertagelse.
Hver dag melder ordentlige og ærlige republikanere fra og tager afstand fra den menneskelige krøbling, de er blevet udsat for.
Det store spørgsmål er, vil de amerikanske institutioner…. hæren, domstolene, embedsmændene, politikerne, kongres og senat…….kunne modstå presset fra den kriminelle pøbel, som truer med at ødelægge demokratiet og landet?
De ynkelige rester
Herover har vi resterne af en gammel Biden, Obummer
og Kamala Harris fan.
Han har gjort det til sit speciale at tilsvine og mistænkeliggøre
enhver som ikke betragter Biden som en klog, dygtig og varm-
hjertet præsident fra v-historiens bedste parti: democrats. Det
parti som altid har kæmpet for de svageste, de fattigste, dem
som kun kunne finde vejen hen til sofaen, og dem som fandt
ud af en masse om hvordan man fik et sugerør ned i statskassen.
For KJ = NP er det indlysende at hvis man mener at Biden var
uduelig, og Trump bedre, så er man en brunskjorte, en nazi-
bølle, en uoplyst landsbytosse, en potentiel krigsforbryder.
Og når NP/ KJ mener det, er det jo nok rigtigt.
For Trump er jo ikke helt ung længere. Han kan anklages for at
blive træt efter 14-16 timers arbejde, han kan anklages for at
være skeptisk overfor de klima-hellige co2 profeter, han er
ikke sød nok overfor kriminelle morder-bander, og han har
sagt nej til at lade sig feminisere. Og han har kritiseret EU, FN,
LGBTQ+, BLM og kommunisterne. Det er altsammen utilgiveligt.
Trump er bare så sølle. Og en ond galning. I modsætning til Niels
Poulsen = Karsten Jensen som er et overmenneske, en god og rar
vismand, en ridder på en hvid hest, en frelsende engel som vil
frelse os alle sammen fra Trump, som sikkert har planer om at
bombe danskerne, grønlænderne og dem på Færøerne.
Det er derfor NP/ KJ skriver snesevis og hundredvis af indlæg
om make-up i tykke kager, orange frisurer og gestapo-tropper
som har travlt med at slå alle og enhver ihjel, fordi en ubegavet,
utilregnelig og rablende narcissist og pyroman har givet dem
ordre til det. Trump vil sætte hele verden i brand, han vil an-
gribe os alle militært med b-52 bombefly og tomahawk missiler
ved første lejlighed. Det er alt det som NP/ KJ vil redde os fra,
og derfor skal vi naturligvis ikke kritisere NP. Vi skylder ham jo
stor tak fordi han i ca. 175 kommentarer har forsøgt at forklare
os at Trump skal vi ikke tro på, for det er meget bedre at tro på
Mette, Lars, Troels og Niels Poulsen/ KJ.
Og hvis vi lader os lede af NP undgår vi også at det bliver os
som ødelægger demokratiet og landet. For med vores negative
holdninger til indvandring, skatteplyndring, radikale tosserier
og asocial boligpolitik osv., skaber vi jo splid og muligheder
for at Hitler vender tilbage, og det vil jo ikke være godt. Så hold
nu op med at modsige NP, så vi kan få et godt kalifat, et dansk
Nordkorea og ro på bagsmækken. Lad freden og roen sænke
sig over by og land, det er kernen i alle NPs budskaber. Vi skal
bare ikke være sure, men glade og taknemmelige, for både NP
og alle politikerne arbejder benhårdt og bæredygtigt for at vi
alle skal blive rige, trygge og lykkelige.
Så det er smaddersynd at nogen har tilsvinet NP. Det kan de
ikke være bekendt.
Og snart bliver Mette og Lars nok genvalgt. Det er blevet mere
populære i den sidste måneds tid. Og nu får vi snart nogle fede
checks oveni vores fede formuer. Så snart er vi alle ovenpå igen.
Hurra.
Åndsforladte amøber
Enhver ved sin fulde fem – selv Aamund – burde kunne se, at Trump er en åndsforladt charlatan i hastigt forfald. Kun de mest standhaftige tåber nægter at se sandheden i øjnene.
Dem om det. De er et lavkomisk lavkomisk mindretal, der mest af alt minder om “komiske Ali”.
sin: læs sine
Det ser ud som om
Niels Poulsen, Karsten Jensen og Henrik Pedersen
er trillinger. Eller er de alle tre Niels Poulsen? Og hvis
man er uenig med dem, er man enten en frådende
nazist eller en åndsforladt amøbe. Noget mere lav-
komisk end deres “argumentation” skal man lede
længe efter. Og selv Aamund ser NP ned på, fordi
Aamund ikke er nær så klog som NP/ KJ/ og HP.
Du er en af de manipulerede, som får din opfattelse fra ensidige anti-trump medier, som DR, TV-2, Berlingske m.v., der aldrig viser noget sandt positivt om Trump, men oftest løgne, dæmonisering og karaktermord. Det er Asger Aamund for klog og selvstændigt tænkende til at hoppe på, Han undersøger heldigvis andre kilder end dem, der udelukkende fører en ensidig venstredrejet propaganda. Det er du tydeligt ikke i stand til.
Med venlig hilsen
Bent Preben Nielsen
mail: b2907_@hotmail.com
Går ud fra
at B. P. Nielsens tekst er beregnet på de nyttige
idioter Henrik Pedersen = NP = KJ, deraltid ævler
løs om hvor forfærdelig Trump er, mens de aldrig
havde noget at udsætte på Biden og kameldamen.
Kan kun erklære mig enig, Henrik. Men der er altid nogen, der først ser det, når det er alt for sent. Set før i verdenshistorien.
Hurra! I går var første gang, jeg så omtale af det iranske mullah diktaturs mord på demonstranter om i statens tv. Det var i Tv2 Nyhederne i går tirsdag den 27. januar kl 19. Det var på høje tid, hvis de skulle opfylde ‘Public Service kontrakten’ eller hvad der nu er deres politiske grundlag. Mullah-regimets voldelige angreb på demonstranterne vha regimets sikkerhedsstyrker og Revolutionsgarde, startede den 28. december 2025. Det var på høje tid statsradiofonien tog det med i deres nyheder. ( Jeg mistænker, at det venstreorienterede danske stats-tv holder med mullah diktaturet i Iran? 🙁
Nu vil regeringen
så uddele checks til danskerne. De kommer dog til at vente
længe på dem. Man vil først uddele dem lige før valget, så
vælgerne kan gå taknemmelige ind i stemmeboksen. Man
vil give disse cheks også til familier med en million i indtægt
om året. Til gengæld bliver der uddelt så mange cheks, at
de ikke rigtig batter noget, 2oo kr. pr md, og under 1oo kr
pr md for studerende. Folkepensionisterne er blevet snydt
for mange, mange flere penge end check’en lyder på, de
har et efterslæb på ca. 45%, fordi der ingen pristalsregu-
lering er. Det er for S, V og M vigtigere at bruge penge på
indvandring, bureaukrati, rød trepart, co2 og pengepakker
til fjerne lande.
Fødevarecheck, differentieret moms og arbejdskraft
Der skal købes vælgere nu her, hvor valget nærmer sig. Det minder lidt om ældrechecken, der også blev opfundet op til et valg. Og børnechecken ligeså. Og er de først indført, så tør ingen rulle dem tilbage af frygt for vælgerne.
Snart er Danmark administreret gennem et checksystem. Gad vide hvad der bliver det næste. En hundecheck måske. Der er rigtig mange vælgere i det segment fordelt på mange politiske farver.
Alle eksperter fraråder den slags tåbeligheder. Momsnedsættelse på fødevarer vil gå op i hat og briller i administration og øget indtjening.
Vi danskere har aldrig været rigere. Vi har lige fået lønforhøjelse og skattelettelse og øgede friværdier. Der er grupper, det hele er gået forbi.
F.eks. har man nedsat kontanthjælpen, så man må sætte familier ud af lejligheden. Folkepensionister uden anden indkomst har det svært. Den enlige kassedame med sultne børn må undvære rejser, biler, konfirmationer og smøger, Og huslejerne er steget mange steder til et helt urimeligt niveau. Det er på disse områder, man burde sætte ind.
En forhøjelse af folkepensionen, en forhøjelse af mindstelønnen, arbejdskrav til kontanthjælpsmodtagere, loft over huslejerne og gratis vuggestuer og børnehaver.
Alt finansieret af afvikling af rente- og befordringsfradrag, diverse checks, beskatning af gevinst af friværdi ved salg, loft over tandlægepriser….en dansk tandlæge tjener dobbelt af en engelsk….afgift på elbiler, nedlæggelse af såkaldte administrative stillinger i det offentlige, afskaffelse af SU …..de kan sagtens ha et deltidsjob ved siden af studierne….arbejdspligt for indsatte, udvisning af utilfredse og utilpassede og loft over antallet af ministerposter.
Vupti så er der også skaffet arbejdskraft til rengøring og ældreplejen.
METTE
VENDER FRYGTELIG TILBAGE
PINLIGT OG FLOVT AT VÆRE DANSKER
(om den voksende fattigdom)
To artikler hos Hodja
Af nettet fremgår det
at frau Merkel har været en skrækkelig katastrofe
for Tyskland og nabolandene. Der er nu i Tyskland
så mange islamister og jihad-ister, at blive svært for
tyskerne at undgå at de bliver ofre for en terror-krig
iværksat af deres egne politikere i samarbejde med
en række muslimske bevægelser.
Sverige hærges nu af anarki, gangstervælde, guerilla-
krig og hverdagsterror. I England er tusinder af børn
og kvinder blevet overfaldet, mishandlet eller myrdet.
Alle hvide europæere er infidels, set med islamisters
øjne, og derfor bør de myrdes eller gøres til slaver.
Det siger koranen skal ske, og den adlydes blindt af
fanatikerne fra Afrika og Mellemøsten.
Keir Starmer støtter islamiseringen af England, og
han er ved at gøre samfundet til en pervers politistat
med ham selv som diktator.
Europæerne risikerer at blive udplyndret og udryddet
som følge af de åndssvage og korrupte politikere som
de vælger sig igen og igen. Massemediernes hjerne-
vask forvandler åbenbart vælgerne til tåber og selvmordere.
Forfra og bagfra
Det kan undre, at vore politikere nu igen er begyndt at importere arbejdskraft fra Mellemøsten og Langbortistan. Man skulle tro, at de havde lært noget af den eklatante fiasko indvandringen hidtil har bragt med sig. At gentage fejlen og derved forstærke problemerne er jo det rene galimatias.
Enkelte politikere påpeger da også, at vi skal undgå at gentage denne fejl. Men de er i mindretal. Størsteparten er enten tavse eller direkte instrumentale til at forøge indvandringen.
Det ville være muligt at få arbejdskraft fra Europa, men arbejdsgiverne efterspørger folk længere væk fra. Man har en mistanke om, at det er et håb om at kunne slippe billigere med lønnen og presse flere arbejdstimer igennem.
Brian Mikkelsen og Lars Løkke konkurrerer nærmest om at få flest muligt til landet.
Vi er nok nødt til at indstille os på, at det er forbi med gamle Danmark, og at vi er ved at blive solgt for en fødevarecheck til islamisk stat.
Apropos islamisk stat så vil de være de største modtagere af fødevarechecken, da de er overrepræsenterede i folk på overførsel og med børn.
Så lige gyldigt hvordan man vender og drejer det, så bliver vi taget både forfra og bagfra af vore folkevalgte repræsentanter.
Mette og Lars
har INTET lært af de mange dårlige erfaringer i Danmark
og mange andre lande, hvad angår indvandring af kultur-
fremmede, fanatiske, fjendtlige og krigeriske jihadister
fra ørkener, jungler og primitive eller stenalderagtige
samfund. Enten er de ufatteligt tungnemme på det
punkt, eller de har solgt sig selv til frau Merkel, Ursula,
Ylva og Caja nede i EU. Siden 2015 og igen fra 2015 har
Mette og Lars arbejdet på at skaffe flere migranter og
asylanter til Danmark. Deres løfter og snak om stram
politik og stop for invasionen og besættelsen har været
bluff, tomme løfter og falsk hyklerisk snak. Og Troels
har været den tavse medløber.
Men hvad vi mener her i vores lille osteklokke af et
kommentarfelt, er uden betydning. Næsten ingen læser
med her, næsten ingen følger op på selv de største af-
sløringer. Artiklen øverst i hver stribe læses af mange
flere, men påvirker ikke regeringens vanvidskurs. Og
98-99% af danskerne véd ikke at Aamund og Hodja
oplyser om det som MSM fortier eller fordrejer. Der
vil snart komme en million eller to flere fra Afrika til
DK med et EU-pas i lommen. De kan slå sig ned hvor
de vil, og har af EU og regeringen fået ret til gratis
bolig, gratis møbler, gratis fuld forplejning og gratis
alting. Det bliver Danmarks endeligt. Hvad det kom-
mer til at koste danskerne af penge, tabt tryghed og
velfærd, af blod og tårer, rager Chrborg en fjer. Vi
er dømt ude af både politikerne og os selv. Vælgerne
har accepteret at de gamle partier afskaffer folkehjem-
met og fædrelandet og dem selv. Farvel Danmark, du
duede ikke efter 1968, og nu må du tage konsekvensen:
du må ud på historiens store losseplads. Efter årtiers
bindegale politiske udskejelser er det om kort tid farvel
for evigt. Farvel, farvel.
Siden 2015 og igen fra 2019 har Lars og Mette
arbejdet på at skaffe flere migranter og asylanter
til Danmark.
Overskriften passer
i hvert fald på Sverige, og kommer nok også til at passe
på Danmark indenfor en kort tid. Krigens hus er oprettet
i Sverige, hvor den civile befolkning overfaldes på samle-
bånd. Antallet af overgreb og mord er i rekordhøjder, og
retsstaten er kun en illusion. Ofrene for vold og mord og
påsatte brande osv. hånes og ignoreres. Et udslag af rød
ideologi og feministisk pladderhumanisme.
@ PS!
Apropos Sverige. Det er nu et udbredt fakta, at ældreborgere på de svenske plejehjem(ældreboende) nu er direkte under ernærede p.gr.a. høje fødevarer priser.
De svenske regioner & kommuner, der i overvejende grad styre af socialister, indkøber ringere kvalitet fødevare for at spare samtidig med at man udbetaler social bistand til 85% af alle indvandre/flygtninge.
Malmö er et slående eksempel.
Den svenske regering vil nu starte en undersøgelse der skal kigge på sagen (læs syltekrukke) alt imens de svenske pensionister dør i hobetal.
Dette er blot endnu et eksempel på hvordan den vesteuropæiske befolkning, er udsat for etnisk udryddelsen. OG, man tvinger os, til selv at betale for det.
Stem BP, for et ærligt demokrati!
P.
En forstandig præsident ville have forhørt sig først om lande ville være interesseret i at forhandle nye handelsaftaler på plads, hvilket i langt de fleste tilfælde ville kunne lade sig gøre. Først når forhandlinger kører fast, skal straftold kortet bruges.
Trumps måde at true traditionelle venner, i stedet for at henvende sig venligt til dem først, har gjort alvorlig skade på USAs økonomi. Deres turistindustri lider under at folk fravælger at holde ferie i USA, samtidig med at fra lavere middelklasse og ned, kniber det med at have råd til at holde ferie. Hoteller og ferieattraktioner er lukket og mange har store problemer med at holde sig kørende. Restauranter står tomme og indkøbscentrer må lukke.
Canada og Mexico lavede en handelsaftale uden om USA, i stedet for den trepartsaftale de havde, så USA nu blot er transitland. De to lande fandt også hurtigt nye aftagere af deres landbrugsvarer, så der er nu mangel på disse i USA. Det er så slemt at de ikke længere kan fylde hylderne i alle Costco og Wallmart, der er især også klaget over at der ikke længere er nok kartofler til pomfritter, så der er nu mangel på disse.
Landbrug i Mexico og Canada, har fundet aftagere i Asien og EU, hvilket vil være et problem for USA i mange år frem, da det kan være ret svært og dyrt at genvinde kontrakterne, hvis man i Mexico og Canada er blevet glade for de nye aftagere. Trumps straftold gør simpelt hen handlen for ustabil.
Investorer trækker sig også i stor stil, senest har VW meldt ud af de lukker deres fabrikker i USA, fordi tolden på varer fra underleverandører er så høj at de ikke kan tjene penge på bilerne, eftersom de ikke kan finde nye underleverandører i USA.
Trump er med stor tydelighed merkantilist, på trods af at alle økonomer har forladt den teori for langt over 100 år siden.
Selv republikanere er ved at vende sig mod ICE nu, da det er ved at blive tydeligt at de primært sendes afsted i politisk ærinde, med hensigt på at provokere og skave ravage. Obama lykkedes med at deportere langt flere per måned, end hvad Trump har kunnet, og det vel at mærke uden nogen protester. Trump har også sat sig i en position hvor kan kan blive dømt i en rigsretssag, da han har et forfatningsstridigt dekret, hvor han tillader at ICE kan ransage private hjem, uden en dommerkendelse. Demokraterne har derfor nu mulighed for at rejse tiltale mod ham, hvis de vinder begge kamre i kongressen og denne gang er det ikke på et falsk grundlag.
Alt virker til at det for Trump skal være spektakulært og så er det ellers lige meget hvilke konsekvenser det har, for pressen hopper jo videre til det næste spektakulære han får udført.
Jeg følger en del konservative podcastere som mere eller mindre helhjertet sluttede sig til MAGA og også stemte på Trump, men i dag i vid udstrækning har vendt sig mod Trump, fordi hans handlinger reelt skader USA.
Jeg vil gerne anbefale “Judge Napolitano – Judging Freedom” da han interviewer en lang række personer, der har ret stor viden om hvad der foregår i USA og resten af verden. Det inkluderer folk fra både venstre og højrefløjen, det inkluderer dog også nogle som ikke kan holde deres politiske bias ude fra deres vurderinger, men de giver en god indsigt i hvad deres politiske segment tænker og føler om sagerne. Sjovt nok har de stor indsigt og er værd at høre på når det drejer sig om andre emner (det er værst når Israel er emnet).
https://www.youtube.com/@judgingfreedom
Konkursrytteren
Interessante oplysninger som Allan Frederiksen fremfører. Den slags dårligdomme har det med at blive en ond cirkel, som bliver værre og værre. Der er ikke noget at sige til, at amerikanerne er begyndt at blive nervøse. Der er ikke hoved eller hale i, hvad Trump foretager sig.
Han gik også konkurs, da han jonglerede i byggebranchen fem gange og efterlod stribevis af underentrenører og banker med ubetalte regninger.
Nu er han ved at få USA til at gå konkurs.
Der er nogle som
leder med lys og lygte efter noget de kan kritisere
USA-Trump for. Og de vender og vrider alt for at få
det hele til at lyde så negativt som muligt. Allan F. på-
står at når politi er sat til at få retursendt kriminelle
indvandrere, er det for at provokere og skabe ravage.
Men er det ikke mest for at få nyankomne illegale
migranter, altså udenlandske kriminelle, narko-
handlere, røverbander, tyveknægte, voldsmænd, vanvidsbilister, pyromaner, mordere og narkomaner
sendt tilbage til de landede kom fra?
Massemedierne TV2, DR og JP/Politiken, BT, EB osv.
kører også en stor hetz-kampagne mod Trump. Man
leder ivrigt og med lys og lygte efter nogen som kan
sige noget grimt om USAs præsident.
Karsten Jensen = NP lider tilsyneladende af TDS.
Det er muligt at Trump er en dårlig præsident,
men medierne og NP kan vi ikke have tillid
til. Mængden af halve sandheder, fortielser og
falske påstande er meget stor. Man er nødt
til at orientere sig via netaviser som Aamund,
Hodja, Fox News, Hodja, Document, Den korte
avis, PragerU, Youtube osv.
Du misforstår hvad det er jeg siger om ICE. Hvis det ikke var politisk hvor de blev sat til at operere, ville man naturligvis antage at ICE skulle tage hen hvor der var størst kriminalitet, begået af de ulovlige migranter, men det er ikke hvad der sker. ICE bliver sendt til de såkaldte “Safe Cities” og “Safe States”, også kaldet “Democrat Hell Holes”.
Det er netop de steder hvor man ved der vil være mest modstand mod ICE og derfor også de steder hvor det vil tiltrække mest pressedækning.
Det har sjovt nok ikke fået nogen videre pressedækning at Trump nu har fået lukket grænsen til Mexico, men det ved vi jo skyldes at de fleste borgere i USA bifalder dette.
Jeg prøver på at rose Trump for det han gør godt, men også kritisere det han gør skidt, hvilket for mange “fan boys” gør mig til anti-Trump. Jeg holder dog på at Trump har gjort samme fejl i denne periode, som han gjorde i den første: Omgivet sig med rådgivere der har deres egen dagsorden, som på ingen vis flugter med hvad Trump lovede MAGA folket i sin valgkamp. Dette er medvirkende årsag til at MAGA-baglandet i stigende grad vender sig mod ham.
Hvis såret er dybt, nytter det ikke kun at rense den lettilgængelige del. Der skal ikke være lommer, hvor betændelsen kan udvikle sig upåagtet.
Karsten Jensen 29/01/2026 at 09:59
Personligt har jeg gennem nogen tid, af professionel interesse, forsøgt at registrere Trumps omfattende entreprenørvirksomhed- og ejendomsportefølje.
Jeg har nok ikke været grundig nok – Kan du hjælpe? – Gerne med eventuelle selskabskonstruktioner, bestyrelser, direktioner (The Boards, CEO, osv.) Og gerne disses eventuelle forgreninger, adresser m.v.
Kan du fremkomme med oplysninger, eller måske detaljer, om de fem konkurser som du nævner i ovenstående? – Det vil være en stor hjælp for mit videre arbejde med at registrere og dokumentere Trumps aktiviteter.
Måske kan Allan Frederiksen (29/01/2026 at 08:29) – Som også formodes at sidde inde med værdifulde oplysninger om Trump, træde til med faktiske oplysninger gældende Trumps ejendomme – Gerne: Property addresses, Corporate structures, Parcel Number, Assessor’s Parcel Number (APN) eller Property Identification Number (PIN) – osv.
Jeg har aldrig sat mig ind i Trumps firmaer og selskaber, så der må jeg melde pas.
Mine kilder er primært politiske analytikere og kommentatorer, der tidligere støttede Trump og stadig i vid udstrækning kalder sig MAGA eller konservative.
Vedr Trumps konkurser så er de omtalt i en tv-serie om Trump på 4 afsnit…vist nok muligt at se på DR.dk.
Det var bl.a. bygningen af TaJ Mahal casino og Trump Tower i New York, hvor bankerne led store tab og underentreprenører blev snydt for deres tilgodehavender. Det medførte så en stribe konkurser blandt dem.
Bankerne holdt hånden under Trump, fordi det var sikrere at forsøge at begrænse tabet ved at lade ham overleve.
Skattevæsenet er også blevet snydt bl.a. ved forkerte oplysninger om formue og indtægter.
Det skal så tilføjes, at det ikke er usædvanligt, at driftige forretningsfolk går konkurs med nogle af deres virksomheder. Ofte skal man starte flere, førend det lykkes.
Allan Frederiksen 15:00 / Karsten Jensen 15:42
Tak for svar på min forespørgsel – Altså Ingen: Property record information / Certified copy of judgment? – Men kun von hørensagen. Er det ikke risikabelt at bygge en fordømmelse på oplysninger fra for eksempel DR?
I byggebranchen er tillid en farlig elskerinde. Branchen er livsfarlig for professionelle (og slet, slet ikke noget for amatører) – De folk som lader sig tryne har ikke gjort deres hjemmearbejde – Har man ikke sikret sig de nødvendige garantier, sikkerhedsstillelser, osv., så skal man blive hjemme under dynen…
Tak for udvekslingen af synspunkter. Hvis emnet kommer op igen vender jeg tilbage…
Tænker at nu må den største del af verdens befolkning vel have set Trumps fantastisk positive tale i Davos lige direkte foran verdens såkaldte elite, præcis de rædsler han, som vi andre ligeledes ønsker bekæmpet og frataget ledelsen af vor klode.
Vi må huske på der ER ikke rigtigt andre steder at tage hen, så Gudskelov Trump arbejder på at dræne den ærgerlige sump der har udløbere overalt på vor klode.
Hvis folk ellers har lyttet ordentligt efter hvad Trump sagde og kunne abstrahere altså undlade at forvirres af msm spam går vi alle en fredelig fremtid i møde, som jo også Trump hele tiden har lovet.
Han arbejder for verdensfred.
Forstår folk da ikke at det selvfølgelig handler om at Trump og Putin forbliver venner og Rutte er også klartseende og arbejder for fred.
Det uforklarlige verdensomspændende had der åbenbart figurerer mod Trump er især orkestreret af de venstreorienterede og røde betalte medier,
De ønsker ufred krig og splittelse
Div klågeÅger Journalister og andet elendigt rakkerpak er hidkaldt til at forklare os i de af os tvangsbetalte medier hvad vi skal tro og mene.
De første dage efter talen kunne du ikke slå op noget sted uden SletteMette blev afbildet som den store moder og ULøkke blev vist og ligeledes skamrost.
Nu er stormen vist ved at lægge sig men de to står fortsat hos mange uoplyste vælgere som fantastiske.
Hvad tænker folk dog på. Vælgerne er blevet narret af dem igen og igen skulle vælgerne virkelig være så indskrænkede at de stemmer på dem igen?
Mette, du kalder dig børnenes minister
nu ved vi da hvad du mente, nu du har skræmt børnene så de ikke tør sove om natten har du nået dit mål. Sig mig, skammer du dig ikke over at have fremkaldt den syge krise hvor du oprigtigt tror eller rettere du ved det da udmærket, at Putin ikke kommer og tager os og den med at Trump skulle ta Grønland ved våbenmagt, hvordan kunne du få dig selv til at køre den syge skrøne op i de højder i dine medier.
Bruge den stunt på dine valgkanaler og sammen med pengebestikkelse af flere af dine tro vælgere tror du nok sejren er i hus ved kommende valg
Gud forbyde det.
Tænke sig at du vil misbruge skræmte folk og småbørn bare for at bevare din post. Skammeligt
Ang sidste sag m politiet, hvordan kan DR dog få sig til at betegne det et uheld at en betjent er død og en anden hårdt såret.
Et uheld er i min verden og forståelse hvis man vælter et glas vand eller et glas mælk.
Jeg er bestemt heller ikke begejstret for politiet, men at betegne det et uheld når to betjente bliver så hårdt sårede at en ene dør er da intet mindre end en ulykke!
Stor TAK til NY for at bringe realisme på banen.
Helt modsat Allan F´s våde drøm.
“Traditionelle venner”, vi lader den stå et øjeblik, den var god.
Ja-vist, den vestlige verden er chok over, at US har fået en POTUS der holder hvad han har sagt, og er træt af nasserøve og der efterlader regningen igen&igen&igen, inkl, socialisterne i DK.
Vil du bevare dit fædreland?
Stem LarsBoje/BP for et ægte demokratisk & frit styre i vort fædreland, med sund fornuft og forudsigelighed for alle danskere.
P.
Hvem tror du der betaler straftold?
Trump tror tydeligvis at det er eksportøren der gør det, men realiteten er at det er egen befolkning der gør det.
Trump holder netop ikke hvad han har sagt. Han lovede at trække amerikanske soldater hjem og lukke baser, samt ikke at starte nye krige men i stedet afslutte dem. Desværre er Trump nu den præsident der har angrebet flest nye lande, så jeg gad godt se hvor du kan finde at han har lovet dette.
Angående min “våde drøm”, har du tydeligvis ingen forestilling om hvad den indeholder, men den inkluderer at vi får en regering der vil overholde grundloven og forbyde at islam praktiseres i Danmark, samt at EU vil blive ændret til en ren handelsorganisation, hvor alle lande har veto angående beslutningerne. Dertil skal Schengen aftalen kun gælde for statsborgere, mens diverse migranter med opholdstilladelse fortsat skal søge visum, hvis de vil til andre lande, med mindre der er aftaler med deres hjemland. At beskrive hele min “våde drøm” vil tage alt for lang tid, men du kan sikkert bedre forestille dig den nu hvor jeg har ledt dig lidt på sporet.
Jeg bliver til stadighed spurgt hvorfor jeg har så stort behov for at kritiserer Trump.
Jeg bryder mig ikke om folk som truer kongeriget.
Jeg bryder mig ikke om folk, som åbenlyst fortæller usandheder og overdriver vildt.
Jeg bryder mig ikke om folk, der bruger nedgørelse som politisk våben.
Jeg er bekymret over præsidentens psykiske tilstand. F.eks er en af hans europæiske støtter den Slovakiske premierminister Robert Fico yders bekymret efter en samtale med Trump. Han beskriver ham som “out of his mind “ han kom med kraftfulde udmeldinger om b.la Grønland og Storbritanien, Frankrig og Tyskland som han var rasende over, at have blokeret hans krav på Grønland. Han kaldte direkte Trump for farlig!
Robert Fico’s kommentar har så meget mere vægt end andre, for han er en af Trumps stærkeste Europæiske støtter.
Martell er tilbage
i det gamle spor, som et ekko af NP.
Der findes større trusler mod verdensfreden og
Europa end Trump. Der findes langt værre trusler
mod danskerne end Trump. Der er i forvejen mere
end rigeligt med kritik af Trump. Alligevel synes
KM at det er Trump som KM vil brug sit krudt på.
Den snigende udslettelse af danskernes rettigheder,
sundhed, sikkerhed og fremtidsmuligheder bekym-
rer ikke KM nær så meget, ser det ud til.
Man kan kun ryste på hovedet.
Jeg ser ikke mange argumenter, men vil gerne gå til bekendelse.
Robert Fico hævder selv aldrig at have sagt disse ting.
Kun en reminder om at passe på derude. Fake news er overalt.
Jeg beklager at jeg troede på det! Men de andre ting står jeg ved.
Der er større trusler derude.
Ja. Det har jeg sagt mange gange.
Truslen fra et stadig mere aggressivt Rusland.
Truslen fra den uhæmmede migration, hvor det vælter ind over vores gamle kontinent med uintegrerbare migranter.
Truslen indefra fra både islamogauchisme og fra den ekstreme højrefløj.
Venstrefløjens manglende accept af valg, f. Eks Kier Starmer aflysning af lokalvalg, Bruxelles manglende accept af det Rumænske valg, en stadig mere aktivistisk domstol i Strasbourg, i virkeligheden en sammenblanding af den dømmende og den lovgivende magt.
Dertil skal vi så lægge at NATO ikke længere hænger sammen.
Tjah, KM har
ret i flere ting, så KM er ikke uden fornuft.
Vi tror dog at truslen fra Rusland er stærkt
overvurderet. Mens truslen fra den uhæmmede
masseindvandring er meget stor og brandaktuel.
Er der en ekstrem højrefløj i DK? Den er vist lille-
bitte og uden betydning. Starmer er et godt eks-
empel på en bindegal politiker og socialist som
plager og tyranniserer sin egen befolkning. Og
domstole skal ikke være aktivistiske og politise-
rende. Og EUs behandling af Rumænien, Ungarn
og vel samtlige 28 lande er kritisabel. Så langt er
vi vistnok enige.
Men hvis KM ikke kan lide folk som truer eller
skader kongeriget, hvad mener KM så om
regeringen og Chrborgs 179 åndelige dafnier?
Har Mette overhovedet en uddannelse, eller
er hun et produkt af et politisk partis opdra-
gelse? Læsning af et par bøger om Afrika er
vel ikke en uddannelse.
Mette Frederiksen har en bachelor i administration ved Ålborg Universitet, uddannelsen er primært rettet mod kommuner og regioner, men svarer ellers til cand. pol. ved Århus og Københavns universiteter. Det er i øvrigt meget få med denne baggrund der kan få ansættelse i EU (de kan ikke gennemføre kvalifikations prøven, delvom tidligere prøver er tilgængelige så man kan øve sig) og de regnes dernede som de absolut dårligst uddannede.
Alle de såkaldte uddannelser der kaldes “studier” har intet med traditionelle universitetsuddannelser at gøre, de er stort set alle 100% politiske. Rasmus Jarlov var af samme grund på et tidspunkt ude sammen med Morten Messerschmidt, med et forslag om at lukke alle de humanistiske og samfundsfaglige uddannelser der slutter på “studier”.
@ Karl M.
Er Politico et politisk uafhængigt medie?
P.
Simpelt svar: Nej!
ICE
De meget omtalte personager der tilkaldes og summer rundt om ICE der kæmper med at fjerne kriminelle fremmede får mig uvægerligt til at tænke på de skidtfluer der også tiltrækkes af og flyver om friskskidte kolorte ude på marken.
Nå, de fleste køer kommer desværre nok ikke ud i Guds frie natur mere.
Nå men for at vende tilbage til arbejdet med gøre USA bedre ved at fjerne de kriminelle så vil vi gerne høre hvad de forstyrrende såkaldt demonstrerende elementers reelle ærinde egentlig er.
Hvorfor tiltrækkes disse ustabile individer af ICE operationer ?
Vi er da ligeglade med hvilken uddannelse også det sidste forstyrrende element havde.
Hvad var hans egentlige ærinde med at forstyrre ordensmagten?
Hvorfor forstyrrede han ICE folkenes arbejde?
Hvor mange skydevåben havde han medbragt?
Hvem havde han tænkt sig at skyde?
Hvor normalt er det at medbringe skydevåben og ammunition ved demonstrationer i Amerika?
Vi så at han til at begynde kom gående med armen strakt frem som om han bar et håndskydevåben, var det nu også særlig smart at gøre lige netop der?
Jeg tror gerne ICE folkenes nerver sidder uden på tøjet når de skal håndtere sådan en flok hysteriske personer.
Hvorfor kæmpede han så voldsomt mod ICE betjentene så der ligefrem skulle en mindre hær til at pacificere ham?
Han må da næsten have været under indflydelse af stofindtagelse kunne det tyde på.
Han kunne vel stille og roligt have ladet sig anholde, så tænker jeg han havde overlevet.
Jeg hører at Obama og Kameldamens vicepræsident som ægte demokrater puster til ilden. De ønsker skammeligt at dele befolkningen op i stedet for at samle den.
De ønsker krig og ufred og fatter slet ikke at vi alle sammen bør trække på samme hammel for verdensfred og at folk bør deporteres derhen hvor deres hjerter er og hvorfra de kom, med mindre de evnede at skabe en ny og fredelig sameksistens med de oprindelige beboere.
Men det er de færreste der evner det.
Mange synes at komme med stort had og ondskab og håb om at omstyrte landet til deres egen forkvaklede umenneskelige tro.
Det forekommer tåbeligt og sygt alle de historier medierne nu digter og nærmest har frikendt hans handlemåde og givet ham heltestatus.
Så vidt jeg er orienteret ved ingen hvad der reelt skete lige da han blev skudt.
Vi vil hellere høre hvem han agtede at skyde siden han selv havde medbragt skydevåben .
Og inden medierne går helt i selvsving over hele to dræbte må jeg minde om at den anden, Karen heller ikke ville
anholdes, hun ville hellere skydes, siden hun forsøgte at køre en ICE soldat ned.
Mærkeligt disse individer tiltrækkes.
1. De illegale og kriminelle skulle se at rejse hjem, det er der ingen der forhindrer dem i.
2. Øvrige skulle holde sig væk, så ICE kan arbejde i fred
Hunden får sin egen hale at spise
ICE korpset, der i udstyr og frisure ligner Gestapo, arbejder med kvoter. De skal opfylde visse kvoter hver dag for illegale indvandrere. I øvrigt lige som i Hitler – Tyskland, hvor der også var kvoter for indfangning af jøder.
De kører rundt i civile biler tre-fire ad gangen og springer så ud og indfanger byttet. Det kan være kvinder, børn, ældre og unge, på og udenfor arbejdspladser, og så ind i bilen til nærmere undersøgelse. I øjeblikket er der en femårig, som forsøges udvist.
Det er lykkedes Trump at sætte en massiv bremse for indvandring sydfra. Det er naturligvis meget godt, da presset var blevet alt for stort.
Make America White Again er et af sloganerne på kasketterne. Ofte båret af ældre hvide mænd, som ikke har fine fornemmelser, og som ser deres land blive opslugt af indvandrere.
Men metoderne kan blive for makabre og voldsomme. Så må det hellere ta lidt længere tid. Som det fungerer nu, kan det give bagslag. Pludselig mistes den folkelige opbakning til en stram udlændingepolitik.
Her i Europa sejler vi rundt i suppedasen og har ingen styr på noget som helst til opbremsning af islamismen. Det er, som om alle godt ved, at der burde gøres noget. Men en eller anden uhellig alliance mellem røde og blå gør, at problemet vokser sig stadig større.
De blå vil ha billig arbejdskraft og forbrugere, og de røde vil være politisk korrekte og ha stemmer.
Befolkningen vil ha deres land tilbage, men lulles i søvn af vand ud af ørerne og billige slagtilbud som fødevarecheck og mindre afgift på el. Senest et tilbud om mindre moms engang ud i fremtiden….måske.
Det er utroligt, de kan holde masken, når de lover guld og grønne skove. Det ka de så heller ikke altid…..kulturministeren havde svært ved at undertrykke latteren, da Wammen sa, at fødevarechecken ikke ville løse alle problemer….fnis fnis…
Der er to
forskellige Karsten Jensen med her, eller er der?
Er der to personer, eller er det mr. Hyde og dr. Jekyll
i samme person = NP? De første seks linjer ovenfor
lyder som NP, men resten er sund fornuft.
TROLL ALERT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Bravo bette TROLL! NAZIKORTET, ja-da frem med det.
Du er så uvidende at det skriger, du efterplapre MSM helt til sidste bokstav.
Godt gået TROLL!
P.
ps: Læs NY, han har gode realistiske indlæg.
HITLERS RENÆSSANCE
eller genkomst
CHOKERENDE FLYGTNINGE TAL
JAPANS ADVARSEL: EUROPA KOMMER ALDRIG TILBAGE
DEN DÅRLIGT GENNEMTÆNKTE MOMS-LOV
DEN SOM GØR SIG SELV TIL ET FÅR, BLIVER ÆDT AF ULVEN
5 oplysende artikler hos hodja
hvis man læser
disse striber plus Hodja vil det vel hurtigt stå en klart,
at verden, men især Europa, Danmark og Sverige, er i
en krise som som konstant forværres, og snart kan ud-
vikle sig til en altødelæggende og dødbringende krise.
Hvis man også læser nogle bøger om Europa efter 1900
og om co2, solen og klima-dannelsen, vil man nok for-
stå at nutidens politik er bedragerisk, marxistisk, tota-
litær og gennemsyret af menneskeforagt. For flertallet
af politikerne er deres vælgere ikke andet end får og
stemmekvæg som man roligt kan pisse på i 3½ år ad
gangen, bare man dele valgflæsk og tomme løfter ud
de sidste måneder op til et valg. Straks efter valget
kan man pisse videre på befolkningen.
Se på løfterne om flere penge, mindre moms, bedre
velfærd, bedre skoler, bedre hospitaler og plejehjem,
store stramninger overfor indstrømningen af migranter,
asylanter, overfor kriminelle, overfor udviste forbrydere,
bygning af mange boliger, mindre bureaukrati osv., osv.
Det er tynde, luftige og tvivlsomme løfter. Det samme
snakkede man om ved de sidste fem-ti foregående
valg, og alligevel er alt blevet dårligere og dårligere. Og
vi er nu kommet dertil at EU får lov til at sende yder-
ligere en halv million migranter fra Mellemøsten og
Afrika til Danmark. Mette, Lars og Troels vil hilse alle
disse evighedsturister velkomne. Snart vil Danmark
være som en filial af Afrika og omegn.
Fremtiden kan blive forrykt, fattig og meget, meget blodig.
Se hvad Piotr skriver 23.09 om hvor fattige mange svenske
kommuner er blevet. Flere er gået fallit. På hospitaler og
plejehjem spares der nu så meget på maden, at syge og
ældre må sulte. Mere og mere behandles svenskerne som
3. og 4. klasses borgere i deres eget land.
Vi venter på et mirakel
Hitlers beundrere var længe om at miste kærligheden til ham. Han var elsket og forgudet af en stor del af befolkningen. Mange kvinder var forelskede i ham. Hans smukke blå øjne og hans karismatiske mystik tryllebandt dem.
Han afskaffede arbejdsløsheden og genvandt håbet og stoltheden ved at være tysker. Han red frem på en bølge af succes og velvilje, og som han selv sagde, så var der visse ubehageligheder forbundet derved, men det kunne ikke undgås.
Med disse visse ubehageligheder hentydede han til vold, drab, tortur, brandstiftelse og koncentrationslejre. Men det valgte folket at vende det blinde øje til. Hvis ting er for ubehagelige, så har mennesket en forbløffende evne til at vende sig rundt og kigge op i luften og sige hvad for noget…..jeg ser det ikke.
Bare tænk på vore stakkels husdyr, som vi har den ondskabsfuldhed at kalde produktionsdyr og som daglig mishandles i stalde, der er værre end koncentrationslejre. Og som en skriver her på siden, de får aldrig set dagens lys. Markerne er tomme i dag og dyrene står stuvet af vejen og venter på at blive til kødsovs.
Efterhånden som Hitlers fik succes, steg det ham til hovedet. Først lyttede han til andre og havde samtaler om, hvad der skulle gøres. Men senere blev det enetaler, og det var kun inde i hans eget hovedet, at beslutningerne blev taget.
Stormen mod Rusland var kun hans idé. Alle advarede ham mod at åbne to fronter. Men han havde lige vundet to Blitzkriege mod Polen og Frankrig, så han troede, han kunne gå på vandet.
Det er præcist det samme, vi ser med Trump. Det er enetaler og alt foregår inde i hans forkrøblede hjerne, der er skadet af dysfunktionalitet.
Vanviddet vokser dag for dag, og ingen tør stoppe ham. Han får de samme raserianfald, som Hitler fik, og hvis paranoiaen tager over, så er man fortid. Ingen amerikansk præsident har haft en så stor udskiftning af medarbejdere som ham. Folk slides op efter 6 mndr.
Nu venter alle blot på et mirakel, der kan befri verden for dette udskud, inden skaderne bliver for store.
Typisk Niels
Poulsen kommentar, selvom han her kalder sig Karsten Jensen.
En masse bla-bla-bla om at Trump er en kopi af Hitler. Hos NP
har paranoiaen helt overtaget NPs forkrøblede hjerne. Al debat
skal kun handle om Trump, synes NP. Derfor har NP skrevet
over 150 indlæg om at Trump er en underbegavet idiot. At det
nok nærmere er NP selv som er en åndelig dværg og idiot, det
er aldrig faldet ham ind. Fordi han er et rødkålshoved med en
dysfunktionel hjerne, et udskud, en syg stodder som er ude i
et kronisk raseri anfald over at Trump vandt over Kameldamen.
Derfor fylder NP os med ævl, pjat og løgn om USAs præsident
i samtlige debatstriber.
Jammen du godeste hvilken indestængt vrede. Alt der forsøges er at oplukke øjnene på de, der er vildfarne.
Mange diktatorer har forblændet skarer af godtroende mennesker i en rum tid, men når vanviddet bliver for stort, falder de fleste fra. Kun nogle enkelte kan ikke magte at miste deres afgud.
Må Gud være med dem….og os….
Noget tyder på
at KJ = NP er en slags mini-Hitler. For nu at
tale samme sprog som NP. Gak-gak har jo
blot genbrugt NPs/ KJs egne gloser i teksten
kl. 06.27
Er danske vælgere
gået helt fra snøvsen? Har de helt tabt sutten, af benovelse
over hvor “dygtige” Mette Fupsen og Lars Fadbums er. Nu har
både S og M haft vælgerfremgang, efter at MSM har snakket
løs om Grønland døgnet rundt i en måned. Glemt er alle de
ulykker, skandaler, nedskæringer og nye afgifter som S og M
har overdænget danskerne med gennem flere år.
Vælgernes hukommelse er så utroligt dårlig at man ikke véd
om man skal grine eller græde. Glemsomheden plus naivi-
teten kan ende i elendighed og tragedie for utallige vælgere,
fordi valg af uduelige eller kyniske politikere kan føre til at
samfundet udvikler sig til at være danskernes værste fjende.
Ja, Danmark kan blive en fejlslagen stat i stil med Sverige el-
ler England. Begge lande som er i frit fald.
Et Indonesisk kærestepar er blevet idømt 140 piskeslag hver. 100 for udenomsægteskabelige sex og 40 for at indtage alkohol. Fredens og kærlighedens religion!
Ja, og hvad med præstestyrets ageren i Iran!! Hvor islam hersker, der er vi tilbage i mørket.
Alt det negative islam står for, det har man uden blusel bragt til Europa. Det er mig ubegribeligt.
Fantastisk skandale
Det gode gamle postvæsen er sparet væk og er borte
for altid. Og de nye postvæsner er brudt sammen eller
fungerer usikkert og i sneglefart. Tusindvis af borgere
har klaget over forholdene, og nu er det blevet indrømmet
af MSM. Mange danskere har oplevet at deres breve for-
svandt og aldrig nåede frem, eller blev forsinket i dagevis.
Nu oplever mange store økonomiske tab eller besværlig-
heder som følge af den postale elendighed. Politikerne
har selvfølgelig intet gjort for at sikre sig at de nye post-
firmaer kunne klare opgaverne. Både Dao og Bring og et
par stykker mere afleverer post i forkerte byer eller slet
ikke osv. Før i tiden var det dag til dag post, nu varer det
ofte en uge eller to at flytte et brev 50-100 km. Og det
er blevet dyrt og besværligt at sende breve og postkort.
Hvad bilder S, M og V sig egentlig ind?
Posten skal ud ….helt ud til fjerne horisonter
At posten ikke fungerer i dag kan skyldes, at de nye postbude kommer fra Bangladesh og Madras…..de har svært ved at finde rundt i Øster Bøvelse. Til gengæld er de billige i drift, da de kører som selvstændige firmaer uden krav på løn, ferie, barsel, sygedagpenge eller opsigelsesvarsler. Det er skide smart, hvis man er arbejdsgiver, at omgå reglerne på den måde.
At vi stakkels borgere så hænger på regningen for dem resten af livet, når de ikke gider bestille mere og har fundet ud af, at det er meget nemmere og mere indbringende at malke systemet, det er ikke med i regnskabet, når Brian Mikkelsen fremturer med, hvor mange milliarder indvandrere tjener ind til statskassen.
Vi bliver snydt så vandet driver, mens nogle skovler milliarder ind til Cayman Islands.
Fint indlæg fra KJ
der dennegang lyder som en vaskeægte ikke-rød
mand fra en ægte blå tænketank.
En somalier blev dømt for voldtægt af 10 årig pige for år tilbage, manden blev ikke udvist! Nu er han blevet dømt for mord og fortsat ikke udvist!
Hvor meget til grin skal danskerne være?
Den helt nye udvisningsreform er designet til at få danskerne tilbage i den Socialdemokratiske fold lige inden valget! Udvisningsdømte skal have forlænge på hvis de udebliver fra registrering og kriminelle skal ud — Men naturligvis kun hvis Strasbourg ikke siger NEJ. Og helt ærligt hvem tror på det? En rettidig narresut!
Karma eksisterer. Drabsofferet i Svendborg var en mandlig homoseksuel fremtrædende væmligso, af typen der kæmpede ihærdigt for at kriminelle asylansøgere (vådt vand) skulle komme hertil i så stort antal som muligt, og aldrig udvises, uanset grovheden af den kriminalitet de blev pågrebet for.
Gudskelov at det ikke gik ud over en uskyldig.
Noget nyttigt kan de ellers ubrugelige somaliere gøre.
Martell, danskerne skal være til grin, indtil de bliver til et mindretal i eget land!
Ådalsparken/2970 Hørsholm, 04.02.2008, irakisk mand knivdræber sin ekskone og svigerfar i en lokal butik.
Vedkommende person bor nu i egen lejlighed, og får hver måned indsat kr.21.000???
Ikke nok med det, så medens han sad inde, “læste” han til imam, betalt af det offentlige.
Hvor dumme har man lov til at være.
Det får en dansk folkepensionist ikke en gang, selvom vedkommende har været på arbejdsmarkedet mellem 45-50 år.
Udvisning?
Gerningsmanden: En dengang 26-årig irakisk mand, Karwan Ahmed Saeed, blev efterlyst og senere anholdt for drabet. Han blev i 2009 idømt 12 års fængsel og efterfølgende udvisning af Danmark for bestandig af Østre Landsret.
Den person HP
omtaler ovenfor, er udvist iflg. HP. Hvorfor
er han så stadig i DK?
Adlers eksempel viser at Chrborg har for-
vandlet DK til en galeanstalt, både juridisk
og politisk. Og inden der er gået 5 år kan
vi have en terror stat ligesom i vores nabo-
lande.
Se de mange afsløringer hos Hodja, Den
korte avis, X og Youtube.
VERDENS DUMMESTE VÆLGERE
Bor de i Frankrig, Tyskland, Sverige eller Danmark?
S og M er i fuld gang med at køre Danmark i sænk, og
deres egne vælgere vil de blæse en lang march, så snart
valget er overstået. Deres politik vil inden længe skubbe
hundredtusinder af danskere ud i elendighed og afmagt.
Alligevel stemmer mange gladeligt og tåbeligt på de to
partier som for fuld musik går ind for indvandring, multi-
kulti, afrikanisering og islamisering, samt for meget andet
som er til skade for vi danskere. Det var S og M som sam-
men med V afskaffede en fridag, og det er dem som har
ødslet og fråset astronomiske beløb væk på formål som
deres vælgere ikke har haft mindste glæde af. Deres bolig
politik er asocial, deres smadring af postvæsnet er en
skandale, deres ejendoms-beskatning er i kaos, sundheds-
væsnet er ringere i dag end for 5 og 10 år siden, og deres
løfter om at beskytte os mod kriminalitet var tom snak.
Deres skole-, familie-, pensions- og moms-reformer er
fiaskoer, eller de ligner parodier, osv. V har været deres
marionet-dukke og lydige underordnede medløber i tre år.
Og dem vil nogle stemme på. De må være favoritter
til titlen: Verdens dummeste vælgere!
Herunder Niels
Poulsens (= KJs) indlæg nr. 177 eller 197 om at under
Trump går alting dårligt i USA, fordi Trump er dum og
ond og ikke nær så klog og god som NP. Det sædvanlige
primitive ævl og sludder fra den nyttige idiot NP. Som
ret sikkert stemmer på R, M, EL eller Sikander adresse-
fups muslimske parti.
Plutokrati, oligarki, kleptokrati, pædofilikrati og diktatur
Man ser for sig et Amerika i hurtig udvikling. Få rige samler sig om magten og kvæler al opposition omkring sig ved indsættelse af købte dommere, embedsmænd, officerer og politikere.
Amazons ejer Jeff Beco har betalt Melania Trump over 200 mill dollars for medvirken i dokumentarfilm om hende. Det betegnes som bestikkelse. Trump – familien skovler penge ind på lyssky kontrakter, hvor private og offentlige kasser drænes for penge.
Journalister arresteres og tiltales for obskure ting, hvis de er imod præsidenten. Kamptropper udvikles og trænes i nedkæmpning af politiske modstandere, og folk er begyndt at falde ud af vinduer og begå selvmord på mistænkelige måder.
Det er alt sammen velkendt rundt omkring i verden. I bananrepublikker og tidligere sovjetstater, i Mellemøsten og Kina og nu ser vi det i fuldt flor i USA.
Er institutionerne stærke nok til, at demokratiet kan overleve? Det vil vi se de kommende par år.
Talen om borgerkrig forstærkes dag for dag. Og landet er bevæbnet til tænderne af folk, der bruger deres fritid sammen med hele familien på øvelser på skydebanen.
Man kunne
vist beskrive Europa på næsten samme måde.
I de 28 EU-lande er kleptokratiet i fuld gang, nationalstaterne
og deres lokale demokratier opløses indefra med masseind-
vandring fra fjerne lande samt et hav af direktiver, nye love,
aktivistiske domstols afgørelser og nye skrappe krav til bolig-
ejere, forbrugere, bilister, firmaer, butikker og offentlige institutioner.
Millioner af nye regler, påbud, forbud, bøder og afgifter
hagler ned over borgerne, og de nationale politikere er
opkøbt i bundter af Tyskland og Frankrig. Diktaturet er under
opbygning med digitalisering, overvågning og afrikanisering.
Karsten Jensen i den røde udgave er en forvirret mand som
mener at alt var bedre i USA under Bidens åndsformørkede
styre. KJ kopierer tekster, ord og udtryk mange steder fra,
for at lyde klog, men kender ikke forskel på ret og vrang, op
eller ned, sort eller hvidt.
Nu er statens medier endelig vågnet i DK ! Hvorfor tog det en måned? Støtter de i virkeligheden mullah-diktaturet i Iran? De statsstøttede medier i DK er både enøjede og skeløjede? Markedsfører de for ukritisk venstrefløjens dagsordner? Åbenbart. De kalder det Public Service, men er det ikke blot venstrefløjens Public Relations?
“Protester i Iran, dag 33: – Alle har mistet nogen eller kender nogen, der har mistet nogen (..) Blodbadet var omhyggeligt planlagt. Det faktum, at massedrabene blev udløst på samme tid over hele landet – med snesevis af dødsfald selv i små byer – antyder, at blodbadet var omhyggeligt planlagt. Videoer, der er blevet offentliggjort, viser sikkerhedsstyrker, der advarer demonstranter om, at de har modtaget ordre om at skyde. Ordren kom sandsynligvis fra højeste niveau, muligvis fra Ali Khamenei selv. Med internettets tilbagevenden bliver omfanget af volden stadig tydeligere. Time Magazine rapporterer om over 30.000 dræbte demonstranter på bare to dage, med henvisning til embedsmænd fra det iranske sundhedsministerium. Hvis tallene bekræftes, er massakren blandt de største og mest effektive kendte massakrer på ubevæbnede demonstranter i menneskets historie – antallet af dage taget i betragtning. (Klip fra artikel i Document Danmark af Arnt Jensvoll 30. januar 2026)
ja, de massemedier
vi er belemret med, er både eenøjede og skeløjede, og
mange af deres røde og radikale journalister er både
så døve og blinde at de dagligt lystigt saver i de grene
de selv sidder på, oppe i høje træer. Når islamiseringen
er fuldført, vil de styrte ned og brække halsen.
Maria Rørby Rønn fik omkring 50 millioner kr. for at
være kransekage-figur i DR. Men hvad udrettede hun
i løbet af ca. 10 år? DR er i dag et sløjt foretagende
som vildleder og fordummer befolkningen, og sprog-
kulturen er under al kritik. Der er så megen sjusket
tale og speedsnak og skøre lyde i P1 udsendelserne,
at man må tage sig til hovedet. DR er sunket ned
til at være en pjattet, fjollet og skadelig propaganda-
sender som manipulerer lytterne i næsten alle udsendelser.
Modigbuksen
I dag demonstrerer danske veteraner foran den amerikanske ambassade mod Trumps hånlige kommentar om de 44 dræbte soldater i Afghanistan.
Trump undgik selv militærtjeneste i Vietnam og Mellemøsten pga en nedgroet tånegl.
Det har trumpisterne herinde ikke “tid” til at tale om. De skal se “Melania”…