EUROPA GRÆDER. SVIGTET AF SUGAR DADDY

Den amerikanske vicepræsident J.D.Vance’s tale på sikkerhedskonferencen i München hensatte salen i chok, forargelse og vrede. Hvor vover han? En konference, hvor vi som sædvanlig burde bekræfte vores samarbejde og ubrydelige venskab bliver i stedet vanhelliget af denne utaknemmelige og provokerende Vance, som kritiserer og fordømmer vores regeringsførelse og levevis. Ophidselsen bredte sig med lynets hast gennem Europas parlamenter og medier, der siden talen raser mod den politiske voldsmand Vance og hans chef, præsident Trump, som Berlingske netop har udnævnt til en del af ondskabens akse, der nu ud over Iran, Kina og Rusland nu også tæller USA.

Der er imidlertid ingen, der taler om, at Vance var mindst lige så chokeret som europæerne. Nemlig ved at opdage, at Europa er et præcist spejlbillede af Joe Bidens centrale formynderstat, som et flertal af de amerikanske vælgere nu har befriet sig for i håbet om et komme tilbage til et samfund, der atter afspejler løftet i den amerikanske uafhængighedserklæring fra 1776: ”Alle mennesker er skabt lige og har den umistelige ret til livet, friheden og søgen efter lykken”. Med gru og væmmelse kunne Vance konstatere, at det moderne Europa ligesom USA har udviklet sig til en selvfed, politisk korrekt, centralstyret kolos, hvor alt, der ikke er påbudt, er forbudt.

Som i Bidens USA er Europas grænser vidtåbne, integrationen af migranter ligger i ruiner. Som i USA oplever Europa stigende censur og pres på ytringsfriheden, populistiske, grundborgerlige partier er under pres og karaktermord fra medier og de dominerende statsmagter. Som i USA tyranniseres Europas borgere med en hysterisk klimareligion og en hovedløs og nytteløs grøn omstilling. Europas førende økonomier i Storbritannien, Tyskland og Frankrig er i stagnation som hos Biden, og som i USA under Demokraterne er Europas militære magt ved at visne og dø.

J.D.Vance’s budskab til de lamslåede europæere var derfor, at nok har vi fælles voldsomme problemer med Rusland og Kina, men det nye USA under Trump ønsker ikke  at vedligeholde og forstærke et partnerskab  med et Europa, der ligner det USA, som Trump er ved at bringe tilbage  til frihed, lighed og sund fornuft. Trumps lavine af nye love og dekreter er ikke en revolution. Det er kontrarevolutionen, der skal restaurere det amerikanske folkestyre i overensstemmelse med de værdier der er nedfældet i Uafhængighedserklæringen og Forfatningen. Hvis ikke Europa tager sig sammen og går samme vej, vil venskabet blive nedgraderet til et bekendtskab og partnerskabet til sporadiske relationer.

Dette kontante budskab fra USA’s regering er overhovedet ikke sivet ind nogetsteds i Europa, hvor medier og politikere kappes om at fordømme Trump’s og Vance’s uforskammede og usolidariske opførsel. Hvis vi ellers havde haft modet til at rette blikket indad, ville vi se et billede, der i foruroligende grad ligner USA under Joe Biden. Det er ikke lykkedes for hverken EU eller medlemsstaterne hver for sig at lukke grænserne for uønskede og illegale migranter. Integrationen af migranter fra islamiske kultursamfund er slået fejl. Muslimske migranter er af deres islamiske ideologi forpligtet til at afvise den demokratiske retsstat og hade alle ikke-muslimer især kristne og jøder. I Tyskland er 16 procent af befolkningen ikke født i landet. Islamiske bander hærger de større bysamfund. Muslimske terrorhandlinger er blevet hverdagskost ligesom seksualforbrydelser begået af islamiske migranter. Nytårsaften 2016 i Köln blev mere end tusind kvinder udsat for voldtægt og seksuelle krænkelser.

I Frankrig er der nu over 700 såkaldte ’no-go’ samfund, der er sharia-styrede enklaver, hvor politi og brandvæsen ikke tør vise sig uden med massive kampklædte kolonner. Den katolske organisation La Croix International beretter, at alene i 2021 var der 752 angreb og vandaliseringer mod kirker og gravsteder samt 284 angreb mod synagoger og jødiske gravpladser. I den engelske by Rotherham blev mere end 1400 unge piger udsat for voldtægt og andre seksuelle forbrydelser udført af pakistanske muslimske migranter. Fælles for denne sørgelige udvikling overalt i den vestlige del af Europa er myndighedernes passivitet og fornægtelse af virkeligheden af angst for, at medier og progressive politikere skal hænge dem ud som racister og islamofober. Tværtimod arbejder politiske kræfter og myndigheder ihærdigt på at skærme den islamiske ideologi mod kritik og vrede. Sådan fik vi koranloven i Danmark, trafikstoppende offentlig muslimsk fredagsbøn i Frankrig, politiets klapjagt på fornærmelse mod islam, og i Tyskland og Østrig strafferabat for islamiske mordere og voldtægtsmænd, fordi de formodes at være ubekendt med vestlig seksualkultur og retspraksis.

Hertil kommer, at den brutale grønne omstilling har ruineret økonomien i Tyskland, Europas vækstmotor gennem mange år. Merkel beordrede atomkraftværkerne nedlagt og fart på solfangere og vindmøller. Energien i Tyskland er nu så dyr, at BMW, Mercedes og Audi er hægtet af den internationale konkurrence ligesom store dele af den øvrige tyske industri. Siden 2014 har vi i europæisk NATO lovet at effektivisere og opruste vores militære forsvar. Det blev ved snakken, og kun Polen, de baltiske stater samt Finland yder, hvad de skal. Regningen efterlades som altid hos amerikanerne.

Det er erfaringen i behandlingen af alkoholisme, at patienten ikke kan befri sig for sit misbrug medmindre han erkender, at han er alkoholiker. Det er nok også en kendsgerning, at det syge Europa ikke kan blive rask og genvinde sin vitalitet, hvis ikke vi tør befri os fra vores oppustede selvglæde og tilbedelsen af den centralstyrede formynderstat. Opfordringen til os fra vicepræsident Vance er, at EU som USA skal finde frem til sine klassiske værdier: ytringsfrihed, folkestyre, frie markeder og et effektivt forsvar for den vestlig civilisation og kultur.

Hvis ikke vores dominerende politiske partier og medier forstår og opfylder disse fordringer på vej mod et friere og lykkeligere Europa, står der i kulissen nye, kontrarevolutionære politiske kræfter, der vil. Siger C.D.Vance.

156 Thoughts to “EUROPA GRÆDER. SVIGTET AF SUGAR DADDY”

  1. Henrik Wegmann

    “Sugardaddy” er måske ikke den helt rigtige betegnelse, da europæerne jo absolut intet yder til gengæld for USA’s generøsitet og beskyttelse.

    Men ellers kan man da kun være enig. De fleste europæiske lande har åbenbart slået sig sammen om at etablere en kopi af Demokraternes “Deep State” i USA. Resultatet er ikke blot et absolut fravær af demokrati, men og så tabet af viden om, hvem der egentlig bestemmer i dette skin-demokrati. Regering og Folketing er det jo ihvertfald ikke, for de påstår altid, at det ikke er deres skyld, når befolkningen raser over upopulære love eller meningsløse folkevandringer. Så slår de bare ud med arme og ben og henviser til EU lovgivning, konventioner, traktater, hensynet til fremmede magter eller alt mulig andet.

    Så på samme måde som amerikanerne nok kunne regne ud, at det ikke var den gamle, småsenile Joe Biden, der sad med rorpinde, så aner vi heller ikke her i Europa, hvem det egentlig er, der sidder på magten. Det er åbenbart ikke de nationale regeringer, og det er tydeligvis heller ikke den små Von der Leyen, og Fru Frederiksen er det da slet ikke. Men hvem er det mon så?

    1. Peter Wibe Larsen

      🎯👍🏾👏🏾

      1. Indvandring, marxisme, krig og pladderhumanisme ruinerer Europa og USA

        … hvis woke feminisme og
        løgnefabrikkerne ikke mødes med afvisning og skepsis.

        En artikel af Aamund
        til et 15 eller 17 tal, selvom skalaen kun går til 13. Sandfærdig og
        vigtig folkeoplysning. Aamund er i superklassen hvad fornuft og
        overblik angår. Her kunne MSM lære meget, men de vil jo nok kun
        fremture med deres løgnekampagner og fortielser: Om co2, om
        “berigelsen” og kriminaliteten, om “pandemien” og “vaccinerne”,
        om ligestillingen, familiepolitikken, velfærden, Biden og Trump osv.

        Og da det
        store flertal af europæere og danskere nøjes med at orientere
        sig via MSM, er det et spørgsmål om Europa undgår at få samme
        skæbne som Romerriget. Der blev svækket og ødelagt af “elitens”
        udskejelser og dumheder, hvorefter barbarerne væltede ind og
        skabte et rædselsvælde for millioner af borgere.

        Partierne, medierne og hele EU-systemet har skabt en verden af
        vildledning, fortielser, hemmeligheder og halve sandheder omkring
        europæerne. Befolkningerne er ensrettede og indoktrinerede. Vi
        har kurs mod undergang, men det har politikerne ignoreret i årevis.
        Og vælgerne flest stemmer lalle-glade på partier som har bedraget
        dem mange gange i tidens løb.

        De lader islamiseringen/ afrikaniseringen skride fremad.
        Ja, de understøtter den ligefrem. Marxisme, woke femi-
        nisme, LGBTQ og kønsforvirring, klima-galskab samt gak-gak
        humanisme støtter man også. At det påfører EU-borgerne tab
        af velfærd, sundhed og sikkerhed ignoreres.

        Indvandringen og folkeudskiftningen fortsætter, og slutkapitlet
        kan blive fattigdom, gangstervælde, sammenbrud og massedød.

        1. Vi slår jer ihjel. Lev med det.

          Den fortsatte invasion
          som flertallet af politikere i FT og EU går ind for, fører os mod
          verdenshistoriens største blodbad. Det kan blive en masse-udryddelse værre end 1. og 2. verdenskrig tilsammen. I forbin-
          delse med de hundredvis af milliarder af kroner til oprustning
          taler både S, V, M og SF meget om at de vil skaffe tryghed og
          sikkerhed til danskerne. Det er vås og hykleri, for de bliver ved
          med at importere voldelige og fanatiske kulturfremmede, de
          bliver ved med at skære ned på sundhedsvæsnet, de har lige
          nedlagt en række hospitaler og skadestuer m.m., den sociale
          velfærd forringes igen og igen osv.

          Det er en ringe trøst at Mette Fupsen tilbyder gratis aktiv
          dødshjælp til alle, og at hun arbejder for at fortsætte krigen
          i Ukraine så voldsomt og så længe som muligt. (Hun har til
          nu brugt ca. 80 milliarder kr. på kanoner og granater til Zelenski)

          Vi kan konstatere at velfærdsstaten og retsstaten smuldrer,
          at familiepolitikken er familiefjendsk og børnefjendsk, at DR
          er blevet en rød og rabiat propaganda-fabrik, en slags stat
          i staten, og at hele middelklassen = 90-95% af befolkningen,
          overdænges med nye skatter og afgifter, påbud, forbud, nye
          krav og regler samt utallige forringelser af deres livskvalitet
          og personlige frihed og sikkerhed.

          I Sverige er der rekorder i vold og mord. Ofrene kan tælles
          i tusindvis. Malmø, Uppsala, Gøteborg, Stockholm osv. er
          dagligt scener for skyderier, knivstik, bombebrag, bande-
          kriminalitet, påsatte brande osv. Og kommuner er begyndt
          gå fallit. Alt med velfærd, sundhed og tryghed rasler ned ad
          brættet, efter 35 år med feministisk og socialistisk politik.
          Det kan snart være helt det samme i Danmark.

          Se Hodja, 24nyt, Snaph, Document, “X” og Youtube.

          1. Når det er for sent, vågner danskerne

            OT

            Er Den Danske Bank
            landets værste bank?

            Afskaffes alle kontanter i hele landet?

            I store provinsbyer er DDB begyndt at lukke sine banker, afdelinger
            og filialer. Så hænger man et skilt op om at man er velkommen til at
            rejse til en anden by 25-50 km væk hvor der stadig er en afdeling af DDB.
            Tilbage står så hundredvis af kunder med håret ned ad nakken. Tilbage
            er kun en dårligt virkende automat, der er ingen lys eller halvtag, folk
            kan stå i en lang række i kulde, regn og blæst. Et par dage om ugen virker
            automaten slet ikke, eller nogle af funktionerne strejker. Morgen og aften
            er der ingen hylde at lægge ting på, man må fumle i mørke eller have en
            lygte med. Der kan være skumle typer i nærheden.

            Man må formode at de fleste kunder flytter til andre banker,
            men pga. EU regler kan det være en utrolig langsommelig affære.
            DDB har haft mange milliarder i overskud, og så behandler man folk på
            den måde. Lukker banken fra den ene dag til den næste. Man kunne i
            det mindste have givet kunderne besked i god tid, om at man ville lukke.

            Regeringen planlægger at afskaffe kontanter. Man er begyndt på at
            afskaffe 1000 kr. sedlen. Det slutter nok med at de eneste penge
            man har, er nogle cifre i et digitalt system. Det er vejen til diktatur,
            advarer folk med forstand på den slags. (Nigel Farage og andre)

            I Argentina fandt regeringen en dag på at konfiskere alt hvad borgerne
            havde stående i bankerne. Mange milliarder forsvandt fra private konti
            ned i statskassen. Mange mistede hele deres økonomi og måtte gå fra
            hus og hjem. Folk som havde sparet op i årevis til at købe en bil, et hus
            eller til selvpension, mistede alt. Selv millionærer som var rige om ons-
            dagen var ludfattige torsdag morgen. Pengene var stjålet om natten.

            Det gav naturligvis anledning til kæmpedemonstrationer og rasende
            protester, men folk fik ikke deres penge tilbage. Læs Readers Digest
            fra dengang eller få fat i bøger om stater, penge og banker.

            I Danmark er en del banker krakket i tidens løb. Eller de har direkte
            snydt kunderne. Det er altid bedst hvis borgerne kan have en reserve
            af kontanter. Når alt er på kort, kan alle penge forsvinde, fra sekund
            til sekund, hvis staten vil have dem, hvis hackere får fat, eller ved
            tekniske uheld mv.

            I DK har de fleste en naiv og godtroende tilgang til hele systemet. Det
            ville de ikke have hvis de vidste mere. Læs verdenshistorien fra år 1900.

          2. Tilføjelse

            Den opsætning
            er da ikke til at læse.
            Har derfor flyttet
            teksten lidt nedefter.

          3. Tilføjelse

            Ang. Når det
            er for sent.

            Spring bare den
            næste kommentar
            med den rodede
            opsætning over.
            Der er en mere
            rolig tekst lidt
            længere nede.

            (Når det er for
            sent osv.)

    2. Ole Madsen

      “. . . de (regeringen) påstår altid, at det ikke er deres skyld, når befolkningen raser over upopulære love eller meningsløse folkevandringer. Så slår de bare ud med arme og ben og henviser til EU lovgivning, konventioner, traktater, hensynet til fremmede magter eller alt mulig andet.” Det er så sandt, som det er sagt.

      1. Vi danskere bedrages, plyndres og tyranniseres på over 1000 måder

        Den indre fjende
        som Vance talte om, kan både være fanatiske jihadister
        og korrupte/forræderiske/marxistiske/forskruede politikere,
        bureaukrater og journalister.

        Europas befolkninger står overfor kræfter der kan tilintetgøre
        og udslette alt med civilisation, velfærd, sundhed og økonomi.
        Af tryghed, frihed, demokrati og sikkerhed vil intet være tilbage,
        hvis disse kræfter vinder.

        1. Blot en bemærkning

          Alle mulige begivenheder
          ude i verden, serveres for os af MSM. Kan det
          tænkes at meget af det bruges til at aflede vores
          opmærksomhed fra den dødsensfarlige folkeudskiftning?

    3. Tilføjelse

      Ang. Når det
      er for sent vågner
      danskerne

      Spring bare den
      første kommentar
      med den rodede
      opsætning over.
      Der er en mere
      rolig tekst lidt
      længere nede.

      (Når det er for
      sent vågner osv.

      (Ved ikke hvor
      denne tekst
      havner ?)

      1. Brødrene på Uglegården

        OT

        ´

        Det med Frontex
        har været en stor omgang bluff, bedrag og humbug. Og
        Merkel, Ulva, Ursula, Mette, Mona Salin, Lars Q, Martin
        Lidegaard, Poul Nyrup, de svenske statsministre og alle
        de radikale tåber og vælgerbedragere mv. har ikke haft
        noget ønske om at beskytte europæerne. Tværtimod
        er hele deres politik gået ud på at udskifte civilisation
        med barbari, ved at udskifte befolkningerne. De radi-
        kale og kommunisterne har sluttet sig sammen i en
        slags dødskult, og meget tyder på at det kan lykkes
        dem at ødelægge og udslette al europæisk kultur.
        For modstanden er svag, hjernevasken er effektiv
        via skoler, tv, radio, aviser og smartphones. Og vi
        angribes på mange, mange forskellige måder.

        Migranterne kommer ikke bare med fromme ønsker
        om bedre trivsel. Nej, de kommer også for at besætte,
        overtage og erobre vores lande. Det ligger i den fana-
        tiske og religiøse ideologi som de bringer med sig.

        EU udvikler sig i retning af noget meget totalitært, og
        alle de lokale nationale demokratier risikerer at blive
        lagt ned.

    4. Andrass Skaalum

      Mener du så, at du kan støtte Nazizme eller Facisme ?

    5. JANE RATHSACH

      TAK til jer begge med Herr Aamubd som vejviser i både det overordnede og den retorik, som de løgnagtige politikere i folketinget betjener sig af :

      SVINDEL med det TILLIDSBÆRENDE PARLAMENTARISME …
      De lyver og maskerer, hvad de tilbyder vælgerne. Ideologi i forklædning som støtte til noget med fugle på taget politik.

      Folketingets politikere har rottet sig sammen til egen begunstigelse efter metoden noget for noget, for reelt at klistre til taburetten … JA at trække tiden til mere og mere PENSION !

      De nasser på skatteborgerbe, fremfor at virkeliggøre de løfter, som erindregnet valgflæsk.

      Danmark er i dekadence på flere niveauer.

      Fra Folkekirke til Folketing er der ikke Folkets vilje, som afspejles i meningsmålinger og udsagn fra grupperinger på facebook eller twitter

      Doktorafhandling fra DR 1 Dab 17. Marts 2025 lod afspille graden af snik snak om begrebet populisme.
      Det var konfust og selvmodsigende uden konsistens.
      Demokratiet misbruges og intolerancen prioriteres fra kriterier som får applaus.
      Manden hed Chr. R…

      Vi er som danske skatteydere til grin. Ingensinde har så få med EU, WEF og Soros formået at udskamme, benægte løgn og iføre sig Bidens senile forbryderiske politik besmykket med løgn lg gamnelmandsgalskab fulgt af Kongressens Pelosi, Obama og øvrige med udsagn til en løgnedetektor.

      J.D. Vance / Trump har ret :
      EU er en pestilens, som har understøttet en KRIG med billioner og våben, uden at love Putin garanti for NEJ NATO til korrupte Ukraine med Zelensky ambitioner ude af trit 2025.

      Krigen er uciviliseret og skal ophøre med garanti. Måtte den også omfatte medlemsskab af udemokratiske EU med Ursula, så kan vi få fred 2025.

      Danmark har uduelige politikere uden samfundsmoral eller etik.

  2. Ny

    Europa synes overbefolket af sinker.

    1. Når det er for sent, vågner danskerne

      OT

      Er Den Danske Bank
      landets værste bank?

      Afskaffes alle kontanter i hele landet?

      I store provinsbyer er DDB begyndt at lukke sine banker, afdelinger
      og filialer. Så hænger man et skilt op om at man er velkommen til at
      rejse til en anden by 25-50 km væk hvor der stadig er en afdeling af DDB.
      Tilbage står så hundredvis af kunder med håret ned ad nakken. Tilbage
      er kun en dårligt virkende automat, der er ingen lys eller halvtag, folk
      kan stå i en lang række i kulde, regn og blæst. Et par dage om ugen virker
      automaten slet ikke, eller nogle af funktionerne strejker. Morgen og aften
      er der ingen hylde at lægge ting på, man må fumle i mørke eller have en
      lygte med. Der kan være skumle typer i nærheden.

      Man må formode at de fleste kunder flytter til andre banker,
      men pga. EU regler kan det være en utrolig langsommelig affære.
      DDB har haft mange milliarder i overskud, og så behandler man folk på
      den måde. Lukker banken fra den ene dag til den næste. Man kunne i
      det mindste have givet kunderne besked i god tid, om at man ville lukke.

      Regeringen planlægger at afskaffe kontanter. Man er begyndt på at
      afskaffe 1000 kr. sedlen. Det slutter nok med at de eneste penge
      man har, er nogle cifre i et digitalt system. Det er vejen til diktatur,
      advarer folk med forstand på den slags. (Nigel Farage og andre)

      I Argentina fandt regeringen en dag på at konfiskere alt hvad borgerne
      havde stående i bankerne. Mange milliarder forsvandt fra private konti
      ned i statskassen. Mange mistede hele deres økonomi og måtte gå fra
      hus og hjem. Folk som havde sparet op i årevis til at købe en bil, et hus
      eller til selvpension, mistede alt. Selv millionærer som var rige om ons-
      dagen var ludfattige torsdag morgen. Pengene var stjålet om natten.

      Det gav naturligvis anledning til kæmpedemonstrationer og rasende
      protester, men folk fik ikke deres penge tilbage. Læs Readers Digest
      fra dengang eller få fat i bøger om stater, penge og banker.

      I Danmark er en del banker krakket i tidens løb. Eller de har direkte
      snydt kunderne. Det er altid bedst hvis borgerne kan have en reserve
      af kontanter. Når alt er på kort, kan alle penge forsvinde, fra sekund
      til sekund, hvis staten vil have dem, hvis hackere får fat, eller ved
      tekniske uheld mv.

      I DK har de fleste en naiv og godtroende tilgang til hele systemet. Det
      ville de ikke have hvis de vidste mere. Læs verdenshistorien fra år 1900.

    2. JANE RATHSACH

      JA de er sinker, som ikke burde have stemmeret !

  3. Heimdall

    Det er jo det rene vanvid der udspiller sig for vore øjne. Det virker som om den autoritære fordummelse af befolkningen der har fundet sted de sidste 30 år har fjernet grundlaget for almen kritisk tænkning og sund skepsis mod magthaverne. De få der er i stand til at konceptualisere og formidle den nye virkelighed, som den gode hr. Aamund her, er i absolut undertal og marginaliseret i den offentlige debat.

    Alt imens hele verden holder vejret og håber på fred, begynder kolonihavemagten Danmark at puste sig ud af proportioner og det mægtige kødhoved, studenten fra Aalborg med speciale i Afrikastudier, rejser rundt med sin lille krigstromme, mens hun på bedste Orwellianske maner udbreder budskabet om, at en fred med Rusland er farligere end en krig.

    Det er absurde tider og den sunde fornuft står forhåbentlig over for et opgør med det femifascistiske akademiavælde hvor befolkningen er lukket ude fra maskinrummet i et stadigt voksende enøjet system.

    1. Flaben Fræk

      Heimdall (07.10) – Jeg tror, at, “Det mægtige kødhoved” fra Ålborg, har suppleret Orwells nysprog med studier af Victor Klemperers: LTI / Det Tredje Riges sprog – Måske skulle “Det mægtige kødhoved” – blot nogle få dage, tage døtrene med en tur i skyttegravene ude ved fronten i Ukraine? — Jeg er sikker på, at det vil lægge en dæmper på krigsretorikken fra “Det mægtige kødhoved” – Ikke sandt?

    2. Nicolai E

      “kolonihavemagten og det mægtige kødhoved”…. Ha ha ha den er god… 🙂

    3. Jensen

      Heimdall
      Herligt skriv, du har reddet min dag.

    4. JANE RATHSACH

      ENIG med Aamund og her 2025

  4. Michael

    Dejligt med endnu et fornuftigt skriv. Desværre er vi en uddøende race.

  5. Demografi og demokrati

    Jeg synes J D Vance’s tale ramte plet. Sandheden er ilde hørt. Europas indre fjende, Vance omtaler, er masseindvandringen af muslimer, der vil erobre Europa.
    Det har de prøvet før, som det er befalet i Koranen, som er Allahs egne ord talt gennem deres profet Muhammed for 1400 år siden. Det område, de erobrede dengang, strakte sig fra Pyrenæerne og den Iberiske halvø vestpå til og med Indien og dele af det nuværende vestlige Kina (nu det muslimske Uighur-folk i den Autonome Region Xinjiang Uyghur). Desuden erobrede de Sicilien, det meste af Mellemøsten og Nordafrika, Kaukasus og Centralasien.
    De kristne blev underkuet i det meste af det første kristne område i mellemøsten og nordafrika og det var på et hængende hår at hele Europa ikke blev muslismsk dengang. Det kan ske igen med den store muslimske migration til europa.
    Det var også det J D Vance nævnte som den indre fjende. Men det blev behændigt ikke refereret af de gamle, etablerede medier. Sandheden er ilde hørt 🙁

    1. Vi slår jer ihjel. Lev med det.

      Den fortsatte invasion som
      flertallet af politikere i FT og EU går ind for, fører os
      mod verdenshistoriens største blodbad. Det kan blive
      en masseudryddelse værre end 1. og 2. verdenskrig tilsammen.

      I forbindelse med 7-800 milliarder kr. til oprustning
      taler både S, V, M og SF meget om at de vil skaffe tryghed og
      sikkerhed til danskerne. Det er vås og hykleri, for de bliver ved
      med at importere voldelige og fanatiske kulturfremmede, de
      bliver ved med at skære ned på sundhedsvæsnet, de har lige
      nedlagt en række hospitaler og skadestuer m.m., den sociale
      velfærd forringes igen og igen osv.

      Der bliver fremover ikke råd til ret megen sundhed, pension
      eller velfærd, pga. oprustningen. Men de kunne jo tage penge
      fra co2-hysteriet, fra indvandringen, fra det opsvulmede bu
      reaukrati, fra pengepakkerne til Afrika osv. Her kan spares
      over 200 milliarder kr. pr. år.

      Det er en ringe trøst at Mette Fupsen tilbyder gratis aktiv
      dødshjælp til alle, og at hun arbejder for at fortsætte krigen
      i Ukraine så voldsomt og så længe som muligt. (Hun har til
      nu brugt ca. 80 milliarder kr. på kanoner og granater til Zelenski)

      Vi kan konstatere at velfærdsstaten og retsstaten smuldrer,
      at familiepolitikken er familiefjendsk og børnefjendsk, at DR
      er blevet en rød og rabiat propaganda-fabrik, en slags stat
      i staten, og at hele middelklassen = 90-95% af befolkningen,
      overdænges med nye skatter og afgifter, påbud, forbud, nye
      krav og regler samt utallige forringelser af deres livskvalitet
      og personlige frihed og sikkerhed.

      I Sverige er der rekorder i vold og mord. Ofrene kan tælles
      i tusindvis. Malmø, Uppsala, Gøteborg, Stockholm osv. er
      dagligt scener for skyderier, knivstik, bombebrag, bande-
      kriminalitet, påsatte brande osv. Og kommuner er begyndt
      gå fallit. Alt med velfærd, sundhed og tryghed rasler ned ad
      brættet, efter 35 år med feministisk og socialistisk politik.
      Det kan snart være helt det samme i Danmark.

      Se Hodja, 24nyt, Snaph, Document, “X” og Youtube.

      1. Den synkende optimistjolle

        Barske videoer:

        ´

        1: Zelensky er en globalist lakaj

        2: De ønskede at myrde os/ They tried to kill us. (Attacs on Women osv.)

        Læs om hvad en lang række læger og eksperter kalder en satanisk forbrydelse.

        3: Co2- og klima-propagandaen bygger på forfalsket videnskab

        4: DR hetzer mod den kristne kulturarv, mod mænd, mod “racister”,
        mod alle der ikke går ind for totalitær politik. Eller man fortier at Dan-
        mark er ved at blive til et fattigt, udemokratisk og dårligt fungerende
        samfund. Man bringer overfladisk omtale af diverse skandaler, men
        man går aldrig i dybden med hvor horribelt folkefjendske mange
        tilstande er blevet på få årtier. Og man fører sin egen Grønlands-
        politik.

        Snaphanen, Hodja, Youtube, “X” og PragerU har videoerne.

    2. JANE RATHSACH

      Medier beskar Trump / Vance til de ca 10 sidste minutter, hvor Zelensky skiftede gear.
      Pludselig kom der nye toner frem, som ikke var indeholdt i det aftalte til mødet.

      Typisk at medierne fører ” Mørkelygten ” frem i hælene på de politiske løgnere og svindlere.

      Læs stadig bogen Mørkelygten som kyndigt beskriver hvorledes Embedsværket beskærer og tilretter både tal, jura og fakta og håndteringer af lovstof for at smiske for politikerne.

      Det er ikke OK skriver Jesper Tynell.

      Der er mere, som ikke er OK med Mette Frederiksen og hendes medløbere, til ugunst for både demokratiet og folkestyret i Danmark.

      Ja

  6. Karl Martell

    I for sig er jeg enig i det meste, men alligevel har jeg det rigtigt skidt med, at USA stemmer sammen med Rusland, Belarus og Nordkorea i FN’s sikkerhedsråd, direkte mod Storbritanien, Frankrig og Danmark.
    Sig mig hvem dine venner er og jeg skal sige hvem du er.
    JD Vance har jo fuldstændigt ret i, at Europa er blevet oversvømmet af indvandere hovedsageligt fra de muslimske lande. Vi behøver bare se på Sverige, som aldrig igen bliver Sverige, den meningstyranniske klasse har kort og godt ødelagt landet. Han har også ret i at vi efterhånden har fået et yderst anstrengt forhold til ytringsfriheden og faktisk også sandheden.
    DR er et tydeligt bevis på, at meningstyranniet har overtaget nyhedsformidlingen totalt. Bare et enkelt besøg på DR2 Deadline burde kunne overbevise ethvert tænkende væsen.

    1. Danmark er et misøgtet og misregeret land

      Men du har det godt
      med at tusinder hver dag dræbes eller invalideres i Ukraine?
      Det man stemte for i FN var jo en opfordring til at stoppe krigen.

      Iøvrigt en sær logik Mette og regeringen benytter sig af. Først
      forærer man forsvarets nyeste og bedste kanoner til Ukraine,
      plus tonsvis af granater, plus fly, kampvogne, missiler osv. Og
      bagefter går man så i panik da man opdager at der intet forsvar
      er tilbage i Danmark. Køb, køb, køb råber Mette, det haster,
      haster, haster. Vi skal her og nu skaffe et forsvar der dur til
      noget. Men her og nu, det er komplet umuligt. Det vil tage
      mindst ti år. Og om få uger er der fred i Ukraine.

      Hvor er logikken? Hvor er fornuften?

    2. Danmark er et misrøgtet og misregeret land

      Men du har det godt
      med at tusinder hver dag dræbes eller invalideres i Ukraine?
      Det man stemte for i FN var jo en opfordring til at stoppe krigen.

      Iøvrigt en sær logik Mette og regeringen benytter sig af. Først
      forærer man forsvarets nyeste og bedste kanoner til Ukraine,
      plus tonsvis af granater, plus fly, kampvogne, missiler osv. Og
      bagefter går man så i panik da man opdager at der intet forsvar
      er tilbage i Danmark. Køb, køb, køb råber Mette, det haster,
      haster, haster. Vi skal her og nu skaffe et forsvar der dur til
      noget. Men her og nu, det er komplet umuligt. Det vil tage
      mindst ti år. Og om få uger er der fred i Ukraine.

      Hvor er logikken? Hvor er fornuften?

      ´
      ´

      Hej Aamund, venligst slet så ikke to ens kommer på, tak.

      1. Karl Martell

        Danmark et misrøgtet og misregeret land.
        Jeg ser mig selv som tilhørende højrefløjen, men jeg ser med undren på alle de på højrefløjen, som er apologeter overfor den russiske agressivitet. Det er mig en gåde at de ikke kan se at Putin har et godt øje til Baltikum, Moldova, Georgien og Kasakhstan i første omgang og resten af Østeuropa, Kaukasus og Stanlandene i næste. Han bruger den klassiske metode. Der er nogen af mine på den anden side af grænsen og de bliver behandlet dårligt – Og så angriber man.
        Det er de samme mennesker, som er Trump apologeter. Det er åbenbart i orden at true med militær magt overfor Panama og det danske rigsfælleskab, at ville indlemme Canada som stat nr. 51, og så oven i købet mene, at det er os der er uvenlige, fordi vi ikke vil sælge Grønland. Han er åbenlyst en løs kanon på dækket, og det er skammeligt at se Europas ledere krybe for ham.
        Jeg er sikker på at verdens despoter øjner morgenluft. Kan Trump erobre land, så kan vi også. Kina ønsker Taiwan og det Sydkinesiske hav. Nord Korea ønsker Syd Korea, Rusland ønsker det gamle Sovjetunionen tilbage.
        Det kan blive meget meget dyrere hvis ikke vi stopper Putin i Ukraine. Det havde været meget billigere, hvis Storbritanien og Frankrig havde stoppet Hitler, da han brød Versailles-freden ved, at rykke ind i det afmilitariserede Rhinland.
        Jeg savner Churchill og Thatcher. Aggression må aldrig lykkes.
        Når så det er sagt, så har JD Vance ret mht. indvandring og ytringsfrihed.

        1. Tennis-spilleren

          Tiden må være inde til at Martell
          melder sig til fronttjeneste i Ukraine. I det mindste bør
          Martell sælge det meste af hvad han ejer. Derefter kan
          han sikkert sende et betydeligt beløb til Zelenski & co.

          Da Martell åbenbart og åbenlyst ikke har gidet sætte
          sig ind i forhistorien, eller i hvad der egentlig foregår
          i USA. Det er årsag til så mange misforståelser at jeg
          ikke vil bruge mere tid på det. Martell har fået for-
          klaret hvor han kan indhente oplysninger. Kommer
          man med tunge argumenter, undlader Matell at svare
          på dem. (Se debatten foran, EU som fredsforhandler)

  7. der Adler

    @ Demografi og demokraft . 09:47

    ” Europas indre fjende, Vance omtaler, er masseindvandringen af muslimer, der vil erobre Europa.”
    Så er det jeg spørger: Hvem har gjort dette muligt? Dem der herhjemme har gjort dette muligt, at ødelægge eget land, og på sigt udskifte etniske danskere, eller bringe dem i mindretal, det er vores 179 koldbøtter der residerer i Fjolsetinget.

    1. Karl Martell

      Der Adler
      Jeg kunne ikke være mere enig, vi har en meningstyrannisk klasse, som i deres ubegribelige naivitet, tror at vi kan integrerer endsige assimilerer næsten en million migranter fra tredje verden, og desværre hovedsageligt fra de muslimske lande. Intet land er lykkedes med det, og de lande der har taget flest migranter er mere eller mindre ødelagte. Før var der det årlige terrorangreb, så blev det det månedlige, så det ugentlige og de sidste dage har det på europæisk plan være det daglige terrorangreb.
      Mennesker tilpasser sig, som nu f.eks ukrainerne, der ikke længere styrter ned i beskyttelsesrummet, når der er luftalarm. På samme måde har vi vænnet os til terroren. Vi blev opskræmte da Theo Van Gogh blev halshugget på åben gade i Amsterdam og det fyldte aviserne og TV nyhederne i dage og uger. For nogle dage siden blev en portugisisk turist forsøgt halshugget ved Holocaustmonumentet i Berlin, det blev nævnt i forbifarten, men blev nedprioriteret, for det kunne jo påvirke det nært forstående valg i Tyskland.
      Nu hører vi så den danske Justitsminister tale om unge “svenske” lejemordere. Han er chokeret og puster sig op, og siger, at han vil gøre noget ved det; Men han undlader at gøre det eneste, der virker – Udvisninger af bandemedlemmer!

      1. Tennis-spilleren

        Er her meget enig
        med Adler og Martell. Som er fornuftig nok, undtagen
        når han er et ekko af MSM. Også enig med Flaben Fræk
        og Ny, for Berlingske, JP og EB/BT osv. er papiraviser
        på den yderste venstre fløj.

      2. Niels O

        “…næsten en million migranter fra tredje verden, og desværre hovedsageligt fra de muslimske lande..”

        Forkert. 300.000 fra MENAPT.

        Hvor mange millioner gange skal jeg rette jer herinde?

        300.000 fra øvrige IV-lande.

        340.000 fra vestlige lande.

        1. DR: Feminisme, klima-løgne, LGBTQ+ og multi-kulti propaganda

          Niels Nul har
          en religiøs tiltro til alle officielle tal. Han tror
          blindt på alt hvad DR og andre masse-medier
          serverer.

          1. Niels O

            Bent Nul

            Tallene er fra Danmarks Statistik. Du kan jo prøve at modbevise tallene.

            Jeg ved skam godt, at det ikke bliver sidste gang, at jeg skal rette på nationalismens løgnagtige tal.

            Jeg har ikke haft kabeltv i 4 år. Går en sjælden gang ind på dr.dk/tv for en fodboldkamp eller nytårstale.

  8. Ny

    Hvad er der dog galt med vores komplet håbløse statsminister.
    Står konen ikke der og siger Putin vil angribe flere lande.
    Er der nogen her der ved hvad hun seriøst mener.
    Som om det nu er slået HELT klik for hende.
    Hørte statsministeren da virkelig slet ikke efter, hvad det var Putin sagde?
    Tror hun helt seriøst på at hun kan lokke danskerne til at tro på hendes forvrøvlede desperate vås.
    Opfør dig dog som en ludo-brik, der er slået hjem.
    Eller begrib i det mindste hvad det var Vance sagde om ægte fjender.

    1. Fra velfærd til statsterror og aktiv dødshjælp

      Det er lidt sjovt så national
      Mette pludselig er blevet. I forvejen er hun socialist.
      Og ligesom visse historiske personer mener hun at
      storkrig og store bomber er det bedste middel til
      at skabe fred. Hvis nogen begynder at forhandle
      fred, stresser det Mette helt vildt. Ser det ud til.
      Man burde nok sende en japansk trøstehund. De
      er robotter beklædt med imiteret pels. De siges at
      have en stærkt beroligende virkning på nervøse,
      ængstelige , sårbare eller lettere handicappede
      personer.

  9. Flaben Fræk

    I fortsættelse af den overvældende sejr til Trump i forbindelse med det amerikanske valg, respekten for indsættelsesceremonien, m.v. – fornemmede man, hos det internationale pressekorps, incl. Tanten, en vis tilkæmpet beherskelse, gældende, Round the clock, bashingen af Trump…

    Men så slap J.D. Vance (ved sikkerhedskonference i München, 14. 15. 16. februar) katten ud af sækken – Skideballer til de europæiske leder i lange baner! – Og nu er fanden løs (ikke i Laksegade) men i Pilestræde. Hør blot hvad Tanten varter op med:

    Berlingske mener: Ukraine kæmper nu en tofrontskrig mellem Trump og Putin.

    Berlingske mener: Trump tramper på os og briterne har forladt os – det er på tide at lære tysk. – NB: “Dette er en leder; den er skrevet af et medlem af vores lederkollegium og udtrykker Berlingskes holdning” – Tableau!

    Kommentar: “Vi har brug for en europæisk brandmur imod det ekstreme USAs indblanding i vores demokratier” – (Beredvilligt lægger Tanten spalteplads til dette snurrige postulat fra vrøvleakrobaten Lukas Lunøe, Cand.scient.pol. (Tidligere landsformand i Radikal Ungdom! (Og nu formentlig også tidligere kommentarskribent i Tanten))

    “Den radikalt forandrede amerikanske ageren er udtryk for et moralsk lavpunkt” – Ja det skriver den gode Adam Holm sgu, – (Vistnok, med nogen bæven i stemmen; han vil sikre sig; han glemmer sikkert ikke de stryg han fik af DR etablissementet sidst han stak snydeskaftet for lang frem)

    Tom Jensen: Vi ved ikke, om vi sammen med Ukraine kan stole på USA længere – (!?) osv.,osv. – Vi andre ved ikke, sammen med Bøhmanden, om vi længere kan stole på, at Tanten er en borgerlig avis?

    Måske skulle Tanten undlade at stikke snuden i storpolitik og i stedet koncentrerer sig om at føre an i fastelavnsbollehysteriet.

  10. Flaben Fræk

    Og gud hjælpe mig om ikke Tanten ufortrødent fremturer – Senest lægger Tanten spalter til følgende: “Europa har mere brug for Ukraine, end Europa har brug for USA” – Okay, der er tale om et læser indlæg fra Søren Peter Kvist, Rødovre, som har lov til at have den mening!? – Men hvorfor satan finder Tanten det rimeligt, at give spalteplads til den slags udokumenteret plattenslageri!?

    Mener, det såkaldte lederkollegie / chefredaktionen, at det er Tantens opgave. at proppe alt muligt sprogligt lort ned i en stor journalistisk uredigeret bollesprøjte, for herefter at sprøjte det ud i fjæset på de borgere som betaler henved kr. 6.000,00, pro anno, som forventer at blive seriøst orienteret om de faktiske forhold (ikke i jernindustrien) men i danmark!?

    Der findes sikkert folk, som læser med her, som påberåber sig ytringsfrihed – for såvel Kong Salomon som Jørgen Hattemager – Og det er selvfølgeligt okay. Der findes masser af muligheder hvor man kan ytre sig – Blot må vi forvente at de store landsdækkende medier udviser en vis form redaktionel standard og i det mindste ikke lader alt vrøvlet stå uimodsagt – Ikke sandt Tom Jensen?

  11. Vi danskere bedrages, plyndres og tyranniseres på over 1000 måder

    Den indre fjende
    som Vance talte om, kan både være fanatiske jihadister
    og korrupte/forræderiske/marxistiske/forskruede politikere,
    bureaukrater og journalister.

    Europas befolkninger står overfor kræfter der kan tilintetgøre
    og udslette alt med civilisation, velfærd, sundhed og økonomi.
    Af tryghed, frihed, demokrati og sikkerhed vil intet være tilbage,
    hvis disse kræfter vinder.

  12. Hvor er vi på vej hen?

    Regeringen Mette, Lars og Troels
    mener/påstår at Danmark snart kan blive angrebet af Rusland.
    Hvor bygger man så ikke tuneller/beskyttelsesrum? Hamass
    har klaret byggeri af kilometervis af den slags. Men her i DK
    er der INGEN beskyttelse og INTET civilforsvar. Alligevel har
    Mette ingen betænkeligheder ved at provokere Rusland.

    Regeringen har heller ingen bekymringer med hensyn til at
    bruge hundredvis af milliarder kr. på co2 og “grøn” omstilling,
    Afrika-redning, “integration” og andre luftige og sære projekter.

    1. PS

      Hej Aamund,
      bare eet bogstav i overskriften er forkert,
      blokeres kommentaren. Kan du ikke sørge
      for at slette dobbelt-gængeren så vi undgår
      at samme tekst gentages. På forhånd tak. Mvh.

  13. Når det er for sent, vågner danskerne

    OT

    Er Den Danske Bank
    landets værste bank?

    Afskaffes alle kontanter i hele landet?

    I store provinsbyer er DDB begyndt at lukke sine banker, afdelinger
    og filialer. Så hænger man et skilt op om at man er velkommen til at
    rejse til en anden by 25-50 km væk hvor der stadig er en afdeling af DDB.
    Tilbage står så hundredvis af kunder med håret ned ad nakken. Tilbage
    er kun en dårligt virkende automat, der er ingen lys eller halvtag, folk
    kan stå i en lang række i kulde, regn og blæst. Et par dage om ugen virker
    automaten slet ikke, eller nogle af funktionerne strejker. Morgen og aften
    er der ingen hylde at lægge ting på, man må fumle i mørke eller have en
    lygte med. Der kan være skumle typer i nærheden.

    Man må formode at de fleste kunder flytter til andre banker,
    men pga. EU regler kan det være en utrolig langsommelig affære.
    DDB har haft mange milliarder i overskud, og så behandler man folk på
    den måde. Lukker banken fra den ene dag til den næste. Man kunne i
    det mindste have givet kunderne besked i god tid, om at man ville lukke.

    Regeringen planlægger at afskaffe kontanter. Man er begyndt på at
    afskaffe 1000 kr. sedlen. Det slutter nok med at de eneste penge
    man har, er nogle cifre i et digitalt system. Det er vejen til diktatur,
    advarer folk med forstand på den slags. (Nigel Farage og andre)

    I Argentina fandt regeringen en dag på at konfiskere alt hvad borgerne
    havde stående i bankerne. Mange milliarder forsvandt fra private konti
    ned i statskassen. Mange mistede hele deres økonomi og måtte gå fra
    hus og hjem. Folk som havde sparet op i årevis til at købe en bil, et hus
    eller til selvpension, mistede alt. Selv millionærer som var rige om ons-
    dagen var ludfattige torsdag morgen. Pengene var stjålet om natten.

    Det gav naturligvis anledning til kæmpedemonstrationer og rasende
    protester, men folk fik ikke deres penge tilbage. Læs Readers Digest
    fra dengang eller få fat i bøger om stater, penge og banker.

    I Danmark er en del banker krakket i tidens løb. Eller de har direkte
    snydt kunderne. Det er altid bedst hvis borgerne kan have en reserve
    af kontanter. Når alt er på kort, kan alle penge forsvinde, fra sekund
    til sekund, hvis staten vil have dem, hvis hackere får fat, eller ved
    tekniske uheld mv.

    I DK har de fleste en naiv og godtroende tilgang til hele systemet. Det
    ville de ikke have hvis de vidste mere. Læs verdenshistorien fra år 1900.

    1. Henrik Pedersen

      Flæbe Franz – her er et par praktiske oplysninger fra nettet:

      1) Hvis du er lovligt bosat i et EU-land, har du ret til at åbne en almindelig bankkonto eller “basisbankkonto”. Bankerne må ikke afvise din ansøgning om at åbne en almindelig bankkonto, blot fordi du IKKE bor i det land, hvor banken hører hjemme.

      1a) Jeg anbefaler derfor gerne en bank på Malta eller Cypern 🙂

      2) Du kan overføre din bankkonto til en anden bank i samme EU-land. Din nye bank vil kunne hjælpe dig med dette.

      Hvis du vil skifte til en anden bank i samme land, så fortæl din nye bank, at du vil skifte og overføre stående ordrer til den nye konto.

      Den nye bank vil så sørge for, at din tidligere bank overfører oplysningerne og annullerer stående ordrer. Din nye bank skal også:

      – underrette tredjemand – f.eks. din arbejdsgiver, socialsikring og forsyningsvirksomheder – om, at du skifter bank
      – sørge for dine nye stående ordrer
      – acceptere relevante direkte debiteringer fra den nye konto

      God fornøjelse.

      1. Henrik Pedersen

        PS. Herude på heden har jeg 28 km til min bank og 65 km til nærmeste hospital (Gødstrup). Det tager jeg gerne med, fordi jeg herude kan nyde den fri natur i al sin vælde.

        1. Blot nogle bemærkninger

          Zelenski er ikke nogen
          stor diplomat. Han skulle nok hellere have ladet sin
          ambassadør tale med Trump. Zelenski afbrød Trump
          igen og igen. Det var uhøfligt og uklogt. Nu måtte han
          så rejse tomhændet tilbage.

          NP=HP=KJ kan godt lide at fylde Aamunds debatter
          med vrøvl, pjat og rødradikale postulater, i håb om
          at skræmme læserne væk. Det er vist også lykkedes.
          Er der mere end 15-25 tilbage?

          1. Ulrik Christensen

            Herunder udbreder
            Karl Martell sig igen om Trump, som KM
            ser som en handske dukke for Putin. Men
            Biden har KM vist aldrig kritiseret. Det ser
            ud til at der er meget KM ikke forstår. F.eks.
            er det et faktum at man ikke kan få fred i
            Ukraine hvis man ikke giver indrømmelser
            til Rusland. KMs tænkning styres af MSM
            hvad Trump osv. angår.

            Da Tjekkoslovakiet blev delt, fordi Slovakiet
            ønskede at løsrive sig, kunne vi også have
            fået en krig, men Vaclav Havel ønskede fred,
            gav indrømmelse og gik med til en fredelig
            deling af landet. Det kunne man tage ved
            lære af.

            Fortsat krig i Ukraine vil medføre endnu flere
            tab af liv og enorme ødelæggelser. Og hele
            Europa vil blive fattigere. Velfærd og sundhed
            vil blive stærkt forringet, og der vil være risiko
            for at krigen løber løbsk. 1. verdenskrig har
            vist os at en krig kan udvikle sig så voldsomt
            fra næsten ingenting, et par små gnister, til
            en verdensbrand med millioner af døde. Til
            sidst var der INGEN der havde styr på krigen.
            Den levede sit eget liv.

            At fortsætte krigen i Ukraine hvis den kan
            stoppes nu, er uforsvarligt, og uanstændigt
            overfor de tusinder af unge mænd som er
            sendt til fronterne/dødszonerne. Og i værste
            fald kan vi få en 3. v-krig med atomvåben.

            Det vil være ondt, dumt og skørt at fortsætte
            denne krig hvis det kan undgås.

          2. Københavneren

            Den uvidende Martell
            vil måske få en mere nuanceret forståelse af
            tingene, hvis han ser Snaphanens to videoer
            om skænderiet i det ovale værelse.

            Youtube har endnu mere om balladen.

          3. Niels Poulsen

            Den terminalt syge og mentalt forstyrrede Steen Raaschou ønsker ligesom Putin, at Zelenskyj bliver dræbt. Han skriver i kommentarsporet på Snaphanen:

            “… jeg ber til at det betyder, at Zelensky er ude af vagten eller oppe i en lygtepæl tidligere, end han ellers ville have været.”

            Det er du tilsyneladende enig i. Dermed har du udelukket dig fra den frie verden og vores fællesskab om demokrati og retsstat.

          4. Københavneren

            Nej, det er jeg ikke
            enig i. Jeg forstår ikke at
            Steen udtrykker sig så klodset.

  14. Karl Martell

    Verden har liget fået et slag i solar plexus.
    Vi ser en ydmygelse af Zelensky, og en Trump der ikke tåler at nogen siger ham imod. Han blæser sig op og det er tydeligt, at han har lavet en aftale med Putin. Ukraine og Europa har bare at rette ind.
    I virkeligheden er Trump bare Putins mester jaket dukke. Han er kort sagt blevet sweet talked af Putin. Manden er forfængelig og Macron og Starmer talte til hans forfængelighed og han spandt som er kælen kat.
    Det var jammerligt at overværer.
    Nu vil de sædvanlige Trump apologeter sikkert overfalde mig, og det eneste det siger er en del om deres fartblindhed.

    1. Henrik Pedersen

      Trump lavede en “fredsaftale” med Taliban i Doha (Qatar) helt uden om regeringen i Kabul, som derved blev underløbet. Resultat var, at styret i Kabul brød sammen, da de allierede trak sig ud.

      Til alt held for Trump skete det under Biden, men Trump var arkitekten bag fiaskoen.

      Jeg fornemmer, at Trump er ude i en lignende svinestreg overfor regeringen i Ukraine.

      1. Karsten Jensen

        Fight, fight, fight and make America White again

        Det er meget muligt, at det er en sådan svinestreg, der er under forberedelse. Det ville forklare Ukraines og Europas udelukkelse fra forhandlingerne og Trumps udtalelse om, at måske bliver hele Ukraine russisk ,,,,måske bliver det ikke. En gådefuld udtalelse, der vidner om, at han ville kunne acceptere en total annektering af Ukraine. Han støtter jo også, at Zelensky skal gå af.

        Hvilken pris vil han få for det? Måske bare at USA ikke længere skal poste penge i militær til Ukraine. Og frit spil i Grønland? Færøerne? Canada? Gaza? Panama? Og USA?

        Det er jo tydeligt for enhver, at et statskup er under forberedelse med udrensninger i administrationen og militæret. Han giver ikke magten fra sig frivilligt.

        Han blev spurgt, om Vance var kandidat til næste præsidentperiode og svaret var et rungende NO! Han blev selv så overrasket over sin abrupte afvisning, at han straks begyndte at padle i land om, at Vance var så dygtig, men det var al for tidligt at sige, fordi we are just started. Mon ikke han ser selv i en tredie periode? Og derefter sønnen Eric, som virker endnu mere tosset end sin far?

        Og den hvide befolkning ser ingen anden mulighed. Godt nok er han tosset og utilregnelig, men alternativet var en sort kvindelig præsident med et vanvidshestegrin og et kollaps af hvidt overherredømme.

        1. Privatdetektiven

          Det skinner igennem
          i Kasten Jensens tekst at han går ind for et sort eller
          mørkt USA. Tidligere har KJ=NP=HP givet udtryk for
          at de synes at masseindvandring/ islamisering og smad-
          ring af økonomien og fædrelandet/folkehjemmet, vel-
          færdsstaten og nationalstaten er helt OK. Er den tre-
          dobbelte trold overhovedet interesseret i andet end
          sine egne fantasier? Han fordrejer jo stort set alt hvad
          der sker i politik. Han kan ikke forstå at nogen er skep-
          tiske eller kritiske overfor vanvid-borgens aktiviteter og
          projekter. Han mener at Trump er tosset og utilregne-
          lig, mens han aldrig har haft indvendinger mod Biden.
          Måske det er de tre trolde der er tossede? De når næppe
          Trump til sokkeholderne.

    2. Tennis-spilleren

      Martell er fornuftig langt
      hen ad vejen, men besat af nogle fikse idéer om Biden,
      Trump, Zelensky og Putin mv. Martell ekkoer MSM og
      Mette på enkelte punkter. Da han normalt ikke svarer
      på argumenter, er det håbløst at diskutere med ham.
      Over and out.

  15. Karsten Jensen

    Take it easy – it is all fake

    Når man ser og hører Trump og Vance kan man blive meget foruroliget. Men bare rolig det er alt sammen blot en ny form for realityshow, som skal foregive, at Trump er blevet President of US. Det er han selvfølgelig ikke. Om nogen tid vil afsløringen komme, og vi vil slå os på lårene af grin over, hvordan en hel verden kan forledes.

    Måske vil man kunne indse, at det hele er fup, når man nu ved, at Zelensky er professionel komiker og Trump er mangeårig TV- personlighed med speciale i realityprogrammer.

    Putin derimod er ægte nok. Desværre……

    Mette og Lars er også ægte i deres selvindbildning af betydelige verdenspolitikere. Nu vil de virkelig sætte hårdt mod hårdt og begynde at fremstille knaldhætter i Nordjylland og lease raketaffyringsramper i Israel. De har nogle gamle udslidte kadavere, de skal af med. De virker nemlig ikke længere. Men det spiller jo ingen rolle, for de kommer alligevel aldrig i brug. At Rusland skulle begynde at angribe Danmark er fuldstændig utænkeligt, medmindre altså at Danmark begynder kampen.

    Måske skulle lille Danmark blande sig udenom og holde lav profil og nøjes med at donere hospital og medicingrej, og så lade de store lande Tyskland, Frankrig, UK og va har vi om at stille militær og atomvåben til rådighed. Det ville give mere mening end det teater, vi ser nu.

  16. Ursula Overgaard

    EU har efter eget ønske i 25 år haft ansvaret for at sikre Unionens ydre grænser uden, at EU- Kommissionen har kunne løse denne opgave. – Konsekvensen var den migrantlavine, der i 2015 væltede ind over EU’s ikke eksisterende ydre grænser.
    Iflg. det tyske arbejdsministerium bestod 80% af migranterne af enlige unge mænd fra Mellemøsten og Afrika med ønske efter en bedre tilværelse.

    1. Brødrene på Uglegaarden

      Ja, det med Frontex
      har været en stor omgang bluff, bedrag og humbug. Og
      Merkel, Ulva, Ursula, Mette, Mona Salin, Lars Q, Martin
      Lidegaard, Poul Nyrup, de svenske statsministre og alle
      de radikale tåber og vælgerbedragere mv. har ikke haft
      noget ønske om at beskytte europæerne. Tværtimod
      er hele deres politik gået ud på at udskifte civilisation
      med barbari, ved at udskifte befolkningerne. De radi-
      kale og kommunisterne har sluttet sig sammen i en
      slags dødskult, og meget tyder på at det kan lykkes
      dem at ødelægge og udslette al europæisk kultur.
      For modstanden er svag, hjernevasken er effektiv
      via skoler, tv, radio, aviser og smartphones. Og vi
      angribes på mange, mange forskellige måder.

      Migranterne kommer ikke bare med fromme ønsker
      om bedre trivsel. Nej, de kommer også for at besætte,
      overtage og erobre vores lande. Det ligger i den fana-
      tiske og religiøse ideologi som de bringer med sig.

      EU udvikler sig i retning af noget meget totalitært, og
      alle de lokale nationale demokratier risikerer at blive
      lagt ned.

    2. Brødrene på Uglegården
  17. PS

    Hej Aamund,
    bare eet bogstav i overskriften er forkert,
    blokeres kommentaren. Kan du ikke sørge
    for at slette dobbelt-gængeren så vi undgår
    at samme tekst gentages. På forhånd tak. Mvh.

  18. Henrik Pedersen

    Jeg har netop nu smidt min MAGA kasket i “småt og brændbart”.

    RiP.

  19. der Adler

    @ Blot nogle bemærkninger – 08:53

    “Zelenski afbrød Trump igen og igen. Det var uhøfligt og uklogt. ”

    Jeg syntes det var meget pinligt at overvære. Der er tale om Amerikas præsident fra det Ovale Værelse, der i den grad sviner et andet lands præsident til, som om det er en uvorn knægt han snakker til.
    Jeg havde håbet på en anden standard, og ikke disse bøllemetoder. Zelenski bliver angrebet fra to sider, og ikke ligefrem med diplomatiske bemærkninger men direkte usandheder. Trump mangler i den grad pli. Han er en opkomling og hans ordforråd og handlemåde hører gaden til.
    Zelinski er en demokratisk valgt præsident for ca.38 mio. mennesker, og ikke for en bananrepublik, som man bare kan svine til. Trump leder tankerne hen på en Don fra den Sicilianske højslette.

    1. Blot nogle bemærkninger

      For en gangs skyld uenig
      med Adler. Zelenski manglede enhver situationsfornemmelse.
      På næsten autistisk vis begyndte afbrød og modsagde han igen
      og igen Trump. Det var udiplomatisk og slet ikke klogt. Og Trump
      er ikke den vatnisse som venstrefløjen synes han burde være, så
      han gav svar på tiltale. Zelenski og Mette vil have krigen til at fort-
      sætte uanset at tusinder skades eller dræbes hver uge. De vil end
      ikke være med til en våbenhvile, mens man forhandler. Det er da
      meget kynisk. Se videoerne om mødet hos Hodja eller Snaphanen.

      1. Henn4ik W7lff

        Du må da vist være faldet i tønden og slugt det der end måtte være af væske og andet affald og efterfølgende have fået det smurt øjnene. Du har tydeligvis ikke set samme video, som de fleste af os andre.
        Trump og Vance kommunikerede på et så lavt niveau, at det nærmede sig 3.klasses niveau! Flot 👍 Godt gået de herrer!!
        Ud over det, er måden de behandler Zelinskyj på helt og aldeles imponerende respektløs! I øvrigt samme nedladende metode de benyttede, da de skulle adressere Grønlandsproblematikken overfor det Grønlandske- og Danske folk!

  20. Karl Kulikovo

    Men Mettemor er våd i trussen, når hun er til “statsmændstræf”. Sugar Mummy for Zelensky på danskernes regning.
    Jeg ser ikke afskygningen af en chance for at Europa tager sig sammen.

    1. M Thomsen

      Det kan undre at Aamund
      godkender nye bloggere som starter på et så plat og vulgært
      niveau som Karl Kulikovo og Henn4ik W71ff. De vil måske hærge
      debatterne fremover, så ingen seriøse bloggere og læsere gider
      følge med i debatterne.

      1. Karl Kulikovo

        Nå nå. Du bemærkede måske ikke overskriften og har måske ikke set klippene, hvor Mette danser rundt som kåd bondepige til halbal for første ved klippene fra hendes møder med “statsmænd”.

  21. der Adler

    @ Blot nogle bemærkninger

    Det er ingen skade til, at der er divergerende opfattelser/meninger til, det giver lidt mere skarphed.

  22. Den synkende optimistjolle

    Barske videoer:

    ´

    1: Zelensky er en globalist lakaj

    2: De ønskede at myrde os/ They tried to kill us. (Attacs on Women osv.)

    Læs om hvad en lang række læger og eksperter kalder en satanisk forbrydelse.

    3: Co2- og klima-propagandaen bygger på forfalsket videnskab

    4: DR hetzer mod den kristne kulturarv, mod mænd, mod “racister”,
    mod alle der ikke går ind for totalitær politik. Eller man fortier at Dan-
    mark er ved at blive til et fattigt, udemokratisk og dårligt fungerende
    samfund. Man bringer overfladisk omtale af diverse skandaler, men
    man går aldrig i dybden med hvor horribelt folkefjendske mange
    tilstande er blevet på få årtier. Og man fører sin egen Grønlands-
    politik.

    Snaphanen, Hodja, Youtube, “X” og PragerU har videoerne.

    1. Grøn omstilling=angreb på middelklassen=95% af danskerne

      Herunder udfolder en
      besynderlig eksistens sig. Han kalder sig skiftevis Henrik Pedersen,
      Niels Poulsen og Karsten Jensen. Hvis man gennemgår hans indlæg
      kl. 01.08 kan man konstatere at det ikke er andet end en samling
      postulater tilsat nedladende udtryk og udenoms-snakkerier.

      At der er klima-forandringer i løbet af en længere årrække, er
      rigtigt, men sådan har det været i millioner af år. At de skyldes co2
      er usandt. Årsagen er variationer i solens udstråling. Men HP har
      aldrig sat sig ind i tingene, men har slugt klima-propagandaen råt.
      Han véd sikkert intet om foto-syntesen og co2.

      PragerU og Hodja og en række bøger om solen og klimaet har
      forlængst påvist at co2-hysteriet er en slags politisk religion som
      er frembragt af særinteresser og MSM hjernevask.

      HP er en typisk vissen og vrissen venstrefløjser. Man kan læse mere
      om ham i den foregående debat: EU som fredsforhandler.

  23. Henrik Pedersen

    Efterhånden tror jeg, at Aamund er en gammel vissen idiot med en for længst udløbet udløbsdato.

    F.eks. de besynderlige eksistenser, der er imod det meste og billiger tidens aparte synspunkter som f.eks. at de konstaterede klimaforandringer ikke er menneskeskabte.

    Aamund støtter i sin fulde sjæl de få forskere, der ikke har nogen gang på jord.

    Rigtigt, selv om sand videnskab ikke er konsensus betinget, så understøtter 99,9 % af vore klimaforskere den gængse teori.

    Hvis bare en enkelt kunne påvise noget andet, så ville klimateorien være tilbagevist.
    Men det er ikke sket.

    Problemet for Aamund er, at ingen af de halv eller helstuderede røvere med deres alternative klima tosserier har hold i noget som helst – og i bedste fald optræder som nyttige pauseklovne i Aamunds underlødige og fejlagtige klimaargumentation.

    Aamund forguder storskryderen Trump, men har dog i egen interesse helgarderes sig med en besynderlig alternativ fortolkning af Trumps meritter, der i Aamunds optik er til USAs bedste. Det er der jo flere meninger om, og de stemmer ikke overens med Aamunds friske indspark; som også optræder i mærkværdige hjemmefrelste indlæg i debatten her på bloggen.

    Facit er derfor, at Aamunds blog har udviklet sig til samlingssted for besynderlige eksistenser, der delvist hylder Aamunds aparte synspunkter og bifalder alskens konspirationsteorier. Tæl bare mig selv med.

    Jeg priser mig lykkelig for, at jeg herude på heden er omgivet af Guds fri natur og ikke er tvunget til at deltage i Aamunds forum, der manifesterer sig som et sølle debat sammensurium for marginale eksistenser.

    Foråret nærmer sig. Flyv fugl, du frie, og bring mig her på heden ligesom sidste år naturens glæder – flyv.

    Jeg ved en lærkerede – med stor taknemmelighed for vor herlige natur, som flere burde værdsætte.

    1. Karl Kulikovo

      Smut ind på altinget og pil lopper på dine frænder. Af hensyn til veggie aberne skal de knipses væk og ikke steges. Sminke er en god ting, hvis man ikke vil forveksles irriterende lus.

      1. Grøn omstilling=angreb på middelklassen=95% af danskerne

        Herover udfolder en
        besynderlig eksistens sig. Han kalder sig skiftevis Henrik Pedersen,
        Niels Poulsen og Karsten Jensen. Hvis man gennemgår hans indlæg
        kl. 01.08 kan man konstatere at det ikke er andet end en samling
        postulater tilsat nedladende udtryk og udenoms-snakkerier.

        At der er klima-forandringer i løbet af en længere årrække, er
        rigtigt, men sådan har det været i millioner af år. At de skyldes co2
        er usandt. Årsagen er variationer i solens udstråling. Men HP har
        aldrig sat sig ind i tingene, men har slugt klima-propagandaen råt.
        Han véd sikkert intet om foto-syntesen og co2.

        PragerU og Hodja og en række bøger om solen og klimaet har
        forlængst påvist at co2-hysteriet er en slags politisk religion som
        er frembragt af særinteresser og MSM hjernevask.

        HP er en typisk venstrefløjser. Man kan læse mere om ham i den
        foregående debat: EU som fredsforhandler.

    2. Det er jo bekvemt at diskutere klima, når man ikke lader sig forvirre af kendsgerningerne, som kommer her: Klimatologen John Cook læste og fordelte 11.944 sammendrag af artikler forfattet i årene 1991-2011 på fire kategorier. De pågældende artikler blev fundet ved at benytte søgeordet ‘global climate change’ eller ‘global warming’ i ISI-daabasen. Af de 11.9444 læste resuméer havde de 7.930 ingen konklusion vedrørende AGW (Anthropogenic Global Warming) og blev sorteret fra. 3.896 kunne tilsyneladende tilslutte sig sig påstanden om AGW, men 118 forkastede den eller udtrykte tvivl. På den baggrund konkluderede Cook, at 97 procent støtter IPCC’s påstand om, at størstedelen af den globale opvarmning er menneskeskabt. De pågældende artikler viser ikke andet end, at der er enighed om, at CO2 er en drivhusgas, og at mennesket påvirker klimaet, men ikke i hvilken grad mennesket påvirker klimaet, eller om den globale opvarmning er alarmerende. Påstanden om at der er 97 procent enighed blandt forskerne, falder derfor totalt til jorden, men dyrkes ufortrødent videre blandt politikere, medier og klima-alarmister, der gerne lader sig forføre af pseudovidenskabeligt ævl og statistisk hokus pokus.

      1. Niels O

        John Cook og Skeptical Science får “Very High Factual Reporting”

        på denne side:

        https://mediabiasfactcheck.com/skeptical-science/

        “Skeptical Science is a climate science blog and information resource created in 2007 by Australian blogger and cognitive scientist John Cook. In addition to publishing articles on current events relating to climate science and climate policy, the site maintains a large database of articles analyzing the merit of arguments commonly put forth by those involved in the global warming controversy who oppose the mainstream scientific opinion on climate change.”

        Sitet mediabiasfactcheck er det samme, som jeg bliver kritiseret af kommentatorerne herinde for at henvise til som reaktion, når de benytter citater fra sites som Breitbart og lignende upålidelige nationalistiske steder.

      2. Niels Poulsen

        Aamunds påstand tilbagevises af denne artikel i Weekendavisen:

        https://www.weekendavisen.dk/2022-39/ideer/den-sidste-klimabenaegter?gaa_at=eafs&gaa_n=AerBZYOsXAtUzcNkz5YMxmaiy5VpnnRJ03-_Dcjbo3DRteU2Z8ImLr9QPRhP&gaa_ts=67c45e38&gaa_sig=42kQqhuaopjDA97FyOv31Mqo0Av7lXHzDvSZ2KsQYgDkwtqLvOylMlDxgubBLp41mp_9xN_OqAXW1UfyS_P40Q%3D%3D

        Citat:

        “Godt nok var det metodisk noget sjusk, når en undersøgelse fra 2013 (Cook, red.) hævdede, at 97 procent af klimaforskerne var enige om de antropogene klimaforandringer, men der var 14 andre lignende undersøgelser, som viste næsten det samme.”

        Man bliver nødt til at læse artiklen og dens links for at forstå sammenhængen.

        Der er næsten ingen klimabenægtere tilbage i Danmark. Selv foreningen klimarealisme.dk har besindet sig og sletter indlæg, som benægter, at klimaforandringerne er menneskeskabte.

        Citat fra referat af generalforsamlingen i 2024:

        Moderation af vores fora

        Vi har strammet lidt op på det seneste, bl.a. på initiativ af Ulrike Pielmeier, da der har været lidt for mange tynde opslag. Alle opslag på Facebook og på hjemmesiden skal godkendes af en administrator.

        Der er er stadig lidt for mange, der ikke har læst klimarealismes idegrundlag, hvori det hedder i det første punkt:

        Vi anerkender naturligvis, at der foregår klimaændringer og at de er delvis menneskeskabte

        – og derfor alligevel vil diskutere om nutidens klimaændringer overhovedet er menneskeskabte.

        Det vil vi ikke bruge tid på i foreningen, og derfor bliver indlæg af den type afvist. Ligesom vi også afviser de alarmistiske indlæg om at ”jorden går under på fredag på grund af klimaændringer”

        1. Sandhed er bedre end løgn

          Niels P og Niels Nul
          har leveret så mange løgne, at det vil tage en hel dag at
          gendrive dem allesammen. Og de henviser til statistikker
          og “undersøgelser” der stammer fra den yderste venstrefløj,
          eller fra co2 og klima-fanatiske kliker etc.

          1. Niels Poulsen

            Du ved ikke, hvad du taler om. Foreningen Klimarealisme rådgives af et “videnskabeligt” panel blandt andre bestående af Bjørn Lomborg, Henning Svensmark og Johannes Krüger, folk som klimabenægtere ofte refererer til, selv om de ikke er klimaforskere.

            https://klimarealisme.dk/advisory-board-for-klimarealisme/

            Du vil imidlertid aldrig kunne få godkendt en af dine uvidende og underlødige kommentarer om klimaforandringerne på klimarealisme.dk med den nye skærpede moderation. Men på Aamunds blog fylder dine kommentarer under 1000 falske navne/overskrifter 80 procent.

          2. Niels Poulsen

            Ud af pt. 78 kommentarer har du skrevet de 39.

        2. Karl Martell

          Niels Poulsen
          Naturligvis har menneskelig aktivitet indflydelse på klimaet, spørgsmålet er bare hvor meget.
          Man blivernødt til fra FN’s klimapanel’s side, at anerkende at John Cook’s sammenfatning af de næsten 12000 videnskabelige artikler er intet mindre en videnskabelig uredelig, det kan ikke siges pænere.
          Har i vores lille kongedømme bryster vi os af at vi overholder vores egne regler om udledning af Co2; Men vi tager bare ikke med at Kina bygger og Indien for øjeblikket har ca. 600 kulfyrede kraftværker under opførsel. For Kina’s vedkommende for at producerer strøm nok til produktionen af El. Biler, Solfangere og uanede mængder af skrammel til os. For Indiens vedkommende for at komme op på vores levestandard.
          Vores politikere er af den fortvivlende opfattelse af, at El.Biler først begynder at forbruge når de får en nummerplade på. Og at produktion af solpaneler bruger strøm. Jeg vil vove den påstand, at vores nuværende omstilling udleder mere Co2 end hvis vi havde fortsat effektivisering af varme og strøm produktion og havde giver fradrag til vedligeholdelse af gamle biler i stedet for at pace El. Biler frem.
          Det havde nok været bedre at bruge nogle ressourcer på klimasikring i stedet for Co2 reduktion.
          Jeg mangler samtidig en forklaring på hvorfor klimaet tidligere har svinget voldsomt meget mere end det gør nu, de par grader er jo langt mindre end tidligere tiders udsving. Faktisk er temperaturerne de sidste 55 millioner år, blevet koldere og koldere for at glide over i de pleistocæne istider for 2,6 millioner år siden.

          1. Niels Poulsen

            Jeg er færdig med at diskutere klimaforandringer både in real life og online. Nu har jeg givet nogle links til nogle troværdige kilder bl.a. Weekendavisens artikel, som ridser historien om klimaskepticisme storhed og fald fint op. Så må folk læse dem eller lade være. Jeg regner ikke med at overbevise nogen på denne blog.

          2. Sandhed er bedre end løgn

            Der mangler et par
            bogstaver i Martells sætning om 12000 artikler. KMs
            pc-tastatur er måske lidt slidt? Det KM ønsker at ud-
            trykke er nok: at de næsten 12000 v-artikler er intet
            mindre end videnskabeligt uredelige.

            Teorierne om at verdensklimaet vil få stor gavn af
            at DK bruger massevi af milliarder på krig mod co2
            er komplet latterlige, og de fremføres af særinteresser.
            Niels Poulsen véd intet om co2 og fotosyntesen, eller
            han lyver bevidst. Eller han er så uvidende og under-
            frankeret at han er nødt til at lade MSM tænke for sig.
            De synes at styre alle hans meninger.

            Resten af Martells indlæg er stort set korrekt.

            El-biler er måske allerede ved at være forældede.
            Der er mange problemer med dem, og bliver der
            brug for reparationer, kan de løbe op i utroligt
            høje beløb. Og Toyoto er ved at udvikle biler som
            har en langt bedre økonomi pr. kørt km.

  24. Blot en bemærkning

    Hodja viser nu
    en kritisk artikel om Zelenski.

    1. Niels O

      Og der er lige udkommet et nyt nummer af Anders And & Co.

  25. Flaben Fræk

    Berlingske, seneste: Ifølge en poltern-skribent som hærger i spalterne i Tanten – Nogenlunde frit citeret: …der er vist kun Aamund og Messerschmidt tilbage som støtter Trumps rablende galskab…

    Støtter Trumps rablende galskab? – Den pågældende klamamser glemmer behændigt en lille ubekvem detalje, at, der udover Aamund og Messerschmidt, er: 77.303.564 amerikanere som også støtter Trump – (antal stemmer, 49,9%, optalt i forbindelse med præsidentvalget)

    Og hvem er så denne klamamser, som, tilsyneladende, har carte blanche til at hærge i spalterne i den store gamle borgerlige avis, grundlagt 1749 – Er det en mumificeret (politisk)patient som er stukket af fra psykiatrimuseet i Nykøbing Sjælland? – Næh, det er såmænd ham af farvehandlerens – I ved ham, som, hvis han havde kunne slippe afsted med det, gladeligt ville have forvandlet Danmark (og resten af verden i øvrigt) til en perfekt kopi af det gamle Sovjetunionen – Yndigt – Ikke sandt!?

  26. En dag på galopbanen

    På nettet kaldes
    Zelensky nu en antagonist og en ignorant. Videoer hos Hodja og Youtube.

    Mette Paniks, Lars Ulykkes og Traktor-Troels forsvars-politik har vist sig at
    være så forvirret, usammenhængende og urealistisk, at det ligner massiv
    in-kompetance og klovnebus-kørsel.

    Man har ikke styrket forsvaret i tre år siden krigen startede. Af de 200 milli-
    arder man afsatte for et halvt år siden er til nu ikke én krone udbetalt. Hvor
    Mette tror at man kan købe et forsvar til levering i næste uge, er virkeligheden
    den at det tager 10-15 år. Kommer de 50 milliarder til udbetaling, eller bliver
    de bare “afsat” på samme måde som de 200 milliarder?

    Da Danmark INTET civilforsvar har, vil det blive en fantastisk blodig omgang
    hvis vi kommer i krig.

    KAN VI OVERHOVEDET FORSVARE OS MOD EN MAGT SOM RÅDER OVER
    MISSILER DE BEVÆGER SIG MED 7000 KM/T ? (2 KM PR SEKUND)

    Måske Mette burde have undgået at provokere Rusland?

    Chrborg ligner et dilettant-teater.

    1. Alarmerende nyt

      ´
      ´

      HASARDSPIL
      MED VERDENSFREDEN OG EUROPAS SIKKERHED

      Om kort tid kan
      Rusland have små missiler (med en sprængladning på 500
      eller 1000 kg) som bevæger sig med 5 km pr. sekund)

      I stedet for at søge efter fred, vil de krigs-glade nu have at
      Europa skal opstille en masse raketter (med atombomber)
      vendt mod Rusland. Det kan betyde at tusinder at raketter i øst
      og vest kommer til at stå startklare med sekunders varsel. Det
      kan kun ende galt.

      Trump vil have fred. Krigspartierne og DR foretrækker
      tilsyneladende at krigen fortsættes..

      Mette, Zelinsky og Starmer vil have at krigen skal fortsætte for
      enhver pris. Har de gjort sig klart hvor høj prisen kan blive ?

  27. Karsten Jensen

    The Art of the Deal

    Trump er ud i egen forestilling en aftalens mester. Man så ham udøve denne fantastiske forhandlingsevne på live tv, da han forhandlede en done deal tilbage i papirkurven…øjensynlig uden plan og uden intention. Det hele gled bare ned ad brættet udenfor kontrol af hans eminente forretningsmandsevner.

    At det så var en aftale om fred mellem Rusland og Ukraine, som han har pralet med at kunne fixe i løbet af et øjeblik, som gled ham af hænde som et barn, der taber en is i et splitsekund af ukontrollabelt hidsighed, gør bare sagen så meget mere tragisk.

    Gad vide hvornår Aamund og andre kaster handsken i ringen og erkender, at manden er idiot og utilregnelig og at der i den grad er brug for, at fornuften genindføres. Det kræver alle mand på dæk.

    1. I timerne inden mødet med præsident Trump mødtes Zelenskyj med en gruppe Demokratiske anti-Trump politikere under forsæde af senator Chris Murphy. Til trods for at Zelenskyj havde bekræftet over for den amerikanske regering, at han var indforstået med at skrive under på mineralaftalen, lod han sig overtale af de Demokratiske mødedeltagere til at forlange en sikkerhedsaftale med USA for at skrive under. Det havde han prøvet flere gange under de forudgående forhandlinger, men forgæves, men han blev overbevist om, at han kunne kuppe sig til en aftale under selve mødet med Trump. Det var således Zelenskyj, der løb fra den drejebog, alle ellers var enige om før mødet. Den hoppede Trump ikke på, og derfor gik det, som det gik. Hertil kommer, at de to mænd simpelthen ikke kan lide hinanden. Trump har ikke tilgivet Zelenskyj, at han i september 2024 deltog i et valgfremstød for Kamala Harris i svingstaten Pennsylvania. Zelenskyj bryder sig ikke om Republikanere, men befinder sig bedst hos Demokraterne og blandt Europæiske bløde socialdemokrater af alle slags, der hylder ham som en rockstjerne. Det møde med Trump bliver svært at reparere.

      1. Henrik Pedersen

        Chris Murphy skriver:

        “Over the last 24 hours, MAGA has been ceaselessly spreading the claim that Democrats – from Susan Rice to Tony Blinken to me – pushed Zelensky to reject the minerals deal.

        Total lie. Made up out of thin air. Zero sources.”

      2. Karsten Jensen

        Et barn der leger med sig selv

        Uden tvivl er der foregået alle slags forhandlinger og forsøg på at få en amerikansk garanti i forbindelse med aftalen om mineraler.

        Det er, hvad ukrainerne ønsker sig mest, fordi en fredsaftale med afståelse af store landområder til Rusland jo intet er værd, hvis russere så kommer med fornyet kraft om nogle år.

        Det er også forståeligt, at Trump ikke ønsker at give denne garanti, fordi man så er bundet af at skulle deltage i en krig, hvor man ikke ved hvornår, hvordan og hvad det kan føre med sig på et eller andet tidspunkt ud i fremtiden.

        Det absurde i tv- pressemødet var, at selvom Zelensky igen bad om garantier om beskyttelse, så burde det have været nemt at sige nogle diplomatiske forblommede ord om hensigter og håb og landet den der. Men Vance viste sig som et politisk fjols og Trump kunne ikke styre sit temperament og tabte kontrollen på live-tv og afslørede sig, som den han er.

        Et syn selv de mest begejstrede Trump tilhængere blev rystet over.

        Så vidt vi ved, var parterne jo klar til at underskrive. Ellers havde der jo ikke været grund til et pressemøde. At tabe sådan en aftale på gulvet lige før det hellige øjeblik for underskriften foran millioner af seere er tegn på, at USA pt er uden ledelse. Det er et barn, som sidder på tronen.

        Hvad bliver det næste fuck up?

      3. Henrik Pedersen

        Aamund: “Trump har ikke tilgivet Zelenskyj, at han i september 2024 deltog i et valgfremstød for Kamala Harris i svingstaten Pennsylvania.”

        Valgfremstød for Kamala Harris ???

        22. september 2024 besøgte Zelensky Scranton Army Ammunition Plant i Scranton, Pa. sammen med Governor Josh Shapiro (demokrat).

        Det er da ikke odiøst at besøge og takke ledelse og arbejdere i den fabrik, der leverer 155 mm granater til Ukraine.

      4. Kirsten Rasmussen

        Tror du virkelig, at Zelenskyj var uforsigtig nok til at lade sig påvirke til at fremture med ønsket om sikkerhedsgarantier (for det gjorde han), vel vidende at Trump hele tiden har virket stålsat på, at det ville han ikke give. Zelenskyj er så vidt jeg kan vurdere det, ikke dum. Da jeg så seancen, sad jeg og tænkte, at det lignede et nøje indstuderet og på forhånd koreograferet tv-show, hvor udfaldet var afgjort på forhånd. Alene det, at Trump lagde ud med at kritisere Zelenskyjs påklædning allerede ved modtagelsen, og at en journalist senere gjorde det samme. Det virker som et aftalt spil, der gik ud på, at gøre Zelenskyj utilpas.
        Med hvad ved jeg. Det, jeg ved, er, at da jeg i går på TV fulgte de europæiske statslederes møde i London, slog den tanke mig: “Nå, så fik Trump sin vilje”. Apropos dit tidligere indlæg om, at hans ønske om at overtage Gaza i virkeligheden handler om at provokere de arabiske naboer til at gribe ind, selv om de helst vil være fri.
        Jeg gad vide, om ikke Trump er meget mere udspekuleret og manipulerende, end vi umiddelbart er i stand til at gennemskue. Det begynder jeg snart at tro.

        1. Niels O

          “udspekuleret og manipulerende”

          Et tydeligt tegn på psykopati.

          Hvor har jeg nævnt det tit.

          1. Blot nogle bemærkninger

            Kirsten Rasmussen mener
            at Zelensky ikke er dum. Men derfor kan han jo
            godt være skør eller autistisk. Hitler var bestemt
            ikke dum, han havde karisma og var en dygtig
            taler, men alligevel var en jo en nar, en idiot og
            en rablende og morderisk galning.

            Zelensky overholdt ikke det der var aftalt. Se
            videoerne hos Hodja og Youtube.

      5. Karl Martell

        Det er muligt at Zelenskyj har forsøgt at opnå noget i sidste øjeblik, men det berettiger ikke til det frådende overfald fra Trump, det er simpelthen ikke værdigt for en amerikansk præsident.
        Efterhånden som man har fulgt Trumps første 5-6uger, må man konstaterer, at der er kommet en ny verdensorden.
        Jeg har mere end svært ved, at se, at alle toldsatserne skulle forbedre den amerikanske økonomi. Priserne vil stige og inflationen vil accelererer. Måske kan han flytte nogle arbejdspladser fra stort set alle andre lande til USA. Måske kan han rette op på diverse handelsbalancer, men i sidste ende er der kun de amerikanske forbrugere til at betale. Samtidig ser vi en meget bastant boykot af amerikanske varer i resten af verden. Det eneste smaddermanden opnår er, at det gør alle fattigere.
        Trump befinder sig tilsyneladende bedre sammen med autokrater, end sammen med demokratisk valgte ledere. Nok er det lykkedes Starmer og Macron at smigre manden. Men uenigheden i forhold til Ukraine er markant.
        I Europa tør vi efterhånden ikke at købe våben i USA, for med et tryk på en knap vil betyde at F.eks vores F35 ikke ville kunne flyve. Vores politikere, som man kan mene hvad man vil om, er alle i hob, rædselsslagen for hvad mandens næste skridt bliver.
        Lytter han til Musk og melder USA ud af NATO og FN. Eller hvad kan vi forvente.

        1. Privatdetektiven

          Karl Martell vrøvler videre
          om Trump. Han synes at have fået Trump på hjernen.
          KM har kritiseret Trump 20-25 gange, og Biden 0 eller
          1 gang Biden er den dårligste præsident nogensinde
          i USAs historie. KM er også bekymret for USAs økonomi.

          Men hvorfor er KM ikke bekymret for DKs økonomi. Og
          hvorfor kritiserer KM ikke de politikere som gør
          danskerne fattigere og påfører dem et hav af ulykker,
          udgifter og besværligheder ?

          1. Niels O

            Forkert. Trump er den værste præsident i USA’s historie: nr 45 og sidst.

            Joe Biden er nr. 14.

            https://presidentialgreatnessproject.com/

          2. Tennis-spilleren

            Niels Nul er en enten
            en løgnhals eller et hjernevasket propaganda-offer.

    2. Tennis-spilleren

      Igen udstiller Karsten
      Jensen=NielsPoulsen=Henrik Pedersen sin overfladiske “viden”.
      Niels Poulsen er en åndelig dværg som konstant efterplaprer
      hvad han har set på TV eller hørt i DDR-radioen. Eller hvad han
      har hørt ved møder i Enhedslisten. NP bilder sig ind at være
      langt bedre begavet end Trump. Men hvis NP er så klog, hvad
      bestiller han så ude på heden i Jylland hvor hans eneste selskab
      er en myretue og nogle høns, krager, alliker og solsorte osv.?
      Se foregående blog.

      1. Dansk politik er en farce, en tragedie og en katastrofe

        Nu giver Mette F
        den så igen som den store landsmoder som frelser
        danskerne fra alt ondt.

        Sidste gang kostede det danskerne noget med 200
        milliarder kr. som endte i det rene ingenting, eller
        rettere i unødvendige nedlukninger, erhvervsfjendsk
        politik, bivirkninger og overdødelighed. Iflg. Hodja osv.

        Nu vil Mette så redde danskerne fra krig og russiske
        bomber. Og det er jo vældig pænt af hende. Men denne
        gang kan udgiften blive 500 eller 1000 milliarder, også
        for ingenting, for et russisk angreb er aldeles usandsynligt.
        Og pengene vil sikkert blive taget fra sundhed og velfærd.
        Vi går fattige tider i møde.

        Det paniske råb om køb, køb, køb og: det haster, haster, haster,
        var vel mest for at skabe frygt, så vælgerne stemmer på Mette
        endnu en gang, i håb om at hun kan beskytte dem. Smart tænkt,
        for det vil måske skræmme mange til at stemme på S og Mette
        ved næste valg. Man kan jo køre på med panik og krigs-
        propaganda de næste par år.

        Havde Mette holdt lav profil havde der nok været endnu mindre
        risiko for russiske missiler mod Kbhvn og andre byer.

  28. Ny

    Absurdtheater i det ovale værelse.
    Ganske ubegribeligt at de fleste ledere i Europa hepper på mere krig, nå ja, eller nej
    jo ikke hvis man foretrækker krig fremfor fred.
    Men det synes som om skuespilleren fra Ukraine overspillede sin rolle, blev pigesur, afbrød talte i munden på og sad med korslagte arme, havde ikke til sinds at afslutte aftalen, ligefrem fornærmet, nærmest småtruende. Bare vent Amerika skal nok komme til at mærke, føle…
    Højst besynderlig forestilling..
    Og nu er mange ledere i Europa ved at snuble over hverandre for at støtte og opfordre til mere krig.
    Syg forestilling.

  29. Ny

    PS
    I modsætning til Zelenskyj og EUs planer synes det nemmere og hurtigere for Trump at skabe fred direkte med Putin uden yderligere indblanding.
    Så kunne Zelenskyj orienteres, inden valget af en ny præsident i Ukraine.
    Det må siges at være langt over tid, som jeg har forstået det.

  30. Flaben Fræk

    Breaking news fra Tanten: Pelle Dragsted om Trump-begejstret dansk højrefløj: Nu ved vi, hvem man ikke kan regne med, når vores land trues. Vi ser jer, og vi husker jer.

    Nu blæser Stalin-suckeren Dragsted ren kommunist røv! – “Nu ved vi, hvem man ikke kan regne med, når vores land trues. Vi ser jer, og vi husker jer”

    “Vi ser jer, vi husker jer” – Der findes sikkert overlevende DDR- Gefängniswärter- og tidligere bødler ved Stasiarkiverne i Hohenschönhausen, som kan hjælpe Dragsted med at oprette de arkiver, tiltænkt de borgerlige dissidenter, han må formodes at have i tankerne?

    Formentlig kan Dragsted også rekrutterer tidligere fangevogtere fra sovjetstatens gulaglejre. Mon ikke han kan få hanket op i nogle få stykker som gerne giver en hjælpende hånd med? – Alt naturligvis med henblik på at organisere de lejre som Dragsted – som jeg forståer ham? – har tiltænkt os der har, en anden idé til, hvordan Europa, under fuld demokratisk iagttagelse, skal administreres – “Vi ser jer, vi husker jer” – Gosh! Du er sgu for nem Dragsted.

    1. Karl Martell

      Ja gud hjælpe mig om ikke Pelle Dragssted truer højrefløjen.
      Gad vide hvem der er mest voldelig. De fleste på højrefløjen, er måske beskidte i munden, men de er ikke voldelige, modsat Pelle Dragssted, der er dømt for vold.
      Men når nu trolden er ude af æsken, så har der aldrig været et ordentligt opgør med venstrefløjen efter den kolde krig. Det kan kun være fordi opgøret i så fald ikke kun vil blive med det yderste venstre, men strække over SF og langt ind i Socialdemokratiet og Radikale Venstre.

      1. Flaben Fræk

        Karl Martell – Hørt! – Hele slænget af kommunist lakajer har i mere end 50 år kørt på frihjul; krysteragtigt hjulpet frem af en konfliktsky (Læs: luddoven, på kontanthjælp) såkaldt borgerlig presse – “Det er altså ikke Deres radio, der er noget i vejen med, det er hele Danmarks Radio!” – Inklusive den såkaldte borgerlige presse – Lårtykke stråler

        1. Københavner-snuden

          Ja, Gud hjælpe os
          om ikke Vanvids-borgen truer både højrefløjen
          og venstrefløjen, og alle danskere derimellem,
          med udplyndring, vold og voldtægt, undergang
          og udryddelse. Men det kan den jo roligt gøre,
          for danskerne e verdens mest tankeløse folkefærd.

          1. ABC

            Kraftig kritik af Mette Fupsen
            er nu at se hos Hodja og Snap.

            Zelensky er iflg. aviser og radio
            blevet kritiseret for at opføre sig inkompetent,
            uforskammet og tåbeligt overfor Trump.

  31. Henrik Pedersen

    Fra John F. Kennedys indsættelsestale 20. januar 1961:

    “To those old allies whose cultural and spiritual origins we share, we pledge the loyalty of faithful friends. United there is little we cannot do in a host of cooperative ventures. Divided there is little we can do–for we dare not meet a powerful challenge at odds and split asunder.”

  32. der Adler

    @ Karl Martell – 17:55

    Spørgsmålet er, hvor meget omstillingsparat han har været. Som bekendt kan man male et stinkdyrs striber over, men ikke fjerne dets stank.

    Pelle Dragsted, hærværk, overfald; spindoktor hos EL/SF, nu MF for EL. I 1998 var hans dæknavn ”Jesper” og talsmand og leder for AFA´s tæskehold, hvorved mange mennesker fik diverse skader, grundet grov vold, og fordi de ikke lige delte Dragsteds politiske synspunkter. Fra dette miljø, kom også:
    Pernille Rosenkrantz-Theil, opvækt i AFA og Enhedslisten nu socialdemokratiet.

    Så er der mere ukendte personer, men det viser blot, hvor dybt samfundet er inficeret med den voldsparate venstrefløj:
    JACOB MARTIN STRID: med i tæskeholdet fra AFA. Får 6.okt.2012 Kronsprinsparrets kulturpris (1/2 mio.kr.) i koncertsalen Alsion i Sønderborg, overrakt af Kronprins Frederik og Kronprinsesse Mary. Strid udøvede mødeterror mod DDF i 1995 (se JP 06.04.1995).

    BALDER BERGMAN JOHANSEN: Leder af AFAs tæskehold, kaldes ”generalen”, modtog i 2010 af Prins Joachim Erhvervslivets Ridderkors (Virksomhedsforum for Socialt Ansvar) for ”-at udvise social ansvarlighed, uagtet at han i mange år, har været et fremtrædende medlem af AFA!
    Den 10.3. modtog Balder Bergman Johansen Finn Nørgaard prisen som bestyrelsesmedlem af Fritidsakademiet (FRAK).

    KAREN MARIE AAGAARD ØRSTED: fra det autonome miljø i Odense. Kom i Cafe Zekes hjemsted for Odense-afdelingen af Rebel (Revolutionære Unge Socialister og Fynske Anti Facister (FAF). Ovverrakt Stjernedrysprisen 2013 af Kronprinsparret.

    EMILIE MOLSTED NØRGAARD, såkaldt sanger (”JADA”) modtog 02.11.2019 Kronprinsparret årlige Stjernedryspriser ved et arrangement i Odense. Vinderen af den ”Kulturelle Stjernedryspris,” takkede med denne svada: ” Ned med patriarkatet og ned med det hvide herreoverdømme,” medens hun spagfærdigt løftede en knyttet næve.

    Det var sådanne langhårede, sortklædte og højtråbende snothvalpe, der mente at stenkastning mod ordensmagten var en demokratisk rettighed, og som første prioritet mod anderledes tænkende, slog folk fordærvede.
    Stigmatisering og dæmonisering kan kun gå en vej. Det er vigtigt at huske. Højrefløjen stigmatiserer og dæmoniserer. Venstrefløjen gør ikke. Højrefløjen har et medansvar for alt, hvad såkaldte højreekstremister laver. Venstrefløjen har ikke noget ansvar for, hvad venstreekstremister laver. Der er jo simpelthen menneskesynet til forskel.
    Her er vi jo ovre i den gamle venstrefløjsgænge, hvor terror afhænger af hvem der udfører den. Som Benito Scocozza engang udtalte, ”-at nazisternes massemord var forbrydelser, kommunisternes massemord fejltagelser! ”
    Tilbage står stadig spørgsmålet. Hvad er det egentlig, som tilsyneladende gør venstreorienteret vold mere spiselig end højreorienteret?
    I øvrigt har flere undersøgelser vist, at såkaldte højreekstremister, er mere tolerante end venstrefløjen heri medregnet: Bedsteforældre for Asyl, Venligboerne, Bedstemødre for mangfoldighed, Bibliotikarer for Fred, Forældre mod Politivold, Kratluskerne, Korrekthedseliten, De åbne hjerters brigade, Godhedsindustriens hulkesøstre, samt sammenrendet af nyttige idioter og storbytosser.

    1. Hvis der stadig findes ærlige valg....?

      Ret fantastisk og
      oplysende/ overraskende indlæg fra Adler. Det burde læses af
      mange. Bringes det videre til andre fora som Face-book, “X” osv. ?

      Hvem er det som indstiller til hoffet at AFA folk skal have priser?

      Hvordan kan folketinget acceptere at vold belønnes? Hvad mener
      DF, DDF, Liberal Alliance, S, SF, M, R og K?

      Lever vi ikke i en rets- og velfærdsstat ??

      1. ABC

        SENSATION

        Elon Musk indrømmer at Toyotas nye motor kan
        gøre el-biler forældede om kort tid. (Youtube)

        Lars ulykke og de “grønne” har dummet sig endnu en gang.

        Og politik-kvinder uden forstand på teknologi har også dummet sig.

        Toyotas nye motor har været på vej i flere år. Men at politik-typer
        ikke har opdaget det, skyldes at de er uvidende, tungnemme og
        sjældent søger efter oplysninger. Man nøjes med MSM og snak
        med andre politikere.

  33. Danskerne: verdens mest tankeløse folkefærd?

    Flertallet tænker ikke
    over hvad de ser i gaderne, og de tænker heller ikke over Sveriges skæbne.

  34. Ny

    Ja stor tak til Adler.
    Har i mange år tænkt hvor disse individer udklægges og ikke forstået at dem der vidste det intet sagde.
    Det kunne være kønt om kongehuset er med i dette. Vi må håbe de undersøger dem de vælger at hædre og vi må samtidig huske på at dronningen godkender love, f eks også regeringens vedr. Corona. Er der nogen der ved om vor statsminister mon endelig fik taget sig sammen til en såkaldt vaccination ?
    Mener hun sagde hun ikke ville tage den fra dem der havde større behov, men nu er der så vidt jeg har hørt jo destrueret adskillige er det mon mio. fejlindkøbte, altså ubrugte doser.
    Jeg har heller ikke hørt om vores nye dronning, altså ny titel, stadig kæmper mod mobning. Msm har vist ikke dækket om hendes majestæt har været i Borup og hjulpet de rædselsfuldt skændede små børn, der måtte lægge krop til de stuerene voksnes antiracisme.

  35. Alarmerende nyt

    ´
    ´

    HASARDSPIL
    MED VERDENSFREDEN OG EUROPAS SIKKERHED

    Om kort tid kan
    Rusland have små missiler (med en sprængladning på 500
    eller 1000 kg) som bevæger sig med 5 km pr. sekund)

    I stedet for at søge efter fred, vil de krigs-glade nu have at
    Europa skal opstille en masse raketter (med atombomber)
    vendt mod Rusland. Det kan betyde at tusinder at raketter i øst
    og vest kommer til at stå startklare med sekunders varsel. Det
    kan kun ende galt.

    Trump vil have fred. Krigspartierne og DR foretrækker
    tilsyneladende at krigen fortsættes..

    Mette, Zelinsky og Starmer vil have at krigen skal fortsætte for
    enhver pris. Har de gjort sig klart hvor høj prisen kan blive ?

  36. Ny

    Det virker til at de er ligeglade.
    Det er da det rene vanvid.
    Magtede vi dog blot at vende EUs russerhad og i stedet behandle Putin ordentligt.
    Som om ALLE mener alt er Putins skyld, selv energiprisernes himmelflugt som mig bekendt intet har med Rusland at gøre men forhandles med bla a USA.
    Håber på milde vinde med Trump der heldigvis nu er valgt.
    Igen, VILLE det være den store katastrofe, hvis Trump og Putin forhandlede fred.
    Jeg ved ikke med jer, men DET ville JEG nu foretrække fremfor et ruineret og smadret Europa.
    Og man må synes at 3 års fjumren rundt af EU og skuespilleren må være nok.
    Lad os nu få stoppet den meningsløse krig, NOK dræbte, så havde det nu nok været bedre at forhandle fred i stedet for at lokke Rusland til at forsøge at stoppe galskaben i Ukraine.

  37. Karl Martell

    Det er virkelig sært, at hører Pelle Dragssted i TV2 News, her til formiddag, stå og kritiserer, at Danmark ikke har oprustet! Lad lige den stå lidt, inden du fordøjer den. Nok kritiserer han, berettiget, alle vores eventyr i den muslimske verden, hvor vi troede, at vi kunne redde den stakkels befolkning fra krumsable. Det kunne vi som bekendt ikke. Men han står ved højlys dag og lyver os lige op i ansigtet, han påstår, at Enhedslisten har talt for oprustning af Danmark – af et nationalt forsvar.
    Journalisten, som sikkert selv var fra Enhedslisten, var ren mikrofonholder. Det havde måske været på sin plads at spørge, den tidligere voldsmand, hvornår Enhedslisten har fremlagt et forslag om oprustning? Men journalister freder venstrefløjen, simpelthen fordi de selv er fra venstrefløjen. Journalisten er sikkert ikke selv klar over det, men det er et fældende bevis på, at de er røde lejesvende.

  38. ABC

    Kraftig kritik af Mette Fupsen
    er nu at se hos Hodja og Snap.

    Zelensky er iflg. aviser og radio
    blevet kritiseret for at opføre sig inkompetent,
    uforskammet og tåbeligt overfor Trump.

  39. der Adler

    Mig bekendt, har alle de røde lejesvende været imod alt hvad der hed militær. I 2023 udtalte Trine Pertou Mach (MF/EL) sig positivt om kvindelig værnepligt. Det blev skudt ned marts 2024 af Gunna Starck (EL).
    Hovedbestyrelsens opsummering og konklusioner på debatten om Enhedslistens forsvars- og sikkerhedspolitik:
    Citat fra principprogrammet 2023:
    ”Enhedslisten arbejder for en fredelig udvikling i verden gennem international afspænding og militær nedrustning, herunder afskaffelse af alle atomvåben.

    Og på deres hovedbestyrelsesmøde, 17.02.2024 vedtog Hovedbestyrelsen følgende: ” Vi ønsker, at borgerne i Danmark får mest mulig sikkerhed og tryghed for de milliardinvesteringer, der foretages i de kommende år på forsvarsområdet, som er vedtaget UDEN Enhedslistens stemmer. Og det får de ikke, hvis der udelukkende investeres i militær udrustning.

    1. Danmark er et misrøgtet og misregeret land

      Regeringen og vanvids-borgen
      er slet ikke interesseret i at skaffe velfærd, sundhed og sikkerhed
      til danskerne. Den hykler løs om det, men det er kun hykleri til ære
      for det magtspil der er mellem partierne. Som alle er så topstyrede
      at almindelige parti-medlemmer ikke har ret meget at skulle have
      sagt. Ofte slet ingenting. DF var så topstyret under Pia Kjærsgaard
      at folk kunne blive smidt ud for bagateller, som f.eks. at citere fra
      parti-programmet hvis de syntes at Pia og Tullesen leflede for
      meget for Lars Fadbums.

      At de gamle partier giver blanke fanden i danskerne, kan man se af
      den folkeudskiftning de er i fuld gang med. Man kan også se det af
      deres nedbrydning af sundhedsvæsnet, retssikkerheden, den sociale
      velfærd og folkepensionisternes rådighedsbeløb. Og af udhulingen
      af boligejeres, bilisters og mange erhvervsdrivendes og private hus-
      holdningers økonomi. Stadig flere danskere stresses af problemer
      med at få pengene til at slå til. Vi skal også lide under forhøjelser
      af pensionsalderen, diverse afgifter, bøder, gebyrer og nye EU-krav.

      Danskernes retssikkerhed er skrumpet betydeligt ind. Man har
      sparet borgernes chancer for retfærdighed væk på mange om-
      råder. Voldsofre hånes af domstolene, og andre som udsættes
      for overgreb af bolighajer, banker, myndigheder eller advokater
      osv. kan ikke komme igennem med noget, fordi d begrænses
      af korte forældelsesfrister, skøre regler eller fordi det er alt for
      dyrt og langsommeligt at bringe en sag for retten.

      Borgernes muligheder for at blive hørt er stærkt indskrænket
      af beton-bureaukrati. Og af mediernes uvillighed til at sætte
      lys på magtmisbrug og systematiske svigt overfor ældre, børn
      og unge, boligsøgende og ofre for skandaløse tilstande. Som
      de findes i Familiehuset, skilsmisse-systemet, børneværnet, i
      nogle børne- og ungdoms psykiatrier, i forsvaret og folke-
      skolen, på visse hospitaler osv.

      Værst er det for patienter og pårørende
      som er skubbet helt ud i mørket i hastesager om fejlbehandling.
      Som tit sker, fordi skiftende personale ikke kommunikerer nok
      indbyrdes, hvorved vigtige informationer kan gå tabt. Ofte er de
      pårørende vigtige tovholdere for de syge, men deres tidligere
      muligheder for at hjælpe er sparet væk. F.eks. kan det tage år
      at få svar fra “Styrelsen for Patient-sikkerhed”. Den er i dag endt
      som en bureaukratisk syltekrukke.

      I realiteten er danskerne kun på tålt ophold i deres eget land.
      De diskrimineres på så mange punkter, at de er tredje klasses
      borgere, og de må gerne lægge sig til at dø. Ihvertfald har poli-
      tikerne iværksat en slags stedfortræder krig mod danskerne,
      efter svensk forbillede.

      Men alene det at man intet har gjort for at få de flygtede 6000
      læger og sygeplejersker tilbage, viser jo at danskernes liv og
      helbred rager partierne en fjer. Undtagen når valg nærmer sig.
      Det kaos der er i sundhedsvæsnet her i 2025 koster liv hver dag
      og er årsag til frygtelige tab og lidelser.

      Det anbefales at se Hodja, “X”, Snaphanen og kommentarerne.

      1. PS

        PS: Når klagesystemet
        fungerer dårligt eller slet ikke, kan psykopatiske skræk-læger
        og uduelige sygeplejersker og sosu-assistenter fortsætte i
        årevis med at skade patienterne. Som da en psykiater i
        Randers fejlbehandlede 1600 patienter, inden han blev
        stoppet. Eller som da en anden læge gennem tolv år
        stillede helt forkerte diagnoser. Eller der var den uden-
        landske læge som slog flere patienter ihjel under almin-
        delige konsultationer. Men de første 7-10 gange lykkedes
        det ham at bortforklare hvad der var sket.

  40. Karsten Jensen

    Hvad er op og hvad er ned

    Umiddelbart virker Trumps toldkrig som en rigtig dårlig idé både for USA og for hele verdens handlen.

    Er der nogen, der kan forklare rationalet i denne handelskrig? Hvad er fordelene for USA og hvad er risiciene?

    Hvad siger Aamund?

    1. Blot en bemærkning

      KJ, hvis du ikke var så retarderet
      og uvidende, behøvede du ikke spørge så dumt.

    2. Karsten Jensen

      Handelskrigens begyndelse

      Det der bekymrer mig ved en handels- og toldkrig er spørgsmål som inflation, recession, renteniveau, ustabilitet, aktiekurser, arbejdsløshed og almen depression som en ond cirkel, der er svær at stoppe, når den først er sat i bevægelse.

      Men jeg er ikke økonom og har svært ved at vurdere, hvor stor risikoen er. Og jeg er også usikker på, om der historisk er erfaringer at trække på. EU er en toldunion og vi har jo klaret os godt med det, men kan USA sammenlignes med det. Umiddelbart virker det også mærkeligt, at Trump går efter Mexico og Canada, som jo er de to lande, de har indgået særlige handelsaftaler med.

      I det hele er det en speget affære, og hvad siger folk med økonomisk viden om det, vi ser nu. Trump truer med at øge tolden, hvis Canada og andre lande svarer igen på hans straftold. Det er jo skruen uden ende, og hvad kan det medføre?

  41. Svend Slyngel

    Ukraine bør hurtigst muligt kapitulere og affinde sig med, at det hele har været mere end forgæves.

    1. Blot en bemærkning

      Mette Frederiksen beskyldes

      nu for at være EUROPAS MEST AGGRESSIVE OG KRIGSLYSTNE POLITIKER

      Se Snaph og Hodja.

  42. Hvem ringer klokkerne for?

    TANKEPOLITIET
    ER PÅ VEJ. DET GLÆDER TO KVINDER SIG TIL.
    DE HAR UDGIVET EN BOG “TYK”. DERES POLITIK
    ER: AL MAGT TIL DE TYKKE, DE FEDE OG DE MEGET TUNGE.

    DR har i dag været
    mikrofonholder for to kvinder som mener at det
    skal straffes hvis nogen forskelsbehandler folk som
    er meget overvægtige. Det næste bliver at hvis nogen
    har deres egen mening om folk som er tynde, rødhårede,
    fregnede, hjulbenede, tandløse, tatoverede, stofmisbrugere,
    kristne, islamistiske, bilejere, cyklister, klima-skeptiske osv.
    skal straffes. Det man ønsker er censur af enhver mening
    og vittighed som staten ikke har forhåndsgodkendt. Til sidst
    vil ingen kunne tillade sig at mene nogetsomhelst, som i DDR,
    Kina og Nordkorea hvor folk “forsvinder” hvis de mener noget
    som ikke er 100% politisk korrekt. Eller siger en ukorrekt vits.

    DR går i hundredvis af udsendelser ind for kommunisme,
    censur, woke-isme, metoo, LGBTQ+, 587 forskellige køn,
    transkønnede, mere krig, mere klima-hysteri og mere
    ligestillings-humbug. (Efter 50 år har feministerne stadig
    ikke fået nok, og det får de aldrig. Deres had til mænd
    eller deres misundelse er endeløst)

    Hertil nedrakning af Trump, kristen kultur, “racister” og
    klima-skeptikere. Og DR bliver ved med at tvære rundt
    i Grønlands-løgne og mobning.

    En fra Enhedslisten syntes godt om idéen om at forfølge
    folk som har egne meninger om tykke, tynde og slanke.

  43. Ny

    Den udenlandsk er en svær sprog.

    Der må forelægge en grim oversættelse og forståelses fejl.
    Politisk korrekt betyder korrekt oversat politisk suspekt.

    Og så savner DK en Elon Musk til sikring af vor ytringsfrihed og bortskaffelse af den censur der ingensinde skulle genindføres.

  44. Piotr

    CopiCat! Jeg fandt dette skriv af Tina von Schinkel, i svneske Samtiden.nu, medlem af svenske SD, yderst læseværdigt.
    En fin beskrivelse af, hvordan europæiske regimer anvender forvirring og frygt i deres retorik til, at fremme deres agenda.
    Der som bekendt går på, at krig er bedre end fred med Putin.

    Oversat af Gooogle samt min lettere omskrivning 3 gange + ændring af navnet på en svensk socialist(til MetteFUSK)(2 stykker ud af sammen alen), de er dog begge er lige krigsliderlige!

    Af Tina von Schinkel. 4. marts 2025
    Verden er vendt på hovedet. Alt, hvad vi har lært som ondt, er pludselig godt.
    Fred er dårligt. Krig er bedre.
    Enhver, der tilbyder at forhandle fred, er ond. Den, der ønsker, at færre mennesker skal dø i krig, han/hun, der står op for sit land, beskytter sine borgere og landets økonomi – han/hun er dum, virkelig dum.
    Og de, der støtter ham/hende, dem, der går ind for fred frem for verdenskrig, bliver også udpeget som løgnere. Det er uforståeligt. For ikke at sige absurd!

    Det nye gode er i stedet at tænke som MetteFUSK (S). De(EU) bør ønske at opruste mere, både “økonomisk og militært”.
    Du skal mene, at borgere fra andre lande skal sendes i krig. Og det er helt fint at købe gas og olie fra den, du frygter mest, Rusland, for et beløb, der er højere end det, du sender som “hjælp” til Ukraine. (det hører vi da intet om fra MSM?)

    Det faktum, at de samme “gode fyre/fyrinder” har arbejdet hårdt i årtier for at øge afhængigheden af deres(nu vores allesammens, underforstået) største fjende Rusland, ved at demontere fuldt fungerende atomkraftværker, bør der ikke tales om.
    “Du kunne ikke vide det og vi så det ikke komme!,” siger de.
    Som om Rusland nogensinde havde været et troværdigt part i verdenspolitikken…

    Der er ingen vindere i krig. Krig er forældet. Det er ødelæggende for alle – også for dem, der står uden for krigen.
    Omverdenens opgave for dem, der ikke er parter i krigene, kan ikke være at tilskynde parterne til at fortsætte krigen. Omverdenens opgave må være at få krigen afsluttet.

    Men det er ikke den sædvanlige måde at tænke på. I stedet bør de støtte ideen om, at Danmark skal gå “forrest i at sikre, at Europa står samlet bag Ukraine”, som MetteFUSK udtrykker det på TV2&DDR.
    Det faktum, at vi i Europa befinder os i en meget risikabel situation, yderst tæt på at få startet WW3, nævnes sjældent eller aldrig.
    Ville det ikke have været mere rigtigt at gå forrest og hjælpe med fredsforhandlinger?
    Stå bag Trump og USA? Er det ikke den diskussion, vi burde have?

    Spørge os selv, hvad Danmark kan gøre for at sikre, at Putin holder sin del af den fore- slåede fredsaftale?
    Samt hvad Danmark kan gøre for at få Zelenskij til fredsforhandlingsbordet, og hvad vi kan bidrage med for at få Ukraine til at føle sig mere sikker?

    I stedet er alt på hovedet. Du må ikke kritisere. Du må ikke have en afvigende mening(eller købe noget der er amerikansk!).
    At frygte en verdenskrig er pludselig grimt og forkert. Så er du en “putinist”, du går Putins ærinde.

    Man må heller ikke være enig med Trump. Du skal ikke kunne lide ham, og du bør være højlydt på det punkt.
    Der er ingen mellemliggende positioner her. Ingen nuancer. Det er bare sort eller hvidt.

    De europæiske medier får lov til at spytte hadefulde artikler ud om, hvilken idiot han er. (Hvem er putinisten i denne sammenhæng?) Men alligevel forventes USA at være den største spiller i NATO – finansielt og militært – som er den, der vil holde os europæere trygge og sikre.

    Trump, der mener, at Europa bør tage større ansvar for sin egen sikkerhed, er nu endnu dummere.
    Men, hvis russerne forsøger at tage os, er det underforstået, at amerikanerne og NATO vil komme os til undsætning. Det er sådan alle må tænke. Hvor slemt rimer det?

    Og hvad ville der ske, hvis Putin langer ud efter os europæere, eller dømmer os som et let offer, fordi vi ikke engang tør give udtryk for, at vi er helhjertet allierede med USA, og på den anden side udtrykkeligt siger, at Europa ikke er stærkt nok uden USA, og tyr til det store arsenal og smider en atombombe eller 3?
    Skal vi så drage i krig, er krig så den eneste løsning, hvis vi vil “redde Europas demokrati”? Er det sådan, de tænker, dem, der er så gode(de ansvarlige)?
    Hvad er demokrati værd, når Europa bogstaveligt talt er i ruiner?

    Krig er forfærdeligt. Fred er bedst. Vi må tage udgangspunkt i den rækkefølge.
    Hvis Europas ledere ikke indtager denne holdning så hurtigt som muligt, går Europa en virkelig farlig fremtid i møde!

    Direkte Demokrati NU! Forfatningsdomstol NU! 37 på tinge er alt rigeligt!
    P.
    ps: På DKA har Flemming Jansen skrevet i et fint stykke om MetteFUSKs panik-anfald og ikke mindst KUSKens hysteriske krigsretorik.
    At Jansen kalder DJT for: “en amerikansk præsident med psykopatiske træk” er et dybt uansvarligt udsagn! Vi burde i stedet spørge DJT: “how can we help you?”

  45. Politik-kvinder og feminiserede mænd bliver Danmarks undergang

    Ja, kommunister og
    feminister vender alt på hovedet, og sådan har det været
    i over over 100 år. Men danskerne er så snotdumme eller
    uvidende og historieløse at de gladeligt stemmer på både
    kommunister og feminister. Eller er danskerne gjort til
    idioter ved brug af løgne og hjernevask? Vi har ikke brug
    for krig, masseindvandring, skatteplyndring, klima-vås
    eller EU-fjernstyring osv., men vælgerne flest bliver ved
    med at stemme på de partier som har bedraget dem
    i årtier. Danskerne ødelægger alt for sig selv og deres
    børn. DK bliver ligesom terror-landet Sverige om 3 eller 5 år.

  46. Karsten Jensen

    Larmende tavshed

    Jeg efterlyste nogle kommentarer til Trumps handelskrig og kan konstatere en larmende tavshed. Sikkert af gode grunde. Ingen aner hvad det vil føre med sig. Det kan ende helt galt eller det kan gå i sig selv igen efter nogle mindre korrektioner. Alle holder vejret, mens man venter på, hvad der vil ske.

    Foreløbig kan man sammenfattende konkludere: Tesla er færdig.
    Hvad bliver det næste …….Priserne går amok? Ejendomsmarkedet skranter? Byggeriet går i stå? Det er næsten svært at forestille sig, at der kan komme noget positivt ud af det.

    Jokeren er stadig Ukraine. Vil Putin nøjes med 20 % af ukrainsk territorium og intet Nato medlemskab? Og vil Ukraine og Europa acceptere det? Trump vil acceptere hvad som helst, lader det til.

    1. Søndagsbilisten

      Er Karsten Jensen
      i virkeligheden en kvinde, en woke feminist?
      Han lyder mere og mere som konen ved andedammen
      eller i muddergrøften. Foreløbig gælder den forhøjede
      told kun Mexico, Canada og Kina. Og hvis Mexico og Ca-
      nada stopper smuglingen af narko mv. til USA, ophæves
      tolden igen.

      DR er lige begyndt på noget jamren over at US AID har
      stoppet for løn til løn til de ansatte m.m. Gætter på at
      vi ikke får at vide at det er blevet afsløret at US AID er
      enormt korrupt. Det er årsagen til den midlertidige
      nedlukning. Men DR bortforklarer korruptionen og
      bruger sagen til at nedgøre Trump.

      Tidligere i dag var der opfordringer til at boycotte varer
      fra USA. Og DR bringer dagligt en strøm af skældsord og
      beskyldninger mod Trump. Det giver bagslag på et tids-
      punkt.

    2. Niels O

      Jamen, Trump er da en latterlig protektionistisk nar.

      Før i tiden var det mest Demokraterne, der var protektionistiske, mens Republikanerne 1.0 var for frihandel.

      Så i disse år er jeg hverken til den ene eller anden side.

      Jeg har nævnt det rigtigt mange gange før, men når du nu efterlyser svar….

    3. Piotr

      TROLL ALERT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      Er TROLLen KJ dum som et hul i jorden? JA!
      Ingen eller hvem orker at læse hvad TROLLen skriver? INGEN!
      Takker alle indlægs skribenter for den larmende tavshed. FLOT!
      P.

  47. Piotr

    @ Søndagsbilisten.

    JA, DDR er agitatorer % aktivister! DDR, fordrejer, misleder, manipulerer & desinformere.
    Det er det, Regimets propaganda medie er til for. Uanset om danske skattebetalere ser dette medie eller ej, er de tvangsindlagt til at betale hele driften, det har MetteFUSK bestemt!
    Dagligt sender Barbara ordre, til TV2 & DDR om hvem der skal svines(at DJT er en idiot), hvad der ikke skal nævnes og ikke mindst dagens klima “Basher”.
    Göbbles ville have jublet af fryd!

    Direkte Demokrati NU! Forfatningsdomstol NU! 37 på tinge er alt rigeligt! Stem på LarsBoje
    P.

    1. Blot en bemærkning

      Alle mulige begivenheder
      ude i verden, serveres for os af MSM. Kan det
      tænkes at meget af det bruges til at aflede vores
      opmærksomhed fra den dødsensfarlige folkeudskiftning?

  48. Karl Martell

    Man skal vist være meget stædig og indædt trumpist, hvis man fortsat tror Trump vil være god for økonomien. Manden er fuldstændigt utroværdig, han lyver så stærkt en hest kan rende. Siger det ene den ene dag og det næste den anden dag. Han udsteder trusler til højre og venstre og slå hånden af sine venner, allierer sig med sine fjender.
    Det bliver meget svært, at klinke skårene herfra, eller også er der virkeligt bare kommet en ny verdensorden.

    1. Sandhed er bedre end løgn

      Otte års hetz mod Trump
      har virket. Her er Martell for 25. gang ude med noget nedrakning
      af Trump. Ja, propaganda virker. Svage sjæle opfatter propagandaen
      som budskaber fra Gud eller fra en kreds af specielt ærlige personer.
      Martell e en velmenende mand, men han har ikke opdaget at han bor
      i et propaganda land. I byen Omvendtslev. Han har ikke observeret
      at Biden blev hyldet af MSM, selvom han var fuldstændig korrupt og
      uduelig. Han tror på alt hvad MSM fortæller om Trump. Martell er
      et stakkels naivt hjernevasket propaganda-offer. Han blive nok først
      sig selv igen, hvis han begynder på at studere Hodjas blog nøjere,
      og hvis han tænker dybere over hvad Aamund, 24nyt, Snaphanen,
      “X”, Youtube og Gravitas fortæller.

      1. PS

        Trump var god for
        økonomien under sin første periode som præsident.
        Det har KM vel glemt? Han har vel også glemt at Trump
        havde styr på grænserne, kriminaliteten, de woke og en
        del mere. Det er nok ikke uden grund at han fik noget
        med 77 millioner stemmer.

        1. Blot en bemærkning

          Martell har forstået
          går jeg ud fra, at danskerne er blevet bedraget
          mht. indvandringen, mht. co2, klimaet, “pandemien”,
          Frontex og den “bomstærke” økonomi. (med nedskæ-
          ringer og nye afgifter med korte mellemrum).

          Hvis det er tilfældet at KM har forstået det, er det
          mærkeligt at det aldrig er faldet ham ind, at vi måske
          også er blevet bedraget mht. Trump.

          MSM har skabt en propaganda-verden omkring os.
          MSM manipulerer hver dag. Forstår KM ikke det?

          1. Karl Martell

            Svar til flere.
            Jeg er enig med Trump i grænsepolitik, i holdningen overfor Woke, at der bør være den bedst egnede der bliver ansat, ikke køn og etnicitet. Jeg er enig i at Mexico og Canada bør gøre mere for at forhindre narkotika og kriminelle i, at komme til USA, i de hele taget er jeg enig i hans kamp mod narkokartellerne.
            Jeg er enig med ham i at Europa burde investerer mere i vores eget forsvar, men så må Trump nok affinde sig med at vi laver våbene i højere grad selv, frem for at købe amerikansk.
            Jeg er tilhænger af fri abort.
            Jeg er enig i hans tough on China politik.
            Jeg er også enig med JD. Vance i at vi i Europa overløbes af uintegrerbare indvandere og at det får katastrofale følger. Jeg mener helt som Vance at ytringsfriheden er under pres i Europa, ja selv i lille Danmark med koranloven.
            Men modsat andre her på siden køber jeg ikke alt hvad manden siger.
            Jeg er uinviterede med ham i at pålægge told på alt og alle, måske burde der told på Kina for de snyder med statstilskud. Toldmurer gør alle fattigere også amerikanerne.
            Jeg mener generelt det var fornuftigt at vaccinerer befolkningerne.
            Jeg er mest uenig med Trump i Ukraine Politiken og tilnærmelsen til Rusland.
            Det er forstemmende at se USA stemme sammen med Rusland og Nordkorea i FN.
            Trumps ønske om at overtage Grønland, Panama kanalen og Canada er nærmest fascistisk. Jeg troede faktisk ikke mine øre, da jeg hørte ham sige, at hans politik var territorial udvidelse!
            Jeg syntes Trump er forfærdelig som person, han truer, han blæser sig op, han er forfængelig og han lyver, slynger om sig med forkerte tal, og han er utilregnelig.
            Han omtales som Konservativ, han er alt andet, det han står for er en revolution.
            Jeg er fuldt bevidst om, at han bruger sin egen utilregnelighed for at få sin vilje.
            Han lyver om hvor meget USA har doneret til Ukraine og han nedgører Europas indsats.
            “Hvis du fortæller en løgn nok gange, så bliver den til sidst til sandhed”. Citat Joseph Goebbels

          2. Blot en bemærkning

            Hatten af for at Martell
            er fornuftig og velmenende på
            nogle punkter.

            Men nu har Martell videre-fortalt
            mediernes løgne om Trump 26
            gange, men de er stadig ikke
            blevet til sandhed.

            Det Goebbels henviste til, er at
            enhver befolkning i ethvert land
            kan hjernevaskes ved at gentage
            falske oplysninger igen og igen.

            Har Martell gennemskuet co2-propagandaen?

          3. De grønne og de woke er blodrøde

            Karl M. går ind for
            fri abort/ barnemord. Og KM har da ret i at
            kommunisterne var smarte da de i 1973 fik
            sat gang i masseaflivning af ubekvemme
            danske børn. Den million børn som man
            har fået udryddet siden, er jo blevet erstattet
            af muslimer, polakker, tyrker og rumænere
            som er billig arbejdskraft. Det er da berigelse
            der vil noget. En ren win-win situation.

            (ironi kan forekomme)

    2. Kirsten Rasmussen12

      Lidt længere nede har Martell et lidt længere indlæg, som jeg stort set er enig i. Dog en enkelt bemærkning: I går hørte jeg på TV, at investeringsfonden Black Rock har overtaget det kinesiske selskab (CK Hutchison), der så vidt jeg ved har opereret havnene i begge ender af Panama Kanalen. CK Hutchison har base i Hongkong, og navnet lyder, som om det engang har været britisk.
      Jeg ved ikke med jer andre, men med den overfladiske viden, jeg har på området, kan jeg godt forstå, at Trump mente, at en kinesisk virksomhed i begge ender af Panama Kanalen i visse situationer kunne udgøre et problem, og eftersom Black Rock er amerikansk, er det mulige problem vel ryddet af vejen.
      Jeg er totalt splittet med hensyn til Trump, men ovenstående løsning har aldrig været inde på min lystavle, og den er vel egentlig ret kløgtig. Ret mig, hvis I ved mere og bedre.

    3. Piotr

      @ Karl M.
      Hvad er det helt præcist DJT lyver om? Kan du overkomme bare et eksempel?

      DJT vil have fred, have Ukraine krigen stoppet.
      MetteFUSK vil have atomvåben på dansk jord.
      Måske skulle EU pænt spørge DJT: ” how may we help you, Sir?”

      Ja, det bliver ikke let at klinke skårene, men det er ikke DJT skyld, det er EU´s!
      Bl.a. på gr.a. den krigsliderlige skinke MetteFUSK!

      P.

    4. Piotr

      @ Karl M.
      Hvad er det helt præcist DJT lyver om? Kan du overkomme bare et eksempel?

      DJT vil have fred, have Ukraine krigen stoppet.
      MetteFUSK vil have atomvåben på dansk jord.
      Måske skulle EU pænt spørge DJT: ” how may we help you, Sir?”

      Ja, det bliver ikke let at klinke skårene, men det er ikke DJT skyld, det er EU´s!
      Bl.a. på gr.a. den krigsliderlige skinke MetteFUSK!

      P.

      1. Karl Martell

        Piotr.
        Han sagde at grønlænderne gerne ville være amerikanere og at de elskede MAGA.
        Han siger at USA har ydet 300-350 milliarder dollar til Ukraine, hvor det rigtige tal er 850 milliarder kroner
        Han siger også at USA har ydet 100 milliarder mere end Europa, det er også forkert. Europa har ydet 985 milliarder kroner.
        Tallene fra USA er fra USA’s egne regnskaber.
        Europa er EU Island, Norge, Schweiz og Storbritanien

        1. ABC

          Sweitz er da ikke med i EU.

          Karl Martell tror han ved en masse, men hvor
          har han sin viden fra ??

          Martell går utrolig meget op i at gentage MSMs løgne
          om Trump og alle mulige andre ting. Men han er ikke
          i stand til at forstå at det nok er bedre hvis man som
          dansker interesserer sig for hvad der sker af onde
          ting i Danmark. Om KM så kritiserede Trump femten
          millioner gange, ville det ikke ændre noget som helst.
          Men hvis danskerne holdt øje med hvad politikerne
          her i DK foretager sig, kunne det måske gøre en forskel.

          KM svarede ikke på Piotr’s ? ovenfor. Typisk.

          1. PS

            De tal KM nævner,
            er næppe korrekte. Og de indirekte ? ?
            besvares ikke.

        2. Piotr

          Martell!
          Fortsæt du bare med “kun” at få dine informationer fra DDR & TV2, samt andre statsbetalte medier, regimet betaler for at manipulerer& desinformerer svage typer som dig.
          Så har regimet total kontrol med hvad du stemmer. Klaphat!
          ” dollar & kroner & bla bla bla……………………..Seriøst?
          P.

  49. Elefanten i rummet

    DR er mikrofonholder
    for alle mulige skøre kugler. Hvis de fik alle deres forslag
    igennem, ville Danmark hurtigt blive en total idiotanstalt.

    Det sidste nye forslag går ud på at man skal kriminaliseres
    og straffes, hvis man betragter tykke personer som tykke.
    Man skal have PLIGT til at se dem som slanke, lette og tynde.
    Lovforslaget går ud på at hvis “folk med afvigende kropsformer”
    føler sig krænket over at blive set som nogen med afvigende
    kropsformer, skal de kunne bede politiet rykke ud.

    Det vil sige at hvis man opfatter særlig høje, særlig lave, særlig
    tykke, særlig tynde, særlig brede og særlig smalle folk som
    særlige, læner man sig op ad en omgang indespærring. For
    kvinderne bag forslaget vil have skrevet ind i straffeloven, at
    det skal være FORBUDT at skelne mellem tykke, tynde og dem
    i midten osv. Fremover skal selv en person som vejer 200 kg
    ses som slank og elegant. Hvis kvinderne bag bogen “Tyk” får
    deres vilje.

    I dag lykkedes det også DR at finde en kvinde som mente
    at Trump udøvede VOLD mod Zelenskij ved at modsige Ze-
    lenskij, og VOLD og MOBNING mod Europa ved at kræve
    at de skulle betale mere til forsvaret. For kvinden var det
    mellem USA og Europa som et ægteskab hvor en stærk
    mand (Trump) undertrykker en svag kvinde (Europa),
    hvorfor Trump var en usympatisk bølle.

    Bagefter fandt DR endnu en person der kritiserede Trump.
    (DRs “Orientering”.

  50. Blot en bemærkning

    Alle mulige begivenheder
    ude i verden, serveres for os af MSM. Kan det
    tænkes at meget af det bruges til at aflede vores
    opmærksomhed fra den dødsensfarlige folkeudskiftning?

    1. Piotr

      @ Blot en bemærkning. 06/03/2025 at 06:30

      JA! jeg er ikke et sekund i tvivl!

      Direkte Demokrati NU! Forfatningsdomstol NU! 37 på tinge er alt rigeligt! Stem på LarsBoje
      P.

Leave a Comment

Bekræft at du ikke er en robot *