DONALD TRUMP: LANDSFORRÆDER,VALGSVINDLER OG KUPMAGER. NU SOM PÆDOFIL.

Siden 2016 har en kreativ trekant bestående af Hollywood, de toneangivende medier og Demokraterne i fællesskab produceret en række fascinerende anklager mod Donald Trump, hvis påståede misgerninger og forbrydelser hver eneste dag stadig fylder forsiderne og tv-nyhederne i USA fra kyst til kyst. Bag dette løbende karakterattentat ligger der en plan A og en plan B. Målet har været at forhindre Trump i at stille op til præsidentvalget i 2016, at fjerne ham som præsident, at forhindre ham i at genopstille i 2024 og igen at stille ham for en rigsret i hans nuværende embedsperiode. Hvis plan A skulle kikse, hvad den har indtil nu, er det plan B at fremstille Trump som en løgnagtig, storpralende forræder og svindler, der er villig til hvad som helst for at rage til sig og tilkæmpe sig rampelyset.

Denne stort anlagte strategi har været professionelt og grundigt udført, idet alle sagerne mod Trump har været ledsaget af overbevisende dokumentation og troværdige vidneudsagn. Sagerne mod Trump blev lanceret som perler på en snor. Først var der sammensværgelsen med Russerne, der sikrede Trump valgsejren i 2016, så var der anklagen om pengeafpresning og bestikkelse af Ukraines præsident. Dernæst kampagnen om Trumps forsøg på valgsvindel i 2020 og endelig forsøget på statskup i januar 2021. Alle disse giftige anklager er imidlertid faldet til jorden, fordi USA’s retssystem til trods for mange politiserende anti-Trump dommere alligevel i den sidste ende har vist sig robust og forfatningstro og ikke lod sig forføre af den oppiskede stemning i medier og politik.

Bermuda-trekanten mellem Hollywood, Demokrater og medier giver dog ikke op så let, men har nu stemplet USA’s præsident som sexmisbruger af purunge piger helt ned til 14-års alderen. I flere måneder har Demokraterne gennem Overvågningskomitéen i Repræsentanternes Hus kørt en kampagne, der kæder Trump sammen med det afdøde sexmonster Jeffrey Epstein, der angiveligt gennem årene har misbrugt op til 1000 ganske unge piger, der til glæde for Epstein, Prins Andrew og mange andre berømtheder blev holdt som sexslaver på Epsteins mange ejendomme. Epstein blev dømt for sine misgerninger og begik selvmord -eller måske ’assisteret’ selvmord – i fængslet. Imidlertid efterlod Epstein sig titusindvis af fotos og e-mails, som ville belaste en bred kreds af kendte og berømte mænd, heriblandt Donald Trump, fastslår Demokraterne.

Som ’dokumentation’ fremvises på tv og avisforsiderne Trump i festligt lag med Epstein og sammen med unge kvinder. Billederne er ganske vist mere end 20 år gamle, men det gør ikke historien dårligere, at det dog er USA’s præsident, der er blevet ’afsløret’, som kunde i Epsteins sex-cirkus. Samtidig har Demokraterne rejst et folkekrav om frigivelse af alle Epsteins fotos og korrespondance, der foreløbigt har kostet prins Andrew titel og omdømme. Nu er det så Trumps tur, og da præsidenten har været tøvende med at frigive hele bunken, er det blevet tolket som om, han forsøgte at skjule sit misbrug af unge piger. I virkeligheden fortsatte Trump blot praksis under Biden-regeringen, der afviste at publicere dokumenterne for et beskytte de mange ofre, der ikke ønskede deres tragiske oplevelse frem i rampelyset.

Mediernes og Politikernes stigende pres på Trump førte dog til, at tusindvis af mails og fotos nu er blevet frigivet, og som med lidt hjælp fra Demokraterne nu øger belastningen på Trump. Således skriver Epstein i en mail, at ’Virginia tilbragte timer hos mig med Trump’. Inden publiceringen af denne mail slettede Demokraternes Overvågningskomité imidlertid ’Virginia’ og erstattede det med ’ofret, altså et stakkels anonymt pigebarn, der måtte lide under den liderlige Trumps perverse lyster. Det var nemlig alment kendt, at ’Virginia’ var Virginia Giuffre, som i sin erindringsbog, Nobody’s Girl havde skildret sine rædselsår som sex-slave hos Epstein. Hun begik selvmord tynget af sine traumer, men under ed forklarede hun forinden som vidne, at Trump aldrig havde’ haft sex med os’ og at Trump mens hun arbejdede for ham i Mar-a-Lago ’ var venligheden selv’. Nu er der netop frigjort nye titusindvis af Epstein-dokumenter, der til mediernes store sorg heller ikke belaster Trump, men derimod i høj grad tidligere præsident Bill Clinton. Men han er jo en af vor egne, en rigtig hædersmand, så liderlige Bill slipper for videre tiltale, men ikke Trump.

Den gik jo ikke med at smøre misbruget af Virginia Giuffre af på ham, men for de gamle som faldt, er der ny overalt. De seneste uger har man derfor overalt i det internationale mediebillede kunnet se et foto af Donald Trump omgivet af unge piger, hvis ansigter er slørede. Sikkert for ikke at kæde dem sammen med den perverse præsident. Trump som sexforbryder har også været et tilløbsstykke i de danske medier, der ikke kan vente med at se ham i galgen. Børsen skriver, at Trump drages dybere og dybere ind i skandalen, og i DR’s Deadline fortæller kommentatoren Anne Alling, at sagen er en belastning for USA’s præsident, og at der sjældent går røg af en brand uden, at der er ild.

Så gør det jo mindre til sagen, at fotoet af de unge damer med Trump ved nærmere eftersyn viser sig at være en produktlancering holdt på Mar-a-Lago af en sololie fra Hawaiian Tropic med professionelle fotomodeller, som i øvrigt til bladet Telegraph fortalte, at Trump have været meget venlig og ’gentlemanly’.

Dette kommer vi dog ikke til at høre om i de hverken de danske eller de amerikanske medier, hvis løbende smædekampagne mod Trump altid rejser sig kækt og uforfærdet efter skuffelser og nederlag inspireret af Björnstjerne  Björnsons udødelige linjer: ” Om et håb eller to blev brudt, blinker et nyt i dit øje. Straks det får glans af det høje!”  Vi slipper ikke. Fortsættelse følger.

20.december 2025

119 Thoughts to “DONALD TRUMP: LANDSFORRÆDER,VALGSVINDLER OG KUPMAGER. NU SOM PÆDOFIL.”

  1. Jc Holland

    Man hører det igen og igen.
    Venstreorienterede med den ene tunge:
    “Æjj.. Putin er et monster, han kan finde på at forgifte sine politiske modstandere”
    …og straks med den anden tunge:
    “Æjj.. kunne der ikke lige komme en og gøre det af med Trump-monsteret… så vi kunne få noget demokrati i USA”
    Putin-taktik 1 til 1…
    samt demokrati der rimer på DDR, Demokratisk Kampuchea og Folkets Demokratiske Republik Nordkorea.
    Man kan ikke hade de venstreorienterede…
    nok-nok.

    Hvis 50 socialister demonstrerer kommer der 10 journalister med mikrofoner
    = Breaking News MSM
    Hvis 5000 landmænd demonstrerer kommer der 0 / ZERO journalister
    = ingen TV MSM

    Gudskelov har vi X
    og ASGER AAMUND
    Go jul og godt nytår

    1. Jc Holland

      Korrektion.
      Det var som bekendt ikke alle nazi-socialister som smadrede vinduer på Krystal-natten. Man må ikke generalisere, slå alle over en kam.

      SÅ DERFOR skulle der ovenfor have stået:

      NOGLE VENSTREORIENTEREDE med den ene tunge:

      Sorry.

      1. Blot nogle bemærkninger

        Du havde ikke skrevet ALLE socialister,
        så det var ikke nødvendigt at rette. Hvad de ægte nazi-socialister
        angår, ville nok 97% af dem gerne have været med til at smadre
        ruder. Men det var mest et lokalt fænomen. I Berlin gik det værst
        til. Læs William Shirers bog om nazi-tiden. Ja, det er godt at vi har
        “X”, Aamund, Hodja, Youtube og PragerU.

        1. Alarmerende nyt

          Det kan være
          underholdende at debattere Trump. Men måske vi burde
          interessere os mere for hvad det er for en fremtid der venter os
          hvis tåbelige, kyniske, korrupte, asociale, krigsliderlige og bindegale
          politikere og journalister får lov til at fremture med deres vanvittige
          idéer, planer og projekter.

          Det er ved at være et spørgsmål om overlevelse !! Danskerne og
          europæerne risikerer at blive udryddet, hvis EU fortsætter på den
          kurs som Merkel, Ursula, Caja, Ylva, Macron, Starmer, Mertz, Mette
          og lignende dagdrømmere og fantaster har udstukket. Se hvordan
          det glade blodsprøjtende vanvid udfolder sig I England, Sverige
          og Norge mv. Det er kun den svage begyndelsen på hvad der kan
          udvikle sig til verdenshistoriens største katastrofe og blodbad.

          Vi kan være på vej ind i en totalitær, krigerisk, kafkask og fascistisk
          fremtid værre end det værste mareridt. Hvis man mener det er
          noget sludder, så kom med modargumenter.

          Og se de hårrejsende artikler hos hodja osv.

  2. Man bør være skeptisk overfor alle mediernes budskaber og kampagner

    Democrats i USA er
    naturligvis sure og bitre over at Trump “stjal” magten fra dem.
    De nægter at forstå at det var deres egen uduelighed som flyt-
    tede magten til republikanerne.

    At sætte Biden, Kamela Harris,
    Nancy Pelosi, Tim Walz, Octavia Cortez og lignende tosser
    til at lede USA, var dumt, uansvarligt og til skade for mange
    millioner amerikanere. Og da vælgerne huskede at tiden 2016-20
    under Trump havde bragt fremgang og næsten alt var bedre end
    under Biden, så genvalgte de selvfølgelig Trump, da de kunne se
    og høre at Kamel-damen var helt håbløs.

    Nu er “demokraterne” både sure, bitre, rasende og hævngerrige,
    og er villige til at bruge alle mulige løgne, tricks og tarvelige meto-
    der for at bringe Trump til fald. Det er ikke sikkert det lykkes, for
    mediernes og democrats troværdighed er ikke hvad den har været.

    Det kan også være det lykkes, for v-historien viser at 70-80% af
    enhver befolkning i ethvert land hopper på hvadsomhelst. Og
    enhver løgn kan blive til “sandhed” hvis den gentages tit nok.

    Trump gør sit bedste for at redde Vesten marxisterne og de
    ondsindede totalitære globalister. Hvis det lykkes at sætte
    Trump ud af spillet, bliver det en katastrofe for Vestens hvide
    borgere, demokratier og civilisationer.

    1. Rettelse

      Trump gør sit bedste for
      at redde Vesten fra marxisterne og de ondsindede …..

      1. Fra en anden boldgade

        SENSATIONELLE VIDEOER
        ER NU AT SE HOS YOUTUBE OG SNAPHANEN.

        Der er en som handler om at EU har skudt sig selv i foden, og har
        påført hundredvis af millioner af europæere økonomiske og sociale
        problemer, som kan få meget ubehagelige og skæbnesvangre følger.
        Der er også optagelser som viser særdeles voldsomme protester i
        Bruxelles mod EUs negative og fjendtlige holdninger til landbrug og traditionelle fødevarer og middagsretter.

        Så er der videoer som fortæller om katastrofal
        in-kompetance I EU:

        Russia’s Responce Shocks Europe !!!!!

        Russia Warns of all-Out War with NATO !!!!!!!!!!

        Prof. Jeffrey Sachs er med i en video om Ukraine krigen,
        som Mette, Lars, Troels samt Karl Martell nok vil have godt
        af at se. Se videoerne hos Youtube, evt. via Snaphanen
        eller Hodja.

        (Snaphanen er blevet en blandet landhandel. Nogle af
        videoerne er helt forrykte, men ind i mellem er der videoer
        som er i topklasse)

        Optøjerne i Bruxelles ligner næsten gadekampe mellem
        politi og vrede, meget vrede, landmænd.

  3. Karsten Jensen

    Donald Trump the King of USA
    __________________________________

    Grab Them by the puzzy

    If you are famous You Can do everything

    If you don’t fight there will be no country to fight for

    There Will be a bloodbath

    Fight fight fight

    If I don’t win, the election is rigged.

    I Will only accept the election, if I win

    People are talking a lot about a dictator…..Maybe they want a dictator

    I am the best president ever….maybe I should run a third time

    The economy is great, never been Better….and if it is not, it is Bidens fault

    I like Putin…..i like Orban……i like Kim jong Un…..i like Bibi Nethanyahu

    I like the Prince of Saudiarabia

    I need Greenland, Panama, Canada, Venezuela and the Golf of Mexico

    I Will make Gaza a beautiful riviera with Golden casinos and beaches

    I am the best …I am beautiful….I am fantastic…..

    God saved me …..so I Can save the country

    I am sent by God

    1. Obs

      Igen noget billig ironi
      fra den røde udgave af KJ = Niels Poulsen.

    2. Piotr

      TROLL ALERT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      “I am the best president ever….maybe I should run a third time”. YES, Please! Awesome!

      “Man bør være skeptisk———” skrev helt korrekt:
      “Hvis det lykkes at sætte Trump ud af spillet, bliver det en katastrofe for Vestens hvide
      borgere, demokratier og civilisationer.”

      At små ligegyldige nasserøve, der som TROLLen lider af TDS, og har overladt sit liv til socialisterne, ikke vil se dette. Synd for dem!

      “Leave it to Trump, he´s brilliant!”.

      Lad fornuften komme tilbage! Stem BP/LarsBoje. Det dansksindede ærlige parti!
      P.

      1. Hallo

        Hvad mener du med awesome?

        1. Piotr

          @ Hallo.

          hallo, Hallo! du bør gøre dig bekendt med “google translate” easy peacy!
          Jeg bakker 1000% (betyder: totalt, fuldstændigt uden krumpspring!) op om hvad “Man bør være skeptisk———” skrev om DJT samt hans betydning for den vestlige verden.
          Det ville være fantastisk/awesome for all de/os der er tilhænger af en fri & demokratisk verden.
          Det gør mig oprigtigt glad, at jeg ikke er den eneste der tænker sådan!
          P.

          1. Hallo

            Hej Piotr.

            Vi er enige om det meste. Men skriv dog på
            dansk. Hvad betyder awesome?? Wikiu-pedia
            og Google giver ikke en klar definition. Hvilket
            dansk ord vil du sætte i stedet?

    3. Karsten Jensen

      Ovenstående er citater fra Trump. Alt ansvar herfor må lægges på ham.

      Det er naturligt, at nogle vil synes, at det er en kritik af Trump. Men i så fald er det hans egen kritik af sig selv. Han har også udtalt, at han sjældent ser sig selv i spejlet. Han er ikke sikker på, at han vil kunne lide, hvad han ser.

      At manden er splittergal og aldeles utilregnelig vidner disse udtalelser om. At nogen kan finde på at støtte op om ham, kan kun tilskrives begyndende hjernesvind eller en skidt karakter. Umiddelbart er der ikke andre muligheder.

      At han har forlystet sig med unge piger sammen med Epstein er det mindste af det. Som han sa om Epstein: The guy likes girls……preferably on the younger side.

      Ikke kun han vidste, hvad der foregik. Alle vidste det og alle deltog i løjerne. Det var en anden tid og at have sex med yngre piger, eller yngre drenge for den sags skyld, var helt naturligt.

      Det er det stadig, nu er der blot nogen, der får noget lir ud af at blive krænket og komme i medierne. Herre Gud sex er kommet for at blive og pludselig vender bøtten, når de unge ber sig fritaget for gamle frigide tørlagte kvinders hykleriske forkvabbelser. Oftest er der tale om ren og skær medieliderlighed og ønsket om at profitere på sagen.

      Naturligvis sker der overgreb og det skal stoppes. Epsteins meget organiserede udnyttelse af unge piger var selvfølgelig også over grænsen. Men der var jo ikke tale om vold eller trusler. Det var frivilligt og de kunne sige nej. Og det var der også mange, der gjorde.

      Har Trump gjort sig skyldig i pædofile overgreb. Næppe noget der er værd at skrive hjem om. Han havde så rigelig mulighed for at få, hvad han ville ha på så mange andre måder. Der er jo trods alt grænser for, hvor mange man kan gøre det med på en gang.

      Men han har vidst alt og syntes, det var smadder sjovt. Ligesom alle de andre som blev manipuleret og charmeret af den karismatiske Epstein.

      De har haft en fest og nu kommer tømmermændene.

      1. Tennis-spilleren

        Nogle af Trump “citaterne”
        er forfalskede, taget ud af sammenhæng, eller man mistolker
        humoristiske eller selvironiske bemærkninger. Det er skørt
        af KJ/ NP at påstå at Trump er splittergal og aldeles utilregnelig.
        Og at hvis nogen støtter Trump skyldes det hjernesvind eller en
        dårlig karaktér. Hvad med NPs egen galskab og usle karakter?
        Og hvor Trump har haft en strålende karriere trods masser af
        modstand og beskyldninger, sidder NP vel i et hus han selv har
        bygget, ved brug af pap-plader, halmballer, pressenninger og
        tomme plastic-dunke, nødtørftigt bundet sammen med reb-
        stumper og tørresnore.

        NP har vel levet så mange år uden fast adresse, så der end
        ikke er noget kontanthjælp. Han må nøjes med hvad han kan
        tigge sig til, finde i containere eller tjene på ved indsamling af
        øldåser og kasserede cykler. Det er NPs karriere. Man kan
        godt forstå at han er grøn af misundelse over for hvad Trump
        har udrettet.

        1. Piotr

          TROLL ALERT!!!!!!!!!!!!!
          Har TROLLen evidens på noget af sit ævl? NEJ!
          Endnu et klart TDS tilfælde.
          P.

  4. Massemedierne fordrejer, forvrænger, skjuler og fortier alt muligt

    Hvad er løgn og hvad er sandhed
    når det drejer sig om Trump og Epstein osv? Var pigerne små uskyldige
    14-årige eller var de letlevende typer 18-35 år? Var Trump med på den
    værste, eller holdt han sig udenfor? Man kan være stensikker på at for
    democrats gælder det kun om at bagvaske, bagtale og tilsvine Trump
    så meget som overhovedet muligt. For sagen kan bruges til at bortlede
    vælgernes opmærksomhed fra langt vigtigere og væsentlige emner.

    Hvad sandheden er, interesserer ikke democrats det mindste. Det
    med diktatur eller folkestyre, krig eller fred, velstand eller fattigdom,
    sundhed og velfærd, islamisering og barbari eller tryghed, lov og
    orden eller kæmpekriminalitet; normalitet eller LGBTQ og 375 køn,
    det er altsammen komplet ligegyldigt, hvis Trump for 20-30-50 år
    siden har været i nærheden af nogen eller et eller andet, som han
    i dag kan beskyldes eller anklages for. Hele øvelsen går jo ud på at
    mistænkeliggøre Trump via løse rygter, perfid journalistik og woke
    Metoo metoder.

    Sjovt nok er det ikke meget massemedierne borer i, hvad
    democrats gjorde sig skyldige i af snusk , skandaler og udskejelser
    2020-2024. Der er ellers nok at tage fat på.

  5. Københavneren

    Hvad med Simon Spies i sin tid?
    Han blev da af medierne betragtet som en frisk, smart og festlig fyr,
    og man tog ikke anstød af hans unge morgenbolle-damer, eller hans
    drukture i nattelivet. Og Spies Rejser havde kæmpe-succés da det
    arrangerede charter-rejser til Mallorca og det søde liv der. Men nu
    er det så en anden tid, og de krænkelsesparate er nu beredte på
    at lade sig krænke af selv de mindste bagateller. Eller af noget som
    nogen sagde ved en julefrokost i 1985 eller 1995.

  6. Alarmerende nyt

    Det kan være
    underholdende at debattere Trump. Men måske vi burde
    interessere os mere for hvad det er for en fremtid der venter os
    hvis tåbelige, kyniske, korrupte, asociale, krigsliderlige og bindegale
    politikere og journalister får lov til at fremture med deres vanvittige
    idéer, planer og projekter.

    Det er ved at være et spørgsmål om overlevelse? Danskerne og
    europæerne risikerer at blive udryddet, hvis EU fortsætter på den
    kurs som Merkel, Ursula, Caja, Ylva, Macron, Starmer, Mertz, Mette
    og lignende dagdrømmere og fantaster har udstukket. Se hvordan
    det glade blodsprøjtende vanvid udfolder sig I England, Sverige
    og Norge mv. Det er kun den svage begyndelsen på hvad der kan
    udvikle sig til verdenshistoriens største katastrofe og blodbad.

    Vi kan være på vej ind i en totalitær, krigerisk, kafkask og fascistisk
    fremtid værre end det værste mareridt. Hvis man mener det er
    noget sludder, så kom med modargumenter.

    Og se de hårrejsende artikler hos hodja osv.

  7. Karsten Jensen

    Tilgiv dem, thi de ved ikke, hvad de gør

    Det er sørgeligt, at voksne normalbegavede mennesker kan se noget godt i Trump. Hans personlighed er ikke ulig Mussolini og Hitlers. Hans bedstefar kommer også fra Tyskland, så manden har tyske aner og det forklarer selvfølgelig herrefolksmentaliteten og storhedsvanviddet.

    Men det er rigtigt, at han er dygtig. Meget dygtig endda ………til at gå konkurs og løbe fra regningerne. Hele fem gange er han gået konkurs og har efterladt stribevis af ubetalte regninger.

    Han har også efterladt stribevis af samarbejdspartnere gennem tiden. Som regel holder de ikke meget mere end 6 mndr, så er de skræmt væk af hans galimatias. Han magter simpelthen ikke at høre på andre mennesker mere end to minutter af gangen. Så mister han koncentrationen og bliver træt af dem. Han kan til gengæld høre på sig selv i timevis, når han underholder med, hvor dygtig han er og alle andre er tabt bag en vogn og sociale tabere.

    Han har så mange tegn på psykopati og narcissisme, at det er et under, at ikke alle har gennemskuet ham. Men psykopater kan være både karismatiske og charmerende, så det er svært at opdage, at man blir fortryllet. Men har man først set, ser man ikke andet.

    Og det er selvfølgelig også en undskyldning for de, som støtter ham. De ved ikke og kan ikke se psykopatien og galskaben bag den overfladiske charme.

    Men en trøst er det, at manden er gammel. Indrømmet han holder sig godt og virker frisk bortset fra, at han ikke kan høre, men det har han livslang erfaring. Det har aldrig rigtigt interesseret ham, hvad andre har at sige.

    Om få øjeblikke er han fortid. Man så det med Biden, der pludselig på få måneder sank hen i alderdommens ubønhørlige forfald. Det gik så hurtigt, at man den ene dag troede, han ville kunne klare endnu et valg og den næste dag måtte indse, at toget var kørt imod endestationen. Det samme vil vi se med Trump. Den ene dag virker han frisk og vågen, og den næste dag sidder han og snorksover under vigtige møder om verdens store problemer.

    Gud forbyde, at han skulle få en hjerneblødning og ende som en levende grøntsag. Altså det ville være godt for verden, men det er jo en grim tanke at ha om andre. Men mon ikke Melania ville juble i sit stille sind og tænke Free again….free at last…..

    1. ABC

      Niels Poulsen/ KJ begår her
      et karaktér mord på en mand som NP kun kender gennem
      MSM. Det er tydeligt at NP har fået Trump på hjernen = TDS.
      Men virkningen af NPs smædekampagne rækker ikke langt
      og ændrer ingenting. Så fred være med NPs raseri over at
      Trump igen og stadig er USAs præsident.

    2. Piotr

      TROLL ALERT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      “Tilgiv dem, thi de ved ikke, hvad de gør”.

      JA, bette TROLL! det præcis hvad normalt tænkende mennesker mener om forræderiske typer som dig. I øvrigt gider ingen at læse dit pis!
      P.

      1. Jeg læser det med stor fornøjelse, og er helt enig.

  8. Allan G Larsen

    Det er for nyligt kommet frem at regeringen pønser på at vi i Danmark skal have en medie ombudsmand, som skal overvåge de frie medier, som f.eks Den korte avis, Snaphanen,24 Nyt, mm. Hvorfor skal der være presse censur. Der må være noget som ikke tåler dagens lys.
    Er det fordi der er fare for afsløring af visse politikeres eller mediers løgnehistorier?.
    Jeg håber sandelig ikke at det vil lykkes at smadre det frie ord helt, i fald bør det medføre en lands dækkende protest imod dette. Det vil være det rene diktatur.

    1. For eller imod

      Ja, regeringen, R og EL
      går ind for diktatur og censur, det er helt sikkert. Se
      på “Offentlighedsloven”, den er i virkeligheden en
      skummel mørklægningslov. Vores demokrati er på
      vej til at kollapse.

    2. Piotr

      @ Allan G.
      Ja, er det det ikke smukt! Regimet vil nu bestemme hvad der er sandt eller falsk!
      Regimet vil givetvis anvende magt, hvis vi ikke giver udtryk for det samme som regimet har besluttet.
      Når vi ikke accepterer regimets løgn & manipulationer, vil regimet straffe os.
      Mon det skal forgå på samme måde som dem der var uenige Putin, at de/vi pludselig falder ud fra altanen på 14. sal.
      Denne nye myndighed skal administreres af ingen ringere end Søren Pind, dette sindssyge individ, med sine snørklede uforståelige synspunkter, der kun drejer sig om at beherske/kontrollerer andre mennesker. (se hvad den knækkede pind skriver hos tante berle!).
      Vi bevæger med storm skridt mod autoritære/totalitære tider, hvor regime vil straffe os når vi ikke enige i regimet udsagn eller regimets politik. Vores frihed er på spil!

      Lad fornuften komme tilbage. Stem BP! P.

  9. Demografi og demokrati

    Det værste er nok selvretfærdigheden, der vælter ud af statsradiofonien, DR og Tv2. De driver heksejagt med insinuationer og billedmanipulation 24syv. Hvad har danske skatteydere gjort, siden de for deres egne penge skal hjernevaskes af statens elektroniske massemedier? 🙁

  10. Lena Brostrup Jensen

    Når jeg ikke magter mere misinformation fra mediernes side, så er det en befrielse at læse Asger Aamunds skarpe og dybt intelligente kommentarer.

    1. Jensen

      Lena Brostrup Jensen.
      Helt enig

      1. Obs

        Ja, der er mange
        værdifulde oplysninger at hente på nettet, særlig
        hos Aamund og Hodjas. Men det er uhyggeligt at
        S, V, M og R ønsker at censurere debatterne.

  11. Karsten Jensen

    Karaktermord

    Det må påpeges, at karaktermordet på Trump forårsages af sygdommen psykopati, som er en dyssocial personlighedsforstyrrelse, der fremkommer i frontallappen i hjernen. Der er centre, der ikke forbinder rigtigt og ikke fungerer, som de skal.

    Der findes mange forskellige betegnelser alt efter, hvor slemt det er. Psykopati, narcissisme og sociopati. Og inden for disse er der forskellige grader på spektret.

    Berømte mordere som ubåds- Madsen og Peter Lundin rangerer højt på skalaen. Et slag på tasken så er Trump vel at karakterisere som malign narcissist, altså en ondartet type af slagsen. Det ses på hans forbryderiske fremfærd med penge og forfølgelse af alle, som ikke indordner sig hans luner.

    Det er absurd teater at se ministrene sidde omkring bordet og fedtspille og smiske for den store mand, han selv er ganske overbevist om, han er.
    Han opgiver sig kun med ja-sigere og rygklappere såkaldte brownnoses.

    Grandios, selvhævdende, overfladisk, kold, uden empati, dominerende, manipulerende, ingen respekt for regler, løgnagtig indtil det patetiske, frygtløs, hurtig til at kede sig, ingen sans for langsigtede planer, udnyttelse af andre, parasitisk adfærd og uden selvindsigt. Det er alt sammen kendetegn, som kan ses hos Trump. En alkoholiseret personlighed der kræver opmærksomhed og beundring, som han beskrives af sine nærmeste.

    Historien vil stå tilbage måbende over, at det kunne lykkes en falleret realitystjerne at dreje en knap på et kæmpe land som USA. Hvordan i alverden kunne det lade sig gøre? Selv hans fysiske fremtoning minder om en cirkusdirektør med hang til bizar udklædning. En teatralsk klovn med tomme øjne, der venter på bifald. Det er set før i historien på den politiske scene.

    1. HALLO

      Meget af det som KJ = NP
      her disker op med, passer vel godt på ham selv. Måske er NP
      langt mere en personligheds forstyrret sociopat eller psykopat
      end Trump? Skældsordene vælter ud af NP, men nogen form
      for selvkritik er NP vist ikke i besiddelse af. Og hvorfor går NP
      så meget op i det med Trumps personlighed? Alt hvad NP
      skriver om Trump ændrer ingenting, ikke i DK og slet ikke i USA.

  12. Henrik Wegmann

    En meget fin og sober artikel. Dog er der ikke tale om en kreativ trekant, men snarere en firkant.

    I den beskrevne sammensværgelse mangler der nemlig et meget vigtigt element, nemlig domstolene. Kyniske og uhæderlige dommere på tværs af USA og på næsten alle niveauer har bidraget til at sværte Trump til for at fjerne ham og dermed også den trussel mod det demokratiske parti, som deres endeløse række af svindelsager udgjorde.

    Det største af demokraternes svindelnumre, og den største trussel mod partiet, var og er, at i Bidens præsidentperiode var der ingen, der vidste, hvem der havde magten i USA.

  13. Karsten Jensen

    Boomerang-effekten

    Den korte avis har i dag en en artikel med overskriften Død over jøderne. Den beskriver jødehadet og forfølgelsen af jøder i Frankrig med overfald, skældsord og udelukkelse efter Israels folkemord i Gaza og på Vestbredden.

    Mange advarede Israel om, at det var det, der ville ske. Men Nethanyahu og hans slæng af grådige amerikanske ortodokse fanatikere ville ikke høre. Haben haben haben. Mere vil ha mere.

    Nu er 80 års sympati og støtte til det jødiske folk forsvundet som dug for solen. Jøder må i dag igen skjule, at de er jøder. Mange må have beskyttelse og bodyguards og mange er ved at forberede at flygte til Israel.

    Historien gentager sig. Israel er lige nu det eneste sted at flygte hen. Og selv det er ikke sikkert. Det er et lille land med ti millioner indbyggere omgivet af en milliard muslimer, der kun har et på hjerte. Israels totale udryddelse fra verdenskortet. Når som helst kan det hele gå op i flammer. Det kan kun ende galt.

    Det er sidste udkald til at forsøge at skifte til en mere forsonende og samarbejdende politik. Dag for dag forværres situationen over hele verden for jøderne. Hver bombe over Gaza, hver uddrivelse på Vestbredden rammer tilbage på jøderne selv som en boomerang.

    Det er jo tydeligt for enhver med øjne i hovedet, at det Israel efterstræber nu, er den totale annektering af Gaza og Vestbredden ind i et Storisrael.
    Trump har de købt og betalt og han står pligtskyldigst og klapper i sine små hænder og lukker øjnene for et af vore dages mest modbydelige overgreb på fuldkommen uskyldige civile.

    Det var et grusomt angreb på den jødiske festival, som de havde placeret meget tæt på grænsen til Gaza. Det blev udført af Hamas, som man anslår udgør 20 % af Gazas indbyggere. De resterende 80%, der lever under Hamas’ tyranni, er uskyldige civile mænd, kvinder, børn, hunde og katte, som blot ønsker at leve i fred og fordragelighed. De er i disse timer udsat for jødisk terror, mord og fordrivelse bundet i grådighed og umenneskelighed.

    For det betaler nu uskyldige jødiske civile. Alle steder er de nu forhadte og forfulgte og har som indbyggere i Gaza ingen steder at flygte hen. Alt sammen på grund af manglende vilje til at finde vejen til fred. Haben haben haben……..

    Og Trump spiller golf og sælger guldkasketter med sit MAGA – emblem.
    Hans seneste bidrag til konflikten er at foreslå Nethanyahu blir benådet for sine korruptionsforbrydelser. Til gengæld foreslog denne, at Trump skulle have Nobels fredspris. Det fik han ikke. Det er ikke alle, der er blinde, døve og stumme.

    1. Hallo

      Den røde udgave
      af de to som kalder sig det samme, er fuld af løgn. Der sker
      ikke et folkemord i Gaza. Det er i hvert fald en påstand fra
      Hamass som er en terror-bevægelse hvis troværdighed er
      minimal. Røde KJ = NP er blind og døv mht. mangt og meget,
      noget han bl.a. viser ved at skrive nedladende om Aamund
      og Trump.

      1. Karsten Jensen

        Som mongoler til en Shu-bi-dua koncert

        Beklager hvis jeg var nedladende overfor Aamund.

        Vi er mange, som har stor respekt for Aamund og hans skarpe kommentarer og analyser, men som står uforstående overfor hans næsegrus og kritikløse beundring grænsende til tiljubling af Trump.

        Sådan var det også med Hitler, men til sidst ku alle se vanviddet.

        Da var det blot for sent.

        Det er en ærlig sag at sige….jeg tog fejl. Ja faktisk kræver det en stor mand at kunne gøre det.

        1. KJ skal endelig ikke beklage at være nedladende over for mig. Det har jeg sikkert kun godt af, men KJ kunne godt beklage, at han ikke et eneste stede i mine mange artikler om Trumps politik har kunnet finde en lovprisning af personen Trump endsige ‘næsegrus beundring’. Jeg er fuldstændig ligeglad med Trump som person, men støtter hans politik, der rummer en skattereform, regelforenkling, mere jævnbyrdige toldsatser, lukkede grænser for ulovlig indvandring og bekæmpelse af den eksploderende kriminalitet. Hvis KJ eller andre kan finde et eneste af mine påståede hyldestkvad til Donald Trump, vil jeg gerne se det. De kommer til at lede længe.

          1. Karsten Jensen

            Det er godt at se, at Aamund kan tåle mosten og ovenikøbet mener, det kan være sundt for ham at blive mødt med nedladenhed. Det var dog ikke min hensigt.

            Men jeg må vel også beklage, at jeg har forvekslet Aamunds begejstring for Trumps politik med begejstring for personen Trump.

            Min undskyldning må være, at begejstringen for hans politik har været så enestående, at man kom til at tro, det også gjaldt personen.

            Og ret skal være ret. Trumps indsats mod ulovlige immigranter og den voksende grove kriminalitet var hårdt tiltrængt.

            Hans skatte- og toldpolitik er mere tvivlsomme. Det er særlig de store indkomster og formuer,, der tilgodeses , og på toldområdet sejler det hele i et uvist limbo.

            Mange velhavere udtaler, vi kan godt betale mere skat.

            Miljøpolitik er stort set afskaffet. Nu er det pengene, der bestemmer tempo og omfang.

            Man må håbe, det går godt. Det, der er faren, er uforudsigeligheden. Den ene dag så gør vi det og næste dag noget andet. Erhvervslivet kan ikke li ustabile tider og endnu mindre ka befolkningen.

            Det store problem er den almindelige amerikaners private økonomi. 20 % er blevet rigere…..hurra for det…..men 80 % er blevet fattigere.

            Det kan jo selvfølgeligt være svært at forholde sig til, når man har sit på det tørre. Men når man ikke kan betale terminen eller huslejen, maden eller strømmen, bilen eller lægen, så begynder fortvivlelsen at sætte ind.

            Der er ikke noget, der hedder en gratis frokost. Nogen skal betale regningen.

            Man må håbe, det ikke ender helt galt. Der skal ikke meget til, og så har vi en ustabil halvtosse ved roret, der er træt, har svært ved at høre og let bliver irritabel. Verden vil blive et sikrere sted, når han er færdig.

            I øvrigt så må det konstateres, at hans indsats for fred i Ukraine er præget af amatørisme, naivitet og mangel på erfaring.
            Det hele sejler og i tide og utide giver han Putin forhandlingsmæssige fordele.

          2. De tre musketerer

            Niels Poulsen,
            (nu under et nyt navn, Karsten Jensen)
            vrøvler som sædvanlig. Det er rigtignok at
            mange amerikanere er ramt af økonomisk
            modgang, men det var Obama og Biden der
            var skyld i det, og nu under Trump er der en
            svag bedring i situationen. Og til næste år
            forventes en tydeligere fremgang.

            Hvad sikkerhed angår, er ikke kun Israel i fare,
            pga. islamisterne. Alle Vestens lande er nu
            truet indefra af fanatikere, islamister og
            jihad-klaner og netværk. Og desuden af woke
            feminister, rabiate pladderhumanister og andre
            røde/ totalitære/ magtsyge grupper. Herunder
            marxister. Og Vesten er svækket pga. femini-
            sering, digitalisering, hjernevask, censur, syg
            familiepolitik og forringet folkesundhed m.m.

            Landene er også truet udefra af globalister,
            EUs afskaffede grænser og de millioner af
            tilrejsende kultur-fremmede, som snart kan
            få karakter af fjendtlige invasionsstyrker og
            besættelses-tropper.

            Alt det forsøger trolden NP/ KJ at bortforklare
            eller bagatellisere. Han ævler løs om Trump i
            hundredvis af indlæg, for at vi skal glemme det
            væsentlige, at Europa har kurs mod diktatur,
            terror, fattigdom og undergang.

            NP er tilhænger af islamisering og Danmarks
            fjernelse fra landkortet. Eller han er sinds-forvirret.

            På youtube er der nu artikler som beviser at
            Europa er et kontinent med en tvivlsom fremtid.
            Truslerne mod de hvide europæere vokser dag
            for dag, uge for uge, og måned for måned.

            Det vil være klogt at stemme nye partier og
            politikere på banen. De gamle partier har svigtet
            os i årtier.

  14. Karl Martell

    Det er lidt synd for venstrefløjen, at de ikke kan få skovlen under Trump, men i stedet får Bill Clinton, Prince Andrew og Bill Gates i nettet. Hvem husker ikke den store jublende menneskemængde i København, da Clinton besøgte byen.
    Ingen tvivl om at piger er blevet misbrugt og det er en vigtig historie, at få frem! Men historien skygger for en lang langt værre forbrydelse, som har fyldt pinligt lidt i MSM. De såkaldte grooming gangs i England, hvor 10.000 vis måske 100.000 vis af unge sårbare hvide engelske piger, er blevet groomet til sex, af talrige hovedsageligt “Pakistanske” mænd. Nogen hævder, at det er op mod en million, der er blevet misbrugt. Grooming er et pænt ord for voldtægt – ofte massevoldtægt. Sagen er forsøgt fejet ind under gulvtæppet af Starmer regimet. Forbrydelsen har stået på i 20-25 år og er ikke blevet standset af myndighederne, fordi den “pakistanske mafia” har infiltreret politistyrken og diverse oftest NordEngelske byråd, og såmænd også London, og det i en grad, så “pakistanske” politifolk selv har deltaget i voldtægterne eller i rufferi, og har vægret sig mod, at efterforske, enten fordi de selv var med, eller af skræk for at blive kaldt racist.
    Sagen er så betændt, at den kan koste Labour regimet livet. Et er selve forbrydelsen, et andet er forsøget på, at skjule den.
    De danske medier er larmende tavse! Alle kender til Epstein skandalen, der kører som daglig følgetong, men kun ganske få danskere kender til den lang lang værre forbrydelse i England. Hvorfor? Såmænd fordi det er en ubekvem “nyhed”, i et land hvor “pæne” mennesker helst ikke taler om muslimske forbrydelser.
    Jeg læste endda en en artikel, jeg tror det var i Berlingske, som forsøgte, at bortforklare forbrydelse. Vil ikke se – Vil ikke hører- Vil ikke vide – Vil slet ikke fortælle sandheden til danskerne – Man væmmes!
    Det værste der er sket for ofrene, er at Elon Musk har taget sagen op. Det har gjort, at alle venstreorienterede syntes, de godt kan se bort fra forbrydelsen, for Musk er jo en grimmer fyr. Imens slår Kier Starmer knuder på sig selv for, at undgå en landsdækkende undersøgelse af sagen. Man kan kun gisne om hvorfor?

    1. ABC

      Godt indlæg af Martell
      som påviser hvordan MSM udvælger det de vil skrive om,
      så læsere, lyttere og seere ikke oplyses, men manipuleres.
      Man gør et kæmpenummer ud af en mindre sag, og fortier
      tusind gange værre forbrydelser. Den brutale, perverse,
      grusomme og til tider ligefrem sadistiske og morderiske
      behandling af titusindvis af forsvarsløse engelske piger skjuler
      MSM, samtidig med at de himler op om langt mindre sager
      hvor ingen er blevet brutalt behandlet eller myrdet. Man af-
      leder opmærksomheden fra et gangstervælde der udøver
      systematisk grov mishandling…. ved at blæse mindre alvorlige
      ting op, og bagatellisere yderst alvorlige tilstande.

      Det er synd for englænderne at de skal trækkes med fascisten
      Starmer tre år mere fra nu. En regering burde kun vælges for 2 år ad gangen.

      I Norge har “berigere” og asylanter myrdet over 100 norske
      mænd, kvinder og børn. Se Hodjas blog.

    2. Piotr

      Interessant pointe KM bringer her.
      Det burde være en sag for FN´s menneske rettigheds kommission at tage fat på, men da der er muslimer involveret, OG, FN er muslimsk, sker det næppe.
      Findes der menneske rettigheder for den hvide vesteuropæiske race? eller er virkeligheden, at vi dømt til udryddelse?
      P

    3. Ole

      Hvorfor skriver du “pakistanske” i anførselstegn? Voldtægtsmændene er pakistanere, der – uheldigvis for englænderne- bor i England.

  15. Henrik Wegmann

    Du har fuldstændig ret, Karl Martell.
    Altså bortset fra din tro på, at det kan koste Labour Regimet livet. Jeg tror desværre ikke, at denne ubegribeligt modbydelige sag får konsekvenser for nogen som helst. Mindst af alt for “parteigenossen” i Labour. Som i USA er det britiske retssystem også stærkt infiltreret af stærkt venstreorienterede dommere, som er ligeglade med lov og ret.

    De eneste, for hvem det har haft – og stadig har – konsekvenser, er ofrene, nemlig de tusinder og atter tusinder af stakkels piger og deres familier.

    1. Karl Martell

      Jeg håber ikke du har ret, men Labour klamre sig til magten, de har såmænd allerede udskudt lokalvalg, hvor både de og de Konservative stod til, at blive udslettet.
      Som Reform UK siger: “Kun bananrepublikker aflyser valg”.

  16. der Adler

    @ Karl Martel – 13:06

    Fint indlæg.
    ” Hvem husker ikke den store jublende menneskemængde i København, da Clinton besøgte byen.”
    Dette besøg husker jeg for en bestemt ting, nemlig Lone Dybkjær der stod som en nyforelsket pige og kiggede op på Clinton. Jeg husker kun Clinton for hans ikke sexuelle relationer med Monica Lewinsky .

    Det der har foregået/foregår i England, er helt skandaløst, især når man tænker på, at hvis man kommer med en negativ ytring om islam, så ryger man i spjældet hvis man er hvid. Og det er dagens England, man græmmes.
    Laubour burde som symbol have de 3 aber – ikke se, ikke høre – ikke tale, men Labour er ligesom demokraterne i USA, overtaget af rabiate venstresnoede kvindemennesker, der er helt uudholdelig at se og høre på.
    Jeg håber virkelig, at Trump får skovlen under alt det woke og 72 kønsidentiteter, andet er jeg mindre begejstret for, men man kan jo ikke få alt, selvom jeg syntes at der burde være potentiale til mere end det. USA´s præsident skal opføre sig med stil og værdighed.

  17. Fra en anden boldgade

    SENSATIONELLE VIDEOER
    ER NU AT SE HOS YOUTUBE OG SNAPHANEN.

    Der er en som handler om at EU har skudt sig selv i foden, og har
    påført hundredvis af millioner af europæere økonomiske og sociale
    problemer, som kan få meget ubehagelige og skæbnesvangre følger
    Der er også optagelser som viser særdeles voldsomme protester i
    Bruxelles mod EUs fjendtlige holdninger til landbrug og traditionelle
    fødevarer.

    Så er der videoer som fortæller om inkompetance I EU:

    Russia’s Responce Shocks Europe !!!!!

    Russia Warns of all-Out War with NATO !!!!!!!!!!

    Prof. Jeffrey Sachs er med i en video om Ukraine krigen,
    som Mette, Lars, Troels samt Karl Martell nok vil have godt
    af at se. Se videoerne hos Youtube, evt. via Snaphanen
    eller Hodja.

    (Snaphanen er blevet en blandet landhandel. Nogle af
    videoerne er helt forrykte, men ind i mellem er der videoer
    som er i topklasse)

    Optøjerne i Bruxelles ligner næsten gadekampe mellem
    politi og vrede, meget vrede, landmænd.

  18. The Observer

    EU har – igen –
    skudt Europa i foden :

    “EUROPE JUST DESTROYED ITSELF”: Europæerne har nu udsigt til fattigdom
    eller krig eller begge dele. Videoen viser at EUs indefrysning af russiske
    milliarder er ved at få voldsomme virkninger som EU ikke havde forudset.
    Bagslaget er enormt.

    Risikoen for 3. verdenskrig stiger, fordi man bliver ved
    med at eskalere krigen.

    Redacted: Tysk økonomi-professor: EU er blevet det nye Sovjet-diktatur.

    The EU wants to take away your cars and your food, that is their plan.
    Se Redacted og Youtube.

    Oprørs-agtig tumult i Belgien, ved EU-parlamentet.

  19. Piotr

    @ The Observer. 21/12/2025 at 19:47
    “EU har – igen – skudt Europa i foden :”

    JAMEN, det kan squda IKKE undre! Se på den flok narrehatte, der hylder sig selv, som demokratter, samt for alle deres selv erklærede lyksaligheder (læs: hvad de mener der er godt for dig &mig!)).
    Disse individer er levebrødspolitikere, der ikke havde succes i deres hjemlande.
    For at blive fri for dem i deres hjemlande, blev de sendt til mafiaen i Bruxelles, fordi de hylder globalisterne.
    Globalisterne tjener penge på en krig, derfor vil mafiaen i Bruxelles have krig!

    Lad fornuften komme tilbage. Stem BP. P.

  20. ÅbneØjneLukkedeGrænser

    Husk: Trump er valgt i USA — ikke i DK, EU eller nogen andre steder.

    At bruge tid på detail-botanisering i Trumps moralske habitus minder lidt om husejeren, der lige skal sikre sig, at brandmanden der kommer for at slukke hans raserende husbrand, nu også er ordentligt barberet og har pudset støvlerne godt nok.

    USA har været ledet af kommunister i forbund med Kina i årtier. Under Obamas otte år ved magten var det allerede galt nok, men da Biden (hans dukkeførere) stjal valget i 2020 blev der som bekendt virkelig skruet op for charmen. Millioner af race- og kulturfremmede kriminelle blev med kynisk, anarkotyrannisk overlæg lukket ind over den sydlige grænse. Disse invaderende horders funktion var (og er), som kommunistiske stormtropper at forestå den praktiske del af den planmæssige terrorisering og fysiske nedslagtning af hvide kristne amerikanere.

    Hvis dette scenarie lyder underligt bekendt, så er det nok fordi nogenlunde samme grund-strategi bliver anvendt af kommunisterne i Europa (og ligeledes blev det i Sydafrika).

    Pointen er den, at USA var på godt vej til at gå under i voldskriminalitet, terror, narko-epidemisk og sodomifordærv i Bidens (hans dukkeføreres) embedsperiode (som meget endda tyder på var opnået ved valgsvindel).

    Rødekinas agenter, placeret overalt i det politiske og uddannelsesmæssige system og via kontrol over de morderisk antihvide terrororganisationer BLM og antifa, foranstaltede konstant væbnede gadeoptøjer, bl.a. rettet mod politistationer, mens universitetsmarxisterne hele tiden holdt gryden i kog med velkendt ultrafeministisk/anti-hvid opviglen af studenterne.

    Gaderne stod således formelig i brand og medieopgejlet, blodigt anarki herskede i et omfang ikke set siden slut-1960erne.

    Hvis man under sådanne omstændigheder forventer, eller sågar kræver, at kun et ulasteligt dydsmønster med 100% acceptable duksemanerer kan tillades som nationens redningsmand — så vil jeg vove påstanden, at ens proportionssans er skredet/terminalt ude af drift.

    Det minder også lidt om de ultra-perfektionistiske kommentatorer (på andres vegne) der altid står på spring for at fordømme og skånselsløst kritisere eksempelvis Messerschmidt, Kjærsgaard og andre nationalkonservative politikere ned under gulvbrædderne, hvis de ikke på samtlige områder lever op til tastatur-oraklernes egne skyhøje standarder.

    –En besynderlig indbildsk prinsessen-på-ærten-tilgang til politik, hvor man af uransagelige årsager tror sig berettiget til, endda på groveste og mest perfide vis, at nedgøre og tilsvine navngivne, i forskellig grad patriotisk indstillede politikere — såfremt disse ikke til fulde og i enhver henseende følger nøjagtig den bane, som man på sikker afstand bag sin skærm, allerhelst ku’ tænke sig.

    Tåkrummende og belastende er det at høre på den slags forkælede hovmod og skamløse uansvarlighed.

    Trump er notorisk umulig at slå ud af kurs. Hans stamina og energiniveau er legendarisk og hans viljestyrke nærmest ufattelig. Manden ku’ ha’ trukket sig tilbage som milliardær for årtier siden og levet en overdådigt luksuriøs drivertilværelse i magelig tilbagetrukkethed — men han stillede i stedet sig op i skudlinjen og kæmper med livet som indsats for sit land.

    Det havde han jo ikke behøvet.

    Morten Messerchmidt havde heller ikke behøvet stille sig forrest i kampen for Danmark, efter at pressen og alskens andre professionelle landsforrædere og morderiske islamister havde jagtet ham i årevis, siden hans tidlige tyveårsalder — men det gjorde han.

    Og nu er han så vendt tilbage, tog formandsansvaret på sig under partiets alvorligste krise og har siden genrejst DF — efter at have lidt en slags nervesammenbrud under hele landets bevågenhed.

    Men uha-uha-uha-uha! — det er sandelig ikke godt nok til de drabeligt martialske kommentatorer ude bag skærmene, som nok bedst ved hvordan Danmark skulle have været reddet, hvis det altså stod til dem — men som samtidig er utroligt bagkloge og overlegne i deres strategiske lænestolsanalyser, at de desværre (ret hyppigt) må meddele, at Danmark ‘realistisk set’ ikke står til at redde og at vi allesammen derfor hellere må give op på forhånd — og dermed kapitulere på alle fremtidige patrioters vegne.

    –Sikke nogle brave guttermænd!

    1. The Observer

      Et fremragende indlæg fra
      Åbne Øjne Lukkede grænser. Er kun uenig på enkelt punkt.
      Pia Kjærsgaard var en slem fuser, omend DF-Tullesen var værre.
      Men begge svigtede og viste sig uduelige da det gjaldt. Men det
      kan sagtens være at Messer er langt bedre. Lad os håbe det. Vi
      bør vælge ham eller Boje fra Borgernes parti.

      Men ellers er din analyse af den politiske situation i USA og Danmark
      glimrende og sandfærdig. Og du udstiller fint hvor stupid, smålig og
      latterlig megen kritik af Trump er.

      1. Blot nogle bemærkninger

        Herunder skriver KJ nogt
        som er en blanding af fornuft og pjat. Han har ret i at en
        halvtosset galning som leder af et land ikke er sagen. Resten
        af KJs eller NPs kommentar er det sædvanlige ævl om Trump.
        Danskerne har altså større problemer end Trump, f.eks. den
        omfattende og stigende kriminalitet… nedbrydningen af sund-
        hedsvæsnet, velfærden og infrastrukturen…. inflationen, bolig-
        mangelen osv. Men det interesserer ikke NP.

      2. ÅbneØjneLukkedeGrænser

        @Observatøren
        Tak for den rosende omtale og de venlige ord.
        Mine betragtninger ovenfor vedrørende Trump er, som du utvivlsomt forstår, af tilstræbt principiel art.

        Hvis vi endelig skal tale om hans personlige egenskaber, så er det meget muligt, at han har narcissistiske træk og vel også er forfængelig i en grad der sikkert virker frastødende på mange (selv bryder jeg mig ikke om hans vammelt overlæssede guld-ornamenterede udsmykningsiver). Men igen, hvad er det man forestiller sig? At kun psykologisk velafbalancerede og selvudslettende rundkredspædagogtyper må komme i betragtning til embedet?

        På det kronkret politiske: Han er for lov og orden; for traditionelle familieværdier; for lukkede grænser og for et stærkt militær. Han har påtalt folkemordet på hvide afrikanere i Sydafrika og fremhæver ofte historier som venstrepressen systematisk mørklægger (f.eks. Iryna Zarutska og Laken Riley).
        —Alt sammen yderst hårdt tiltrængt som meget sendrægtigt korrektiv til Obama-Clinton-Bidens fremskredne kulturmarxistiske ødelæggelsesprogrammer.

        Selvfølgelig er det da en torn i øjet og set fra et dansk-nationalt synspunkt oprørende, at han fremturer med sine provokerende meldinger om Grønland.

        Vi skulle fra starten have koloniseret området med mange flere danske bosættere og militærbaser. Trump er hensynsløs her og sikkert også urimelig i sine fordringer, men det udstiller og anskueliggør så meget desto tydeligere vores kortsigtede og utilstrækkeligt håndfaste grønlandspolitik gennem årtierne (århundrederne).

        Glædelig Jul og Godt Nytår!

    2. Henrik Wegmann

      Åbne Øjne, hvorfor tror du, at kineserne står bag den systematiske nedbrydning af vestlig kultur og økonomi?

      Det er jo allerede et mål for de oprindelig sovjetisk inspirerede kommunister, som lige efter WWII påbegyndte den såkaldte “Store March igennem Institutionerne”. Den har jo virket over al forventning (set med kommunistiske øjne) i både Europa og USA. Alle væsentlige institutioner, og ikke mindst undervisningssektoren og domstolene, er infiltrerede – og det virker!

      Så hjælp fra kineserne synes ikke på noget tidspunkt at have været nødvendig – og det ville nok også bare have skabt indbyrdes rivalisering og endeløse fejder.

      1. ÅbneØjneLukkedeGrænser

        @HWegman
        Rødekinesere og alverdens andre neokommunister, inklusive jødiske af slagsen — det var vel italieneren Gramsci som først formaliserede idéen om marchen gennem institutionerne som du ganske rigtigt omtaler, og som senere muterede videre gennem bl.a. den tyske sociolog Dutschke (med danske forbindelser) og hans statsfeministiske kadrer af såre veluddannede og institutionaliserede tilhængere blandt især pædagoger op gennem 70erne og 80erne.

        Så nej, der er i sandhed nok af alskens marxister at tage af, med alle mulige forskellige baggrunde. Men at bagatellisere eller ligefrem ignorere den rødekommunistiske delmængde deraf på omtrent en milliard gennemregimenterede og endda etnisk homogene af slagsen lyder ikke hverken særlig logisk forsvarligt eller verdenshistorisk velbegrundet.

        Trevor Loudon beskriver i detaljer hvordan de maoistiske sorte pantere i 60erne, såvel som vore dages BLM og antifa dybest set var og er kinesiske frontgrupper. Jeg mener, det er jo egentlig bare et spørgsmål om at læse udtalelserne og proklamationerne fra disse gruppers egne toneangivende ledere … beundringen for Maos Kina var skam ikke noget, som eksempelvis de sorte pantere på nogen måde forsøgte at skjule.
        Indflydelsen på de naïve luksussocialister rundt omkring i kollektiverne i Danmark, såsom “Maos Lyst” er jo også ret velkendt.

        Så dit spørgsmål forekommer noget besynderligt. Skal jeg virkelig forstå det sådan, at rødekommunisterne ifølge din analyse ikke øver nogen indflydelse af betydning i Vesten?!

      2. ÅbneØjneLukkedeGrænser

        @HWegman
        Rødekinesere og alverdens andre neokommunister, inklusive jødiske af slagsen — det var vel italieneren Gramsci som først formaliserede idéen om marchen gennem institutionerne som du ganske rigtigt omtaler, og som senere muterede videre gennem bl.a. den tyske sociolog Dutschke (med danske forbindelser) og hans statsfeministiske kadrer af såre veluddannede og institutionaliserede tilhængere blandt især pædagoger op gennem 70erne og 80erne.

        Så nej, der er i sandhed nok af alskens marxister at tage af, med alle mulige forskellige baggrunde. Men at bagatellisere eller ligefrem ignorere den rødekinesiske delmængde deraf på omtrent en milliard gennemregimenterede og endda etnisk homogene af slagsen lyder ikke hverken særlig logisk forsvarligt eller verdenshistorisk velbegrundet.

        Trevor Loudon beskriver i detaljer hvordan de maoistiske sorte pantere i 60erne, såvel som vore dages BLM og antifa dybest set var og er kinesiske frontgrupper. Jeg mener, det er jo egentlig bare et spørgsmål om at læse udtalelserne og proklamationerne fra disse gruppers egne toneangivende ledere … beundringen for Maos Kina var skam ikke noget, som eksempelvis de sorte pantere på nogen måde forsøgte at skjule.
        Indflydelsen på de naïve luksussocialister rundt omkring i kollektiverne i Danmark, såsom “Maos Lyst” er jo også ret velkendt.

        Så dit spørgsmål forekommer noget besynderligt. Skal jeg virkelig forstå det sådan, at rødekineserne ifølge din analyse ikke øver nogen indflydelse af betydning i Vesten?!

        PS: du ka’ se bort fra den første kommentar af disse to. Jeg kom i farten til at skrive “rødekommunistiske” med idiotisk dobbeltkonfekt i stedet for “rødekinesiske”.

        –Glædelig Jul og Godt Nytår!

      3. ÅbneØjneLukkedeGrænser

        @Wegmann
        Fornøjelse at føre en civiliseret og intellektuelt stimulerende samtale med dig (ironi ka’ lejlighedsvis forekomme).
        Du stiller mig et underligt stråmandskonstrueret (påtaget intetanende?) spørgsmål, som jeg imidlertid bruger tid på efter fattig evne at besvare, og endda efterfølgende rette i for at undgå misforståelser. Derefter … ingenting. Ingen tilbagemelding, intet genmæle, ingen tak for svaret, ingen gengældt julehilsen.
        –En noget ejendommelig måde at bedrive kommunikation, som man selv har indledt, med en formodet omtrentlig ligesindet fædrelandsven på.
        Men ok … måske du er taget på kombineret juleferie/digital detox.

        Lad mig benytte lejligheden til at uddybe emnet en smule (du er altid velkommen til at svare engang i det nye år):

        Kommunister er som bekendt i hovedreglen doktrinære, dvs. teoretiske internationalister. I virkelighedens verden findes der imidlertid adskillige undtagelser fra denne ideologisk betingede og selektivt anvendte regel.
        De kinesiske (og nordkoreanske) kommunister er i udpræget grad nationalt orienterede socialister — altså når det gælder intern varetagelse af egne kerneinteresser.
        Den Han-kinesiske etnocentrisme er i så henseende notorisk ekskluderende og i praksis langt mere gennemført racistisk end de til sammenligning spagfærdige og inkonsekvent nationalkonservative partier i Europa, som jo ellers rutinemæssigt fordømmes og forkætres som ‘ultra-højreorienterede’ og netop ‘racistiske’ af den kulturmarxistiske venstrepresse.

        Når det drejer sig om kommunisternes udenrigspolitik og den dermed nært forbundne propaganda- og agentvirksomhed af varierende udfoldelsesrigdom i vestlige (og andre ikke-kommunistiske) lande, så antager doktrinerne om internationalisme og farveblind mellemfolkelighed lige pludselig en påfaldende meget større og bogstavtro ortodoks karakter — ja, vel i nærmest diametral, omvendt proportionel modsætning til den hjemlige, homogent nationalsocialistiske (og dermed ret frit; opportunistisk fortolkede) marxisme-implementering.

        Mønstret er velkendt. Kommunister er som regel socialt betonkonservative og yderst militaristiske, når de er ved magten, mens de ivrigt anbefaler ‘frigørende’ sodomi og lallende pacifisme til de samfund, hvori de stadig opererer som oppositionelle mindretal. —Sikke gådefuldt!
        Lignende dobbeltpraksis findes hos muhamedanerne. Man er ‘fredens religion’ og marcherer gerne i solidaritet med transaktivister mv., så længe man er i mindretal og ‘marginaliseret’.
        Fra omkring de tyve procent og opefter begynder det på forunderlig vis at knibe med fredsommeligheden og tolerancen.

        Sådan er der så meget.

        Men hvad dit besynderlige, nærmest ufatteligt naïve spørgsmål angår, så har svaret herpå intet med hvad jeg eller andre ‘tror’ at gøre.
        Politisk, økonomisk, geostrategisk og højteknologisk indflydelse, herunder militær og industriel spionage, rettet mod Vesten af Kinas Kommunistiske Parti, er et uomtvisteligt, historisk såvel som nutidigt, faktum.

        Lad mig henvise dig (og evt. andre interesserede) til blot ét enkelt bemærkelsesværdigt (og efter temperament underholdende) eksempel til illustration: Huey P. Newton, en af grundlæggerne af og ledende frontfigur i Black Panthers, fortæller her glædestrålende om studierejserne til og de langstrakte samtaler med hans ideologiske læremestre blandt højtstående partibosser, herunder Chou En-lai(!), i Maos Kina. Hele interviewet med den særdeles historisk velorienterede og altid karismatiske Bill Buckley er efter min mening lærerigt — men for den utålmodige iagttager indledes de relevante passager omkring 10:28 og 19:48.

        Glædelig Jul.

  21. Karsten Jensen

    En for alle og alle for en

    Det der er problemet med at have en halvtosset galning som leder af et land er, at man ved ikke, hvad de kan finde på af gale streger.

    Korruption, plat og svindel er det mindste af det. Magtovertagelse, indførelse af diktatur, krig, tortur, forfølgelse, udnævnelse af købte dommere og embedsmænd, private hære og garder og samarbejde med andre despoter er den virkelige fare.

    Det er derfor, det kræver en høj standard at være leder. Banditter i habitter, gangstere og platugler er simpelthen for farligt at overlade magten til.

    Hvis man kendte sin historie, ville man kunne se, hvor galt det kan gå. Se blot i Ukraine og Rusland. Hvis Gorbatjov havde fået lov at blive siddende, så ville Rusland i dag have været et stort og rigt land. Det gør en forskel, hvem der sidder for enden af bordet.

    Enhver med øjne i hovedet kan se, at Trump er et løst missil til salg for højestbydende og uden for terapeutisk rækkevidde. Alt kan gå galt.

    Hver dag slår man øjnene op og tænker, hvad har idioten nu fundet på?
    At gøre forsvarsministeren til krigsminister( eller omdøbe Den Mexikanske Golf til Den Amerikanske Golf? Eller bygge et casino i Gaza?

    Måske nytter det ikke meget at skrive om det, men ordet er stærkere end sværdet. Når man kaster en lille sten i vandet, så spreder det sig som ringe i vandet. Pludselig er der noget, der rykker og flytter sig. Hvis vi står sammen.

    1. Ole

      Når aktivistiske dommere i obskure amter nedlægger veto mod udvisning af illegale indvandrere, så er Trumps eneste rigtige modtræk at ignorere dem.
      Byretten i Thisted nedlægger da heller ikke veto imod landspolitiske tiltag.

    2. Karsten Jensen

      I krig med USA

      I dag kan vi så vågne op til, at Trump har udnævnt en særlig udsending til Grønland. Sådanne udnævnes normalt til konflikt og krigsområder. De hat fået travlt inde i udenrigsministeriet.

      Han har tidligere bekræftet, at militærmagt til overtagelse af Grønland ikke kan udelukkes.

      Som han siger: I need it……..

      1. Sandhed er bedre end løgn

        Karsten Jensens
        (Niels Poulsens) store problem er at han ikke er nær
        så intelligent som Trump.

        Nok er KJ/ NP dygtig til at formulere sig, men det var Stalin,
        Mao, Hitler, Ceaucesko og Pol Pot også. De jonglerede med
        ordene så mange var dybt imponerede. Desværre var de
        trods den snu og smarte snak fulde af ondskab og vanvid.
        Trump burde holde sig fra Grønland, men det har nok pro-
        vokeret ham at Mette ikke holdt sine løfter om at forbedre
        Grønlands forsvar. Og den konstante hetz mod Trump har
        næppe gjort ham mildere stemt. Chrborg har spillet sine
        kort dårligt. Det med at angribe militært er KJ-NP nonsens,
        for der er kun en hundepatrulje til at forsvare et område
        på størrelse med Europas 33 lande. Den patrulje vil kunne
        pacificeres mere effektivt med hundekiks og kødben end
        med bomber.

        NP ønsker Danmark og folkehjemmet afskaffet til fordel
        for et islamisk kalifat eller er marxistisk diktatur. Det er
        hvad der ligger bag alle de indlæg han oversvømmer os
        med. Eller han er bare en skør kugle som morer sig med
        at være på tværs.

  22. Ny

    Tag dog en tudekiks Karsten Jensen.
    Eller find dig et godt randers reb for du fatter jo intet.
    Du er tonedøv og blind og ser ikke hvad Trump har udrettet. Du kan heller ikke se at han forsøger at hjælpe os mod EUs ustyrlige selvmorderiske ridt direkte mod vor alles totale undergang.
    Sig mig hvorfor følger du dog overhovedet ikke med i hvad der sker rundt i verden.
    Smid dit fjernsyn ud.
    Din tankegang er håbløs og du er ramt af den åbenbart meget smitsomme lidelse TDS der hjemsøger demokraterne som også dansk presse kammeratligt er en del af.
    Nu har de ventet utålmodigt på Epsteinfiles og minsandten om der forventeligt også er meget at komme efter. Selvfølgelig ikke, som demokraterne og dansk presse forventede om Trump men om andre kendte store magnater. Nu forventer vi da så at dansk presse gør alt for at afdække skandalerne, Ikke fordi vi er specielt nysgerrige, men tag f eks Clinton som jo er manges superhelt her i Danmark og elsewhere. Bla a den mand har tilsyneladende mange talenter. Lad os dog få afdækket hvad han lavede hos Epstein og måske det også kunne interessere nogle at hans mange fans at han optrådte i rød kjole og stiletter, altså det ku da være på tide at afsløre noget mere om superhelten, ja vi ved jo nok at han måske ikke røg cigarer, det lod han nok sine damebekendtskaber om… men ellers.
    Synes det da ikke kan passe at alle de mange afsløringer nu skulle være uinteressante bare fordi der ikke findes snavs om Trump.
    Ellers så fortæl om fru Clintons løgnehistorie om Rusland og Trump. Der er virkelig meget vi savner en sober afdækning af. Det har der manglet evner til at afdække i danske medier, som vi jo tvinges til at betale til i dyre domme.
    Vi vil også gerne høre om valgsvindelen ved valg i 2020 og om Corona, mink you name it. Vor statsminister har et langt synderegister.
    Der var ingen der virkelig forventede noget seksuelt negativt om Trump. Så lige et klip hvor Mette Mejlhede virker pænt frustreret, de kære blodtørstige journalister ved knap hvad de skal gribe og gøre i.
    God jul.

  23. Karsten Jensen

    Totalt mørke

    Danmark er under angreb, og Trumps medløbere fortsætter med at forsvare ham. Man må sige, at forblændelsen er total.

  24. Flaben Fræk

    Så for satan! Her gik vi og troede at julefreden havde sænket sig over kongeriget – Ach nein! – Trump har slået til igen! – Tanten 22.12.2025: “Præsidenten (den amerikanske) har ud af det blå udpeget guvernøren i delstaten Louisiana, Jeff Landry, som USAs særlige udsending til Grønland” – Ud af det blå? Waw!

    Indrømmet! – Jeg er (også) skide sur på Trump over dette stunt – Hvorfor pokker får Moderaterne smidt denne appelsin i turbanen? – Har Trump læst de danske meningsmålinger som, vistnok snart, sender Moderaterne ud på historiens mødding?

    Hør blot udenrigsministerens takketale til Trump: – Her nogenlunde korrekt citeret: “Jeg er stærkt oprørt over udpegningen, som jeg finder totalt uacceptabel” (…) videre siger Løkke, at han indkalder den amerikanske ambassadør, Ken Howery, til en samtale i udenrigsministeriet for at få sagt klart fra og få en forklaring.

    Det bliver sgu uhyggeligt, frem til valget, at se hvor meget goodwill, i moderaternes favør, Græsted kan vride ud af dette latterlige stunt – Honk!

    1. Mette klarer ærterne

      Den regering vi har
      nu er da nok den bedste vi nogensinde har haft. Dens resultater
      er storslåede og dybt imponerende. Først fik Mette aflivet milliarder
      af covid- og corona-virusser, derefter blev 17 millioner mink aflivet,
      og derpå fik hun sat Rusland på plads ved at aflive X-antal russere
      ved brug af X-antal granater leveret til Zelensky og co. Hun har også
      været med til at støtte Pfizers og EUs og Afrikas økonomi, og det er
      lykkedes hende at skaffe endnu flere berigere fra Bangladesh og
      Afrika til Danmark, så BNP er vokset. Putin er allerede at på plads,
      og om lidt vil Mette og Lars også opdrage på Trump, så han kan
      lære at opføre sig ordentligt. Og regeringen har jo nu købt, købt
      og købt ind af diverse radar-apparater og anti-luftskyts, og så
      sker der nok ikke noget ved at dele af Jylland er gjort til bombemål,
      hvis 3. verdenskrig bryder ud. Der er ganske vist NUL civilforsvar,
      men senest i 2028 vil regeringe nedsætte en kommission til at
      kikke på hvad man kan gøre ved det. I mellemtiden kan vi hygge
      os med at afgiften på slik og chokolade sænkes med 10-15 procent.
      Endelig er regeringen på vej med gratis dødshjælp til de danskere
      som statsmagten ikke længere har brug for. Oveni vil Mette, Lars
      og Troels forære os massevis af vindmøller, jern- og plastic marker
      og højspændingsmaster. Gavmildheden fejler ingenting.

      Hvis danskerne ikke genvælger denne superdygtige regering, vil
      de nok komme til at fortryde det. For så vil de gå glip af mange
      gratis glæder og gaver, og en snesevis af bæredygtige, ambitiøse,
      intelligente og næstekærlige planer og projekter i årene fremover.

      Lad os råbe et højt hurra for Chrborg. Nok den bedste borg i
      hele Danmark og hele verden. Hurra, hurra, hurrraaaaaaaaaaaahh !!!

  25. Karsten Jensen

    Let’s get it done

    Og det er en motherfucker, der er udnævnt som særlig udsending.. Tidligere udsendt soldat, politimand, forretningsmand og aktiv abortmodstander. Han udtaler: jeg ser frem til at arbejde for USA’ s overtagelse af Grønland.

    Spændende……

    Aamund vil nok sige, at det blot er Trumps forsøg på at opnå lidt goodwill i befolkningen. Det går ikke så godt lige nu med hans popularitet. Flere og flere kan ikke betale deres regninger. Det er ikke de fattige….det er middelklassen, som ser alt smuldrer. Huslejer, fødevarepriser, medicin, biler alt stiger og stiger og lønningerne har aldrig været lavere. Selv to fuldtidsjob kan ikke få enderne til at mødes.

    Så snupper vi lige Grønland her op til jul. Er det aftalt med Putin?

    1. Ole

      Det vil være skideærgerligt, hvis Trump tager Grønland. Så vil det være slut med de milliarder udvindingen af uran og olie i Grønland bidrager til den danske statskasse.
      Vi må heller ikke glemme at danskejede virksomheder har monopol på at udføre arbejde på Thulebasen.

      Nå nej. Iskineserne har nedlagt veto mod råstofudvinding, og amerikanerne har oprettet skuffeselskaber i Danmark, så de tidligere så givtige entreprenørkontrakter havner hos de facto amerikanskejede selskaber.
      Tilbage har vi forpligtelsen til at give Grønland bistandshjælp og stille sundhedssystemet i Danmark til rådighed.
      Var vi ikke bedre tjent uden Grønland?

  26. Henrik Pedersen

    Aamund skriver: “Jeg er fuldstændig ligeglad med Trump som person, men støtter hans politik…”.

    Dvs. Aamund støtter at den del af kongeriget, som omfatter Grønland, og som det er Trumps USA politik, at Grønland skal overdrages til eller erobres af USA.

    Herre Jemini. Jeg havde forventet, at Aamund havde støttet op om bevarelsen af Danmark og havde overladt suveræniteten over Grønland til det miskmask af danskere og grønlændere som befolkningen i Grønland udgør.

    Personligt ser jeg gerne, at de grønlandske tiggere frigør sig fra Rigsfællesskabet og står på egne ben. Men indtil det sker, skal Trump/USA ikke blande sig i vore interne anliggender.

    Som dansker burde Aamund skamme sig over at støtte op om Trumps erobringstogt mod Kongeriget Danmark.

    Aamund – kom ud af busken. Støtter du virkelig Trumps angreb på Kongeriget?

    1. Med hensyn til Grønland ligger vi som vi har redt. I 1953 blev Grønland forfremmet fra koloni til dansk amt med den hensigt at svejse Grønland helt fast som en integreret del af Danmark med de samme rettigheder og pligter som som de øvrige amter. I de følgende årtier svigtede vi vores løfter og lod Grønland kynisk sejle agterud uden den planlagte integration. Med selvstyreloven satte vi Grønland på affyringsrampen og gav de 40 000 grønlændere friheden til at gå i hundene, hvad de er godt gang med. Grønland ligger nu ubeskyttet hen kun forsvaret af to slædepatruljer, hvoraf julemandens er den ene.
      USA kan ikke leve med, at grønlænderne dummer sig og kaster sig i armene på Rusland eller Kina, som snart kontrollerer det halve Afrika. USA ønsker reel militær beskyttelse af Grønland og er villig til at etablerede et troværdigt forsvar mod at få kontrakter på mineraler og sjældne jordarter på øen. Et ubeskyttet Grønland lige uden for USA’s bagdør er helt uacceptabelt for amerikanerne, som aldrig vil tillade , at Grønland kommer under russisk eller kinesisk indflydelse. Trump provokerer nu de altid hysteriske danskere til at gøre det, han virkelig kræver: en aftale med Danmark om sikring af Grønlands forsvar kombineret med en erhvervs aftale om retten til Grønlands undergrund. Inden 2026 er ovre har vi antagelig indgået en sådan aftale med USA, og vore mange hystader i medierne, i politik og her på siden må finde sig noget andet at forarges over.

      1. Karsten Jensen

        We need Greenland as a part of the USA

        Der er meget rigtigt i, hvad Aamund skriver. Vores indsats i Grønland har været al for svag og pludselig at give dem selvbestemmelsesret til at afgøre, om de vil fortsætte rigsfælleskabet er jo nærmest en reel opgivelse af landet.

        Grønlænderne består af et herligt mix af eskimoer, hollandske, norske og danske hvalfangere og alt derimellem. Ca 50.000 mand. Hvad med Færøerne, Bornholm, Fanø og Lolland skal de også kunne melde sig ud?

        Man kan håbe Aamund har ret. Men når man ser Trumps forfængelige ønske om at se sit navn her og der og alle vegne, senest på Kennedy Center, der nu hedder the Donald J Trump and Kennedy Center, og Den mexicanske Golf, der nu pludselig hedder Den amerikanske Golf, så kan man frygte, at han vil ha Grønland som en del af USA.

        Han vil næppe stille sig tilfreds med aftaler. Hvis han ville det, så var der jo ikke et problem. Han ka få alle de aftaler, han ønsker. Det har USA kunne hele tiden.

      2. Henrik Pedersen

        Tak Aamund, for din hurtige respons.

        Jeg er enig med dig i, at Grønland burde være forblevet et amt i Danmark. Det ville historien det ikke, og i min optik bør Danmark afvikle sine gamle kolonier til den oprindelige befolkning på samme måde, som andre europæiske kolonimagter har gjort det. Belgien i Afrika, Holland i Indonesien, Frankrig i Algier, Vietnam m.m., og frem for alt England i Afrika, Pakistan, Indien og Bangladesh m.m.

        Disse europæiske lande lider nu under, at den koloniale befolkning banker på døren til hjemlandet under parolen (for England): “Your Queen is my Queen”.

        Mht. Grønland tilskriver grønlandske demagoger alskens ulykker og egen udelighed på Syddanmark og pisker en hadsk stemning op mod Rigsfællesskabet for egen vindings skyld.

        Glemt er den danske indsats for udryddelsen af den udbredte dødelige tuberkulose i den grønlandske befolkning og for vor langvarige og vedholdende indsats for at forvandle fugtige grønlandske tørvehytter til tidssvarende sunde boliger plus oprettelsen af et velfærdssamfund. Jeg kunne blive ved med vores mange Syddanske tiltag til Grønlands bedste.

        I min optik magter Syddanmark ikke at passe på Grønland, og vi bør derfor overlade grønlænderne til sig selv – i øvrigt efter deres eget ønske. I fællesskab med EU havde vi kunnet have valgt at passe på Grønland, men det ville grønlænderne ikke – de meldte sig ud af EU.

        I erkendelse af de nye magtforhold – venner og fjender – føler jeg mig fristet til at søge samarbejde med Kina. Vi har altid haft et godt forhold til Peking (vi var et af de første lande, som anerkendte styret (diktaturet)).

        Rusland, som er vor største trussel, er hunderæd for Kina. Det når ikke Kina til sokkeholderne, ikke militært og frem for alt ikke økonomisk. Og Sibirien nord for Kina er som bekendt tyndt befolket og rigt på natur- ressourcer.

        Uden videre ævl. Jeg kunne ønske mig et Kinesisk konsulat i Nuuk og kort tid efter en kinesisk base.

        Stik den Aamund og frem for alt Trump.

  27. Ny

    Det er da lige før vi kan tage grønlænderne i hænderne og følge med, jeg mener faktisk Trump ville være bedre til at lede vort land og befri os fra invasiverne end fru Frederiksen er og hele Ukraine kunne tilfalde Rusland, de har før hørt sammen under USSR og så er der ikke mere at slås for.
    Øvelsen må gå ud på at Amerika og Rusland får skabt fred nu.

  28. Landt er lille, men ondskaben er stor

    Niels Poulsen,
    Henrik Pedersen og Karsen Jensen (1 eller 2?) hyler op om at
    det er forfærdeligt hvis USA og Trump overtager Grønland.
    Og partierne S, V, M, R, SF, K og EL finder det også sørgeligt
    hvis Grønland besættes af amerikanerne.

    Samtidig har de intet imod at islamister og evighedsturister
    overtager og besætter Danmark.

    Deres hykleri er på størrelse med et kæmpestort bjerg.

    1. Henrik Pedersen

      Og “Landt er lille, men ondskaben er stor” bifalder, at Putin overtager Danmark.

      Ærlig snak fra en tilhænger af Putins menneskefjendske kommunisme.

      1. Hallo

        Er HP en landsby-tosse?
        Der står INTET i den kommentar om at det er i orden
        hvis Putin overtager Danmark. Det påvises derimod
        at HP og NP mv. er to store hyklere.

        1. Piotr

          @ Hallo.
          “Er HP en landsby-tosse?”

          JA! Ualmindelig dum og u-informeret!

          HP skrev: ” I fællesskab med EU havde vi kunnet have valgt at passe på Grønland”. WHAT??????
          HP hvordan syntes du selv det går i EU? skulle EU ikke sikre freden i Europa?
          Nu sender EU 675 Mdr til den korrupte krigsherre Zelenskia så han sammen med MetteFUSK kan føre krig 2 år mere.
          Hvad skete der lige med det fredsbevarende?

          HP har heller ikke opdaget, at Kina´s hovedformål er verdens herredømme.
          Kina dyrker ikke nogen relationer hvor de ikke bestemmer 100%!
          I DK´s forhold til Kina, indtager vi klart den prostitueredes rolle.

          Lad fornuften komme tilbage! Stem BP/LarsBoje. Det dansksindede ærlige parti!
          P.

  29. Karsten Jensen

    Pengeafpresning

    Forbryderen og galningen Trump har netop iværksat en afpresningsmanøvre mod Danmark ved at forbyde fem igangværende havmølleprojekter, så bunden gik ud af Ørsteds aktier med 14 % på få timer.

    Det er et forvarsel om, at hvis ikke vi makker ret omkring Grønland, så rammes vi økonomisk.

    Det er det, som der tales om lige nu på direktionsgangene i danske virksomheder.

    Som Trump sa for et stykke tid siden: I think Denmark Will come around….one Way or the other…..I need….eh we need it as part of USA…

    Hvad blir det næste, der blir ramt? Medicinindustrien?

    1. Chrborg: hykleri, vanvid, besvær, modgang, tab, ulykke, sorg og tidlig død.

      Når Niels Poulsen, Henrik
      Pedersen og KJ har så pissetravlt med at ævle løs om Trump,
      er det vel for at aflede opmærksomheden fra at forholdene
      i DK bliver mere og mere sindssyge for hver dag. Vi er ved at
      blive digitaliseret og tyranniseret sønder og sammen. Man
      kan ikke mere sende et brev på normal vis. Man skal først på
      nettet og lave en aftale med en transportør af breve, man kan
      ikke bare aflevere et brev på “posthuset” eller i en postkasse.
      En del af stats-systemet kan man ikke længere ringe til. Skal
      man have noget ordnet, kan det nu tage to måneder hvor
      det før kunne ordnes på under 1 time. Eller man skal rejse
      150 km frem og tilbage, hvor man før kunne nøjes med 2-5 km.
      De ynkelige rester af postvæsnet fungerer elendigt, langsomt
      og usikkert. Politikerne pisser på os og håner os. Alt muligt
      skal åbenbart være så besværligt som muligt. Hertil kommer
      utallige identitets-tyverier, svindel-numre, indbrud i digitale
      systemer, så cpr-numre, kørekort-registret, syge-journaler
      m.m. lækkes og rundsendes til kriminelle bander og netværk.
      Milliarder er blevet spildt på mislykkede og skrottede IT-pro-
      jekter. Og digitaliseringen kan nemt ende i smadring af
      demokratiet og den personlige frihed. Bl.a. via afskaffelse
      af kontanter og diverse kulturelle traditioner. Et digitalt
      samfund kan hurtigt udvikle sig til et folkefængsel med massiv
      overvågning, tvang, tyranni og diktatur.

      Hvis man vil ruineres eller have sit liv forpestet og ødelagt,
      skal man bare blive ved med at stemme som man plejer.

    2. Chrborg: hykleri, vanvid, besvær, modgang, tab, ulykke, sorg og tidlig død

      Når Niels Poulsen, Henrik
      Pedersen og KJ har så pissetravlt med at ævle løs om Trump,
      er det vel for at aflede opmærksomheden fra at forholdene
      i DK bliver mere og mere sindssyge for hver dag. Vi er ved at
      blive digitaliseret og tyranniseret sønder og sammen. Man
      kan ikke mere sende et brev på normal vis. Man skal først på
      nettet og lave en aftale med en transportør af breve, man kan
      ikke bare aflevere et brev på “posthuset” eller i en postkasse.
      En del af stats-systemet kan man ikke længere ringe til. Skal
      man have noget ordnet, kan det nu tage to måneder hvor
      det før kunne ordnes på under 1 time. Eller man skal rejse
      150 km frem og tilbage, hvor man før kunne nøjes med 2-5 km.
      De ynkelige rester af postvæsnet fungerer elendigt, langsomt
      og usikkert. Politikerne pisser på os og håner os. Alt muligt
      skal åbenbart være så besværligt som muligt. Hertil kommer
      utallige identitets-tyverier, svindel-numre, indbrud i digitale
      systemer, så cpr-numre, kørekort-registret, syge-journaler
      m.m. lækkes og rundsendes til kriminelle bander og netværk.
      Milliarder er blevet spildt på mislykkede og skrottede IT-pro-
      jekter. Og digitaliseringen kan nemt ende i smadring af
      demokratiet og den personlige frihed. Bl.a. via afskaffelse
      af kontanter og diverse kulturelle traditioner. Et digitalt
      samfund kan hurtigt udvikle sig til et folkefængsel med massiv
      overvågning, tvang, tyranni og diktatur.

      Hvis man vil ruineres eller have sit liv forpestet og ødelagt,
      skal man bare blive ved med at stemme som man plejer.

      1. Fra yndigt land til kaos-stat og galeanstalt

        Ja, samfundet er
        ved at være en sindssyge-anstalt. Som påvist under den
        foregående debat, ALLIANCE FOR DE MISLYKKEDE, hvor
        en serie af indlæg afslører en række GAK-GAK tilstande
        i kongeriget. De fleste af de kendte partier er mere end
        villige til at sælge os til stanglakrids. Alene digitaliseringen
        er en stor trussel, men masseindvandringen er selvfølgelig
        en endnu større trussel. I denne uge forsvandt postvæsnet,
        hvad mon det næste bliver som skal spares væk? Hvad er
        regeringens næste skumle plan? Hvorfor er Pia Olsen Dyhr
        pot og pande med Mette Fupsen? Og hvorfor er Lars Ulykke
        så ovenud begejstret for afrikanisering og islamisering? Og
        hvorfor er Traktor-Troels så uvillig til at lytte til bekymrede
        danskere? Hvorfor er vores samfund, kultur, økonomi,
        velfærd, familieværdier, frihed, sikkerhed osv. ved at gå i
        opløsning? Hvorfor vokser skatterne, bureaukratierne,
        kriminaliteten og utrygheden hele tiden?

        Vi er lige nu tæt på kanten til den afgrund som politikerne,
        med store gravemaskiner, har gravet ud gennem 50 år. Den
        er nu så stor og dyb at den næsten når over til svenskerne
        og ned til kineserne, og falder man i den kommer man aldrig
        op igen.

  30. Karl Martell

    Admin 18: 29
    Jeg mener du tager fejl i din vurdering af Trump.
    Nok har vi dummet os mht. Grønland i flere omgange. Det er rigtigt at Grønland burde være et amt eller en region i Danmark. I så fald ville det blive en areal mæssigt stor region, men en befolkningsmæssig lille region;
    Men tag ikke fejl formodentligt den dyreste region.

    Trump lovede vælgerne, at han ville udvide USA territorium og da det ikke blev kanalzonen i Panama, så kunne det blive Grønland, eller måske Venezuela.

    De retfærdige toldsatser? Jeg har altid troet på frihandel og manden bruger toldsatser til at straffe dem han ikke kan lide, og det er tilsyneladende mange.

    1. Blot nogle bemærkninger

      Karl Martell er en agtværdig
      og ordentlig dansker med en moral man kan respektere. Men han er
      noget naiv og meget påvirket af MSMs propaganda. Og forstår vist
      ikke det politiske spil som Trump spiller på begavet vis. Og da Mette
      ikke har overholdt sine løfter til Trump og USA, har det startet en
      kædereaktion. Og efter årelang hetz mod Trump og holden med
      democrats, betragter USAs regering Danmark som et temmelig
      rødt og fjendtligt land. Vi ligger som vi har redt, som Åmund
      skriver. Vi var nok kommet længere med Trump hvis Mette og
      Lars havde spillet deres kort klogere.
      år

  31. Karsten Jensen

    People love me …… and I love the people…..if they love me!

    Gad vide hvad Trump finder på i dag? Oprette en bankkonto i Schweiz til sine krypto – millioner? Erklære krig mod en ørkenstat? Omdanne Grønland til et stort Disneyland med Trump Tower som vartegn? Eller nøjes han med en tur på golfbanen med sine caddies, som anbringer bolden mere bekvemt for ham, når den ryger udenfor banen?

    Selv i spil snyder han. Det ligger i hans natur at spille foul play. Hvorfor følge reglerne? De gælder ikke for mig. Kan man kun vælges to gange til President? Fuck that! Kan man ikke vinde valget med færre stemmer end modparten? Fuck that! I did win the election. I Will accept the election, if I win! Fair is fair.

    I like Putin. i like Nethanyahu. I like Kim Jong-Un. I like Saudiarabia. I like Nobels peaceprize. I should have had it. I have stopped 8 wars….okay they are at it again. Who cares. Let Them fight. We are making money by selling them arms I am bored. I Think I want Greenland. I’ll name it Donald J Trump Greenland! What a wonderful idea. Oh my God I am fantastic! The best President ever. By far. The best ever…….

    God save the President! And his followers……

    1. En dag på galopbanen

      Nogle bloggere her
      opstiller at Trump er en tåbe, en nar, en klovn, en idiot.
      Men det er et fuldstændig falsk og fjollet udgangspunkt.
      Opstillet af folk som ikke er nær så begavede, fremsynede
      eller vidende som Trump. De når ham ikke til sokkeholderne
      hvad intelligens, mod og handlekraft angår. Hvis de havde
      været i Trumps sted, havde de forlængst lidt nederlag. At
      NP, HP og KJ opfører sig som små tissemyrer der tisser på
      en kæmpes sko, fatter de ikke selv, fordi de ikke kan eller
      ikke VIL forstå det. De er enten for dumme, totalt hjerne-
      vaskede eller købte og betalte. Chrborgs samlede politik
      er helt forfejlet, og millioner af danskere betaler prisen
      for politikernes mange, mange fejltagelser.

    2. Piotr

      TROLL ALERT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      “People love me …… and I love the people…..if they love me!”
      Er det et citat eller bare endnu en løgnagtig sviner fra TROLLen KJ?

      TROLLen er bekymret over, at DJT gerne tager en 3 periode som POTUS, At vores egne kolbøtter på hopPeBorgen ikke følger vores grundlov, det er helt OK!

      P.

  32. Karl Martell

    Trump: Vi skal ikke bruge Grønland pga. mineralerne, vi har masser af mineraler, vi skal bruge Grønland for vores sikkerhed.
    OK oprust bare i Grønland ingen dansker eller grønlænder har sagt, at de må I ikke; Men derfor behøver I ikke eje det. Vi er faktisk allierede! Endnu.
    Man skal være ualmindelig naiv, hvis man ikke tror Trump vil have fingrene i mineralerne.
    Måske Trump skulle læse de ti bud, navnlig det tiende: Du må ikke begærer de næstes hustru, eller ting der hører de næste til. Det er ikke hustruen jeg tænker på.
    Vi har, troede vi da, en regelbaseret verdensorden og ikke bare den stærkes ret. Man kan faktisk ikke bare tage et andet land, fordi man gerne vil have det. Nok siger Trump, at Danmark ligger langt væk, ja ja men det gør USA også. Afstanden fra København til Grønland er lidt mindre en afstanden fra Washington til Grønland. Hvis det princip gjaldt så skulle Grønland gå til Canada.
    I følge en traktat fra 1.Verdenskrig skal briterne spørges først, hvis Danmark skal afstå Grønland.
    Normalt er jeg skeptisk overfor EU, men jeg tror vi skal være taknemmelige for den støtte vi får, hvad den så er værd. Egentlig tror jeg Trump er ligeglad.
    Han begynder vel, at flyve soldater ind og efter nogen tid, tages Dannebrog ned og op kommer Stars and stripes. Vi er præsenteret for et Fait accompli! Mission accomplished. Sidst det skete i kongeriget var en tidlig forårsdag i 1940.

    1. ABC

      Nu vil Martell til at
      være glad for EU, selvom EUs eventuelle støtte til Grønland ikke
      får nogensomhelst betydning i praksis. Har Martelle ikke fulgt
      med på nettet i hvad EU påfører Danmark af tvang, udgifter,
      besværligheder, ulykker, krigstrusler og folkeudskiftning? KM
      glemmer vist mange ting, når han udtaler sig om danskernes
      situation og regeringens politik.

      1. Karl Martell

        AAH jeg skriver tydeligt, at jeg normalt er meget EU skeptisk, men lige i dette tilfælde gør de det rigtige og forsøger faktisk at hjælpe os.
        Hvis du læser hvad jeg har skrevet, så tror jeg heller ikke, at det har nogen effekt. Trump er formodentligt ligeglad. Han bryder sig ikke meget om os. Vi er i hans øjne bare besværlige.

        1. Hallo

          De forsøger ikke at hjælpe os,
          for de er bedøvende ligeglade med os. De er tværtimod
          i gang med at udskifte og etnisk udrense os. Forstår
          du ikke hvad det betyder? Vi er ikke bare besværlige
          i Trumps øjne, for han skelner mellem EU politikerne
          og de brede europæiske befolkninger.

          Hans og Grethe kunne også have troet at heksen i
          pandekagehuset forsøgte at hjælpe dem, fordi hun
          gav dem husly og mad. Men det var jo ikke fordi
          kannibal-heksen ville være flink, men fordi hun ville
          opfede dem. Men de to børn var ikke naive, og de
          gennemskuede den onde heks.

    2. der Adler

      Vi ligger som vi har redt, men kønt er det ikke. Hvis det skulle ske, hvad er forskellen så mellem det Rusland har gjort og måske det USA agter at gøre?

      1. Frænde er frænde værst

        Der er jo mange
        forskelle. En af dem kan være at Mette ikke holdt
        sine løfter til Trump, og at Lars og Mette siden 2015
        har mishandlet og misligholdt forsvaret af både
        Danmark og Grønland. Nu burde man måske
        sælge Grønland til USA for masse af milliarder, for
        kan ikke forsvares mod sin mægtige nabo, og det
        er ligegyldigt hvad Mette og Lars siger af vrede
        og nedsættende ord til Trump. (via MSM) Men
        det ender vel med at vi går glip af et par tusind
        milliarder kr. Det kan måske også være ligemeget
        for et sådant beløb ville næppe blive brugt til sund-
        hed og velfærd, men snarere til penge-pakker til
        Afrika, EU, FN, WEF og Ukraine, mere indvandring,
        krig mod landbruget og mindre firmaer, mere
        bureaukrati, mere klima-idioti og og flere
        lønforhøjelser til dem som har snydt og
        røvrendt os i mange år.

        Se til røde Norge hvor oliemilliarderne vælter ind,
        og hvor det alligevel er blevet slemt dyrt at være
        almindelig borger.

    3. Piotr

      @ Karl M!
      Fik Karl ikke sin morgenkaffe?

      “Vi har, troede vi da, en regelbaseret verdensorden og ikke bare den stærkes ret.” I den nye verdensorden er det ikke at “tro”. Bare spørg Kinas naboer. Dette er præcis hvad EU gør overfor lande der ikke accepterer EU´s form for demokrati, både Afrika og Europa.

      Videre skriver KM: “jeg tror vi skal være taknemmelige for den støtte vi får(fra EU), hvad den så er værd.” Støtte?
      At Urzula og MettefUSK er krammeveninder? Kan du nævne noget positivt om EU?
      Nej, DJT giver ikke en bøjet 5-øre for EU. Meget sympatisk!

      Lad fornuften komme tilbage! Stem BP/LarsBoje. Det dansksindede ærlige parti!
      P.

  33. Henrik Wegmann

    En rigtig god Jul og et godt nyt år ønsker jeg Asger Aamund og alle hans nærmeste.

    Og tak for i år, og for dine store indsats i årets løb.

  34. frank zappa

    Kurt A

    Født 1950, er man vokset op med ordentlighed. God og venlig opførsel. Konsekvens, når man sammen med kammerater, brugte sten som kasteskyts, til at smadre ruder i en forladt bygning. Et par lussinger af far. Konsekvens, når man ikke nåede at bytte den indkøbte snaps, inden flasken med vand blev hældt op, til fars chef og hustru, på fint aftenbesøg. Av-av.

    I dag ingen konsekvens. Sproget er vulgært. Deprimerende at være vidne til. Stakkels efterkommere.

    Så lys i det tiltagende mørke, skal man lede længe efter. Men det kan findes når man dagligt læser Fox News. Og læser hvad DJT har ryddet op i indtil nu. Konsekvens. Handling. Kamala Harris som præsident. Katastrofe. Gåsehud.

    Men det klareste lys findes, når man kan læse Hr. Aamunds blogs. Tusind tak.
    Du og din familie ønskes en glædelig jul, og et lykkebringende nytår. Ser frem til kommende blogs.

    PS: Sælg rub og stub, emigrer til Costa del Sol, og køb en Porshe Macan S, så der er god plads til hunden. og selvfølgelig en HD Sporster. Og ELVIS på grammofonen, hver dag.

    God jul til alle.

    Kurt A

  35. Karsten Jensen

    Landsforræderi

    Det er ufatteligt, at der er danskere, der kan forsvare og bortforklare Trumps aggressive fremfærd mod Grønland.

    Hvad det egentlig er, han vil med sine trusler er usikkert. Han ved det nok ikke engang selv. Det er symptomatisk for psykopater at have fantastiske ideer og ønsker, uden helt at vide hvordan og hvornår og hvad det vil føre til.

    Et er sikkert. Han ville vældig gerne ha sine små fedtede fingre ned i kagedåsen og tilføje Grønland til USA. Han ikke ved hvordan, og om det ka lykkes, men det kan om ikke andet bruges til at aflede opmærksomheden fra pædofile Epstein dokumenter eller fremhæve egen storhed overfor de red necks, som ser ham som den nye Messias.

    Det minder om første gang han opstillede til præsident. Mange mente, at han var den, der var mest overrasket over, at det lykkedes at vinde. Han så helt forbavset ud.

    Kaos er et vant sted for psykopater. Sætte andre op mod hinanden og læne sig tilbage og se, hvordan det spænder af. Måske vil noget falde ud til hans fordel og haps, så slås der til.

    Udnævnelsen af Jeff Landry, veteranen, politimanden, politikeren og abortmodstanderen en tough guy, vidner om dette kaos.

    Trump sir: I did not call him. He called me and offered his help. Landry sir: the President called me and asked me to help.

    Ikke engang sådan en detalje kan de blive enige om. Kaos, impulsivitet, tilfældighed, løgne, humør og luner styrer USA i dag.

    Og ude på sidelinjen står medløbere, rygklappere, brown noses og landsforrædere og hepper på i egen forbavselse over, hvad de ser.

    Hvad skal der til, for at masken falder? Hvad skal der til for at åbne deres øjne? Seks måneders nært samarbejde med Trump gør det. Så er man bragt til vanviddets rand af hans luner og selvfedme.

    Den amerikanske befolkning er ved at opdage, at ikke alt er, som det burde være. Dag for dag forlader trofaste støtter den falmende leder, og snakken begynder i krogene om, hvad der skal ske efter Trump. Mange krydser fingre for, at han ikke når at gøre for meget skade.

    Bare han ikke får et ildebefindende midt i kalkunen. Det ville være en sørgelig jul.

    Rigtig glædelig jul til alle her på bloggen………og gid næste år må bringe fred og fordragelighed her på jord…….

    1. Ole

      Landsforrædderi er store ord fra en, der gladeligt afgiver al lovgivning til navnløse EU bureaukrater, og ønsker uhæmmet masseindvandring af kulturfremmede.

      1. Danmark er et misrøgtet og misregeret land

        KJs-NPs-HPs barnlige og primitive skælden ud
        på Trump kan vi ikke bruge til noget. Vi burde i stedet
        rette opmærksomheden mod at vores demokrati er ved
        at blive til et fjernstyret anti-dansk diktatur og kleptokrati.
        Med masseindvandringen, den ondsindede familie- og
        børnepolitik og den ødsle smiden om sig med hundredvis
        af milliarder af kroner til u-danske formål og skøre projekter,
        risikerer vi at folkehjemmet Danmark om 10-20 år ligger i
        ruiner, eller er helt overtaget af globalister og fjendtlige
        jihad-klaner.

      2. Danmark er et misrøgtet og misregeret land

        KJs-NPs-HPs barnlige og primitive skælden ud
        på Trump kan vi ikke bruge til noget. Vi burde i stedet
        rette opmærksomheden mod at vores demokrati er ved
        at blive til et fjernstyret anti-dansk diktatur og kleptokrati.
        Med masseindvandringen, den ondsindede familie- og
        børnepolitik og den ødsle smiden om sig med hundredvis
        af milliarder af kroner til u-danske formål og skøre projekter,
        risikerer vi at folkehjemmet Danmark om 10-20 år ligger i
        ruiner, eller er helt overtaget af globalister og fjendtlige
        jihad-klaner.

        1. Karl Martell

          Jeg er delvis enig, der er en del ulidelige kommentatorer. Men der er alt mulig grund til at skælde ud på Trump. Manden er brovten, som den pinlige onkel til familiesammenkomsten, han er forfængelig, og den som fedter mest for ham er hans venner og allierede. Han siger nogle rigtige ting f.eks. om indvandring, men nu vil han så have Grønland.
          Han er tilsyneladende uinteresseret i mineralerne, og det kan man så vælge, at tro på!
          Ved årsskiftet er det som regel en god idé, at stoppe op og reflekterer om vi befinder os det rigtige sted.
          Rusland myrder løs i Ukraine og det er svært for os, at forstå, for venstrefløjen fik skrevet Lenins, Stalins og Maos forbrydelser ud af historiebøgerne og derfor kan vi ikke se, at det dybest set er revancisme.
          Islam og Muslimer eksisterede ikke i Danmark i min barndom. Vi læste Iznogood, som ville være kalifat i stedet for kaliffen, når kaliffen ikke længere var kalif.
          Morsomt; Men i dag er kalif noget uhyggeligt, noget med afhuggede hoveder, noget faretruende. Pludselig skal vi passe på, vi må ikke grine af Profeten eller islam, som i øvrigt hed muhammedanere pre Glistrup.
          Dengang var det en lidt latterlig religion, i dag er det dødsens alvorligt. Dengang havde vi ikke betonklodser i gaderne. Julemarkeder fandtes ikke, men vi har lov til at undre os over betonklodserne.
          Faktisk er muhammeddanismen stadig en lidt latterlig religion, men man risikerer, at ryge i det sorte hul hvis men siger det; Men jeg kan ikke lade være med, at skænke det en tanke hver gang jeg passerer de jernstolper, som kører op og ned midt i gågaden.
          Gad vide hvorfor? For at passe på os? Men er det virkelig den rigtige måde?

  36. Privatdetektiven

    Martell

    Efter min mening er der mere grund til at beundre Trump
    end til at kritisere ham. Han har reddet USA fra at blive et
    totalitært gangstervælde. Han har overvundet utallige van-
    skeligheder og har modigt kæmpet videre mod ondskab og
    tyranni trods konstante trusler og sammensværgelser. Han
    er kontant, rationel, handlekraftig og udretter mange gode
    ting for sit land og dets befolkning. Alt i alt er der meget
    mere at hylde og rose ham for end det modsatte. MSM
    er kun interesseret i at kritisere og nedgøre, og du tror
    for meget på dem.

    Hvad afrikaniseringen og islamiseringen angår, er der sket
    noget yderst mærkeligt og mystisk som selv videnskaben
    nok ikke helt kan forklare. Men på een gang er millioner
    af vælgere, politikere, journalister, feminister, “humanister”,
    skærmbrugere og tv-kikkere gået fra forstanden. De synes
    nu at kassere det kristne budskab om ordentlighed, næste-
    kærlighed, fred på jorden og ærefrygt for skaberen, til for-
    del for jihad-bevægelsernes budskaber: dræb, slå ihjel,
    skyd, stik, brænd, halshug og myrd enhver “vantro”. Man
    skal ikke omvende de “vantro”, nej, de skal bare dræbes
    og udryddes. Er det shia-muslimer er sunni-muslimerne
    de vantro, og skal sprænges i luften eller smides ud fra
    højhuse. Og omvendt hvis sunnierne støder sammen med
    Shiaer. Alle som ikke er præcis som de muslimer der er
    gået til angreb, skal myrdes eller tortureres hvis de ikke
    kan citere og tolke koranen korrekt. Alle kristne, hinduer,
    buddister, jøder, armenere, bøsser, ateister og mange
    andre skal bare udryddes eller gøres til trælle og slaver.
    Og kvinderne skal tæskes til lydighed og underdanighed.

    Man kan jo mene at jihad-budskaberne er ret frastødende.
    Men sådan ser de radikalt tænkende politikere osv. ikke
    på det. De har set sig onde på den kristne kulturarv og
    civilisation…. og foretrækker nu afrikansk kultur og det
    jihad-barbari som følger med folkeudskiftning. Og selv
    feministerne og kvindesagskvinderne som i snart 100
    år har jamret over at der er for lidt ligestilling og for
    megen giftig maskulinitet, går nu ind for at det er fint
    og godt at importere millioner og atter millioner af kultur-
    fremmede som praktiserer hård og brutal undertrykkelse
    af kvinder. Der er tilsyneladende nul logik og nul fornuft
    i feministernes tænkning, men måske de kan forklare os
    hvorfor de har vendt sig 100% mod alt hvad de ellers har
    stået for i årtier.

    Men under alle omstændigheder er det da underligt at
    så mange på samme tid har tabt hovedet og er blevet
    vanvittige. Kan nogen give os en forklaring?

    I Iran endte mange af dem som hjalp Komeini og hans
    fanatikere, i fængsel eller hængende i et reb fra en kran.
    Deres hjælpsomhed blev ikke belønnet, men straffet med
    tortur eller henrettelse.

    Julebudskabet er civiliseret og menneskevenligt. Det samme
    kan vist ikke siges om jihadisternes blodtørstige budskaber.

  37. Ny

    Er bange for at det passer at coronastikkene slører folks hjerner. Og sammen med den konstante dosis hjernevask, folk trætte modtager via deres tv når de dumper ned for lidt hvile efter dagens hårde arbejde med at slæbe skattekroner hjem til Mette og cos ærgerlige ledelse. Kunne det være derfor så mange virker som sovende får.

    1. Valgflæsk og fugle på taget

      Ja, det er uhyggelige ting
      som er kommet frem på nettet om den falske pandemi
      og de falske vacciner og indkøbene for mange milliarder
      af kvaksalver-kemikalier som ikke engang var testede
      for om de havde skadelige bivirkninger. Og tænke sig
      at Brostrøm som helt usagligt tilrådede at også små
      børn fik de skadelige stik. Han blev forfremmet trods
      sine dårlige råd og kønsforvirrede snak. Og så var der
      mink-skandalen som har kostet skatteyderne over
      100 MILLIARDER kroner. Allerede for tre-fem år siden
      burde vælgerne have forstået at Mette og S-partiet
      ikke var på deres side, men kun på EUs side. Men
      hvis man ikke følger med på nettet går man jo glip
      af mange vigtige oplysninger. Mange kunne have
      undgået tab, ulykker og ubehageligheder hvis de i
      tide havde skaffet sig mere viden om hvad der var
      på vej i Danmark og EU af politiske fejlgreb og ud-
      skejelser.

      Aamund, Hodja, PragerU og Youtube viser hvad MSM skjuler.

      1. Blot nogle bemærkninger

        Man skal dog huske
        på at lyssky totalitære grupper også har travlt
        med at lægge løgne videoer på hos Youtube.

        Aamund og Hodja derimod holder en langt
        højere standard, hvor Youtube er en rodet
        butik hvor det er vigtigt at skelne mellem
        værdifulde og værdiløse videoer. Det er det
        samme hos Snaphanen.

    2. Henrik Wegmann

      Ny, folk gik sgu også i politisk gåsegang inden Corona. Og i præcis den retning som blev udpeget for dem. Mennesket er flokdyr. Intet nyt under solen.

      1. Its a crazy, crazy world

        Hvis mennesket
        er et flokdyr, er det jo ikke forklaringen på
        alt hvad der foregår i samfundet. Og der er
        faktisk det nye under solen, at for første gang
        i over 50.000 år bruger millioner af mennesker
        en stor del af deres barndom, ungdom og voksen-
        tid på at glo på en skærm. Selv ude på fortove og
        cykelstier glor mange på en lille medbragt skærm.
        Er de hjemme glor de på en stor skærm der er i et
        apparat foran sofaen eller lænestolen. Via disse
        skærme kan politikere og journalister manipulere
        dem med et utal af løgne og kvarte sandheder, Al-
        drig før har magthaverne haft så store muligheder
        for at ensrette massernes tænkning, meninger og
        holdninger.

        Det var måske til at leve med, hvis vi havde et vel-
        fungerende demokrati. Men det har vi ikke. Vi er
        ved at afskaffe både demokratiet, velfærdsstaten,
        retsstaten, folkesundheden, friheden, fædrelandet,
        folkehjemmet, nationalstaten og folket selv.

        Mængden af uduelighed, ondskab og altødelæggende
        vanvid synes at vokse og vokse. Snart vil alle danskere
        være anbragt i en digital spændetrøje, familierne, land-
        bruget, firmaerne, fritiden, boligen, bilen osv., osv. vil
        blive underkastet et utal af krav, regler og begrænsninger.
        Nu er der også risiko for krig, og for første gang har dan-
        skerne udsigt til at deres børn vil få et fattigere og dårli-
        gere liv end de selv. Og en fuld folkeudskiftning er i gang.

        Men man kan ikke advare folk. De hører ikke efter. Som
        dem på Titanic beviste, da de ignorerede SYV advarsler
        om isbjerge. Og i 40-50 år har danskerne været advaret
        om kommunisme og masseindvandring, uden at det har
        nyttet noget. Og hvad vi skriver her i kommentarerne
        når kun ud til de ca. 25-35 der læser dem. Det ændrer
        ingenting.

        Løbet er kørt, og fremtiden bliver kafkask, uhyrlig,
        vanvittig, blodig og totalitær. Vi må nok nøjes med at
        tage det til efterretning.

        “Vi slår jer ihjel, lev med det” som en her bruger som
        overskrift.

        1. Henrik Wegmann

          Ja “It’s a crazy, etc…”,
          jeg medgiver gerne, at alle former for skærmbrug fungerer som en turbo på statslig indoktrinering, og at der således er noget nyt under solen.

          Og ja, jo mere digital verden bliver, jo mindre frihed vil vi have som mennesker.

  38. Ny

    Og før, da jeg ville et vend på Snaphanen for lige at høre og se oh helga natt står at den 27 årige norske atlet Bakken som Hr. Jakobsen netop havde sendt link om er fundet død i sin hotelseng i Italien. Der bør ikke være tvivl om dødsårsagen.

    1. DEN POLITISKE VERDEN PRÆGES MERE OG MERE AF EKSTREME TYPER UDEN MORAL OG UDEN FORNUFT. EN FARLIG UDVIKLING -

      En overgang var der
      hundredvis af videoer og artikler på nettet som
      advarede om grufulde bivirkninger af Pfizers og
      Modernas “vacciner”. Læger, sygeplejersker,
      patienter, laboratorie-chefer, pårørende, biologer,
      modtagere af nobelpriser, elektron-mikroskop
      eksperter, livsforsikrings-selskaber, statistikere
      og forskere m.fl. fortalte om tusindvis af men-
      nesker som var blevet ramt af forfærdelige
      helbreds-skader kort efter injektion med covid-
      og corona- “vaccinerne”. Blodpropper, hjerte-
      betændelse, store smerter mv. Se f.eks. hvad
      nobel-prismodtagere oplyser og dr. Malone op-
      lyser, eller hvad den tidl. vicedirektør hos Pfizer,
      Mike Jeadon fortæller. Man får ting at vide som
      MSM længe har skjult.

  39. Hvem ringer klokkerne for?

    Der er nu en
    video fra Black Pigeon hos Hodja. Den viser hvordan
    julen og borgerne er truet af fanatikeres terror-trusler,
    i en lang række europæiske lande, indtil videre især i
    Tyskland, Frankrig, Sverige og England. Men snart kan
    trusler være overalt i hele EU.

  40. Ny

    Var på en anelse kanalrundfart, så kun lige nået BT. Det er forstemmende at danske journalister fungerer som nyttige idioter. De plumper i med begge ben, men behøver de ligefrem tage hovedspring?
    Ja der er da forskel på Biden og Trump, men Zelenskyj er den samme båtnakke.
    Vi ønsker fred og kan folk da ikke se det er et pinligt opstillet stunt hvor Trump og Zelenskyj sidder upassende malplaceret i katedralen ved pavebegravelsen i samtale.
    Fotografen er velsagtens den samme, der tog billedet af barnet der var lagt arrangeret i strandkanten, som om det skulle være druknet.
    Også pinligt upassende da Helle T. S. tog selfis m Obama til en anden bisættelse.
    Lidt næsten morsomt, hvis det ikke havde været så tragisk, men koranklodser kaldes også Merkel lego eller ak bars – passende betegnelser.

    1. Morderne i blandt os

      Hvis man læser bøger
      om kriminaliteten i Danmark og Skandinavien, får man rig
      lejlighed til at gyse og undre sig over hvor fantastisk voldelige,
      ondskabsfulde, sadistiske og psykopatiske nogle forbrydere
      er. Og over hvordan retssystemet håner ofrene for de mod-
      bydelige og grusomme forbrydelser. Læs f.eks. Nordisk krimi-
      nal reportage om hvordan forbrydere uden nogensomhelst
      fornuftig grund overfalder helt tilfældige mennesker der aldrig
      har gjort dem noget. De stikker dem ned, de slår dem med jern-
      stænger. De sparker dem og hopper på deres hoveder, med
      livsvarige skader til følge. Andre ofre slæbes ind i biler, de mis-
      handles i timevis eller dagevis, de skubbes ud foran tog og last-
      biler eller ned ad trapper. Og galninge begynder at skyde løs
      på skoleelever eller kunder i butikker.

      Og selv de værste, hårdkogte og mest perverse
      kriminelle får en utrolig mild behandling af systemet. Igen og
      igen sker det at voldelige psykopater løslades alt for hurtigt,
      hvorefter de går ud og myrder endnu en sagesløs. Retsvæsnet
      er utrolig kynisk overfor ofrenes lidelser.

      1. Hjuldamperen

        Retsstaten er ved at
        være en parodi på sig selv. Man kan også
        sige at den er halvvejs brudt sammen. Antallet
        af forbrydelser er i rekordhøjder. Et sovjetisk
        mønster kan ses i de lavere og lavere straffe
        for mord, tortur, mordforsøg og mordbrand.
        Dommene er tit en slags bluffnumre. Bandit-
        terne får ofte straffen halveret. Afskrækkende
        virkning er der ikke meget af. De mest hård-
        kogte voldsmænd griner ad dommen og får
        beundring fra andre bøller.

        Bolighajer og parkerings-hajer har næsten frit
        spil, og det kan tage 10-15-20 år at få en sag
        afgjort. Og sagesløse ofre kan lide i 40-50 år
        efter røveriske overfald, mens svinene som
        begik ondskaben, kan nøjes med få måneder
        i hotel Gitterly. Erstatningen for en myrdet
        søn, datter, far eller mor, søster eller bror er
        ofte latterligt lille. Forbryderne slipper alt for
        billigt. Vaneforbrydere kan fortsætte i årtier
        uden at opleve andet end små straffe. Har de
        særlig mange indbrud og overgreb, får de en
        kæmperabat. Som om vi ikke havde nok i vo-
        res egne kriminelle, har man oveni importeret
        banditter og fanatiske terrorister fra op mod
        100 fjerne lande.

      2. ÅbneØjneLukkedeGrænser

        @MIBO
        Jeps, Nordisk og Dansk Kriminalreportage ka’ være yderst interessant læsning.
        Fordi man her får indblik i forbrydernes ugerninger uden det politiserende skønmaleri og på den anden side af det røgslør som de kriminelles bedste venner, journalisterne i venstrepressen, hele tiden arbejder på til vildledning af de almindelige hårdtarbejdende danskere.

        Der findes dog enkelte hæderlige undtagelser, også i systempressen, som af og til giver glimtvis afslørende indblik i forholdene.
        Eksempelvis TV2s nylige internationale afdækning, vha. skjult kamera mv., af visse ‘danske’ telefonsvindler-netværk, hvoraf mange til alles overraskelse var af solbrændt type. Den Sorte Svane blev jo sådan set også udsendt på TV2. Bare lige for at nævne det — ret ska’ være ret: der bliver med mellemrum lavet nogenlunde gedigen journalistik.

        “Og selv de værste, hårdkogte og mest perverse
        kriminelle får en utrolig mild behandling af systemet. Igen og
        igen sker det at voldelige psykopater løslades alt for hurtigt,
        hvorefter de går ud og myrder endnu en sagesløs. Retsvæsnet
        er utrolig kynisk overfor ofrenes lidelser”

        Du har fuldstændig ret — ku’ ikke være mere enig.
        De rystende milde domme til blekingegadebandens medlemmer er vel blandt de grelleste eksempler på venstreradikale dommere, der dømmer til fordel for deres ideologiske ligesindede.

        Og det er vel også netop sådanne himmelråbende uretfærdigheder i det venstreradikale ‘retssystem’, med de evindelige serieprøveløsladelser af samvittighedsløse lystmordere osv., som Trump endelig er begyndt på at få gjort op med i USA. Lad os meget gerne få et lignende opgør i Danmark.

        Kriminelle har det generelt alt, alt, alt for let. Fra alle sider overøses de med sympati og forståelse — der findes jo endda megen moderne ‘musik’ (‘rap’, ‘hiphop’) der glorificerer og romantiserer den hårdkogte kriminelle livsstil.

        I DR er de virkelig slemme til konstant at udsende nye programmer, der uafladeligt taler de kriminelles sag, uden at ænse et øjeblik på ofrenes skæbner.

        Deres nyeste af slagsen på radioen hedder ‘løsladt’ og følger de stakkels, åhh-så hårdt prøvede vaneforbrydere på deres antageligt fantastisk svære og helt umenneskeligt vanskelige (snøft) vej ud af kriminaliteten, med så og så mange slemme prøvelser og barske hindringer lagt i vejen af det helt urimeligt snerpede samfund af intolerante småborgere, som af uforklarlige årsager ikke straks åbner deres private hjem og virksomheder på vid gab for nyløsladte vaneforbrydere.

        Altid ligger sympatien og forståelsen og synsvinklen plantet solidt på forbrydernes side. Oprørerne og rystende er det — en form for kriminel meddelagtighed vel i virkeligheden. I årtier har DRs venstreradikale journalister de facto arbejdet som vaneforbrydernes talskvinder og PR-agenter. Og mønstret ser ud til at fortsætte:

        https://www.dr.dk/lyd/p1/loesladt-1447542122000

        Læg vel mærke til kønnet på udsendelsesrækkens redaktør og ’tilrettelæggere’: alle kvinder.

        1. Brødrene på Uglegården

          Ovenstående indlæg af
          Åbne Øjne, Lukkede grænser – er absolut et
          pletskud. DR foretrækker lukkede øjne, åbne
          grænser og massiv pladderhumanisme. Og
          DR ledelsen piller hellere næse eller navle
          end bruger forstanden. DR er et sygt, sinds-
          forvirret og landsskadeligt foretagende. Men
          rart at se at der endnu findes danskere med
          fornuftige tanker.

        2. Ole

          Den firdobbelte morder Peter Lundin fik sin karriere i Danmark kickstartet ved at TV2 lavede en hyldestudsendelse om og med ham, da han vendte hjem til Danmark, efter at have afsonet nogle få år i USA for at have dræbt sin mor.
          Kærestebrevene væltede ind, og han blev hurtigt gift, så han altid havde en boksebold ved hånden.
          Siden blev han kæreste med den afdankede luder Marianne Pedersen, som han, tillige med hendes to små drenge, dræbte, parterede og bortskaffede.
          Ægteskabstilbuddene vælter stadig ind til Lundin, der i dag har skiftet navn til Bjarne Skounborg.
          Iflg. en tidligere fængselsbetjent, som jeg har talt med, er Peter Lundin utrolig høflig og en mønsterfange.

  41. Der var engang et yndigt land

    Tænke sig, regeringen
    S, V og M har nu smadret det gode gamle postvæsen
    fuldstændig. Det er udslettet. Posthusene, postbudene,
    postkasserne, frimærkerne, girokortene, søndagsbrevene,
    festblanketterne og de hurtige, nemme og ret sikre brev-
    forsendelsers tid er forbi. Nu er det dyrt, besværligt og
    tvivlsomt at sende breve og julekort. Det kan tage 14
    dage inden et brev når frem. Postvæsnet fungerede
    bedre og hurtigere for 100, 200 og 300 år siden.

    Socialdemokraterne,
    SF, DF, K og flere andre partier har mange gange lovet at
    passe godt på “det Danmark vi kender”. Men sandheden
    er at de er ved at destruere og udslette det Danmark vi
    kender og kendte. Alle mulige kulturværdier smides væk
    og bort og ud på historiens losseplads. Det kan ende med
    at hele landet forsvinder væk fra danskerne.

  42. Ny

    For adskillige år siden tilbød Putin, at vi var mere end velkomne til at sende vore forbrydere over til afsoning i Rusland, hvor de havde gode fængsler og nok skulle tage sig af klientellet. Jeg er ikke et øjeblik i tvivl om, at den overfart i sig selv ville have skånet os for mange forbrydelser og nedslidte danske fængselsbetjente. Det virker ikke til vi her i landet har den store succes med at få gode samfundsborgere ud af hårdkogte kriminelle.
    Hvorfor skal i grunden kriminelles ansigter sløres, hvorfor får vi ikke at vide hvori deres forbrydelser består. Hvorfor skal DE skånes. Jeg tænker på dem hvor der ikke hersker tvivl om identiteten. Tag f eks ja, nu fik vi endda helt uden “normal” praksis oplyst etniciteten, af det formodentlig sygeligt stærkt indavlede individ, der på bestialsk vis har myrdet ikke bare en, men to gange af hvad vi ved af og hvem siger han ikke fortsat har sådanne tendenser, efter han igen formodentligt bliver afklapset på hårdeste vis med silkehandsker her i Danmark.
    Jeg ved ikke rigtigt med politiet, er det så småt ved at vågne op til dåd mon, men hvad nytter det så, når vi har sølle slatne dommere der ikke magter at dømme forsvarligt.
    Det skulle hedde sig at vi lever i et retssamfund…
    Jeg har hørt nogen foreslå at de gamle skulle tilbydes ophold i fængslerne hvor der er bedre forhold og mad end på plejehjem, at man ligefrem skulle bytte klientellet. Men så synes jeg nu nok hellere de indsatte skal overflyttes til færdigafsoning Rusland. Det går ikke de måske smutter fra plejehjemmene.
    Det er også en ren uskik hvorfor indbrudstyve ikke automatisk lægges utilslørede ud på nettet, så folk kan se hvem man skal tage sig i agt for.
    Vi må få vendt tendensen, så gerningsmændene (-personerne) vises frem i offentligheden.

Leave a Comment

Bekræft at du ikke er en robot *